Розповідаємо, що таке мінеральні добрива та як ними правильно користуватися.
У цій статті:
У сучасному сільському господарстві широко застосовують мінеральні добрива. Це дозволяє отримати кращий та більший врожай у коротші терміни. Також їх використовують для домашніх рослин, щоб вони квітнули швидко, правильно та барвисто.
Проте, використовувати мінеральні добрива потрібно дуже обережно. Детально розберемо, чим вони корисні, а чим шкідливі, та як правильно користуватися.
Що таке мінеральні добрива?
Мінеральні добрива — це неорганічні сполуки, в яких містяться різноманітні поживні елементи. Вони підвищують родючість ґрунту, що допомагає рослинам рости, правильно розвиватися, бути здоровими та гарно виглядати.
Окрім позитивного впливу мінеральних добрив на рослини, варто памʼятати про їхній можливий негативний вплив на навколишнє середовище. При їх неправильному чи надмірному використанні родючі ґрунти можуть виснажитися.
Також залишки цих добрив можуть вимиватися з ґрунтів у водойми, порушувати баланс екосистеми. Це призводить до вимирання жителів водойм. До того ж при виробництві мінеральних добрив викидається багато парникових газів, що руйнує озоновий шар та прискорює глобальне потепління. Це підкреслює важливість правильного та раціонального використання добрив.
Види мінеральних добрив
Мінеральні добрива бувають рідкі та сухі, тобто у формі гранул. Сухі добрива поглинаються рослиною поступово, тоді як рідкі мають миттєвий ефект.
Також вони поділяються на види на базі одного чи кількох основних елементів. Детально розберемося в тому, які бувають добрива.
Прості
Прості мінеральні добрива — це ті, в яких є всього один поживний елемент. Вони, своєю чергою, бувають:
- Азотні. В азотних добривах може бути аміачна селітра, нітрати амонію, нітрати кальцію, нітрати натрію, сульфат амонію та сечовина. Ці елементи добре впливають на розміри та якість рослини та її плодів.
- Фосфорні. У таких добривах є суперфосфат, сульфоамфос, кісткове та фосфоритне борошно. Фосфорні добрива потрібні рослинам постійно для розвитку коренів та накопичення цукрів.
- Калійні. Такі добрива роблять на основі хлориду калію, сульфату калію та з калійної солі природного походження. Калійні добрива потрібні рослині для збереження вологи, транспортування поживних речовин у клітини, для фотосинтезу та міцного здоровʼя.
Комплексні
Якщо у мінеральному добриві є кілька основних та другорядних елементів, то воно комплексне. В таких добривах поєднують одразу три елементи — азот, фосфат та калій, або два з них. Наприклад, це може бути амофос, калійна селітра, магній-амоній фосфат.
Складно-змішані
Складно-змішані добрива виготовляють шляхом хімічної чи фізичної обробки простих добрив або сировини. Вони мають форму гранул, кожна з яких містить всі елементи, з яких складається добриво. До них належить нітрофоска, азофоска, поліфосфати, нітроамофоска, карбоамофосфати.
Мікродобрива
Це добрива з мікроелементами, що корисні рослинам у малій кількості. Серед них борні, мідні, цинкові, молібденові, марганцеві, кобальтові, йодовмісні добрива.
Користь мінеральних добрив
- Забезпечують якісне живлення. Мінеральні добрива живлять рослину необхідними елементами для росту та здоровʼя. Вони також насичують ними ґрунт, підвищуючи його родючість.
- Роблять рослини гарнішими. Добрива регулюють правильний розвиток рослин та насичують їх кольором.
- Прискорюють ріст рослин. Якщо використовувати мінеральні добрива для вирощування овочів чи фруктів, вони виростуть швидше. Відповідно, швидше можна буде зібрати врожай.
- Можна регулювати живлення рослин. На різних етапах розвитку рослинам потрібна різна кількість корисних елементів. Це дуже зручно регулювати завдяки використанню мінеральних добрив.
Оцінити користь мінеральних добрив на власному досвіді можеш завдяки нашій добірці з асортименту MAUDAU.
Добриво Містер Цвіт Фікус
Мінеральне добриво широкого спектра дії, яке підходить для більшості видів кімнатних декоративно-листяних рослин. Воно допоможе рослині рівномірно рости, збільшить її вегетативну масу, підтримуватиме її здоровʼя, а також зробить колір листя більш насиченим та красивим.
Добриво рідке Biopon Еліксир універсальний
Інноваційне добриво для кімнатних рослин, яке допомагає їм швидко відновитися та оздоровитися. Воно має два компоненти — регенератор та кондиціонер, які зміцнюють рослину та насичують її поживними речовинами. Компоненти розміщені у різних ємностях, тому їх легко дозувати.
Аплікатор Compo Complete для кімнатних рослин
Практичне рідке добриво в аплікаторі для кімнатних рослин, яке не потрібно дозувати. Воно діє миттєво, відновлює та оздоровлює рослину. З цим добривом вона матиме листя та квіти насиченого кольору.
Рекомендації щодо застосування мінеральних добрив
- Дотримуйся інструкції з використання. Недотримання норм застосування мінеральних добрив може нашкодити рослині та ґрунту. Наприклад, якщо додати забагато азоту, рослина буде повільніше цвісти чи дозрівати та стане хворобливою. Якщо станеться передозування фосфору, рослина швидко постаріє, а її листя пожовтіє та опаде.
- Звертай увагу на потреби рослини при виборі добрива. Мінеральне добриво варто підбирати індивідуально для конкретної культури. Це повʼязано з тим, що в кожної з них можуть бути різні потреби в елементах. Також обовʼязково врахуй особливості ґрунту, в якому росте рослина.
- Враховуй пору року. Різні кліматичні умови мають вплив на рослини та на їхні потреби. Найчастіше квіти варто підживлювати мінеральними добривами навесні, коли прискорюється їхня життєдіяльність. А от восени та взимку деякі рослини впадають у сплячку. Тоді їх не потрібно ані підживлювати, ані навіть поливати.
- Поєднуй з іншими добривами. Для кращого результату рекомендуємо поєднувати мінеральні добрива з органічними. Завдяки цьому рослина отримає більш збалансоване живлення, а негативний вплив мінеральних добрив на довкілля зменшиться.
Як правильно зберігати мінеральні добрива
Мінеральні добрива найкраще зберігати в контейнерах в темному сухому приміщенні, яке добре вентилюється. В умовах сільського господарства це може бути сарай, а вдома — комора.
Краще зберігати добрива не на підлозі, а, наприклад, на стелажах. Також варто тримати їх подалі від стін. Це забезпечить кращу вентиляцію та захистить добрива від зайвої вологості.
Не можна зберігати поряд сухі й рідкі мінеральні добрива. Вологі добрива можуть протікати чи випаровуватися, а це може нашкодити сухим.
Бажаємо успіхів у використанні мінеральних добрив, багато врожаю та гарних кімнатних рослин!