Гайд покупцяКраса і здоров'я

Що таке бади

6 Хв

Розповідаємо, що потрібно знати про біологічно активні добавки.

Бади у їх сучасному вигляді з’явилися у 1927 році, коли американський хімік Карл Ренборг. У 1927 році він створив перший у світі офіційно зареєстрований біологічно активний додаток на основі люцерни, петрушки, дріжджової закваски та настурції лікарської. Проте якщо заглибитися в історію, то бади існують уже протягом багатьох століть. Їх здавна використовують у китайській, індійській та єгипетській медицині.

Розберімося детальніше, що таке бади.

Що потрібно знати про бади

Біологічно активні добавки — це харчові добавки, вітаміни, мікроелементи та корисні компоненти із рослин. Хоч це й не медичні препарати, а харчові добавки, вони дуже популярні серед людей, які слідкують за здоров’ям. Проте не всі з них ефективні для покращення здоров’я.

Бади не можуть бути альтернативою лікам, але можуть бути їх помічниками.

Якщо людина має збалансований раціон та харчується якісними продуктами, необхідні вітаміни та мікроелементи вона отримує з них. Проте якщо ти відновлюєшся після тривалої хвороби, інтенсивно займаєшся спортом, практикуєш вегетаріанство чи якусь іншу дієту, часто нервуєш чи просто якість твого раціону бажає кращого, тобі справді можуть стати в пригоді біологічно активні добавки.

Біологічно активні добавки містять біологічні сполуки, що мають різноманітні корисні властивості — антиоксидантні, антиканцерогенні, протизапальні, антимікробні тощо. Дослідники вивчають, як можна використовувати бади для профілактики різних захворювань, у тому числі раку, хвороб серця тощо. Проте вони не мають достатніх доказів ефективності, тому зазвичай продаються як дієтичні добавки.

Наприклад, біологічно активні добавки не зміцнюють імунітет, стверджує професор імунології та інфекційних захворювань Королівського коледжу Лондона Чарльз Бенгам. Проте вчений наголошує, що вітаміни А, С та D та мікроелемент цинк дійсно відіграють важливу роль у роботі імунітету. Зокрема, вживання цинку допомагає захистити дітей від частих застуд.

З іншого боку, науковці довели, що вживання бадів та вітамінів може допомогти вберегтися від коронавірусу. Medical Xpress оприлюднило дослідження, у якому йдеться, що полівітаміни, омега-3 жирні кислоти, пробіотики та вітамін D знижують ризик зараження COVID-19, особливо серед жінок. Водночас ефективність добавок із вітаміном С, цинком або часником це дослідження не довело.

Чи можуть бади бути шкідливими

Якщо підбирати їх разом із лікарем відповідно до твоїх індивідуальних потреб, бади не зможуть нашкодити. Проте важливо підходити до прийому цих добавок свідомо та відповідально. Адже профіцит (надлишок) вітамінів чи елементів у організмі може мати такий же негативний ефект, як їх дефіцит. Наприклад, надмірна кількість кальцію та вітаміну D підвищують ризик того, що в нирках можуть виникнути камені.

Також важливо обирати якісні бади від перевірених та надійних виробників, вивчати склад та інструкцію до цих засобів. Наприклад, у 90-х роках минулого століття бельгійські медики зафіксували випадок, коли 70 % відвідувачок одного й того ж китайського салону краси потребували пересадки нирок та мали онкологію. Розслідування встановило — причиною був трав’яний збір для схуднення з висушеною ліаною кірказон, який пили всі ті жінки. Пізніше дослідження довели, що вона токсична і її не можна вживати.

Читай також: «Куди здати ртутні термометри та зіпсовані ліки»

Які бувають бади

Можна виділити декілька груп найпопулярніших видів біологічно активних добавок.

Вітаміни та мінерали

Вітаміни — життєво важливі поживні речовини, що потрібні організму в обмежених кількостях. Організм не може синтезувати їх самостійно, тому людина має отримувати їх із їжі.

Це найпопулярніші бади. Існують вітаміни для шкіри, вітаміни для вагітних, вітаміни для волосся, вітаміни для чоловіків, вітаміни для дітей — вибір дуже великий, так само як і мінеральних комплексів. Вітаміни бувають водорозчинні (B1, B2, B5, B6, B9, B12, PP, C) і жиророзчинні (A, D, E, K). Існує добова норма вітамінів та мінералів, на яку варто орієнтуватися при їх вживанні.

Антиоксиданти

Це речовини, що сповільнюють окиснення. Найвідоміші з них — вітаміни С та Е, коензим Q10 та бета-каротин. Дослідження стверджують, що вони захищають клітини тіла від пошкоджень та вільних радикалів, продовжують організму молодість.

Амінокислоти

Існує 9 незамінних амінокислот, які людина повинна отримувати із їжею, бо тіло не здатне синтезувати їх самостійно. Будь-які амінокислоти потрібні тілу, щоб злагоджено функціонувати та підтримувати роботу різних органів та частин тіла. Наприклад, для м’язів та регенерації тканин потрібно, лейцин, глутамін, креатин, а здоров’я суглобів та хрящів — глюкозамін та хондроїтин. Амінокислоти, до речі, обов’язково входять до раціону спортсменів.

Натуральні добавки, трав’яні екстракти, фіточаї

Це концентровані корисні екстракти з рослин — фітонутрієнти, вітаміни, антиоксиданти, флавоноїди. Залежно від виду вони можуть складатися із сушених рослин або бути у формі настоянок на спирту. Перед купівлею натуральних добавок та трав’яних екстрактів переконайся, що не маєш на них алергії.

Омега-3 жирні кислоти

Ці добавки містять поліненасичені жирні кислоти, які потрібні для здоров’я серця, відмінної роботи мозку, краси волосся та шкіри. Риб’ячий жир теж належить до омега-3 жирних кислот.

Якщо у твоєму раціоні багато оселедця, скумбрії, лосося, морської капусти, лляної олії, можеш не купувати омега-3 жирні кислоти у вигляді пігулок. Проте якщо ти не вживаєш ці продукти мінімум двічі на тиждень, подумай про те, щоб додати до свого меню жирні кислоти в капсулах.

Пробіотики та пребіотики

Вони потрібні для підтримки здоров’я кишкової флори. Пробіотиків багато в кефірі, йогурті, квашеній капусті, комбучі тощо. Якщо не любиш ці продукти, пробіотики можна додавати до їжі у вигляді порошку або пігулок. До речі, є також косметика з пробіотиками.

Пребіотики — джерело клітковини та їжа для кишкової мікрофлори. Найпопулярніший — це інулін, якого багато міститься в цикорії і топінамбурі. Вони допомагають у лікуванні порушень роботи кишківника.

Як підібрати бади

Біологічно активні добавки варто обирати разом із кваліфікованим лікарем — наприклад, терапевтом або лікарем-дієтологом. Грамотний фахівець збере анамнез та відправить тебе здати аналізи, щоб виявити, чого саме бракує твоєму організму. На основі цього він зможе порадити, що й у яких кількостях тобі потрібно пити, щоб краще спати, відчувати більше енергії, менше нервувати або покращити стан волосся, зубів, нігтів і так далі.

Фармацевт в аптеці, сусідка, колега чи відомий блогер нічого не знають про твоє здоров’я та особливості організму, тож далеко не факт, що їх рекомендації допоможуть тобі. Приймай бади відповідно до інструкції та рекомендацій лікаря. Це допоможе дійсно потурбуватися про організм та отримати позитивний результат від своїх дій.


Вітаміни й мінерали доречно вживати, щоби покращити своє самопочуття, проте не можна покладатися лише на них. Бади допомагають урізноманітнити раціон корисними елементами, якщо з певних причин ти не можеш це зробити, корегуючи своє меню.

Також не ігноруй спорт, профілактичні обстеження та здоровий сон. Радимо взяти за звичку щороку, а то й частіше, робити чекап — здавати пакет аналізів, завдяки якому буде зрозуміло, у якому стані організм та чого він потребує. Адже попередити легше, ніж лікувати — мудре життєве правило, яким варто керуватися стосовно піклування про здоров’я в будь-якому віці.

Правова інформація. Це текст містить загальні відомості інформаційного характеру. M Journal не несе відповідальності за діагнози, які можуть встановлювати собі читачі на основі матеріалів сайту. Також M Journal не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Самолікування може бути шкідливим для твого здоров’я, тож у випадку поганого самопочуття звертайся до кваліфікованих лікарів.

11 записи

Про автора
Журналістка, копірайтерка. Скільки себе пам'ятаю – пишу та читаю. Улюблені теми – агро, освіта, діти та психологія. Із задоволенням розповідаю світу про людей та речі, які варті уваги.
статті
Схожі записи
Манікюр/педикюрКраса і здоров'я

Зимовий манікюр 2024-2025: ідеї сучасного дизайну нігтів

9 Хв
Ділимось ідеями, як вибрати свій особливий зимовий дизайн нігтів 2024-2025
Догляд за обличчямКраса і здоров'я

Як визначити тип шкіри обличчя

8 Хв
Розповідаємо про важливість догляду за шкірою за її типом та даємо покрокові рекомендації, як визначити тип шкіри обличчя в домашніх умовах
Догляд за обличчямКраса і здоров'я

Що таке кушон та як його вибрати

5 Хв
Розповідаємо, що таке кушон для обличчя та найцікавіші штуки про нього
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

×
Корисні порадиЖиттєві лайфхаки

Як турбуватися про себе без дієт та обмежень