Розповідаємо, яку каву купити додому та якими секретами її приготування користуватися, щоб на смак виходила кава як у кав’ярні.
Люди ходять у заклади за особливою атмосферою, можливістю провести час за чашкою улюбленого напою поміж приємних людей у красивому місці, спробувати щось нове для себе, а ще — за тим самим смаком улюбленого напою. Смак кави вдома та в кав’ярні відрізняється з декількох причин:
- У закладах каву готують за допомогою спеціальної техніки, як правило еспресо-машини ріжкового типу. З таким апаратом 80 % роботи виконує бариста: контролює помел, температуру води, тривалість контакту кави з водою і так далі.
- Як правило умілий бариста може зварити непогане еспресо навіть із посереднього зерна, але некваліфікований працівник може зіпсувати навіть найкращу каву. Тому значну роль відіграє те, наскільки людина володіє тонкощами своєї справи.
- Й останнє, але не за значенням — якість кави. Наскільки хороші зерна закуповує кав’ярня часто залежить від «хвилі», до якої вона належить. Наприклад, кав’ярня третьої хвилі використовує лише спешелті-каву.
Specialty-кава — це категорія кави підвищеної якості з арабіки, вирощеної на висоті 1000 м і вище. У таких умовах кавові дерева віддають усі соки плодам. Потім ці зерна проходять до 15 ступенів сортування, щоб відсіяти будь-які дефекти. Щоб увійти у категорію Specialty кава повинна набрати 80 і більше балів під час оцінки якості зерна. На мішках із кавою Specialty вказують не лише країну, а й район чи плантацію, де її виростили. Ба більше: це завжди зерна лише одного врожаю.
Можна провести аналогію з вишуканим вином, адже для нього також має значення не лише країна походження винограду, але й регіон, конкретний виноградник та клімат, у якому його виростили. Вина, що зроблені з винограду одного року врожаю, називають вінтажними.
Якщо власник кавʼярні хоче заощадити на зерні, то може купувати купаж арабіки та робусти (дешевший та менш якісний сорт кави) або комерційну каву — арабіку, якій трохи не вистачило балів до категорії спешелті.
Щоб вдома вийшла кава як у кав’ярні не обов’язково ставати гуру кавового мистецтва, проте варто опанувати певні знання, які точно стануть у пригоді. Для цього раніше ми склали «Великий гайд кавою» у якому розповіли:
- які бувають сорти і види кави,
- про способи приготування кави,
- про користь і шкоду кави,
- про кав’ярні першої, другої і третьої хвилі,
- та багато іншого.
У новому тексті ділимося добіркою кави, на якій готують ароматний тонізуючий напій у популярних кав’ярнях.
Яку каву варять у популярних кав’ярнях
Idealist Coffe — Idealist Coffe Co.
Idealist Coffe Co. — це українська мережа кав’ярень третьої хвилі та компанія, що займається повним циклом виробництва кави, тобто відбирає зерна, обсмажує та продає. Перший заклад мережі відкрився у 2019 році. Idealist Coffe Co. займаються підбором зерна, його обсмажуванням та пропагують свідоме споживання кави.
Читайте також: «ТОП 10 книг про свідоме споживання»
Кав’ярня має декілька локацій у Києві, у тому числі в приміщенні вокзалу Київ-Пасажирський, на вулиці Антоновича, 44 (ст. м. Олімпійська), на вулиці Ярославів Вал, 16 (ст. м. Золоті Ворота) та на вулиці Великій Васильківській, 44 (біля Планетарію). Також каву цього бренду можна замовити в поїздах Укрзалізниці.
В асортименті Idealist — specialty-кава з Азії, Африки й Латинської Америки. Вони використовують два типи обсмаження зерен: під фільтр та під еспресо. Щоби приготувати каву в турці підійдуть обидва види, для кавової машини краще обирати просмажку «еспресо», а для всіх інших — «фільтр».
Бренд використовує зерна із Бразилії, Гватемали, Колумбії, Сальвадору, Ефіопії, Кенії та Коста-Ріки. Каву продають у зернах, мелену або в дріпах.
Blur Coffe — Mad Heads Coffe
Це міська кав’ярня третьої хвилі в центрі Києва, яка відкрилась ще у 2018 році. Концепція закладу полягає в тому, щоб зробити хорошу каву доступною якомога більшій кількості людей. Кав’ярня світла, простора, у ній багато живих рослин та пахне кавою і випічкою. Простір поділений на зони: є літня тераса на вулиці, безліч столиків усередині та великий соціальний стіл із багатьма розетками для людей, які прийшли попрацювати. Сидіти з ноутбуками в закладі дозволено лише за цим столом.
Кав’ярня знаходиться на вулиці Мечникова, 5 біля станції метро Кловська.
У кав’ярні варять каву на зернах власного обмеження та на каві від української палярні MadHeads Coffe Roasters. Кава MadHeads має два види обсмажки: «фільтр» і «еспресо». Пропонують зерна із Сальвадору, Колумбії, Бурунді, Ефіопії, Кенії, Бразилії, Конго, Танзанії та Гватемали. На пачках кави у правому нижньому кутку вказані цифри, що позначають кількість балів, яку набрало зерно під час оцінки його якості.
До речі, MadHeads запустили благодійний кавовий проєкт «Azov`s Angels Buddy». Кошти, виручені від нього, вони передають на допомогу воїнам-азовцям та їх родинам. Ми розповідали, як долучитися до доброї корисної справи.
Hemp Cafe — YoCo Coffe
Це невелика кав’ярня поряд із центром міста, головна фішка якої — конопляні напої та страви. Вони не мають «п’янкого» ефекту, адже в них не додають нічого забороненого. Гостям тут пропонують конопляну «каву», яку виготовляють із конопляного протеїну, цикорію та суміші спецій. Цей напій не містить кофеїну, глютену та жодних наркотичних речовин. Виробник зазначає, що його можна пити дітям, вагітним жінкам, людям похилого віку, а також цей продукт підійде веганам. На відміну від справжньої кави він має не тонізуючий, а заспокійливий ефект. Також тут можна придбати конопляну комбучу, солодощі, борошно, сіль, тости, кімчі.
Також у закладі гостей частують звичайною кавою, у яку можна додати порцію CBD-олії — це модна харчова добавка, що має заспокійливий та протизапальний ефект. Її також добувають із конопель, проте ця речовина не має наркотичного ефекту та не викликає звикання. Про неї ми розповідали в тексті «Що буде модно їсти та пити у 2024 році».
Знаходиться кав’ярня неподалік від станції метро Кловська на Кловському спуску, 9/2.
У закладі варять каву на зерні від українського обсмажника speciality-кави YoCo. Вони продають мелену каву, у дріпах та зернах. працюють із кавою з Гондурасу, Кенії, Колумбії, Сальвадору, Ефіопії та Руанди. За ступенем обсмаження вона, як і у попередніх палярнях, поділяється на «фільтр» та «еспресо».
Illy Cafe — Illy Coffe
Це заклад міжнародної мережі італійських кафе. Його мінімалістичний інтер’єр у теплих відтінках створює атмосферу італійського затишку, щоб відвідувачам було ще приємніше насолоджуватися піцою, пастою, брускетами та іншими смаколиками. Цей заклад не спеціалізується лише на каві, але в його кавовій карті понад 50 напоїв. Частина з них характерні для кав’ярень другої хвилі, наприклад кавовий савоярді із шоколадом та печивом, фрапе або кава по-грецьки, у яку входять шоколад, вершки й цукровий сироп. Еспресо тут готують на бленді із 9 сортів 100 %-ої арабіки.
Кав’ярня знаходиться в Києві на Подолі, неподалік від станції метро Поштова площа за адресою вулиця Петра Сагайдачного, 33.
У цьому закладі використовують каву від італійського бренду Illy. Компанія виготовляє бленд зі 100 %-ої арабіки з різних країн: Ефіопії, Гватемали, Бразилії, Колумбії, Індії, Коста-Ріки та Нікарагуа. Вони пропонують каву трьох ступенів обсмажки: легка Classico (із червоною смугою на упаковці), насичена Intenso (з бордовою смугою на упаковці), міцна Forte (із чорною смугою на упаковці).
Starbucks — Starbucks Coffee
Найчастіше відгуки людей про каву зі Starbucks полярні: одні її не сприймають, а інші стають її палкими прихильниками. У будь-якому разі важко знайти кавомана, який бодай не чув про цей американський бренд.
Свою історію в 1971 році Starbucks розпочав як магазин продажу обсмаженої кави. Перші кав’ярні мережі з’явилися аж у 1982 році, коли керівник відділу маркетингу Starbucks Говард Шульц викупив компанію в засновників та змінив вектор її розвитку. Зараз це один із найвідоміших брендів у світі, який має понад 30 тисяч точок у 75 країнах світу.
В Україні Starbucks не має своїх кав’ярень, проте у 2021 році бренд зробив своїм офіційним представником компанію Nestle, завдяки чому оригінальна кава Starbucks з’явилася на полицях маркетів, у тому числі MAUDAU. Тож каву від відомого бренду можна спробувати у себе вдома.
Starbucks пропонують арабіку із Латинської Америки трьох ступенів обсмажки: світлої (Blonde), середньої (Medium) та темної (Dark).
Кава як у кав’ярні вдома: як готувати
Коли хороша кава обрана й куплена, залишається її зварити так, щоб було смачно.
Щоб зробити смак напою кращим досвідчені бариста та кавомани радять купувати каву в зернах та молоти її порційно перед приготуванням. Річ у тому, що свіжозмелена кава окислюється за пів години, після чого втрачає насиченість аромату і смаку.
Важливо підбирати тип обсмаження кави та її помел під спосіб, яким будеш її заварювати — у кавоварці, гейзері, френч-пресі, турці тощо. Також не забувай про пропорції: для еспресо це 40 мл води на 8 г кави, а в турку — 1 чайну ложку (приблизно 7 г) на 60–70 мл води.
На смак кави впливає вода, якою ти її заварюєш, тому обирай чисту, питну та свіжу. Дистильована та з-під крану — поганий варіант. Каву не можна доводити до кипіння. Її температура не має бути вищою 97 градусів, інакше смак псується.
У каву можна додавати вершки, молоко — звичайне або альтернативне, різноманітні спеції. У Мережі кажуть, що якщо пити каву з корицею в четвер, це допоможе розбагатіти. Наскільки це правда ми не перевіряли, проте кориця вдало підкреслює смак кави — такий мікс точно прийдеться до смаку багатьом поціновувачам. Не бійся експериментувати зі смаками та пробувати щось нове.