Розповідаємо про головні особливості білих та червоних вермутів, допомагаємо вибрати бажаний відтінок смаку та підказуємо, як та з чим пити.
У цій статті:
“Його улюбленим напоєм був вермут з травами, аромат якого перетворював кожен ковток на спогад.”
Марсель Пруст — “У пошуках втраченого часу”
Традиція змішування вина зі спеціями та іншими добавками має тисячолітню історію. Перші згадки про подібні мікси зустрічаються ще у Стародавньому Єгипті та Месопотамії. Археологічні знахідки свідчать, що близько 3000 року до н.е. єгиптяни додавали трави, смоли та спеції у вино для створення лікарських напоїв, які застосовували в лікувальних і ритуальних цілях. Стародавні греки також активно експериментували з ароматизованими винами. Римляни додавали до вина трави та мед, щоб покращити смак і продовжити його зберігання. Вина з полином, як основним інгредієнтом, який є в основі сучасного вермуту, з’явились у середньовічній Європі, де їх використовували здебільшого як лікарські засоби. Вермут у тому вигляді, в якому ми знаємо його сьогодні, почали виробляти в Італії в кінці 18 століття. Іншими словами, традиція змішування вина зі спеціями та іншими добавками має тисячолітню історію.
Сучасний вермут — це поєднання вина з пряною палітрою трав, прянощів та спецій, яке подобається поціновувачам складних смаків. Його багатогранність дозволяє використовувати вермут як аперитив перед їжею, щоб розпалити апетит, або ж як дигестив після трапези, для приємного завершення вечора. Давайте ближче познайомимось з цим ароматизованим вином і дізнаємось, що таке вермут та з чим його пити. Та взагалі вермут — що це за феномен такий?
Що таке вермут?
Вермут — це ароматизоване вино, яке настоюють на суміші різних трав, коренів та спецій. Саме вони надають складний ароматичний букет. Відповідно до регламенту ЄС, вермут повинен містити щонайменше 75% вина у своєму складі. Його міцність зазвичай становить від 14,5% до 22% алкоголю, але частіше вермут має градус від 15 до 17%. Традиційний варіант цього алкогольного напою містить від 20 до 40 різних рослинних інгредієнтів, серед яких часто зустрічаються кориця, кардамон, ромашка, гвоздика, ялівець, базилік, чебрець, апельсинова, лимонна, бергамотова цедра, а також цукор або карамель. У деяких варіантах використовуються сушені або свіжі фрукти для аромату та балансу смаку.
Полин є ключовою рослиною, від якої вермут отримав свою назву (“wermut” у перекладі з німецької означає полин). Вона надає характерний гіркуватий присмак та відрізняє цей напій від інших типів ароматизованих вин. Законодавство ЄС дозволяє використовувати тільки натуральні інгредієнти, трави, спеції та їхні екстракти. Синтетичні добавки або ароматизатори заборонені для виробництва традиційного вермуту.
Компоненти вермуту мацерують (настоюють) на спирті або вині, щоб витягнути аромати і смакові властивості трав та спецій. Після мацерації відфільтрована ароматична основа змішується з вином і витримується для досягнення гармонійного смаку. Цей ретельно підібраний набір інгредієнтів надає вермуту його багатошаровий смак, який може варіюватися від гіркого та сухого до пряного й солодкого.
*Цікавинка 1. Вперше слово вермут з’явилось в англійській мові у 1806 році. До того такий тип вина називався полиновим.
*Цікавинка 2. Червоний вермут це найчастіше трунок на основі білого вина, але має червоний або бурштиновий колір завдяки карамелізованому цукру або натуральним барвникам.
Які види вермутів бувають?
За кольором цей алкогольний напій поділяється на:
- Білі вермути — легкі, свіжі, з фруктовими нотами. Ідеально підходять для приготування коктейлів. Наприклад, іконічний білий вермут Martini Bianco (Мартіні Б’янко) із квітковими та ванільними нотами, або Cinzano Bianco (Чинзано Б’янко) з тонами цитрусових і коріандру.
- Червоні вермути — більш насичені, солодкі, з вираженими прянощами. Часто використовують як дигестив або додають в коктейлі. Наприклад, насичений і солодкуватий червоний вермут Martini Rosso (Мартіні Россо) із відтінками карамелі, коріандру й мускатного горіха або Cinzano Rosso (Чинзано Россо) з пікантними гіркими акцентами та нотами карамелі, ванілі й кориці.
На смак вони поділяються на:
- Сухі вермути — менш солодкі, з вираженими гіркими нотками. Ідеальні для приготування коктейлів типу Мартіні. Як-от білий сухий вермут Noilly Prat Original Dry (Нойлі Прат Ориджинал Драй) із нотами чебрецю, ромашки та лаврового листя або Dolin Dry (Долін Драй) із яскравими нотками анісу та шавлії.
- Солодкі вермути — більш солодкі, з вираженими фруктовими тонами. Є популярним дигестивом та компонентом коктейлів. Почати знайомство можна з Martini Fiero (Мартіні Фієро) з нюансами червоних апельсинів і грейпфрутів, та медово-пряним посмаком або вермутом червоним Marengo Rosso (Маренго Россо) з відтінками темних ягід і спецій.
Достатньо поширено на етикетках вказувати більш докладне позначення солодкості, яке регулюється європейським законодавством:
- extra-dry (екстрасухий) — вмістом цукру менше ніж 30 грамів на літр;
- dry (сухий) — цукру менше ніж 50 грамів на літр;
- demi-sec (напівсухий) — від 50 до 90 грамів на літр;
- semi-sweet (напівсолодке) — від 90 до 130 грамів на літр;
- sweet (солодкий) – більш ніж 130 грамів на літр.
З чого п’ють вермути?
Відповідь на питання щодо вермуту та як пити його правильно залежить від способу сервірування. Наприклад, традиційний італійський аперитив у склянці для віскі з одним великим кубиком льоду. Або високий келих хайбол, наповнений льодом для шприцу, тобто вермуту з газованою водою.
Але для чистого вермуту без змішування краще використовувати невеликі келихи з формою, яка допомагає контролювати концентрацію ароматів на поверхні.
Також часто використовують:
- Келих для мартіні (Martini Glass), який ідеально підходить для сухих вермутів і легких білих. Конусоподібна форма допомагає сконцентрувати аромати на поверхні напою, що дозволяє краще відчути трав’яні та цитрусові ноти.
- Коктейльний келих або купе (Coupe Glass) трохи менш класичний, але також чудовий варіант для сухого вермуту. Купе дозволяє насолоджуватися свіжістю напою, особливо якщо він подається охолодженим, без льоду.
- Червоні солодкі вермути також можна подавати в невеликих винних келихах. Їх округла форма дозволяє повністю розкрити ароматичні відтінки.
Як та з чим пити вермут?
Звісно, що нема правильної відповіді на питання, як пити вермут та з чим пити вермут. Це можна робити як в чистому вигляді, так і змішувати з іншими напоями.
У чистому вигляді
Сухі вермути зазвичай п’ють охолодженими як аперитиви, солодкі частіше як дигестив зі льодом. Це дає змогу відчути ароматичний профіль та нюанси смаку.
Поєднання з соками, содовою або сиропами
Спробуйте наступні варіанти міксів, які сприятимуть розкриттю смакових відтінків:
- Апельсиновий сік підкреслює фруктові та карамельні нотки солодкого червоного вермуту.
- Грейпфрутовий сік, утворює цікавий баланс між гіркуватістю та свіжістю у сухому або білому вермуті.
- Лимонний сік додає свіжості, що чудово підкреслює легкі трав’яні аромати сухого вермуту.
Цікаві штуки на MAUDAU
- Гіркота тоніка з лимоном, лаймом або з ароматом ягід підкреслює трав’яні нотки сухого та білого вермуту. Наприклад Royal Club Bitter Lemon.
- Лимонад добре поєднується з червоним і солодким вермутом, додаючи солодкості та фруктовості. Це ідеальний варіант для літнього коктейлю, як-то Canada Dry Ginger Ale and Lemonade.
- Содова або газована вода — це класичне поєднання для всіх видів вермуту. Вона зберігає первісний смак, додаючи легку шипучість, що освіжає. Приміром Franklin & Sons Soda Water 1886
- Сиропи на основі ягід додають солодких та насичених фруктових нот до червоного або солодкого білого вермуту.
- Імбирний сироп ідеально підходить до сухого вермуту та додає пікантності, що чудово контрастує з гіркотою вермуту. Наприклад Monin Імбир
Цікаві штуки на MAUDAU
Лимонний або лаймовий сироп надає свіжості та цитрусових нот, які добре підходять для більшості видів вермуту. Як-от 1883 Maison Routin
Цікаві штуки на MAUDAU
Часто для міксів радять пропорції 1:1 або 1:2, враховуючи насиченість смаку вермуту та інших складників. Також рекомендують додавати скибочку апельсина, лимона, оливку або гілочку розмарину, щоб покращити вигляд, та ввести нові ароматичні ноти.
У коктейлях
Вермут — це універсальний інгредієнт для багатьох міксів. Найвідоміший коктейль з вермутом — це Драй Мартіні (Dry Martini). Всі ж пам’ятають Джеймса Бонда та його: “Змішати, але не збивати”.
Крім того, вермут добре поєднується з:
- бурбоном — не менш відомий коктейль Мангеттен (Manhattan);
- бітерами — Американо (Americano);
- житнім віскі та кампарі — Бульвардьє (Boulevardier);
- горілкою – Дерті Мартіні Водка (Dirty Martini Vodka);
- ігристим – Мартіні Роял (Martini Royal);
- ще раз з джином і кампарі — Негроні (Negroni).
Практично неможливо уявити, з чим вермут неможливо поєднати. Навіть можна замовити на maudau.com.ua готовий набір для створення коктейлів з вермутом.
Закуски до вермуту
Те, з чим п’ють вермут, залежить від його смакових особливостей: гіркувато-трав’яного аромату, солодко-гіркого присмаку або сухого профілю.
Наприклад:
- Тверді витримані сири, як-от пармезан та чедер, мають насичений смак, який доповнює трав’яні ноти сухого вермуту.
- М’які сири типу брі та камамбер підкреслюють легкість і солодкість білих й солодких вермутів.
- Оливки ідеально підкреслюють гіркувато-трав’яні ноти будь-якого вермуту.
- Прошутто, хамон, салямі своїм солоним і пікантний смак контрастує з червоним та солодким білим вермутом.
- Курячий або печінковий паштет пасує до білого або червоного вермуту, доповнюючи його ароматичні компоненти насиченим смаком.
- Креветки, копчений лосось та анчоуси ідеально підкреслюють свіжість білого або сухого вермуту.
- Чіабата, багет або гріссіні не відволікають від смаку та чудово підходять до всіх типів вермуту.
- Цитрусові доповнюють солодкий смак червоного або білого вермуту.
- Горіхи додають легкої солоності, яка балансує червоний солодкий вермут.
- Грильовані баклажани та перці підкреслюють складний смаковий профіль білого і червоного вермуту.
Тому пробуйте різні види вермуту, експериментуйте з коктейлями та знайдіть свій ідеальний смак!