Амбасадорка MAUDAU сомельє Марина Ревкова ділиться добіркою крутих мускатних вин.
У цій статті:
Що ти знаєш про вина з мускату? Як їх обирати, чим вони відрізняються один від одного? Гайда розбиратися.
Що таке мускатні вина
Почнемо з того, що мускат — один із найстаріших сортів винограду. Він має дуже багато клонів, його вирощують по всьому світу і вина з нього виходять легкі, ароматні, зазвичай із невисокою кислотністю та часто з дуже хорошим потенціалом для витримки.
Часто люди плутають із Мускатом усе, що має хоча б трохи схожу назву — Мушкатай, Мюскадей і так далі. Насправді не можна сказати, що всі ці сорти винограду відносяться до так званої «мускатної» групи, хоч вони і схожі за ароматом. Усі сорти, що дійсно належать до «мускатного» сімейства, повʼязані генетично. На чолі цього родоводу стоять двоє: Мускат Блан а Петіт Грен і Мускат Олександрійський.
Мускат може бути білим, рожевим, та, увага, червоним. Він має різні назви в різних країнах, тому простому пересічному винолюбу буде важко відрізнити, де той самий сорт, а де клон чи гібрид.
@jerryjamesstone Muscat grapes getting ready to be #wine #winemakingisfarming #cagrown #foodtiktok #winetour
♬ original sound – Jerry James Stone
Слово «мускат» уперше використали ще на початку ХІІІ століття. Щодо походження назви є багато версій. Наприклад, італійське «moscato» ймовірно походить від слова «mosca», тобто «комаха». Це звучить логічно, адже цей сорт має дуже солодкий сік, чим приваблює комах.
Впевнено можемо сказати, що Мускат має середземноморське походження. Наразі це один із девʼяти міжнародних сортів винограду, його вирощують по всьому світу.
Оскільки він може бути дуже різним залежно від місця зростання, клону, теруару та виноробних технік, зараз оберемо декілька пляшок із різних кінців світу й навчимося розбиратися в різних стилях цього сорту винограду.
Muscat Blanc a Petits Grain
Дослівно з французької це перекладається як «білий мускат із маленькими ягодами». У цього сорту вони дійсно набагато менші, ніж в інших Мускатів.
Це найстаріший та найбільш видатний з усіх Мускатів, і, на жаль, найскладніший у вирощуванні. З нього роблять сухі, солодкі та кріплені вина здебільшого у Франції. У Русійоні його також використовують для виробництва традиційних французьких vins doux naturel — кріплених вин, у які виноградний спирт додається на початку ферментації, щоб вбити дріжджі та зберегти натуральний цукор.
Також цей сорт можна зустріти в ігристому вині з долини Рони — Кларет де Ді (Clairette De Die).
В Італії можна знайти рожеву мутацію цього мускату під назвою Moscato Rosa. Це дуже добре всім відоме вино з півночі Апенінського півострову — Асті. Може бути як із бульбашками, так і без.
До слова, Мартіні — це не єдиний виробник ігристого Асті. Ось тобі добірка класних пляшок, які поступаються в ціні, але не в якості мускатному гіганту:
Для порівняння тримай два ігристі вина з рожевого мускату:
Олександрійський Мускат
Він не менш популярний і такий же старий, як і той, що має маленькі ягоди. Через назву дехто вважає, що він походить із єгипетського міста Олександрія, але це не так. Існує багато доказів, що цей сорт родом із Греції або південної Італії (Сардинія, Сицилія). Роблять там із нього величні, чисті, ароматні некислі вина. Наполегливо раджу спробувати, проте обережно — потім довго не зможеш пити інші вина.
Читай також: «Як обрати біле некисле вино»
Проте, увага, на Сицилії цей виноград називається Дзібіббо. Ймовірно ця назва зʼявилась від арабського слова «zabīb», що означає «виноград». Це було під час правління арабомовних карфагенян, які населяли північно-західну частину острову у VI — III столітті до нашої ери.
Якщо спробувати знайти грецького родича Мускату Олександрійського й довіритись Дженсіс Робінсон, то можна замовити собі оцю пляшку з Malagousia в купажі, бо вона таки обʼєднана з нашим мускатом в одну виноградну групу.
Олександрійський мускат менш вередливий, аніж його «мілкоягідний» брат, дуже добре переносить спеку та накопичує високий рівень цукру в хороших кондиціях. Йому часто притаманні аромати апельсинових квітів та мармеладу.
Для справки: за оці всі мускатні ароматичні переваги відповідає всього декілька хімічних речовин, що називаються терпені. Це ліналол, гераніол та нерол. Вони є не тільки в мускатах, але саме тут вони грають першу скрипку в оркестрі.
Яке вино мускат купити
Далі поговоримо про регіони та визначні теруари для Мускатів, де їх особливо люблять, поважають та вирощують далеко не одне століття.
Найперший, який мені б хотілось згадати, це французький Ельзас. Тут сорти винограду діляться на благородні й ні. І мускат тут якраз вважається одним із благородних сортів. З нього роблять зрозумілі, збалансовані, свіжі, але з характерною нотою французького консерватизму вина. Вони тебе здивують. Спробуй оці:
Далі йдемо в Італію в царство білих вин — регіон Трентіно Альто-Адідже. Тут можна знайти багато цікавих зразків, але оскільки в ціні вони можуть варіюватися від лану до долу, тримай парочку з категорії «ціна/якість». І на додачу до них раджу ще один солодкий шедевр з італійського острову Пантелерія — Cavit Mastri Vernacoli Moscato Giallo. Хоч він і недешевий, але вартий усіх грошей.
Трохи пляшок з Іспанії (1) та Нового світу (2,3), щоб можна було порівняти:
Читай також: «Вина Нового світу»
Звісно, ми не оминемо українських виробників:
Бажаю класного досвіду та зайти мускат, який вкраде твоє серце!