Свідомі тренди

Як зменшити тривожність на свята

8 Хв

Розібралися, чому святкові дати на календарі можуть викликати тривогу та що із цим робити.

Зимові свята — це казковий настрій і стрес одночасно. Кожен із нас відчуває певну тривогу, коли вибирає та купує подарунки, організовує вечірку, приймає гостей і зустрічає родичів. Ми навалюємо на себе купу справ, які необхідно виконати за короткий термін, що й викликає стрес та знесилення. А святковий настрій взагалі кудись безслідно зникає.

У тривожних людей у цей період хвилювання значно посилюються. Здається, виходу просто немає: як усе встигнути, чи можна впоратися з такою «святковою тривогою»?

Спойлер: можна. І для цього не потрібна святкова магія. Рішення просте — заздалегідь підготуватися та скласти алгоритм дій на час святкових приготувань. Але твій звичний тайм-менеджмент тут не спрацює — краще увімкнути режим «святковий».

Далі розкажемо про надійний план, що зменшує тривожність.

@hannah.grabau

where is it?! #christmas #christmasdecorating #anxiety #christmastree #guests

♬ original sound – hannah.grabau

Як побороти тривожність

Передсвяткову тривожність ще називають «holiday blues». Цей термін означає поганий настрій, тугу та інші форми печалі. Передсвяткова хандра — це стан тривоги чи суму, який відчуває багато людей перед святами. Її часто пов’язують із сезонним афективним розладом (САР), який пов’язаний із меншою кількістю сонця восени та взимку. З усім тим, ці стани не пов’язані прямо.

Чому ми тривожимося напередодні свят — психологи визначили кілька основних причин:

  1. Ти опиняєшся в епіцентрі купи справ: закрити дедлайни на роботі, купити подарунки, запланувати корпоратив, подбати про одяг, їжу та напої в новорічну ніч тощо.
  2. Через купу справ — відчуття великої відповідальності. Тож нервова система просто не стягує — з’являється банальна втома. Щільний графік виснажує, і відсутність відпочинку може додатково погіршити настрій.
  3. Почуття самотності (несподівано, так?). Попри те, що Новий рік та Різдво є святом, яке пов’язане із сім’єю, відсутність спілкування з близькими може призвести до сумних спогадів.
  4. Завищені очікування. Перед новорічними святами ми часто робимо висновки про те, що ми зробили та що не зробили за рік. Нереалізовані плани можуть призвести до неприємних думок і відчуттів, якщо не вдасться виконати мільйон справ, які запланували собі першого січня минулого року.
  5. Труднощі з грошима. Підготовка до свят завжди коштує чимало грошей. Якщо не встановити ліміт на витрати до Нового року, то є велика ймовірність опинитися в боргах, що своєю чергою викликає тривогу та відверто псує новорічний настрій.

Як впоратися з тривогою

Очевидних практик чи ліків саме від святкової хандри немає. Адже це не типовий вид тривожності та як такий психологи не виокремлюють цей стан. Може спробувати наступний алгоритм:

  1. Приділи собі час. Гарно виспатися, смачно поїсти, переглянути улюблений сітком чи фільм — роби такі дрібнички, які покращують настрій. Психологи радять спробувати повсякденні практики для зменшення загального рівня стресу: тепла пінна ванна, спілкування з домашнім улюбленцем, слухання спокійної музики.
  2. Уникай ізоляції від рідних та друзів.
  3. Переосмисли чи трохи знизь свої очікування від свят. Не варто орієнтуватися на грандіозні плани, які транслюють інші в соцмережах. Адже реальність може бути геть іншою.
  4. Не сприймай свята занадто серйозно. Якщо ти не встигнеш підготувати ідеальну ялинку до 31 грудня нічого страшного насправді не станеться.
  5. Не бійся казати «ні». Не хочеш на гучну вечірку з друзями? Відмовся, якщо формат святкування тобі не до душі.
  6. Не бійся попросити про допомогу, якщо не стягуєш. Пам’ятай, що непокоїтися і просити про допомогу — це нормально. Якщо період свят проходить важко, то скажи друзям і родичам, що тобі необхідна їхня підтримка.
  7. Склади чіткий план дій. Так ти зможеш побачити повний обсяг справ. А ще звільниш свою голову від цієї інформації та трохи перезавантажишся.
  8. І пам’ятай: свято Різдва та Нового року має дарувати світлі емоції, а не перетворитися на черговий забіг із виконання купи тасків та закриттям додаткових дедлайнів. Просто відпусти та починай кайфувати від снігу на вулицях, аромату кориці та глінтвейну.
@user24587307

funny how much brighter the world seemed back then. 💔#greenscreen #fyp #xyzbca #zyxcba #sad #christmas #nostalgia #2000sthrowback #aesthetic #aestheticsad #depressed #relatable #quote #sadchristmas #anxiety #follow #like #fml

♬ original sound – speed up sounds💗

Як створити план святкування

Коли основні вияви тривожності поступово спадають, рухаємося нашим планом далі. Для початку варто визначитися з такими питаннями:

  • де будеш зустрічати новий рік,
  • скільки буде гостей на вечірці,
  • який формат та тема вечірки,
  • чи потрібно готувати страви,
  • чи потрібно замовляти їжу,
  • чи потрібно прикрашати оселю,
  • чи потрібно купувати подарунки,
  • чи потрібно щось купувати конкретно тобі,
  • хто організовує свято.

Коли поруч з усіма пунктами можеш поставити галочки, рухайся далі.

  • визнач, чи будеш ночувати в гостях, чи братимеш таксі додому і впиши це до бюджету, який плануєш на свята;
  • підбери одяг для святкування заздалегідь;
  • склади список продуктів для закупок;
  • придбай прикраси до оселі, або дістань та підготуй торішні;
  • склади список подарунків та магазинів, де їх краще замовити.

І на додаток з актуального для наших реалій: переконайся, що біля місця, де ти будеш святкувати, є укриття або неподалік розташована станція метро. Адже на свята важливо не забувати про безпеку свою та близьких. Також, переконайся, що на випадок блекауту в приміщенні є павербанки, зарядна станція, свічки та теплі речі, аби відсутність світла та тепла не стали на заваді святкуванню.

Як скласти список покупок

Твою передсвяткову тривожність може живити страх імпульсивних покупок та, як наслідок, дірка в бюджеті після свят. Ми вже радили, як купувати тільки важливі штуки, але на свята всі вони здаються важливими. То що робити, аби твої пакети не пнулися в різні боки, як у Кевіна у фільмі Один вдома? Просто склади список. А ліпше: по окремому списку на кожну категорію товарів, які будеш купувати. Наприклад:

  • список продуктів;
  • список напоїв;
  • список подарунків, який теж можна розбити на категорії — основний подарунок, упаковка, листівки тощо;
  • ялинка, прикраси та декор для дому (так-так, може саме час для скандинавського гнома, якого ти так і не купив минулого року);
  • новорічний посуд та серветки;
  • ігри — якщо збираєшся до друзів, можна прихопити цікаві настолки;
  • та інше, що не влізло в основні списки або додалося походу.

Також якщо хочеш уникнути імпульсивних покупок на свята зокрема та й після них загалом, рекомендуємо:

  • розставити пріоритети у своїх покупках;
  • не витрачати часу на роздум купити/не купити більш як десять хвилин;
  • покласти товар назад на полицю, якщо він дорожчий чітко визначеної на нього суми.

Як порахувати бюджет та купити все

Для зручності та ще більшої ефективності й потенційної економії розділи святковий шопінг на етапи. Визнач, що треба купити одразу, що пізніше, а що можна придбати безпосередньо в день свята, але не заплатити за це всі гроші світу. Біля кожної позиції пропиши вартість, сплюсуй усе та отримай приблизний бюджет. Якщо виходить забагато:

  1. Скорегуй остаточний список покупок, поки є час.
  2. Розстав пріоритети між покупками.
  3. Заміни дорогий товар більш бюджетним варіантом.
  4. Спробуй вести підрахунок у спеціальних додатках із планування бюджету, аби нічого не загубити.

Щоб зекономити час перебування в магазині, також можна розбити блоки з покупками за товарними категоріями. Це допоможе тобі побудувати маршрут навіть всередині супермаркету, щоб швиденько пробігтися відділами, один за один закриваючи пункти із покупками у своєму святковому списку.

Бонус-буст: перед походом за покупками зістав ціни на потрібні тобі товари в декількох різних магазинах (2–3 достатньо) та обери найбільш вигідний майданчик для покупок, зі знижками та спеціальними пропозиціями.

Що реально допоможе зекономити на святкових закупках

  • Комплексні передноворічні знижки на різні категорії товарів. Зазвичай, вони починаються за два тижні до Нового року.
  • Замовлення в онлайн-магазинах. Це набагато зручніше та дешевше, ніж офлайн покупки. А бонусом ще і є не треба всі покупки тягати на собі. Але якщо вирішиш робити тотальні онлайн-закупки, не забудь узгодити всі терміни доставки, щоб не було форс-мажорів. У передсвяткові дні трафік шалений, можливі затримки та інші неприємності.
  • Оптові закупівлі. Це хороший варіант зекономити, вечірка буде на велику компанію людей. Можна скинутися разом на певні продукти та розділити суму на подарунки. Звісно, не забудьте домовитися, хто відповідає за яку категорію покупок та який етап підготовки до свята на кожному в компанії.

Організація часу напередодні свята

Аби не загубитися в передноворічному таймлайні зробили для тебе гайд-лист. Отже:

  • зроби календар із завданнями та розподіли їх по днях;
  • приготуй їжу наперед або зроби заготовки для страв;
  • прикрась приміщення, у якому буде відбуватися святкування;
  • сплануй розваги;
  • склади список гостей.

Для зручності перенеси цей список у телефон або розплануй усе в таск-менеджері або інших подібних застосунках. Нехай диджиталізація стане твоїм помічником у приготуванні до свята.

Також, у 4 кроки розвантаж простір перед новим роком:

  1. Зміни сумні та виснажені подушки новими — їх радять оновлювати раз на 1–2 роки. Якщо не хочеш викидати їх, звернися до місцевого притулку для тварин, щоб дізнатися, чи можуть вони приймати вживані подушки.
  2. Викинь свічки, які майже згоріли. Варто звільнити місце для всіх нових святкових свічок, які ти придбав за останні два місяці.
  3. Очисти холодильник. Адже під час свят усі користуються холодильником, тому краще, аби він був готовий до великого прийому тарілок, каструль тощо.
  4. Перебери горнята та інший посуд. Завжди хороша ідея перебрати та викинути пошкоджений посуд. Особливо напередодні нового року.

І замість висновку — місія підготовки до Різдва та Нового року іноді дійсно видається нездійсненною. Сподіваємося, що поради з нашої статті будуть дійсно помічні та допоможуть впоратися з «темною стороною» підготувань. Адже підготуватися до свят із малесенькою тривогою або взагалі без неї реально. Головне: плануй та делегуй, складай списки та диференціюй задачі.

А ще — у цьому вихорі підготовки дай собі день-два перерви й не думай про вечірку. Уникай перфекціонізму — найважливіше не те, які серветки будуть під тарілками зі святковими стравами, а те в якому настої та стані ти зустрічаєш Новий рік.

178 записи

Про автора
Привіт, я Наталка – редакторка M Journal. Розбираюся в сучасних трендах, щоб купувати раціонально та жити свідомо. Разом з іншими авторами та авторками пишемо про це статті для журналу MAUDAU. Напиши мені, якщо маєш ідею для публікації або будь-які питання щодо журналу. Дякую, що читаєш!
статті
Схожі записи
Свідомі тренди

Як підготуватися до появи цуценяти чи кошеняти

8 Хв
Розповідаємо, як підготуватися до появи маленьких хвостиків
Свідомі тренди

Як розв’язувати проблеми з допомогою гумової качки

5 Хв
Розповідаємо, як мемна іграшка може допомогти знайти вихід із глухого кута
Свідомі тренди

Заборони, забобони та Чистий четвер

8 Хв
Розповідаємо про ритуали на Чистий четвер та їх походження
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
Гайд покупця

Як влаштувати вечірку на Новий рік