Зібрали небанальні книги для майбутніх батьків, які допоможуть підготуватися до нового життєвого етапу — від моменту прийняття рішення щодо батьківства до появи малюка, догляду за ним та виховання.
Поява дитинки — це дуже хвилююча мегаподія. Адже новий член родини гарантовано внесе багато змін у побут, роботу, емоційний мікроклімат родини. Допоки він ще в утробі, або ж пара знаходиться на етапі планування, буває важко навіть уявити масштаб цих змін. Та підготувати базу, щоби плавно перейти від теорії до практики батьківства, допоможе перевірена інформація.
Читайте також: «ТОП 5 книг про виховання дітей»
Небанальні книги для майбутніх батьків
Я вагітна. Що робити?
Ольга Білоконь
- Готові до батьківства на 75 %.
- Час читання: 10 годин.
- Кількість сторінок: 394.
- Видавництво: Дєоніс Плюс.
- Рік: 2021 (2 видання).
Почнемо з наукпоп-посібника від лікарки акушер-гінеколога. Як пише авторка, багато хто захоче купити книжку ще на етапі підготування до вагітності, тож логічно включити її в наш огляд — як частину усвідомленого підходу до батьківства.
Здоров’я вагітної жінки та плоду дійсно іноді викликає багато бентежних питань і, маючи такий скарб у руках (а ця книга дійсно скарб), частину з них можна швидко та якісно закрити. Враховуючи те, наскільки питання чутливе, мати доступ до кваліфікованої інформації 24/7 безцінно.
Загалом це лікнеп з основних питань, приправлений фактами доказової медицини та досвідом Ольги як практикуючої лікарки. Вона зрозуміло пояснює суху наукову термінологію, дотримується дружнього тону, жартує — складається враження, наче говориш із добре знайомою людиною.
Структура книги поділена на чіткі розділи, аби швидко знайти те, що потрібно. Перелічувати все немає сенсу, та варто виділити кілька з них:
- «Обстеження перед зачаттям» — зрозумілий і чіткий план для новачків;
- «Обстеження під час вагітності» — потриместровий перелік із коментарями щодо доцільності різноманітних процедур;
- розділи про харчування, спорт, перельоти під час вагітності тощо;
- «Токсикоз» — одна з топових тем вагітних (що добре — не всіх);
- «Вітаміни та мікроелементи» — норми корисних речовин та що справді потрібно майбутній мамі;
- «Вакцинація під час вагітності» — тут «захований» підрозділ про банки зберігання пуповинної крові, не анонсований у загальному змісті — корисно в довгостроковій перспективі;
- «Доказова медицина та препарати з недоведеною ефективністю» — глава пояснює ці поняття та допомагає зорієнтуватися при виборі надійного лікаря.
Медикиня наголошує, що наведений нею список обстежень не є золотим стандартом — це виключно її пріоритетний чек-лист. Ще вона рекомендує не зачитуватися главами з важкими медичними найменуваннями про патології, яких у вас немає — тобто споживати ту інформацію, яка потрібна.
Ольга Білоконь — українська лікарка акушер-гінеколог, кандидат медичних наук. Є однією з найвпізнаваніших популяризаторок доказової медицини в нашій країні. Окрім книжок, має власний блог на 3 млн читачів.
Що каже про книгу Book24:
«Ця книга стане для вас опорою і помічницею, вбереже від зайвих втручань, подарує безцінні знання про норми вагітності, розповість про всі проблеми, з якими можна стикнутися, і про сучасні, достовірні методи лікування та діагностики».
Дитина народилася!
Марія Малихіна
- Готові до батьківства на 90 %.
- Час читання: 4 години.
- Кількість сторінок: 192.
- Видавництво: 4Mamas.
- Рік: 2016.
Книга актуальна в період із так званого «четвертого триместру» й до першого року життя дитини. Видавництво 4Mamas позиціює себе як платформу для популяризації свідомого батьківства, із чим чудово справляється — зокрема через випуск якісної літератури.
На сторінках зрозуміло пояснили принципи формування психіки новонародженого, як дитина розвивається та пізнає світ і чим батьки можуть допомогти малечі. Авторка пише, що перший рік пролетить швидко — тож майбутнім батькам варто підготуватися до важливих подій життя крихітки, аби не проґавити найцінніші моменти.
Маємо в книжці такі розділи:
- Любі батьки
- Особливості першого року життя малюка
- Немовля
- Показники розвитку дитини першого року життя
- Криза одного року
- Ігри та іграшки
- Сон немовляти.
- Що і як почитати дитині до одного року
- Безпека немовляти
- Бути батьками
Варто звернути увагу на главу «Особливості першого року життя малюка». Тут Марія розповідає про суворі постулати радянського виховання (типу того ж «методу Фербера», коли дитина змушена засинати наодинці) та їхній вплив на формування психіки дитина. Говорить про важливість емоційного зв’язку немовляти та батьків, що на нього впливає. Письменниця приділяє увагу тому, як у малечі формується довіра до людей, у який спосіб діти вчаться взаємодіяти з власним тілом і простором.
Глава «Криза одного року» дає чітке розуміння того, що чекає на батьків, які виклики перед ними постануть у цей період. Недарма він так називається, адже певне усвідомлення самостійності, спроможності до пересування без допомоги, приходить саме зараз. А з ним і здобуття бажаних предметів, розширення особистого простору й наведення ладу на свій смак. Тут зібрані поради, як ліпше поводитися з новонародженим.
Б’ємося об заклад, що більшість новоспечених батьків цінує можливість поспати вище за страви від топових шефів чи модні штуки з останніх колекцій. І це недивно, адже сон немовляти — окрема й дуже важлива тема. Однойменна глава допоможе зрозуміти, чому на початку життя дітки плутають день із ніччю, сплять у середньому по 2,5–3 години за раз і легко прокидаються.
Марія Малихіна — перинатальна психологиня, також спеціалізується на сімейній і дитячій психології. Окрім цієї книги написала «Дитина у світі емоцій», «Батьки 24/7». Має двох донечок та сина.
Що каже про книгу книжковий портал «Синичка»:
«Місія книги: допомогти зрозуміти батькам особливості розвитку малюка до 1 року. Ви дізнаєтесь про безпеку немовляти. Тут детально описані показники розвитку дитини кожного місяця та наведено вправи для розвитку. А також книга морально підготує майбутніх татусів та матусь до батьківства».
Батьки в шоці: новий погляд на виховання
По Бронсон, Ешлі Меррімен
- Готові до батьківства на 93 %.
- Час читання: 8 годин.
- Кількість сторінок: 400.
- Видавництво: Фабула.
- Рік: 2018.
Саме час відійти від стереотипів і поглянути на батьківство з нового ракурсу, що і пропонують автори цієї книги. Вони стверджують, що більшість із того, що суспільство довгий час вважало правильним у вихованні, дає протилежний ефект.
По й Ешлі вивчили купу наукових досліджень та провели власні, аби не прийти до читача з голими руками. Вони згадують, як самі виховували дітей, покладаючись на «інтуїцію» і швидко втрачаючи інтерес до науково-виховної літератури. Тож у своїй праці намагалися максимально аргументувати будь-що сказане, аби не скочуватися в примітивне менторство за формулою «роби, як книжка каже».
Чому не варто казати дитині, що вона розумна, як малі перетворюються на вправних брехунів, чи потребує немовля розмов із батьками — це лише маленька частина типових батьківських питань, що підіймаються на сторінках книги і ведуть до «виховального шоку» та переосмислення.
Книгу структурували по главах:
- Зворотна дія похвали
- Втрачена година
- Чому білі батьки не говорять про расу
- Чому діти обманюють
- Пошук розумного життя в дитячому садку
- Ефект братів і сестер
- Наука підліткового бунту
- Чи можна навчити дитину самоконтролю
- Коли дитина чудово ладнає з іншими
- Чому Ханна розмовляє, а Аліса ні
Кожна із частин насичена науковими фактами, які суперечать інформації до якої ми звикли. Тож у процесі читання може з’явитися бажання добряче так покопатися в Гуглі, аби все перевірити.
У частині «Втрачена година» ти дізнаєшся, як за 20 років змінився середній показник IQ, як на це вплинула тривалість сну та яким боком до всього цього проблема раннього ожиріння.
У главі «Пошук розумного життя в дитячому садку» стверджується, що рекрутери, які відбирають обдарованих дітей до приватних шкіл, у 73 % випадків помиляються. Далі ми дізнаємося про неефективність навчальних програм, за якими навчалося не одне покоління.
Розділ «Наука підліткового бунту» вчить конструктивного з’ясування стосунків із більш дорослими дітьми. Автори запевняють, що постійні суперечки з юними бунтівниками — це не просто ок, а навіть може дати позитивний профіт.
По Бронсон — американський журналіст і письменник, автор книг і статей для New York Magazine. Ешлі Меррімен — співавторка Бронсона по New York Magazine, письменниця, експертка з дитячого виховання.
Що каже про книгу Українська правда _Життя:
«Книга дає чимало поживи для роздумів, пропонуючи подивитися на батьківство під іншим кутом. Автори По Бронсон і Ешлі Меррімен пишуть про те, як стереотипні принципи виховання насправді не дають очікуваного ефекту. У книжці По й Ешлі спираються на дослідження і відповідають на поширені питання, з якими стикається більшість батьків».
Як бути класним татом. Історії та досвід відомих батьків
Влад Головін
- Готові до батьківства 76 %.
- Час читання: 5 годин.
- Кількість сторінок: 280.
- Видавництво: Брайт Букс.
- Рік: 2019.
Доволі нетипова книга, яку написав тато. Теоретично сьогодні вже нікого не дивують чоловіки в декреті. Ми звикли бачити їх на дитячих майданчиках, на прогулянках після роботи зі своєю малечею. Проте суспільство все ще на шляху до нормального сприйняття рівноцінного партнерства в батьківстві. Й автора відверто зачіпає знецінення ролі батька в цьому процесі.
Автора бентежить питання типу — «Де ж поділися справжні чоловіки, що хочуть дбати про своїх дітей?». А відповідь очевидна — ось вони, поруч. Влад вирішив продемонструвати конкретними прикладами, як сучасні татусі поєднують успішну кар’єру, турботу про сім’ю і встановлення якісних стосунків зі своїми дітками. І для цього він обрав історії успішних чоловіків, багато з яких знайомі кожному українцю.
Процитуємо автора: «Книжка розрахована на найширше коло небайдужих татусів, а також мам, які подарують книжку своїм чоловікам, аби ті знали, як стати крутими батьками».
Книга містить 33 інтерв’ю. Ось лише кілька її героїв:
- Сергій Притула, телеведучий;
- Олег Скрипка, музикант;
- Іларіон Павлюк, письменник;
- Андрій П’ятов, футболіст;
- Максим Бахматов, підприємець;
- Віталій Сич, журналіст.
Кожен розділ позначений ключовою тезою від конкретного героя. І першою йде глава від Вахтанга Кіпіані — журналіста та редактора ресурсу «Історична правда». Головна думка: «Бути батьком — це джерело позитивних емоцій». Вахтанг надихався образом власного тата, який давав відповіді на всі питання свого допитливого сина. Він підкреслює, як важливо дитині отримувати вичерпну інформацію, а не відмовки. Трохи розповідає про власне дитинство, як багато читав та жадібно вивчав нове. Поступово вектор оповідання переходить до появи власної першої дитини та інсайтів, які ця подія принесла чоловікові.
Унікальність кожного розділу в тому, що це реальний людський досвід, прожитий та переосмислений. І це дійсно цікаво читати: щось перегукується з тим, що відчуваєш ти, а щось звертає увагу на неочевидні речі.
Владислав Головін — економічний журналіст, лауреат премії ділових журналістів Presszvanie, активіст профспілки журналістів та батько трьох дітей.
Що каже про книгу 24 Канал:
«Книга вийшла напрочуд емоційна. Чоловіки розповідають про взаємини із власними дітьми і з власними батьками. Розповідають про те, як виховують дітей, як прищеплюють їм правильні цінності, як на власному прикладі навчають працелюбності, стриманості, ввічливості та наполегливості. І чого вчаться від своїх дітей».
НеІдеальна матуся. Як народити дітей і не очманіти
Сара Тернер
- Готові до батьківства на 99 %.
- Час читання: 5 годин.
- Кількість сторінок: 304.
- Видавництво: Клуб Сімейного Дозвілля.
- Рік: 2018.
На противагу попередній книзі, цю написала матуся для інших матусь. Поринувши в батьківство, англійська блогерка Сара Тернер була розчарована купою недієвої інформації з класичних книг. Тож вирішила створити власну — без нудних повчань та із частинкою своєї харизми й лексикону (вирази Сари — це окремий вид мистецтва слова).
Книга читається настільки легко, наскільки це можливо. Авторка з гумором розповідає про власні ночі без сну, проблеми перших місяців догляду, рішення народити другу дитину. І головне, що це все висвітлюється з позиції живої людини. Засилля блогів, де пропагують ідеальний інстамамський образ може сильно підкосити самооцінку жінки. Тож книга Сари це як гумористичне розбиття рожевих окулярів з ефектом «Очікування — Реальність», аби кожен знав, що насправді стоїть за лаштунками сторіз.
Книжка містить такі частини:
- Що ми наробили
- Життя, але не таке, яким ми його пам’ятаємо
- Як узявся за гуж — не кажи, що не дуж
- Рутина
- Дайте собі трохи попуску
- Ні на що у світі не проміняла б оце
У першій главі історія поступово розвивається від вагітності та пологів до появи первістка. Тут багато власного досвіду авторки про грудне вигодовування, слінгоносіння та інші штуки, актуальні для новоспечених батьків. Також Сара підкреслює необхідність спілкування з людьми, які зараз проходять через те ж, що й ти — іншими матусями.
Друга глава знайомить читача з нюансами планування дня, коли ти вже маєш малюка, трохи розповідає про відновлення після пологів та інтимні стосунки. Ми дізнаємося, що рутинні штуки типу перманентного безладу, розкиданих іграшок і подекуди тугою за минулими часами — це ок. Хто б що не казав.
Загалом книга вносить краплю реалізму в романтизоване сприйняття батьківства, тож буде корисною тим, хто народжує вперше. А ті, хто йде цим шляхом повторно, зможуть вдосталь повтухати, адже більшість моментів їм точно відгукнеться.
Сара Тернер — популярна британська блогерка. Її «НеІдеальна матуся» стала бестселером № 1 за версією Sunday Times та отримала винагороду Family Choice Awards 2017.
Що каже про книгу Book Mood:
«Цю книгу Сара Тернер, яка виховує трьох хлопчаків, написала на основі свого феноменально популярного блогу. У ній вона відверто і з великою часткою самоіронії пише про те, що являють собою материнські будні насправді. Коли стан повної розгубленості — не рідкість. Коли здається, що не виходить майже нічого. Щира й чесна книга цієї, тепер уже досвідченої, мами змусить вас плакати і сміятися. А головне, нагадає, що не тільки вам іноді здається, що ви взяли на себе занадто багато. Це відчувають усі мами на світі. Це частина реального материнства».
Підготовка до батьківства починається задовго до народження дитинки — ще із самої ідеї її появи, програвання цього сценарію в себе в голові. Книги про вагітність допоможуть заспокоїтися, готуючись до пологів та появи немовляти вдома, а книги для майбутніх мам та про виховання — розібратися у безлічі складних нюансів. Не мине багато часу, як ти будеш розумітися на ступенях амортизації візочка, типах ліжечок та вивчиш усі назви одягу для малюків.
Та разом із цими побутовими штуками варто подбати і про ментальну підготовку до появи крихітки. Зрозуміти, як задовольнити не тільки її базові, а і психологічні потреби. І тут найкращим інструментом буде твоя здатність чути свою дитину, приділяти їй достатньо уваги та довіряти собі. А книжки та поради бувалих — це не суворе керівництво, а лиш суб’єктивні думки інших. Та при вмілій інтеграції в процес виховання вони зможуть стати добрими помічниками.