Свідомі тренди

Що таке цифровий детокс і як зрозуміти, що він тобі потрібен

4 Хв

Як відпочити від гаджетів та навіщо це робити, розібралися в матеріалі.

Ми живемо в цифровому світі. Незалежно від того, йдеться про новини, розваги, роботу чи спілкування — тут задіяні гаджети та інтернет. Ти завжди лише за один клац від зв’язку з родиною, друзями чи роботою.

Ми звикли до цього неприродного стану постійного зв’язку: тягнемося до телефону, коли прокидаємося, і востаннє перевіряємо стрічку перед сном. Фактично, ми навіть маємо нові терміни, як-от FOMO (страх втрачених можливостей).

Важко пригадати, що було до того, як наші телефони та ноутбуки здавалися продовженням самих себе, і ми публічно ділилися своїм життям у соціальних мережах. Насправді негативний вплив технологій на наше ментальне здоровʼя майже непомітний. Саме тому цифровий детокс може бути саме тим, що тобі потрібно.

Що таке цифровий детокс

Термін «детоксикація» визначається як процес видалення токсичних речовин або властивостей. У випадку цифрової детоксикації це стосується певного періоду часу, протягом якого людина тримається якомога далі від пристроїв і соціальних мереж, які стали невіддільною частиною життя — смартфонів, комп’ютерів, планшетів, телевізорів.

Мета цифрового детоксу — дати собі час відчути реальне життя. Це спосіб відновити зв’язок із людьми особисто, а не через екран, і знайти час, щоб зняти стрес і відпочити від усього цього зв’язку.

Що такого шкідливого в диджиталі

Є очевидні переваги нового віку технологій. Люди ніколи до цього не мали таких миттєвих можливостей зв’язку чи доступу до терабайтів інформації під рукою. Цифрова епоха змінила роботу, підвищила продуктивність, покращила прозорість і спростила нам життя.

Але всі ці переваги мають свою ціну, а цифровий світ має негативні сторони.

  1. Перевантаження інформацією. Цей стан пригніченості нескінченним потоком новин і спілкування може спричинити зниження продуктивності, тривожність тощо.
  2. Підвищена багатозадачність. Технології сприяють багатозадачності, але це не те що корисно для нашого мозку
  3. Зниження концентрації. Тривалість уваги скорочується, оскільки ти намагаєшся споживати всю інформацію одночасно: відповісти на повідомлення, погортати стрічку соцмереж і все це в процесі роботи над робочою задачею.

Як зрозуміти, що тобі потрібен диджитал детокс

Якщо відчуваєш щось із наведеного нижче, то варто подумати про те, щоб влаштувати собі відпустку від гаджетів.

  • ти відчуваєш потребу постійно перевіряти свій телефон, а якщо немає такої можливості (наприклад ти береш участь у робочій нараді), то тобі важко зосередитися і всі твої думки прикуті до гаджета;
  • ти відчуваєш, що щось втрачаєш, якщо регулярно не перевіряєш телефон на наявність сповіщень і публікацій у соціальних мережах;
  • провівши час у соціальних мережах, ти відчуваєш сум, злість або тривогу;
  • якщо ти не можеш знайти свій телефон, це викликає стрес і тривогу;
  • ти засиджуєшся в телефоні або комп’ютері допізна, жертвуючи сном;
  • ти починаєш порівнювати себе з іншими в соціальних мережах;
  • частіше і приємніше спілкуєшся з людьми віртуально, ніж особисто;
  • твій пристрій спричиняє проблеми з балансом між роботою та особистим життям, оскільки листи по роботі ти перевіряєш в особистий час, а під час роботи можеш витратити більшість часу в особистих переписках чи стрічці новин.
@bobbbaaaay

cutting back on phone use has increased other areas of my life and it’s something I’m consciously monitoring throughout my day. these are some of the biggest benefits I’ve found from a digital detox #digitaldetox #digitaldetoxday #socialmediadetox #socialmediadetoxdone #phonetip #distractions #focustips #mindsetcoach #mindsetmatters #wellbeingtips

♬ FEEL THE GROOVE – Queens Road, Fabian Graetz

Як влаштувати цифровий детокс

Звичайно, повна відмова від гаджетів неможлива в сучасному світі, проте можна зробити собі маленьку перерву — наприклад, відмовитися від інтернету на вихідні. Але навіть така перерва не є обовʼязковою, щоб відчути себе краще, можна просто впорядкувати свої стосунки з гаджетами.

Отже, як влаштувати собі диджитал-відпочинок.

Склади план. Перший крок — вирішити, що негативно впливає на тебе, і вжити заходів, щоб це змінити. Якщо надто часто сидиш у телефоні, спробуй встановити певний час протягом дня, щоби перевіряти електронну пошту, повідомлення та сповіщення, а не постійно тримати телефон під рукою. Якщо твоя активність у соціальних мережах викликає стрес, зроби перерву на тих сайтах чи в застосунках на день, тиждень і подивись, як почуватимешся.

Став конкретні цілі. Коли матимеш план, конкретизуйте його. Наприклад, ти береш собі за правило обідати із сім’єю без відволікання на гаджети. Ти можеш зробити перерву в Instagram на тиждень, або просто встановити щоденне обмеження часу для використання соціальних мереж. Вимкнути сповіщення — ще один варіант і чудовий спосіб мінімізувати бажання постійно перевіряти свій пристрій. Що б ти не вибрав, важливо дотримуватися цього, бути конкретним і дати собі час позбутися старих звичок.

Порада: щоб не відволікатися на гаджети було легше, спробуй зайняти чимось руки й голову. Наприклад, малювати, писати вручну, складати конструктори чи головоломки.

Розкажи родині та друзям. Це важливий аспект твого цифрового детоксу. Повідом рідним і друзям, що ти робиш перерву в роботі з пристроєм або обмежуєш час в інтернеті, тож ти не будеш миттєво відповідати на їхні повідомлення. Їхнє розуміння та підтримка можуть стати великою допомогою.

Оціни свої результати та зроби зміни постійними. Коли ти приділив детоксу необхідний час, проаналізуй, як ти себе почуваєш. Ти відчуваєш менший стрес? Це покращило твою продуктивність або сон? Ти відчуваєш себе більш зосередженим чи, здається, у тебе зʼявилося більше часу? Коли ти зрозумієш конкретні переваги, тобі буде легше продовжувати практикувати те, що покращує твоє самопочуття.

21 записи

Про автора
Мої три улюблені справи: писати, читати та смачно їсти. Адептка смарт-велнес: вважаю, що всі тренди треба адаптувати під себе, а не слідувати порадам наосліп. Вірю, що в житті завжди є місце новим досвідам, шукаю їх та ділюся ними.
статті
Схожі записи
Свідомі тренди

Що таке пермакультура

7 Хв
Розбираємося, що таке пермакультура і кому це підійде
Свідомі тренди

Як підвищити рівень дофаміну

5 Хв
Прості методи турботи про себе, що допоможуть відчувати більше радості та задоволення
Свідомі тренди

Чому ми постійно запитуємо «чому?»

5 Хв
Розбираємося, як працює людська допитливість. Діти мають неймовірно допитливий розум. Вони постійно запитують: «Чому?». Вони досліджують нові речі просто тому, що хочуть…
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
Свідомі тренди

Палай, та не вигоряй: як впоратися із втомою