Свідомі тренди

Чому ми купуємо штуки, які нам непотрібні

4 Хв

Розбираємося, що таке ефект Дідро і як не дати йому впливати на наші життя.

Розповідаємо про явище, через яке нам «нічого носити», коли наші шафи тріщать від одягу, і постійно чухаються руки щось прикупити, коли насправді нічого не треба.

Як виник ефект Дідро

Жив-був у добу Просвітництва французький філософ Дені Дідро. Попри те, що він був відомим письменником, співзасновником та автором французької Енциклопедії, він та його сімʼя жили у бідності. 

Коли Дідро було 52, його донька збиралася вийти заміж, але не мала посагу (приданого). Тож Дені вирішив продати найдорожче і найцінніше, що мав — свою бібліотеку.

російська імператриця Катерина вирішила, що це може бути чудовим піар-ходом, щоби покращити думку французьких аристократів про себе. Вона придбала усю бібліотеку філософа, але не вивезла її, а орендувала в Парижі будинок, куди перенесла книги, а Дені запропонувала посаду бібліотекаря та вільний доступ до цих знань до самої його смерті. 

Після продажу бібліотеки, Дідро, який ніколи не мав статків, отримав велику суму, еквівалентну 50 тисячам доларів США (за курсом 2015 року). Питання з посагом доньки закрили.

Проте перейдемо до самого ефекту. У своєму есе «Шкода про розставання з моїм старим халатом», Дідро розповів, що отримав новий халат — і це була точка неповернення. Дідро був у захваті від обновки, але помітив, що всі інші речі на тлі нового одягу виглядали безглуздими, некрасивими та негармонійними. 

Тому він замінив старий килим на розкішний новий, плетений стілець — на оббите шкірою крісло, обставив дім скульптурами… це продовжувалося доти, доки він не увігнав себе в борги. Дідро став навіть біднішим, ніж був до.

Я був абсолютним господарем свого старого халата, але я став рабом нового… Стережіться скверни раптового багатства. Бідність має свої свободи, а заможність — свої кайдани. 

Дені Дідро

То що таке ефект Дідро

Коли купуєш абонемент у спортзал і розумієш, що тобі потрібні нові кросівки, форма, пляшка для води, сумка для спортивного взуття, шкарпетки, навушники, бо те, що в тебе є, не гарне і не сучасне — це все ефект Дідро.

Він викликає втрату інтересу до своїх старих речей, коли купуєш нові. Ефект, до речі, можуть провокувати не лише покупки, але і важливі події — весілля, подорож, переїзд тощо.

Суть в тому, що одна покупка провокує тебе до наступних. Так ти потрапляєш у «спіраль споживання», у якій виникає ланцюгова реакція покупок — «продуктових доповнень» або «єдностей Дідро». 

Єдність Дідро — це група товарів, які, вважається, доповнюють одне одного.

Ефект Дідро може бути причиною боргів і проблем з фінансами. Це, своєю чергою, може провокувати тривожність, погіршення психоемоційного стану й навіть дати поштовх розвитку депресії.

Хоча вперше це явище описав Дідро, термін ввів антрополог і дослідник моделей споживання Грант МакКракен у 1988 році.

Як боротися з ефектом Дідро

Найбільш здоровий та ефективний шлях — це свідоме раціональне споживання. Завчасно плануй покупки, тверезо зважуй, які речі тобі дійсно потрібні, а без яких можна обійтись, стеж за своїм бюджетом. Раніше ми детальніше розповідали про 5 реалістичних порад, як купувати тільки важливі штуки

Додамо ще кілька лайфгаків:

Май ціль. Набагато простіше відкладати кошти, коли маєш ціль, на що ти збираєш (а не просто «щоби було»). Наприклад, радимо завести собі фінансову подушку безпеки.

Купуй доречні речі. Ще одна порада, як не запустити чергову «спіраль покупок Дідро» — купувати речі, які вже вписуються у твій гардероб, інтер’єр або стиль життя. Якщо ці штуки вже підходять тобі, тобі не знадобиться докуповувати до них безліч усього іншого.

Проте це не означає, що потрібно обирати лише однотипні речі, які завжди будуть легко поєднуватися одне з одним. Зараз у тренді максималізм та дофаміновий дизайн, які закликають оточувати себе тим, що тобі подобається і сміливо комбінувати різні стилі, епохи та настрої.

Створи ліміт на імпульсивні покупки. Сформуй у своєму бюджеті окрему статтю витрат і виділяй на неї суму, яка не буде болісною для твоїх фінансів. Дозволь собі витрачати її на будь-які свої забаганки й не відчувати за це сорому чи дорікань сумління. Головне не виходити за межі цієї суми.

Уникай тригерів. Спробуй зрозуміти, звідки у тебе з’являються бажання купувати речі, які тобі не необхідні. Ймовірно, якщо мінімізувати перегляд сторіз інстаграм-блогерів, гортання рекламних оголошень і тд, то утримуватися від імпульсивних покупок буде простіше.

Тестуй бажання. Спробуй зрозуміти, що саме ти хочеш отримати — річ, яка тобі потрібна, щоб задовольнити конкретну потребу чи миттєве задоволення від купівлі чогось модного чи статусного.

Читай також: «Як покупки та шопінг-терапія впливають на мозок»

Другий шанс. Якщо у тебе виникає палке бажання щось купити, але ця витрата не вписується в бюджет, спробуй пошукати серед уживаних речей. Це ощадливо та свідомо, адже ти даєш речі друге життя.

Коли щось здобуваєш, із чимось прощайся. Дотримуйся балансу: коли купуєш щось нове, щось старе потрібно подарувати, продати або викинути.


Гроші — це інструмент і немає нічого поганого в тому, щоб витрачати їх на те, що приносить тобі радість та задоволення. Важливо лише знати міру і споживати свідомо, аби шопінг був для тебе приємною справою, а не проблемою.

177 записи

Про автора
Редакторка, авторка. Перекладаю зі складної на людську. Тестую на собі свідомі тренди, п'ю смачне вино, пізнаю нове та ділюся найцікавішим у статтях M Journal
статті
Схожі записи
Свідомі тренди

Штучний інтелект не лише для роботи

7 Хв
Розповідаємо ідеї, як можна користуватися AI-технологіями на дозвіллі
Свідомі тренди

Що таке афірмації та приклади позитивних афірмацій на кожен день

7 Хв
Розповідаємо, про те що таке афірмації та як вони працюють, розглянемо приклади позитивних афірмацій на кожен день і як правильно їх промовляти
Свідомі тренди

Що робити коли немає світла або просто нудно вдома

7 Хв
Розповіаємо, чому ми нудьгуємо, що це нормально, та даємо декілька порад що можна робити, коли скучно, немає світла або чим можна зайнятися вдома
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
Свідомі тренди

Що таке «повзучий спосіб життя»