Корисні порадиДомашні улюбленціПтахи

Домашній папужка: як підготуватися до появи улюбленця

9 Хв

Розповідаємо, що потрібно знати перед тим, як купити додому папугу.

Розумні, красиві й товариські — папуги одні з найпопулярніших домашніх улюбленців. Вони стають ідеальними компаньйонами для активних людей та сімей із дітьми, адже за ними цікаво спостерігати. Багато з них люблять «говорити» з людьми, виконувати команди, сидіти на плечах.

Важливо пам’ятати, що домашній папуга — це не іграшка, а жива істота, які потребує уваги, любові та правильного догляду. Тож якщо дійсно хочеш стати господарем такого птаха та готовий відповідально ставитися до цієї ролі, розберімося, як підготуватися до появи нового жителя в домі.

Читайте також: «Домашня черепашка: як вибрати та доглядати за улюбленцем»

@thebluerio

Rio gets reunited with his bestfriend Zeus 💙🐦 #indianringnecksoftiktok #parrot #cute #foryou #fyp

♬ original sound – Rio

Як вибрати папугу

Визнач свій бюджет на догляд за папугою. Для улюбленця буде потрібен правильний корм, аксесуари, ветеринарні послуги. 

Дізнайся більше про різні породи, їхні потреби, особливості та розміри. Чим більший птах, тим більше місця йому потрібно. Визнач, яка порода найкраще відповідає твоїм умовам і очікуванням. Пам’ятай, що папуги можуть жити багато років, тому заздалегідь подумай, як будеш доглядати за ними впродовж цього часу.

Найкраще купувати папуг у заводчиків, на виставках або в зоомагазинах. У них можна дізнатися точну дату народження пташки, дізнатися про спадковість. Не варто брати папугу «з рук», адже є ризик, що він хворий або його завезли нелегально. Коли купуватимеш птаха, зверни увагу на умови, у яких його утримують. Брудні клітки, порожні годівниці та мутні поїлки — ознака того, що не варто брати тварину в цьому місці.

Які бувають види папуг

Науці відомо понад 300 різновидів папуг, але не всі з них пристосовані до життя з людиною. Домашніми улюбленцями найчастіше стають:

Хвилясті папуги. Це один із найпоширеніших видів екзотичних пернатих серед домашніх улюбленців. Це компанійські птахи, які люблять розмовляти, сидіти на плечі, голові чи руці.

Вони бувають яскраво-жовті, зелені, блакитні, білі, а виростають невеликими — до 20 см у довжину та вагою до 50 г. У домашніх умовах (за правильного догляду та харчування) хвилястий папуга живе приблизно 10–15 років, у деяких випадках і до 20.

Папуги-нерозлучники. Назва виникла через легенду про те, що якщо один папуга із пари помирає, інший не витримує та помирає теж. Дійсно, у дикій природі таке часто трапляється, але причина цьому не туга. Разом цим птахам простіше виживати, шукати корм, літати на водопій.

Додому можна заводити й одного папугу — це не буде для нього великим стресом. У клітці птах може прожити 10–15 років. Проте якщо у нього не буде пернатого партнера чи партнерки, господарю варто подбати про розваги для птаха: облаштувати в клітці безліч іграшок та проводити багато часу зі своїм улюбленцем.

Нерозлучники бувають різного забарвлення: є зелені із жовтим або синім, червоною головою, а є біло-блакитні папуги із темною чи білою головою. Вони виростають невеликими — до 15-17 см у довжину. 

Ара. Це великі різнокольорові папуги родом із Південної Америки. Вони живуть до 50 років, а виростають до 90 м у довжину, їх розмах крил сягає 40 см і більше. Цих птахів досить легко вчити командам. Коштує такий папуга в Україні від 40 тисяч грн і вище.

Корела або німфа. Це невеликі папуги родом з Австралії, вони належать до сімейства какаду. Мають жовтий чуб на голові і яскраві плями на обличчі та грудях. Ці птахи яскраві, веселі й дуже гучні. Їх буває важко приручити й навчити вимовляти слова. Середня тривалість життя цих птахів — 15–18 років. Виростають до 30 см у довжину.

@yumyumthetiel

Introducing the Grammy award winning “YumYum” #cockatiel #pet #parrot #cockatielsoftiktoc #bird #pets #cockatielsoftiktoc #parrot

♬ Drum roll (snare) shorter(811994) – Shinonome

Жако. Від усіх попередніх видів вони відрізняються спокійним сірим забарвленням. Інколи червоно-бурими в них можуть бути задня частина тіла, хвіст, груди та спина. У довжину вони виростають приблизно 30–35 см і мають розмах крил 65 см. Такий папуга може прожити до 60 років.

Папуги жако родом із центральної Африки. Вони мають високий інтелект, добре вивчають команди і слова. Розмовляти в них виходить майстерно: інколи їм вдається майже точно копіювати не тільки слова й репліки, а й голоси конкретних людей. Проте не всі представники цієї породи уміють говорити.

Ці папуги люблять усе жувати та випробовувати на смак, тому якщо не займатися його вихованням із раннього віку, із часом пташеня виросте в неконтрольованого розбишаку-шкідника.

@apolloandfrens

Apollo’s got “bottle” now 🎉 #talkingparrot #learningtotalk #animaltraining #parrotsoftiktok #amazinganimals #smartbird

♬ original sound – ApolloandFrens

Як підготуватися до появи папуги

Насамперед потрібно прийняти факт, що ці тварини галасливі, бо така їхня природа. Також вони потребують багато уваги від господаря.

Заздалегідь знайди досвідченого ветеринара, який спеціалізується на птахах. Після покупки улюбленця варто привести його на профілактичний огляд.

Придбай необхідне обладнання: гніздо, місце для їжі та водопою, іграшки. Визнач оптимальний раціон для папуги, якого ти обрав для себе, адже різні породи харчуються по-різному. Варто облаштувати для папуги зону відпочинку поза кліткою, щоб він міг там вільно гуляти під наглядом.

Вивчи основи виховання папуг. Так ви будете будувати стосунки та розважати одне одного. Не забувай лагідно соціалізувати птаха, тобто поступово привчати до контакту з людьми та іншими тваринами, слідкуючи за безпекою папуги.

Клітка для папуги

Це дуже важливий момент, про який має подбати майбутній пет-перент. Головна вимога до клітки — вона має бути просторою настільки, щоби птах міг із легкістю розправити крила та перелітати з місця на місце. Якщо для маленьких нерозлучників підійде невелика клітка, то чим більший птах, тим більше місця йому потрібно. Краще, якщо плетіння клітки горизонтальне, — тоді папуга зможе розважатися, дряпаючись стінами.

Для клітки потрібно знайти місце без протягів, з достатньою кількістю світла та встановити її на надійну опору, щоб вона не могла перевернутися. Під дно варто покласти килимок. Розташуй клітку в кімнаті, де часто проводиш час, щоб улюбленець не почувався самотнім. Не став клітку в кухні або біля плити. Пахощі їжі й надмірне тепло можуть бути шкідливими для папуги.

Зручно, якщо в клітці буде висувне дно, а на ньому лежатиме спеціальний килимок — це значно полегшить прибирання. На нього можна насипати дерев’яну стружку, чистий пісок або наповнювач, що вбирає запахи.

Облаштовуючи клітку, потрібно заздалегідь підготувати гілки, що будуть служити жердинами. Їхній діаметр та міцність мають відповідати розміру птаха. Також у папуги має бути своє гніздо для сну та відпочинку.

@thebluerio

Wait for the kiss in the end #fyp #foryou #birdsoftiktok #parrot #cute #indianringneck

♬ original sound – Rio

Як доглядати за папугою

Годувати папугу потрібно відповідно до його породи. Для більшості з них підходить якісний магазинний корм. Також птахів можна в невеликих кількостях підгодовувати свіжими фруктами, овочами, горіхами (знову-таки, залежно від породи).

Комфортна температура для папуг також варіюється. Здебільшого оптимальний варіант — 20–25 градусів. Не варто переохолоджувати птаха, а тим більше перегрівати, адже це може стати причиною проблем зі здоров’ям. Слідкуй за достатньою вологістю повітря в приміщенні (60–70 %).

Птаху потрібно відпочивати близько 10 годин на добу та стільки ж часу мати доступ до світла. На ніч його можна накривати тканиною, що дихає та не пропускає світло. У папуг є «куряча сліпота», тож коли світло гасне, вони засинають. Вдень птаху потрібен доступ до сонячного світла, але клітка не має стояти прямо під ним, інакше тварина може перегрітися.

Часто люди вирішують заводити птахів замість собак чи котів, оскільки думають, що від них не так багато бруду. Але насправді з папугами його буде не менше: коли пташка метушиться чи махає крилами, пил, пірʼя, корм розлітаються в різні боки. Тому якщо головний аргумент на користь такого улюбленця це його «чистоплотність», варто переглянути свій вибір.

За папугами потрібно прибирати регулярно, інакше у квартирі може з’явитися неприємний запах. Влітку краще робити це щоденно, у холодніші пори року 2-3 рази на тиждень. Завчасно подбай про інструменти для чищення клітки, засоби для дезінфекції і спреї для видалення запаху. Обираючи їх консультуйся з ветеринаром. Посуд для годування папуги потрібно регулярно мити, а питну воду міняти щодня.

Якщо в клітці дно не висувається, варто придбати спеціальне пластикове відро з кришкою-сіткою або маленьку клітку, куди папугу можна бути «переселити» на час прибирання в його домі. Запасна маленька клітка може стати в пригоді, якщо папуга захворіє і його потрібно буде або тимчасово відселити від інших, або годувати ліками.

@bparrotsmart

funny parrot #parrot #parrotsmart #smart #bird #birds #trainingbird #pet #petoftiktok #animals #trending #viral #fyp

♬ nhạc nền – B_parrot smart – B_parrot smart

Про всяк випадок май напоготові спеціальний великий шматок чистої тканини на випадок, якщо птах вирішить утекти.

Якщо в домі є маленькі діти та інші тварини, потурбуйся про те, щоб вони не могли нашкодити пташці. Якщо випускаєш папугу із клітки гуляти кімнатою, не залишай його наодинці із котами, собаками та малюками. Слідкуй, щоб у такі моменти всі вікна були зачинені, адже екзотичні домашні птахи не пристосовані до життя у європейському кліматі.

Чим може хворіти домашній папуга

Щоби папуга не хворів, йому потрібен належний догляд, регулярні візити до ветеринара, збалансоване харчування та чисте середовище. Також важливо давати папузі можливість літати та фізично активно проводити час.

Найчастіше папуги вразливі до:

  • респіраторних захворювань (інфекції дихальних шляхів, пневмонія, аспергільоз тощо). Вони можуть спричиняти кашель, чхання, труднощі в диханні та інші симптоми;
  • захворювань шкіри та пір’я. До них належить вірусна інфекція пситакоз, що може стати причиною випадіння пір’я, а також різні інфекції та паразити;
  • проблем зі шлунково-кишковою системою, таких як діарея, запори тощо;
  • пошкоджень та травм, наприклад, через падіння з гілки;
  • захворювань центральної нервової системи через віруси та інфекції.

Папуги також можуть мати проблеми із психологічним здоров’ям. Наприклад, якщо клітка занадто мала або якщо пташку не випускають політати, це може стати причиною ментальних проблем тварини. У неї може виникнути самопошкоджуюча поведінка: пташка може кусати себе, вискубувати пір’я.

Алергія на папуг

Папуги — не гіпоалергенні тварини. Алергію в людей може викликати: 

  • Пір’я — на ньому є тваринний білок. Коли птах тріпається, мікрочастинки розлітаються в повітрі та можуть потрапляти в дихальну систему людини.
  • Пилок, що накопичується в клітках і вольєрах папуг.
  • Слина й секрет із залоз. Щоб уникнути такої алергії варто не допускати прямого контакту із ними.
  • Фекалії та сеча також можуть містити речовини, що провокують алергію.

Симптоми алергії на папугу такі ж, як будь-якої іншої — нежить, кашель, чхання, запалення на шкірі та інші. Якщо маєш підозру, що причина алергії в пернатому улюбленці, звернись до алерголога для діагностики та лікування.

Як розважатися з домашнім папугою

Папуги — це соціальні птахи, тому їм подобається взаємодіяти зі своїми господарями. Дозволяй улюбленцю сидіти поряд або на собі, розмовляй із ним, тренуй командам, таким як «сідай», «лети», «дай лапку» й так далі. Це розумні птахи, люблять вчитися. Папугам подобається музика, тож можна слухати її разом.

Можна грати з птахом у хованки: ховати ласощі чи іграшки в різних місцях клітки й давати папузі знайти їх. Це допоможе йому розвивати інтелект та стимулювати пошукові навички.

@tyla

This is way too cute 🥹 But we all know the cat’s real intentions 😅 #funny #petsoftiktok #parrot #cat #cattok #cosy #cutie #foryoupage #cuteanimals #fypシ

♬ original sound – Tyla

Папуги люблять гратися з іграшками, такими як м’ячики, ланцюжки, гойдалки. Вони будуть раді мати невелике дзеркало, щоб розглядати себе.

Як і будь-яка інша тварина, папуга — це велика відповідальність і, водночас, джерело радості та позитивних емоцій для свого пет-перента. Це комунікабельні веселі тварини, за якими цікаво спостерігати. Вони прив’язуються до своїх господарів і стають добрими компаньйонами на довгі роки.

177 записи

Про автора
Редакторка, авторка. Перекладаю зі складної на людську. Тестую на собі свідомі тренди, п'ю смачне вино, пізнаю нове та ділюся найцікавішим у статтях M Journal
статті
Схожі записи
Корисні порадиСвята

Найкращі різдвяні та новорічні фільми: добірка MJournal

10 Хв
Розповідаємо про кращі різдвяні фільми для затишних зимових вечорів.
Корисні порадиСаморозвиток

Як підвищити імунітет для профілактики застуди

6 Хв
Розповідаємо, як підвищити імунітет в домашніх умовах
СвятаКорисні поради

Що подарувати подрузі на день народження

11 Хв
Розповідаємо, що можна подарувати подрузі на день народження та даємо безліч ідей, серед яких точно знайдеться саме та
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
Домашні улюбленціГризуни

Домашній щур: як вибрати і як доглядати за улюбленцем