Домашні улюбленціГризуни

Домашній щур: як вибрати і як доглядати за улюбленцем

9 Хв

Декоративні щури – милі звірятка, яких часто обирають як домашніх улюбленців. І правда: ці декоративні гризуни дуже товариські, охайні і грайливі. Багато власників домашніх щурів говорять про високий інтелект своїх улюбленців і демонструють, як їхні щури приносять іграшки, виконують команди і відгукуються на власне ім’я. Щоб ваші щури жили довго і щасливо, потрібно виконувати певні правила під час догляду. 

Як вибрати домашнього щура

Для утримання вдома розводять спеціальні породи щурів. Саме тому щури домашні не переносять хвороб і є абсолютно безпечними для людей. Від своїх диких родичів домашні щурики також відрізняються зовнішньо: кольором шерсті, очей, формою вух і розмірами. 

Досвідчені власники рекомендують купувати щурів в спеціалізованих розплідниках з гарними відгуками. Багато відгуків є на форумах “щуроводів” і в тематичних групах в соціальних мережах. В хорошому розпліднику буде максимальний шанс придбати здорове звірятко, яке попередньо обробили від паразитів. Там вам нададуть базові рекомендації щодо утримання домашніх улюбленців.   

Найкраще обирати пару одностатевих щурів. Тоді їм не буде нудно, поки ви працюєте чи навчаєтеся. Адже щури – дуже соціальні істоти, а вчені навіть говорять про те, що від нестачі спілкування в щурів є сильний стрес, який з часом може негативно вплинути на здоров’я улюбленця. Звісно, якщо ви готові щодня достатньо гратися зі своїм улюбленцем і приділяти йому багато уваги, можна завести і одного щура. Якщо будете брати двох тварин, беріть з однієї сім’ї: знайомі між собою тварини легко приживуться разом і не будуть конфліктувати. 

Щодо віку – беріть тварину віком від 4 місяців. Можна і старших, але тоді треба звертати увагу на характер тваринки: якщо вона менш товариська, може знадобитися більше часу на адаптацію і звикання до нових господарів. 

Обов’язково поцікавтеся батьками щуриків: деякі захворювання передаються генетично, в селекційних тварин хороший родовід – більший шанс на міцне здоров’я. Здоровий щурик має гладку блискучу шерсть, рівні рівномірно розподілені вібриси (довгі волосини біля носа). На шкірі – відсутні ранки і подразнення. 

Чому потрібно обирати пару однієї статі? Перш за все, через репродуктивні особливості гризунів. Вже у віці 4-5 місяців самка може народити перших малюків. Іноді це більше 10 щуриків за один раз. За малюками потрібно доглядати, розширювати житлову площу, а потім розселяти, щоб не було ще одного потомства. Звісно, якщо ви не плануєте щурину ферму, то всім доведеться знайти відповідальних господарів. А це буває дуже нелегко. 

Попри поширений міф, самкам щурів не потрібно народжувати для того, щоб покращити здоров’я. Навпаки, ветеринари-ратологи рекомендують стерилізувати самок, щоб зменшити ризик онкологічних захворювань.    

Ще один важливий момент: ніколи не купуйте щура для дітей. Звісно, діти можуть гратися з тваринами чи прибирати в клітці, вони можуть стати чудовими компаньйонами. Але діти не можуть нести відповідальність за життя тварини.  Відповідальність за тварину – завжди на дорослому. Вам доведеться самостійно шукати якісний корм, стежити за здоров’ям улюбленця і возити його до ветеринара-ратолога на профілактичні огляди.

Види домашніх щурів

Домашні або декоративні щури бувають дуже різного вигляду і тілобудови. Ви можете вибрати друга з шерстю будь-якого кольору або навіть сфінкса чи кучерявого щурика, з очима різного кольору, великих, вагою до кілограма, або дрібніших щуриків. Стандартні декоративні щури, на яких базується селекція, мають сіру або коричневу шерсть, вуха відносно голови розташовані вертикально вгору.

  • Дамбо відрізняються від стандартних формою, розташуванням і розміром вух. Округлі вушка, розташовані низько по боках голови, візуально роблять дамбо схожими на героїв мультфільмів.
  • Кучеряві (рекс) – щурики з кучерявою шерстю і з закрученими вібрисами. Колір шерсті може бути будь-яким – від коричневого до білого. 
  • Сфінкси – безшерсті щури. Можуть мати пушок над очима і на лапках. Шкіра в щура-сфінкса повинна бути рожевою, однотонною і приємною на дотик. 

Також є щури з очима різного кольору, з довгою шерстю, альбіноси з червоними очима. Всі види щурів домашніх наділені інтелектом і товариськістю, які не залежать від зовнішнього вигляду тварини. 

Підготовка домівки

Для комфортного життя потрібно підготувати домівку для щурика. Оптимально купити клітку розміром від 40х30х40 см для однієї тварини. Якщо ви плануєте взяти двох щуриків, то об’єм клітки потрібно збільшити в два рази. Адже кожна тварина потребує свого простору. В маленьких клітках щурам мало місця для руху, що може викликати захворювання опорно-рухового апарату. 

Обов’язково зверніть увагу на відстань між прутами клітки: якщо прути клітки будуть розташовані дуже далеко один від одного, щурик може пошкодити лапку або застрягнути. А якщо щурик маленький, то запросто протиснеться між прутами і піде гуляти по квартирі.

В клітці повинно бути декілька поверхів – щури дуже цікаві і полюбляють лазити по клітці. Проте будьте готові, що всі пластикові елементи щури погризуть. Розмістіть в клітці гамаки, лежаки і будиночки. Щури люблять грітися і ховатися в своїх будиночках. 

Обов’язково потрібна якісна поїлка, яку потрібно розташувати ззовні клітки. Домашнім щурам в постійному доступі потрібна чиста і свіжа вода. Миску можна обрати керамічну або металеву з заокругленими всередину краями, щоб корм розсипався менше. 

Дуже часто щурики – надзвичайно охайні і завжди вибирають для туалету один куток в клітці. Саме там можна буде розмістити туалет після того, коли тварини обживуться і розподілять територію 

Колесо не є обов’язковим аксесуаром, але якщо ви вирішите так захохочувати своїх тварином до руху, обирайте безпечне колесо великого діаметру. Не повинно бути щілин і проміжків в колесі, інакше тварина може травмуватися. 

Домашні щури чутливі до температури повітря. Тому влітку треба охолоджувати клітку: ставити біля клітки пляшку з замерзлою водою, якщо в квартирі жарко. А взимку, поки не включили опалення, клітку так само можна гріти: загорнути в тканину пляшку з теплою водою і поставити впритул до тієї частини клітки, де зазвичай сплять тварини. В жодному разі не ставте клітку під кондиціонером і уникайте протягів – домашні щури від протягів легко хворіють.

Щодо прибирання: багатьох людей бентежить неприємний запах від щурів. Щоб запаху не було, потрібно дотримуватися декількох пунктів:

  • вибирати клітку великого розміру (чим менша клітка, тим швидше буде з’являтися запах);
  • привчати тварин до туалету в одному місці клітки;
  • використовувати правильний наповнювач в достатній кількості (можна брати тирсу фруктових чи листяних дерев; не варто використовувати деревні гранули – вони надто жорсткі для ніжних лапок щурів). Товстий шар підстилки запобігає швидкій появі неприємного запаху;
  • стежити за здоров’ям і харчуванням звірятка. Якщо тваринка захворіла або неправильно харчується, запах з’являється майже одразу після прибирання. 

Що їдять домашні щури

Дикі родичі щурів – всеїдні тварини. Вони з задоволенням споживають рослинну і тваринну їжу. Тому раціон домашніх щурів також повинен включати різноманітні корми. Найбільшою частиною раціону є зернові суміші. Зараз в магазинах є великий вибір таких кормів на будь-який гаманець. Уважно стежте за датою виготовлення корму. Якщо є навіть найменше підозра, що корм зіпсувався від вологи чи з’явилася цвіль, давати цей корм щурам не можна. 

Щодня в раціоні домашніх щурів повинна бути білкова їжа. Це може бути як білковий корм для щурів, так і ласощі з вашого столу. Щури з радістю з’їдять несолодкий йогурт, шматочок вареного яйця чи вареного курячого філе без спецій. Можна пригостити щурика кашею, свіжими фруктами, зеленню і овочами. Останні повинні бути в раціоні домашніх щурів щоденно. Проте в жодному разі не можна давати звіряткам соленого, копченого, гострого і жирного. Не можна годувати щурів цибулею, часником, цитрусовими. 

Від того, що їдять домашні щури, залежить їхнє здоров’я і тривалість життя.

Що можна давати декоративним щурам:

  • зернові корми для щурів;
  • білкові корми для щурів;
  • свіжу зелень, листочки кульбаби – обов’язково помиті;
  • свіжі і варені овочі;
  • фрукти – обмежено, оскільки фрукти містять багато цукру;
  • варене нежирне м’ясо без спецій і солі: курятину, телятину, кролятину, м’ясо індика; дехто дає субпродукти;
  • кисломолочний сир, кефір і несолодкі йогурти;
  • рідко можна давати варені чи запечені морепродукти чи нежирну рибу.

Що слід виключити з раціону домашніх щурів:

  • сиру капусту будь-якого виду;
  • цитрусові;
  • сиру картоплю;
  • шпинат;
  • квасолю;
  • жирне (сири теж жирні, тому їх не можна давати щурам – не вірте мультфільмам!);
  • копчене, гостре, солоне;
  • солодощі;
  • тофу;
  • часник та цибуля.

Оскільки в щурів, як і в більшості гризунів, зуби ростуть постійно, треба забезпечити достатню кількість твердої їжі для сточування зубів. Це можуть бути тверді овочі, наприклад, морква, чи горіхи або спеціальні мінеральні добавки. 

Пам’ятайте про чисту свіжу воду, яку треба міняти щодня. 

Перед тим, як випускати щурів на прогулянку по кімнаті, заховайте всі домашні рослини. Деякі з них є отруйними для декоративних щурів.

Скільки живуть домашні щури і що треба знати про їхнє здоров’я

Гризуни, на жаль, не можуть похвалитися високою тривалістю життя. В середньому життя домашніх щурів триває 2-3 роки. Вік довгожителів може тривати до 4 років. Проте слід пам’ятати, що тривалість життя залежить від якості життя і харчування тварини. 

Так само має значення вчасна медична допомога. З віком в щуриків з’являються різні захворювання,  в тому числі онкологічні та серцево-судинні. Щоб вчасно виявити і вилікувати захворювання, потрібно кожні три місяці носити тваринку на профілактичний огляд до ветеринара. Є ветеринари – ратологи або родентологи, які займаються лише лікуванням гризунів. Такі лікарі спеціалізуються на гризунах і зможуть вчасно помітити проблеми зі здоров’ям. Якщо у вашому місті чи селі нема ратолога, потрібно оглядати тварину самостійно, а при найменшій підозрі на якесь захворювання шукати спеціалізованого лікаря. 

Що повинно вас насторожити:

  • щур малорухливий, хрипить, важко дихає;
  • є пухлини чи набряки під шкірою (особливо ретельно треба обдивлятися живіт  самок);
  • ранки чи подразнення на шкірі;
  • облисіння, випадання шерсті;
  • щур не їсть – можуть бути проблеми з зубами;
  • неприємний різкий запах, рідкі випорожнення. 

Чого може навчитися ваш щурик

Як ми вже писали, щурики – компанійські і розумні тварини. Вони залюбки будуть з вами гратися і швидко навчаться впізнавати голос свого господаря. 

Після того, коли щур потрапить в новий дім, потрібен час для адаптації і звикання до нових умов. В однієї тварини адаптація триває тиждень, інша може звикати місяць-півтора чи більше. В період звикання до нової домівки декоративні щури не йдуть на руки, можуть навіть агресивно реагувати на ваші спроби дістати їх з клітки. 

Після адаптації можна привчати щура до рук: класти на долоню смаколик, простягати руку у відкриту клітку і кликати щура на ім’я. Спершу ці всі маніпуляції потрібно робити на території щура, де він почуває себе безпечно. А потім можна вже годувати тварину під час прогулянки, брати на руки і гладити. Поступово щурик звикне до вас і сам буде проситися на ручки.

Можна дресирувати щурів: вони можуть навчитися виконувати прості команди в будь-якому віці. Для закріплення вмінь завжди голосно повторюйте команду, а за виконання пригощайте тварину улюбленим смаколиком. Щурики можуть навчитися крутитися на місці, приходити до вас по команді чи навіть приносити невеликі предмети. Проте тренування повинні бути регулярними і підкріплюватися смаколиками.

157 записи

Про автора
Привіт, я Наталка – екс-редакторка M Journal. Розбираюся в сучасних трендах, щоб купувати раціонально та жити свідомо. Разом з іншими авторами та авторками пишемо про це статті для журналу MAUDAU. Дякую, що читаєш!
статті
Схожі записи
КотикиДомашні улюбленці

Лікувальний корм для котів: особливості та як вибрати

7 Хв
Розповідаємо про відмінності лікувального корму від звичайного та тонкощі його вибору при різних хворобах котів.
Домашні улюбленціКотики

Що робити, якщо кіт мітить в будинку та дере меблі 

9 Хв
Розповідаємо, чому кіт мітить територію та що робити, аби відкорегувати його поведінку
КотикиДомашні улюбленці

Як лікувати сечокамʼяну хворобу у котів

6 Хв
Розповідаємо, що таке сечокам’яна хвороба у котів і як її правильно лікувати
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *