Свідомі тренди

ТОП 5 романів про міста України

9 Хв

Зібрали книги, з якими навіть знайомі міста відкриваються з нового боку.

Сьогодні, коли українці розкидані ледь не по всьому світу, ностальгія за рідним краєм стала невіддільною частиною нашого життя. Водночас любов до України зростає і трансформується в бажання дізнатися більше про свою країну, побувати в нових локаціях, пропустити через себе місцевий колорит.

Для цього не обов’язково купувати білети чи заправляти повний бак. Зібрали книги про міста України, аби ти міг відвідати їх, тільки-но відкривши палітурку й гортаючи сторінки. Тож гарної подорожі!

Депеш Мод

Сергій Жадан

Місце дії: Харків
Час читання: 4 години
Кількість сторінок: 219
Видавництво: Meredian Chernovitz
Рік: 2004

Занурення у вайб локації на 92 %

Перший роман — доробок Сергія Жадана, який вже став знаковою фігурою сучасної української літератури. Для багатьох читачів його книга стала віконцем у світ нової вітчизняної прози, яке дає змогу побачити наші міста у світлі української повістки. 

Дії роману відбуваються на початку 90-х, тож твір дуже яскраво передає ту атмосферу невизначеності та перехідного стану від радянщини до незалежної України, яку ми знаємо сьогодні.

Це історія про трьох підлітків, які відправляються на пошуки свого друга, просякнута духом юнацтва. Протягом кількаденного таймлайну хлопці пізнають життя з різних сторін: добро, зрада, алкоголь, заборонені речовини… Варто зазначити, що це все подається не у форматі пропаганди до вживання, а як органічна частина життя тієї епохи.

Харків у цій історії постає у вигляді постіндустріального міста, яке має свою душу. Її частинки — це вінегрет, зміксований із фактурних імен головних героїв, гострих розмов із влучною ненормативною лексикою та сленгом, кумедної та харизматичної сцени з релігійним проповідником тощо.

Роман, у якому реалізм і абсурдність виступають як дві сторони однієї медалі, саме цим і підкуповує — у ньому місто живе, справжнє. І це недивно, адже, за словами автора, 99 % описаного — його власний досвід. Буремні часи, велике місто, неоднозначний посмак підліткового віку та захопливий сюжет — тут є все, щоб відправити тебе в цікаву літературну мандрівку.

Сергій Жадан — письменник, перекладач, музикант. Популяризатор української культури та політичний активіст.

Що каже про книгу «Українська правда»:

«Напевно, кожен відчував себе покинутим і загубленим на порозі третього десятка. Багато хто, напевно, зловживав у цей період алкоголем і непевними зв’язками, панікував і хуліганив, ухилявся від роботи й навчання, споглядаючи, як життя йде шкереберть.

А надто, якщо ця криза «пізнього тинейджерства» збіглась із крахом радянської імперії, із чергами, купонами, талонами, гугнявим дубляжем перших голлівудських фільмів, безробіттям і абсолютною непевністю щодо майбутнього, минулого й теперішнього. Це — ранні 90-ті в Україні. А ще це — автобіографічна книжка харківського письменника Сергія Жадана «Депеш мод». Якщо ви пережили щось подібне, то, ймовірно, впізнаєте в ліричному герої себе».

Танжер

Йван Козленко

Місце дії: Одеса
Час читання: 4 години
Кількість сторінок: 256
Видавництво: Комора
Рік: 2017

Занурення у вайб локації на 96 %

Про «перлину біля моря» написано, на диво, не так багато текстів. Та як би не склалися твої особисті стосунки з Одесою, після прочитання цього роману зможеш дати місту другий шанс. Тут ми бачимо спробу віднайти абсолютно новий образ, не пов’язаний із єврейськими та бандитськими штампами, налітом Катерининської епохи. Це дійсно вдала спроба показати Одесу саме з українського боку.

За сюжетом молодий герой Орест отримує пропозицію, знятися в експериментальному кіно. Та тут вступає в дію закон очікування і реальності: замість старту в жаданому світі кінематографа, хлопець отримує нетипову історію кохання, що базується на любовному трикутнику. Палка пристрасть сплелася з настроєм Довженківської Одеси 20–30-х років, солоним присмаком моря на губах та культовими локаціями — Ланжерон, Сьомий кілометр, Потьомкінські сходи й багато інших знайомих місцин.

Як зазначає сам автор, написання роману було для нього спробою відшукати власну, українську ідентичність. Порівняння Одеси з містом Танжер (Марокко) стало в цьому сенсі влучною метафорою: обидва пункти розташовуються біля моря, поєднують строкату мультикультурну складову й живуть у бурхливому, й одночасно легкому, ритмі, властивому приморським містам.

Йван Козленко — письменник, культуролог, колишній гендиректор Національного центру Олександра Довженка.

Що каже про книгу YouTube-канал книгарні «СЕНС»:

«Козленко намагається збудувати новий міт Одеси. Для цього він бере одеські 20-ті — період українізації. Це абсолютно міський роман і досить ексклюзивний досвід.

Після прочитання цієї книжки ви відучуєте себе на теплих пляжах із золотим піском. Ви згадаєте продавця, який кричить: «Кукурудза, як у Тома Круза!», і всі люди в захваті від нього. Ви побуваєте в тій Одесі, де легко можна намутити випити без грошей і прокинутися в незнайомій квартирі на Молдаванці. В Одесі, у якій, напевно, трохи зупинився час».

Сни неофіта

Павло Вольвач

Місце дії: Запоріжжя
Час читання: 4 години
Кількість сторінок: 288
Видавництво: Видавництво Старого Лева
Рік: 2017

Занурення у вайб локації на 84 %

Книга є заключною частиною трилогії, яка починається з творів «Кляса» та «Хрещатик-Плаза». Перші присвячені столиці, а остання — Запоріжжю. Це рідне місто письменника й свою особисту історію він частково переказує через головного героя роману.

Автор демонструє у творі реалії пострадянського індустріального обласного центру, зосередженого навкруг промислових гігантів — Запоріжсталь, Титаномагнієвий завод, Дніпрогес тощо. Тут стикається полярне розмаїття публіки, що неминуче веде героя на ім’я Павло до головного конфлікту твору: коли за ментальними лаштунками пересічного продавця з авторинку криється митець, що не має можливості проявити себе в рідному місті.

Ця історія чіпляє тим, що вона побудована на знайомих багатьом мотивах: поєднання робітничого життя з високими амбіціями та творчою складовою. І для того, щоб щось змінити потрібен «стрибок віри», який у роки перебудови — це щось надможливе. Та все змінюється з появою нового знайомого, який стане «заклятим другом» нашого поета — спочатку товаришем, який допомагає, а згодом запеклим конкурентом.

Автор чудово знає, яку сторону міста продемонструвати читачеві: то воно постає депресивним гігантом, що наче живиться ресурсом своїх мешканців, то перетворюється на безплідний безликий масив. Разом із тим Запоріжжя асоціюється із чесною і тяжкою працею, що добре відображено в текстах «Сна неофіта».

Павло Вольвач — український поет і прозаїк. Є членом Національної спілки письменників України.

Що пише про книгу Ганна Улюра, літературний критик:

«Справжнісінький гімн-у-камені, хвала чесній праці. Топографічна визначеність «робітничого» міста протиставляється тому, що визначити точно не вдається — власне, поезії. А за джерело поезії Павлові зі «Снів» між тим править якраз простір його рідного Запоріжжя. Місто тут і образ, і груба матеріальність одночасно — воно насправді є текстом».

Танґо смерті

Юрій Винничук

Місце дії: Львів
Час читання: 6 годин
Кількість сторінок: 379
Видавництво: АБАБАГАЛАМАГА
Рік: 2012

Занурення у вайб локації на 93 %

Сюжет роману викладається у двох таймлайнах: один із яких сьогодення, інший — довоєнні та часи Другої світової. Автор до кінця тримає інтригу, так і не даючи натяку, чи зійдуться ці два зрізи у фіналі, чи так і лишаться паралельними.

У центрі історії четверо друзів: українець, німець, єврей і поляк. Їх об’єднує трагедія: батьки кожного були бійцями армії УНР та загинули в битві під Базаром у 1921 році. Сильні переживання стали основою міцних стосунків, де дружба існує понад усе: чи то випробування війною, чи перипетіями особистого життя.

Львів постає тут у всьому своєму етнічному різнобарв’ї та з потужним повстанським духом. Така знайома всім вишукана архітектурна складова ідеально переплітається з місцями пам’яті, де живі вшановують полеглих. Читачі відзначають пронизливу реалістичність роману та неймовірну експресію, яка вшита в кожне слово. Автор доклав зусиль, аби пронести поруч із цим і філософське повідомлення, яке змусить зануритися у власні роздуми і відрефлексувати дуже різнобарвну гаму почуттів.

Юрій Винничук — блогер та політичний оглядач, письменник, редактор. Яскравий представник літератури періоду Незалежності.

Що каже про книгу «BBC Україна»:

«Роман створювався протягом восьми років. Кінцевий продукт суттєво відрізняється від інших Винничукових текстів. На відміну від тієї ж «Мальви Ланди» чи «Весняних ігор в осінніх садах», тут майже відсутні еротичні сцени. Як говорить автор, у «Танґо» він вважав це зайвим, хоча дещо там таки є.

Головним дійовим персонажем «Танґо смерті» є Львів. Перед читачем він постає, мов на картинці чи старовинній фотографії. Розлогі описи про денний і нічний Львів, Львів дощовий і за погожої днини, у будні та свята».

Квартира київських гріхів

Маргарита Сурженко

Місце дії: Київ
Час читання: 4 години
Кількість сторінок: 256
Видавництво: Дискурс
Рік: 2017

Занурення у вайб локації на 80%

На десерт залишили столицю. Ця книга пронизана вайбом весняного Києва, який переповнений людьми, подіями, емоціями. На тлі знайомих вулиць розвертається таємне життя подруг, що винаймають квартиру на Саксаганського та уособлюють собою 7 смертних гріхів, а точніше — гріхинь. В енергійному мегаполісі поживи для них вистачає, хоча логічно, що локацією могло стати й будь-яке інше місце. Але це ж Київ: будь-хто тут отримує буст харизматичності, трендовості і яскравості.

Видно, що авторка любить столицю, розповідає про неї крізь призму власного ніжного сприйняття. Деякі читачі зазначають, що їм не вистачило в міському романі самого міста. Втім, це не путівник, тож якщо така нестача і є, то вона цілком заміщається життєвими історіями з філософським підтекстом — не надто глибоким, аби загубитися в ньому, тож читати роман легко і приємно.

Дівчата живуть у своєму ритмі, зваблюючи жертв та отримуючи бажане. Варто зазначити, що книга відкриває новий ракурс на питання людських слабкостей: тут гріхи частково постають як рушійна сила, а не демонізоване на 100 % явище. Цікаво стає, коли на арені з’являється чоловічий персонаж, й одна з гріхинь закохується — навколо цього й буде плестися основна сюжетна ниточка.

Маргарита Сурженко — українська письменниця сучасності. Випустила кілька книжок та заснувала сайт казок для дітей The Dobranich.

Що каже про книгу онлайн-журнал «Читай.UA»:

««Квартира київських гріхів» — уже третя книжка письменниці, видана літературною агенцією «Discursus» у 2017 році. Вона відрізняється від двох попередніх, адже тут розповідається про киян, котрі ведуть різноманітний спосіб життя. Про їхні переживання, спокуси. Це книжка про вибір, перед яким ми завжди опиняємось.

Такі романи дарують свободу від буденності. Адже є можливість зануритися в цікаву і драматичну історію із життя великого міста. Сюжетна лінія вимощує шлях між «легкістю бути спокушеним» та «трудністю триматися власних принципів». Життя героїв доводить, що лінія між двома протилежностями дуже тонка».


Зробили цей перелік книг, аби кожен міг читати, надихатися та відчувати дух улюблених міст, навіть знаходячися далеко від них. Дещо із цього може стимулювати відвідати нові локації, а дещо викличе бажання приїхати та пройтися вже знайомими вуличками, асоціюючи себе з новими знайомими — героями згаданих романів.

33 записи

Про автора
Пройшла трансформацію з копі => в райтера: виявляється, якщо писати про цікаве – робота приносить задоволення. Вірю, що хороші тексти можуть змінювати. З MAUDAU заглиблююся в теми людських взаємин, смачної їжі, усвідомленого лайфстайлу. Маю корисливі мотиви, коли пишу про складне: трохи економлю на психологові. Кажуть, вмію жартувати, та це неточно.
статті
Схожі записи
Свідомі тренди

Штучний інтелект не лише для роботи

7 Хв
Розповідаємо ідеї, як можна користуватися AI-технологіями на дозвіллі
Свідомі тренди

Що таке афірмації та приклади позитивних афірмацій на кожен день

7 Хв
Розповідаємо, про те що таке афірмації та як вони працюють, розглянемо приклади позитивних афірмацій на кожен день і як правильно їх промовляти
Свідомі тренди

Що робити коли немає світла або просто нудно вдома

7 Хв
Розповіаємо, чому ми нудьгуємо, що це нормально, та даємо декілька порад що можна робити, коли скучно, немає світла або чим можна зайнятися вдома
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
Добірки

Де відпочити в Україні цієї осені