ДімПобут

Пліснява: чому виникає та як позбутися

8 Хв

Розповідаємо, за яких умов виникає пліснява, чим вона шкідлива та які засоби побутової хімії й народні методи можуть допомогти позбутися проблеми. 

Якщо одного не надто прекрасного ранку ти помітила, що в куті кімнати, за диваном або навіть на стелі біля зовнішньої стіни з’явились неприємні чорні візерунки або ж сірувато-білий наліт, співчуваємо. Бо проблема грибка на стінах є досить неприємною і нерідко вимагає багато зусиль, щоб підібрати ефективний засіб для її усунення. 

Тож пропонуємо розібратися, за яких умов виникає пліснява та чи можна їх мінімізувати. Ну й найголовніше — як позбутися чорних швів у ванній та як вивести грибок зі стін назавжди. У цій статті MJournal розповімо, яких треба вживати заходів, а що робити в домашніх умовах не варто. А також уважно поглянемо на народні засоби боротьби із цвіллю та ефективну побутову хімію від плісняви.

Також буде цікаво

Що таке пліснява?

Пліснява

Грибок, цвіль, пліснява — це все одне й те саме: мікроорганізми, які розмножуються спорами. Вони присутні навколо нас завжди та всюди:

  • на вулиці;
  • у будинку;
  • у квартирі;
  • у ванній кімнаті;
  • на кухні;
  • на вікнах;
  • на стелі тощо.

З одягу, при диханні, контакті з різними поверхнями спори цвілевих грибів потрапляють безпосередньо на шкіру, на слизові оболонки, у дихальні шляхи. Тільки не панікуй одразу! Вони не завдадуть тобі шкоди, якщо немає сприятливих умов існування. Людина уразлива перед грибковими захворюваннями тоді, коли в неї знижений імунітет. Це в першу чергу стосується малих дітей, людей похилого віку, або тих, біля кого цвіль розвивалася безпосередньо під час їхньої хвороби. В іншому випадку грибок на стінах має вплив на здоров’я, коли присутній у величезній кількості та дуже довго.

Пліснява

Отже, цвіль — це не так страшно, якщо знати, чим вона небезпечна та яка буває. Наприклад, рожева пліснява з’являється на гнилих продуктах, тому достатньо не допускати появи таких у своєму побуті, щоб не зустрічатися з нею. Більш небезпечною є біла цвіль, яка вражає людей та тварин зі зниженим імунітетом. Щоб не заразитися, треба слідкувати за своїм здоров’ям і не контактувати з незнайомими тваринами. Але найнебезпечніша — чорна пліснява, яка може викликати сильні алергічні реакції й навіть довести до проблем з диханням. 

Повторимось, що виражений негативний вплив на здоров’я вона має, якщо контакт тривалий та у великій кількості. Тож підбирати ефективний засіб від цвілі варто одразу, як помітиш перші її ознаки.

Чому з’являється пліснява у будинку

Пліснява

Тож чому з’являється пліснява? Це відбувається, коли сухі спори патогенних грибів потрапляють у сприятливе для їхнього розмноження середовище. Головні умови для цього — температура, вологість, відсутність вентиляції. Одразу спадає на думку якийсь темний сирий закинутий підвал або щось подібне. На жаль, вразливі й більш обжиті приміщення. Пліснява на стінах, в кутах, за меблями, під килимами може розвиватися при:

  • температурі від 4 до 20°C;
  • вологості вище 60 %;
  • відсутності циркуляції повітря.

Щодо останньої умови, то це працює так: спори грибів настільки легкі, що їх здуває найменший протяг, і тоді вони не здатні зачепитися за поверхню й почати розмножуватися. Якщо ж приміщення слабо провітрюване, цвіль може розростатися з неймовірною швидкістю, і ніякий засіб від плісняви не допоможе її вивести назавжди.

Народні засоби, як позбутися цвілі

Народні засоби

Головне, що треба зробити, коли з’явилася пліснява на стінах — виявити й усунути причину цього неприємного явища. Найчастіше достатньо налагодити провітрювання приміщення. Але можуть бути й складніші випадки: вади тепло- та гідроізоляції будівлі, використання при будівництві вже уражених грибком матеріалів тощо. Розв’язання таких питань треба довірити спеціалістам. А ми розберемо, як видалити грибок на стінах народними засобами. Чим раніше тицим займешся, тим вищі шанси подолати проблему на тривалий період. 

Перший обов’язковий етап боротьби з чорним грибком на стінах — механічне прибирання. Треба змочити усю площу, уражену пліснявою, щоб запобігти розлітанню спор навкруги, й витерти її ганчіркою, або щіткою. Але тільки цим ти не відбудешся, доведеться застосувати один з наступних варіантів.

Температурна обробка

Температурна обробка

У домашніх умовах цей метод видалення плісняви доступний лише тим, у кого є якісний парогенератор, адже температура, при якій гине цвіль — 70–80°C. Якщо маєш такий прилад, готуйся попрацювати ним, щоб позбутися грибка, декілька разів, й після кожного оброблену поверхню ретельно висушуй. Обов’язково використовуй дистильовану воду. Мабуть, це найекологічніший спосіб розв’язання проблеми.

Як побороти цвіль за допомогою оцту

Як побороти цвіль за допомогою оцту

Використати оцет від грибка на стінах — найрозповсюдженіша порада у всіх джерелах, але він підійде не для будь-яких поверхонь. Наприклад, шпалери точно не витримають такого контакту. Додатковий мінус — різкий запах, який доволі довго вивітрюється, може призвести до головного болю, й точно не сподобається або навіть нашкодить домашнім тваринам. Тож, якщо вирішиш скористатися саме оцтом, то зауваж всі ці нюанси. План дій такий:

  1. Зроби у приміщенні протяг.
  2. Оброби уражену поверхню ганчіркою, змоченою оцтом, або нанеси його за допомогою розпилювача.
  3. Через 1–2 години повтори процедуру.
  4. Якщо на поверхні не видно крапель або розводів, залиш все, як є, при появі слідів оцту, видали їх вологою губкою, а потім висуши це місце.
  5. Провітри приміщення максимально довго, адже запах оцту дуже в’їдливий, але це все одно краще, ніж пліснява на стінах.

За такою ж схемою можна використати 10% нашатирний спирт, розвівши його водою 1:1, або хлорний відбілювач у пропорції 1:10.

Як позбутися грибка за допомогою соди

Як позбутися грибка за допомогою соди

Від грибка у ванній, кухні, на вікнах та інших поверхнях можна використати харчову соду. Пропорції суміші такі: 1 чайна ложка соди на 1 літр води. Розмішай розчин, щоб сода повністю розчинилася. Отримаєш мутнувату рідину. Змочи нею губку, м’яку ганчірку або налий у розпилювач й ретельно нанеси на уражену ділянку. Дочекайся, коли все висохне й видали залишки соди, які обов’язково з’являться на поверхні, сухою щіткою. Плюс даного способу у тому, що цей засіб є в кожній кухні і він без запаху, що в домашніх умовах дуже доречно. Мінус — грибок на стінах може не одразу зникнути, й процедуру доведеться проводити неодноразово.

Як прибрати цвіль за допомогою перекису водню

Як прибрати цвіль за допомогою перекису водню

Ще один простий та дешевий засіб від плісняви — 3% перекис водню. Нанеси його на поверхню через розпилювач, або губкою, почекай, поки висохне, потім ретельно почисть оброблене місце щіткою або ганчіркою. Скоріш за все, одного разу буде недостатньо, і це, звичайно, мінус. Але добре те, що перекис не смердить, й не нашкодить ніяким живим істотам. Так само можна використати олію чайного дерева, розчинивши 1 чайну ложку у 200 мл води. Підійде й столова ложка лимонної кислоти, розчиненої у такій же кількості рідини, або бура (це натрієва сіль борної кислоти) у пропорції 1 склянка на 4 л води. Усе це продається в аптеці й коштує зовсім дешево. 

Який би засіб ти не обрала, зауваж, що обробляти треба не тільки те місце, де знайшла плісняву, а й простір щонайменше на метр навкруги. Ще важливо, що на таких гігроскопічних поверхнях, як штукатурка, цегла, цемент, дерево, цвіль може проникати глибоко в середину, тому описаних методів може бути недостатньо, й знадобляться більш агресивні, але й дієві засоби.

Засоби проти плісняви: ефективна побутова хімія

Ефективна побутова хімія

Виробники побутової хімії активно пропонують варіанти, як вивести грибок зі стін назавжди. Вони пропонують продукцію, якою можна відносно безпечно, але ефективно користуватися вдома. Наприклад, засоби від плісняви містять поверхнево-активні речовини (ПАР), які здатні знищити найменші залишки грибків на будь-яких складних поверхнях.

Майже вся ефективна побутова хімія має у своєму складі сполуки хлору у різній концентрації, але для тих, у кого алергія на цю речовину, існують і безхлорні препарати. Склад завжди вказаний на етикетці, будь ласка, уважно вивчай його та інструкцію з застосування, щоб не нашкодити собі та близьким. Дуже зручно, що зараз є великий вибір, чим обробити стіни від грибка, і найчастіше це спреї, якими легко користуватися. Навіть, якщо розмірковуєш, чим вивести цвіль з тканини, сучасні засоби стануть тобі у пригоді.

Ось кілька ефективних засобів від грибка на стінах, які прямо зараз можеш замовити на MAUDAU.

Як прибрати грибок без шкоди для здоров’я

Без шкоди для здоров’я

Взаємодія з будь-якими хімічними речовинами вимагає дотримання наступних правил техніки безпеки:

  1. Ніколи не використовуй засоби від плісняви у приміщенні, яке не можна провітрити. Якщо в тебе саме така ситуація, звернися до спеціалістів санітарно-технічної служби.
  2. Забезпеч відсутність поруч людей без засобів захисту та домашніх тварин.
  3. Прибери посуд, побутові речі, продукти туди, де на них не потрапить хімічна речовина.
  4. Проводь обробку в одязі, який максимально закриє твою шкіру — кофта з довгим рукавом та високим коміром, штани, а не шорти, шкарпетки або високе закрите взуття. До речі, переконайся, що підошва не ковзатиме на вогкій підлозі.
  5. Використовуй індивідуальні засоби хімічного захисту: респіратор або хоча б просту медичну маску, щільні гумові рукавички, захисні окуляри, пластикову шапочку.
  6. Після закінчення обробки весь одяг попери окремо від інших речей, одноразову маску, рукавички, використані ганчірки та губки загорни в пакет та відправ у смітник, респіратор та взуття помий.
  7. Суворо дотримуйся інструкцій з етикетки засобу побутової хімії, особливо, якщо речовина потрапила на шкіру або в очі.

Здається, все це очевидно, але перестрахуватися й зайвий раз повторити не гріх, адже здоров’я — це найдорожче, що ми маємо. Зауваж, ці правила актуальні й для роботи з народними засобами проти цвілі.

Профілактика повторної появи плісняви

Антигрибкова ґрунтовка

Ми розповіли, чим відмити плісняву, але важливо приділити увагу й профілактиці, тому даємо пораду, як вивести грибок зі стін назавжди. Найкращий, перевірений дуже ефективний спосіб назавжди забути про плісняву — скористатися спеціальною антигрибковою ґрунтовкою. Її можна наносити на будь-які будівельні поверхні: штукатурку, цеглу, гіпсокартон, бетон тощо, а зверху штукатурити, вкладати кахель, клеїти шпалери, наносити фарбу. Обробивши поверхні цим засобом, ти убезпечиш себе та родину від плісняви ще до її появи.


Avatar photo
10 записи

Про автора
Обожнюю дізнаватися щось нове. Вмію пояснювати складне простими словами. Повністю згодна з тим, що інформація ― найдорожчий ресурс у світі.
статті
Схожі записи
ДімПобут

Як почистити праску в домашніх умовах?

6 Хв
Ділимось добіркою способів, чим почистити праску від нагару в домашніх умовах та позбутись накипу всередині.
ДімІнтер'єр

Як почистити килим (навіть дуже брудний) на підлозі?

7 Хв
Розповідаємо, як швидко почистити килим на підлозі (навіть дуже брудний) та чим робити це в домашніх умов без послуг професійних клінінгових компаній
СадДім

Види мінеральних добрив та їх застосування

5 Хв
Розповідаємо, що таке мінеральні добрива та як ними правильно користуватися
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
Домашні улюбленціКотики

Що робити, якщо кіт мітить в будинку та дере меблі