Розповідаємо, чим замінити борошно та чи потрібно це робити.
У цій статті:
Хоч ми й не вживаємо його в чистому вигляді, не використовуємо як добавку до салату або як перекус, але так чи інакше борошно є в раціоні більшості людей. Улюблені круасани, свіжий хлібчик із пекарні, сендвічі або навіть авокадо тост — усі ці смаколики містять борошно.
Борошно — це вуглевод із зерна або злаків. Воно містить багато корисних елементів: мінерали, вітаміни групи В, Е, РР, кальцій, залізо, фосфор, магній, марганець, мідь, калій і цинк. Проте водночас цей продукт досить сильно провокує підвищення цукру в крові, може викликати здуття та надмірну вагу. У злаковому борошні також міститься глютен, який може викликати алергію, проблеми з травленням, висипання та подразнення ШКТ.
Тож якщо ти помічаєш, що пшеничне борошно — найпопулярніше та найпоширеніше — негативно впливає на твоє самопочуття або фігуру, є два варіанти: або скоротити його кількість у раціоні, або замінити його аналогами.
Якщо почнеш борошняну аскезу, організм зреагує на це так само, як і на відмову від хліба: спершу може бути важко, але із часом у крові знизиться рівень цукру, зникнуть метеоризм та здуття.
Читай також: «Як обирати аналоги продуктів: хліб»
Яке борошно корисно вживати
Зараз на полицях маркетів можна знайти безліч видів борошна: кокосове, мигдальне, амарантове, соргове, бананове, сочевичне, з маніоки тощо. Залежно від виду, вони містять різні корисні елементи в складі. Радимо звернути особливу увагу на таке борошно:
- Обойне (цільнозернове) борошно. Завдяки грубому помелу воно не втрачає більшу частину корисних речовин. Проте це борошно не дуже підходить для замішування тіста — воно не стає достатньо еластичним.
- Житнє борошно. Воно містить на 30 % більше заліза та на 50 % калію і магнію, ніж пшеничне.
- Рисове — не містить глютену та має чималий вміст білка.
- Гречане — збагачене рослинним білком, вітамінами групи B і E. Воно не містить клітковини.
- Вівсяне борошно містить грубі волокна, мінерали та вітаміни.
- Лляне борошно рекомендується людям, що мають хвороби ШКТ. Це один із найбільш низькокалорійних видів борошна.
Чим замінити борошно в раціоні та в рецептах
Зібрали 5 альтернативних штук, що замінять пшеничне борошно й у солодких, і в солоних рецептах.
Крохмаль
Цей продукт у цьому списку може здивувати багатьох. Проте спортивний тренер Олександр Попенко стверджує, що крохмаль демонізують даремно, адже це складний полісахарид, тобто корисний вуглевод, який дає тілу багато енергії і довго розщеплюється організмом. Тож експерт каже, що вживати його можна навіть під час схуднення.
@popenko.coach Крохмаль – шкідливи чи ні? #картопля #крохмаль #шкідливіпродукти #кориснаїжа
♬ оригінальний звук – Олександр Попенко
Обирай кукурудзяний, рисовий або картопляний крохмаль. Перший, до речі, не містить глютену тож дозволений при діабеті. Картопляний крохмаль підходить для солоних рецептів, кукурудзяний — для солодких. Рисовий — універсальний. Оскільки крохмаль більш в’язкий, його потрібно додавати в страву в три рази менше, ніж борошна.
Манна крупа
Для того, щоб замінити манкою борошно в рецепті, попередньо слід залити її молоком або водою кімнатної температури на 5 хвилин. І вже після того, як крупа набрякне, додавати до страви (бери таку ж саму кількість, як і борошна).
@onyshkevychi Млинці без борошна і яєць! #млинці #налисники #рецепт #рецептиукраїнською #онишкевичі
♬ Fire for You (Sped Up) – Cannons
Манна крупа насичена залізом, тож корисна для тих, хто має залізодефіцитну анемію. Ця крупа містить селен і калій, що поліпшують роботу серця.
Вівсяні пластівці
Перемелені в блендері вівсяні пластівці можуть бути основою для оладок, млинців, печива, сирників. Вівсянку також додають у кляр та в котлетки. Якщо їх перебити в блендері, отримаєш свіже вівсяне борошно. Обирай пластівці довгого приготування — вони містять більше поживних елементів.
Пюре з картоплі чи батата
У солоних стравах, такий як пиріжки, пироги, коржики, піца, можна використовувати картопляне пюре замість тіста. А для солоденької випічки чудово підійде пюре з батату — це солодкий коренеплід, який називають «солодкою картоплею». Важливо: перед тим, як використовувати пюре в рецептах, дай йому повністю охолонути.
@irinakalenska #батат #полезнаяеда #кориснаїжа #довгожитель #каленськаірина #каленскаяирина #нутріціолог #нутрициолог #дієтолог #shoppingдиетолог #рекомендації
♬ оригинальный звук – Ірина НУТРИЦІОЛОГ-ДІЄТОЛОГ✅
Бурий або коричневий рис
Якщо не маєш часу замовити рисове борошно, його можна зробити його вдома: потрібно просто перебити в блендері рис. Як ми розповідали раніше в статті, як обирати рис, варто звернути увагу на бурий або коричневий нешліфований рис, адже вони найменш оброблені та містять багато вітамінів.
Рисове борошно ідеально підійде солодощів, у тому числі для японських мочі. Ось, до речі, відео з нескладним рецептом цих ніжних смаколиків.
@suzuvibes Day 2 | Moching It!🍡✨ This is Day 2 of the Moching Series! Let’s make 3 Ingredients Mochi bites in 5 minutes! #mochi #mochibites #easyrecipe #mochirecipe #3ingredientrecipes #chewy #mochis #snacks #5minuterecipe #easytomake
♬ original sound – Suzu Homecafe🧸
Як і будь-які інші продукти, не варто демонізувати пшеничне борошно, адже воно також має свої переваги: з нього виходить особливо ніжний хліб, круасани та різноманітна випічка, воно також містить корисні мікроелементи та вітаміни. Проте якщо твоєму організму не дуже підходить цей продукт, існують гарні альтернативи. Тож радимо прислухатися до свого тіла та своїх потреб і обирати те, що підходить конкретно тобі. Смачного!
Примітка. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру. M Journal не несе відповідальності за діагнози, які можуть встановлювати собі читачі на основі матеріалів сайту, та за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні у цьому матеріалі. За отриманням рекомендацій для лікування та покращення стану здоров’я закликаємо звертатися до кваліфікованих лікарів та не займатися самолікуванням.