Пропонуємо варіанти, де класно провести вихідні або відпустку, попри те, що літо закінчилося.
Хоч сезоном відпусток заведено вважати літо, та насправді це не зовсім так. Багато хто цілеспрямовано чекає осені — «бабине» літо і «оксамитовий» сезон можуть стати найкращим часом для отримання нових вражень. Людей на курортах стає менше, спека спадає, а природа вже готує власне яскраве шоу. А ще приємним бонусом йде зниження цін на тури і проживання, що робить довгоочікувану поїздку доступнішою по грошах.
Навіть якщо регулярно влаштовуєш вилазки в улюблені заклади міста, це не замінить повноцінної зміни атмосфери. А якщо сюди додати ще і смачну їжу та природні пам’ятки — отримуємо формулу якісного відпочинку, що перезавантажить, дасть натхнення та сили вивозити найскладніші виклики.
Можеш відкривати планер подорожей — ми вже склали список цікавих локацій, які чекають на тебе восени.
Читати також: «Топ 5 книг про якісний відпочинок»
Де відпочити в Україні 2023 під час війни
Термальні води Закарпаття
Обираючи такий відпочинок на закінчення літа, не прогадаєш — баланс температури зовні й теплої води в басейні ідеальний, аби повноцінно релакснути. На Закарпатті відпочинок із термальним басейном можна організувати в Берегове, Косоні, Лумшорах, Нижньому Солотвино.
Лікування тут є одним із головних запитів — хвороби опорно-рухового апарату й суглобів, деякі серцево-судинні діагнози, нервові розлади. Втім водичка ще й дає SPA-ефект для шкіри — відновлює водно-сольовий баланс, тонізує, знімає запалення. До того ж відпочинок поряд із водою — це ще і психоемоційне відновлення, приведення до ладу нервової системи.
Протипоказання до термальних вод:
- перебування в басейні більше ніж 2 годин;
- гіпертонія (3–4 ступінь) та вади серцево-судинної системи;
- порушення кровообігу та метаболізму.
Що обрати: курорт Косонь
Населення Косонь: 2 338 осіб.
Як дістатися:
Поїзд до Мукачева, Ужгорода чи Батьово.
Пересадка на автобус до Берегово.
Пересадка на автобус, таксі чи електропоїзд до Косоні.
Хто відпочиває: сім’ї з дітьми, люди на лікуванні та рекреації, пари.
Атмосфера: 🧖♀️ ⛲️ 🍸
Цікавий факт: Головний оздоровчий комплекс села має найдовшу барну стійку в Україні — 27 м. Cheers!
Усе тут зосереджено навколо комплексу «Косино». Всередині панує атмосфера лінивої насолоди та якісного відпочинку. Не лякайся терміну «оздоровчо-рекреаційний», що трохи віддає радянщиною: це сучасний майданчик із гідним рівнем обслуговування, доглянутими ландшафтами та гарним інтер’єром. І це можна просто зараз зацінити в 3D.
Відпочивальникам доступні сауни і джакузі, термальні та звичайні басейни, соляні кімнати, сеанси масажу та велнес-процедур. На території є готель, ресторани та бари, тренажерний зал, дитяча аквазона. Раніше був доступний аквапарк, що дуже класно заходив як малечі, так і дорослим, та зараз, на жаль, він закритий.
Серед переваг — безпосередня близькість до Мукачівського замку, Палацу Шенборнів, винних містечок (Виноградів, Берегове), Ужгороду.
Курорти з мінеральними водами
Ще один цікавий формат оздоровчого відпочинку — поїхати туди, де водичку можна ще й пити, а не тільки ніжитися в ній. Такі курорти називаються бальнеологічними. Це Трускавець, Миргород, Моршин. Відпочинок там базується на лікуванні мінеральними водами. Наприклад, усім відома «Нафтуся» здатна виводити камені з нирок, поліпшувати роботу ШКТ, нормалізувати функціонал жовчного міхура, сприяти похуданню.
У залежності від хімічного складу, корисні ефекти і протипоказання бувають різними. Тож варто заздалегідь поцікавитися про лікувальні властивості води на курорті, який плануєш відвідати. І, перед тим, як піти до місцевого бювету, проконсультуйся з лікарем: чи можна тобі пити таку водичку і який саме тип води обрати.
Протипоказання до вживання мінеральної води «Нафтуся»:
- цукровий діабет у складній формі;
- гломерулонефрит;
- цироз печінки;
- гіпертонія 3-го ступеня, ішемія серця, стенокардія.
Окрім лікування, у таких місцях можна насолодитися чудовою природою, чистим повітрям, лінивими й активними розвагами — на смак відпочивальників орієнтується все навкруг. Не вір стереотипу, що на подібних курортах перебувають тільки пенсіонери. Так, це не Аркадія з її диско-двіжем, і літніх людей тут дійсно багато. Проте частка молоді не менше — чимало охочих на тиждень-два проміняти гул мегаполіса на спокій та відновлення в екологічно чистому регіоні.
Що обрати: курорт Трускавець
Населення: 28 287 осіб.
Як дістатися: Прямий поїзд чи автобус до Трускавця.
Хто відпочиває: сім’ї, люди на лікуванні, психологічному відновленні та рекреації, поціновувачі активного та пасивного відпочинку будь-якого віку.
Атмосфера: 🌳 💧 🥗
Цікавий факт: В місті є 16 старих вілл, які не знищили під час декількох війн. Ба більше: повністю перебудували — споруди «закопанського» стилю в дереві неймовірно інстаграмні.
Якщо хочеш почати з водички — рушай до бювету, який розташований біля входу до головного парку, у центрі міста. Якщо зайдеш у парк трішки далі, побачиш джерело Юзя. Парк займає приблизно чверть міста і круто поєднує активні розваги (тир, волейбол, дитячі атракціони) із зеленою зоною.
Тут органічно виглядають літні пари з палками для скандинавської ходьби, компанії собаківників і всюдисущі підлітки на самокатах і скейтах. Завдяки великій кількості спусків і симпатичних ландшафтів зняти крутий тік-ток на борді — не проблема.
Зупинитися в готелі чи орендувати квартиру подобово — вибирати тобі, адже варіантів вистачає. Єдине, варто врахувати, що після повномасштабного вторгнення в Трускавці значно збільшилася кількість переселенців, тому житло краще бронювати заздалегідь.
Тим, хто вже вдосталь надивився на санаторії минулих часів та екскурсії, варто заглянути в комплекси типу «Хижина SPA»: це новий підхід до класичного відпочинку. Фанати доглядових процедур знайдуть тут усе для тіла та обличчя, антистрес та програми детоксу, масаж, косметичні штуки та процедури для схуднення. Готельний комплекс підкорює зашкалюючою кількістю зелені, великим стильним басейном, SPA-центром, рестораном із меню правильного харчування. Тревел-блогери з You-Tube каналу «Вузол і Манько» детально підсвітили як сам заклад, так і місто в цілому.
@katiarovneiko Що може бути краще?🤩 #трускавець #санаторій #відпочинок #чіл
♬ اديل ريمكس مصري – Osama🦁Aslan
Смачно попоїсти в Трускавці нескладно: у центрі багато класних ресторанів із різною кухнею і на будь-який бюджет. Ось лише кілька гідних: ресторан-музей «Gendel Plyats», «Шухляда», «Na Horyzonti» — тут відкривається симпатична панорама на місто, яку рекомендуємо зацінити.
Якщо прогулянок і нових гастрономічних вражень мало, то звідси можна вирушити в екскурсійні тури на скелі Довбуша, поїздку карпатським трамвайчиком, до озера Синевир чи на риболовлю в Опаку.
Винний туризм: для вайнловерів і не тільки
У Європі такий вид відпочинку вже давно став одним із найцікавіших, адже винні тури — це не тільки про напої, а ще і про гастрономічний досвід, нові обличчя та натхнення.
На жаль, через війну більшість локацій винного туризму в Одеській, Херсонській, Миколаївській областях наразі не є безпечними чи взагалі знищені. Та лишилися виноробні та дегустаційні комплекси на Закарпатті (Ужгород, Берегове, Середнє), де можна класно провести час та перезавантажитись із келихом у руці.
Що обрати: місто Берегове
Населення: 23 571 осіб.
Як дістатися: Поїзд до Мукачева, Ужгороду чи Батьово. Пересадка на автобус до Берегового. Або поїздом Львів — Солотвино (через Ужгород).
Хто відпочиває: справжні вайнловери.
Атмосфера: 🍷🍇🍾
Цікавий факт: За часів князя Габора Бетлена береговчани мали сплачувати податок вином, яке відправляли до замку в Мукачево.
У Берегове відпочинок нерозривно пов’язаний із винною культурою Закарпаття, адже тут зосереджено купу всього для поціновувачів:
- комплекс «Chateau Chizay»,
- винний підвал «Старий підвал»,
- сімейна виноробня «Nota Bene»,
- дегустаційна зала «Жайворонок».
Річ у тім, що ця місцевість якнайліпше підходить для вирощування потрібних сортів винограду, а виноробство культивується тут ще з 13 століття — місцеві навіть жартують, що в них по жилах тече не кров, а вино. На базі палацу Габора Бетлена є музей з окремою експозицією на тему виноградарства та виноробства, що знаходиться в підвальній частині. Достеменно невідомо, чи при князеві робили там вино, але власні виноградники він мав.
Та якщо бажаєш потрапити в справжню машину часу, не омини увагою Музей винороба Чизай. Тут у легкому інтерактивному форматі знайомлять із Закарпатською виноробною традицією та цікаво розповідають про наше вино у світі. У такий спосіб ненав’язливо фіксують у пам’яті багато цікавих фактів, якими можна сміливо оперувати в тусовці винолюбів без допомоги Google.
Читайте також: «Воєнний вінтаж. Які українські вина купити у 2023 році»
У листопаді з містечка зазвичай можна гайнути в Ужгород на фестиваль «Закарпатське Божоле» — свято молодого вина, але зараз краще уточнити, чи проводять цей захід. Ну і, звісно, чудово доповнять відпочинок термальні води, прогулянка на кам’яний горбатий міст, споглядання архітектури старого міста: Берегівський Лувр, Воздвиженський костел, Палац графів Шенборнів, Міський суд.
Топ природних пам’яток: це має побачити кожен
Додатково склали бонус-лист цікавих місцин України, які варто додати у свій маршрут вихідного дня.
- Буцький каньйон, Черкащина
Неймовірно приваблива місцина, що поєднала скелястий берег, річку Гірський Тікич та різнобарвну осінню рослинність. Тут особливо круто пройтися байдаркою чи вилізти на скелю. Якщо шукаєш трохи скандинавських фьордів в українських реаліях — це воно.
- Скелі Довбуша, Франківщина
Про Олексу Довбуша нещодавно зняли фільм, тож його скельно-печерна фортеця на слуху. Та й без цього локація популярна: вражаючі схили, заплутані лабіринти скель, буково-смерековий ліс і бездоганний карпатський краєвид — тут ідеально все.
- Дружбівський кар’єр, Житомирщина
Бірюзова вода, білі піски та схожі на гори схили — це просто ванлав. Влітку сюди приїздять купатися, тож ще можна встигнути вхопити залишки «оксамитового» сезону і трохи побризкатися чи загоріти. Втім, і без цього кар’єр потішить тебе найближчими вільними вихідними. Особливо гарний він із висоти пташиного польоту, тож не забудь узяти квадрокоптер.
- Водоспад Шипіт, Карпати
Поблизу річки Пилипець відпочинок можна зробити яскравішим, відвідавши одну з найпопулярніших локацій. Висота 14 м, 5 каскадів і густі дерева навкруг — усе це виглядає дуже фотогенічно. Влітку потік води може бути дещо менший, а восени він знову набирає своєї сили. Тож зараз саме час для знайомства.
@user7790555388235 ♬ First love Is Always Pink – Zhuang Xin
- Озеро Синевир, Закарпаття
Його ще називають «Морським оком» — через зіницеподібний острівець по центру. Найглибше гірське озеро України оточено ялинками віком 140–160 років та відкриває чудовий вид як зі звичного кута огляду, так і з висоти. Є частиною однойменного природного парку, де розташований Реабілітаційний центр бурого ведмедя.
- Кришталева печера, Тернопільщина
Єдине виправдання, чому ти ще тут не був — клаустрофобія. Якщо закритим простором тебе не налякати, то печера точно подарує цікаві кадри і класні спогади. Гіпсові та карбонатні нарости в ній створюють казкову атмосферу. Всередині сухо (але вологість повітря висока — до 98 %). Маршрут вважається легким для проходження, тож підходить практично всім.
- Тунель кохання, Рівненщина
Не зовсім типове місце для нашого топу, адже утворилося внаслідок проїзду потяга, а не як природне явище. Проте красу цього об’єкта й мастхевність у листі українського туриста важко ігнорувати. Особливо восени, коли природа створює неповторні експозиції листям, наче митець мозаїкою. Це варто побачити на власні очі.
@berlintraum Some places are just too beautiful. Do you know where this tunnel is? #beautifuldestinations #тунелькохання #uniqueplaces #bucketlisttravel #bucketlistdestinations #lovetunnel #fypシ
♬ Chamber of Reflection (Live Cover) – Your Anxiety Buddy
Осінь — той час, коли подорож може бути зручною та неповторною. Погодні умови сприяють пригодам, і навіть знайомі маршрути відкриваються з нової сторони. Втім за враженнями не обов’язково їхати далеко: альтернативою може бути виїзд у сусідні великі міста та обласні центри, затишні місцини неподалік від дому. Для тих, хто прагне повного усамітнення є варіанти оренди будиночків за містом на вихідні.
Головне пам’ятати, що відпочинок під час війни обмежений певними правилами безпеки задля тебе та нашої країни. Державне агентство розвитку туризму опублікувало на своєму сайті більш детальний список забороненої та дозволеної активности по областях — переходь, аби ознайомитися. І вдалої тобі мандрівки, друже.
Важливо: Нагадуємо, що до дегустації допускають лише тих, хто досягнув 18-річного віку. І не забуваємо про правила відповідального споживання: смакувати краще менше з повторним оновленням, аніж не розрахувати власних сил.