Розповідаємо, як розвивається дитина у перший рік свого життя, коли освоює базові навички та адаптується до світу поза маминим животиком.
У цій статті:
З появою малюка відкривається не просто нова глава життя, а цілий всесвіт материнства — прекрасний і захопливий, сповнений радісних моментів та важливих запитань. І поки ти гадаєш, коли твоя крихітка почне тримати голівку, повзати, розмовляти чи бігати, ми підготували для тебе особливу подорож у світ становлення малечі. Влаштовуйся якнайзручніше — попереду пізнавальна розповідь про фізичний та психомоторний розвиток дитини по місяцях, від перших несміливих рухів до впевнених кроків у майбутнє.
1-2 місяці: час, коли дитина починає агукати

Зазвичай перші неусвідомлені звуки з’являються вже на 2-3 тижні життя малюка, а саме агукання починається пізніше, в 4–6 тижнів. Спочатку це короткі та тихі вигуки «а-а», «у-у», які поступово стають дзвінкішими та тривалішими.
Коли дитина починає агукати, вона робить це найчастіше у моменти задоволення — після годування, під час купання або коли бачить усміхнене обличчя мами. Це ще не перші слова, але цей процес є важливим етапом у розвитку мовлення, адже так новонароджена дитина вчиться керувати своїм голосом та взаємодіяти зі світом.
Батькам варто повторювати звуки за малечею, лагідно розмовляти з нею, співати колискові — це стимулює подальший мовленнєвий розвиток крихітки.

І візьми до уваги: коли діти починають агукати — це результат їхнього бажання спілкуватися, а «агу» — лише перша сходинка до цілих речень!
Що ще вміють малюки у цьому віці?
- можуть бачити і чути одразу після народження, хоча ці здібності ще не повністю розвинені;
- хапають рефлекторно за палець;
- сигналізують плачем про голод, дискомфорт чи втому.
Після народження розвиток дитини по місяцях відбувається стрімко і дивовижно. З кожним днем вона краще контролює свої рефлекси, поступово адаптується до зовнішнього світу.
2-3 місяці: період, коли дитина починає тримати голову

На 8-12 тижні малюк вже тренує м’язи шиї та спини. Спочатку твій крихітний богатир підіймає голову лежачи на животику — спершу всього на кілька сантиметрів і секунд. До 3 місяців діти впевнено тримають голову під кутом 45 градусів, гордо демонструючи свої досягнення. Тепер його світ стає ще ширшим!
Цікаво, що підіймати голову, лежачи на спині, малюк починає трохи пізніше — це поки що складний трюк для нього. Але коли вже освоїть і це — тримайтеся всі, тепер жодна іграшка не пройде повз увагу твого допитливого дослідника!
Вибір найкращих забавок для розвитку малюків ти завжди знайдеш на сайті MAUDAU.
Цікаві штуки на MAUDAU
Період, коли дитина починає тримати голову, є важливим етапом, що свідчить про поступове зміцнення м’язів. Це підготовка малюка до наступних важливих досягнень, як-от перевертання, сидіння та повзання.
Що ще вміє малеча у цьому віці?
- може активно агукати;
- вивчає свої ручки, ніжки, намагається доторкнутися до них;
- починає краще рухатись, хапає предмети, які потрапляють у поле зору.
Головне — не забувати, що фізичний розвиток дитини по місяцях відбувається по-різному, тож не варто влаштовувати змагання з сусідським малюком. Твій чемпіон обов’язково впорається з усім у свій час!
4-5 місяців: етап, коли дитина починає перевертатися

Ще вчора твоя малеча мирно лежала у ліжечку, аж раптом вирішує стати майстром бойових мистецтв! Зазвичай це той самий захопливий етап на 16-20 тижні, коли дитина починає перевертатися. Спочатку вона опановує своє перше «сальто» зі спини на живіт. А вже через місяць може освоїти й зворотний трюк — з живота на спину. Такі активності виглядають досить кумедно — малюк перевертається, як маленький млинчик, намагаючись зрозуміти, як це працює.
Цей етап розвитку також особливо цікавий тим, що збігається з періодом, коли дитина починає гарно бачити та чути навколишній світ. Тож тепер твій маленький дослідник не просто перевертається — він робить це з певною метою: дотягнутися до цікавої іграшки на звук або подивитися, що там за межами ковдри.

Що ще вміє малеча у цьому віці?
- діти вже впевнено вміють тримати голову, коли їх підтримують на руках;
- починають помічати та реагувати на своє ім’я;
- відбувається активний психомоторний розвиток дитини у цих місяцях: рухи малюків стають більш координованими;
- діти починають усвідомлено сміятися, коли їх розважають чи коли вони відчувають радість.
Маленькому першовідкривачу ще немає й пів рочка, а вже стільки всього вміє! Але це лише початок — попереду на батьків чекає ще ціла валіза сюрпризів та досягнень.
5-7 місяців: етап, коли дитина починає сидіти

Настав час познайомитися з новою суперсилою малюка — умінням сидіти! Карапуз, який вже вміє бачити, чути та радувати всіх своєю посмішкою, тепер готовий підкорювати нову вершину. Зазвичай перші спроби сидіти починаються з підтримки мами або тата. У цей час малюк вже впевнено тримає іграшки та з цікавістю роздивляється світ навколо.
До 7-8 місяців більшість дітлахів тримають спинку самостійно. Тепер, коли дитина починає сидіти без підтримки, іграшки можна розглядати під новим кутом, книжечки гортати зручніше, а світ… О, він стає набагато цікавішим з «сидячої» перспективи!

Що ще вміє малеча у цьому віці?
- активно відкликається на ім’я, виражаючи радість і зацікавленість у знайомих звуках;
- відкриває для себе новий спосіб вираження емоцій і може сміятися, реагуючи на кумедні ситуації;
- може бачити основні кольори (червоний, синій, зелений);
- хоча дитина починає чути одразу після народження, її слух ще не до кінця сформований, а на 30-40 тижні вона вже активно реагує на звуки навколо.
Етап фізичного розвитку дитини у цих місяцях відкриває нові горизонти не тільки для малюка, але й для батьків. Тепер можна готуватися до наступної пригоди — повзання!
6-8 місяців: період, коли дитина починає повзати

Перший рік життя малечі — це, мабуть, найцікавіший час відкриттів і досягнень. Одним із найбільш зворушливих моментів є те, коли дитина починає повзати. Хтось рухається, як маленький морський котик, інші віддають перевагу техніці «по-пластунськи». А дехто взагалі вигадує свій унікальний стиль пересування!
Зазвичай, малюки починають проявляти перші спроби повзати на 25-35 тижні. Однак важливо пам’ятати, що кожна дитина розвивається у своєму ритмі. І якщо твій карапуз не має бажання повзати у такому віці, не варто панікувати. Деякі дітлахи одразу починають стояти й ходити. Однак для впевненості проконсультуйся з педіатром, щоб оцінити загальний психомоторний розвиток дитини.

Що ще вміє малеча у цьому віці?
- брати предмети руками, перекладати їх з руки в руку;
- розрізняти знайомих і незнайомих людей, реагувати на своє ім’я;
- гратися іграшками: стукати, кидати, досліджувати їх на дотик.
Будь готова до того, що у період активного освоєння нових навичок малеча може спати неспокійно. Не хвилюйся — це нормально! Під час відпочинку мозок продовжує «тренуватися», закріплює нові навички.
7-9 місяців: час, коли дитина починає спати всю ніч

Ах, спокійний сон — це солодка мрія усіх мам і тат новонароджених! Поки малюк розвивається по місяцях, питання «коли ж дитина починає спати всю ніч» стає майже мантрою для втомлених батьків. Зазвичай десь на 30-40 тижні малюки починають радувати доволі довгими нічними відпочинками по 5-7 годин. Це справжнє диво, майже як перший зубчик чи вміння бачити після народження!
До речі, в цей період деякі карапузи вже готові експериментувати з режимом і спати один раз вдень, хоча більшість все ще надає перевагу двом денним дрімотам.

Що ще вміє малеча у цьому віці?
- розуміти слова та емоції, наприклад, «ні», «йди до мене»;
- белькотати склади «ма-ма», «ба-ба», хоча ще не асоціює їх з конкретними людьми;
- сміятись в голос у відповідь на ігри чи звуки.
Перехід до тривалого нічного сну часто нагадує американські гірки: сьогодні маля може спати всю ніч, а завтра знову прокидатися щогодини. Особливо це помітно під час прорізування зубів, освоєння нових навичок, хвороби або подорожей.
8-10 місяців: час, коли дитина починає стояти

Пам’ятаєш той епічний момент, коли твій карапуз вперше перекочувався з боку на бік. Але сьогодні — бам! — і він вже вміє підніматися на ніжки! Спочатку дітлахи схоплюються за меблі, як маленькі альпіністи, підкорюючи свої перші «гори». І коли дитина починає вже впевнено стояти, настає найцікавіше — спроба зробити свої перші кроки. І так, перше падіння теж буде, але що це за життя без пригод?
Цікаво спостерігати за процесом коли дитина починає сміятися, намагається крокувати й у цей же момент може промовити «ма», закликаючи маму розділити з нею радість досягнення. Милота та й годі!

Що ще вміє малеча у цьому віці?
- впевнено сідати та лягати;
- разом із фізичним розвитком дитини прокачуються й комунікативні навички, вона починає активніше вимовляти прості склади;
- відповідати на прохання: «Дай руку», «Кажи бувай».
У цей період батькам залишається лише розчулено спостерігати та час від часу говорити: «Як швидко вони ростуть…»
9-11 місяців: період, коли дитина починає ходити

Час прагнути до нових висот! Малюк вже навчився стояти, тримаючись за меблі у дитячій кімнаті, а згодом робить свої початкові спроби ходити! А там і до експериментів їсти ложкою недалеко.
Перші нерішучі кроки зазвичай виглядають як рух маленького пінгвінчика: хить-хить, гойд-гойд – і бах! Але ж яка радість в оченятах!
Коли дитина починає ходити — це справжній атракціон емоцій і для батьків. Щастя змішується з легким хвилюванням: чи все безпечно? Чи не вдариться? Але не хвилюйся! Малюк швидко навчиться тримати баланс і обминати майже всі перешкоди.

Щоб не турбуватися за безпеку своєї дитини, вибирай на сайті MAUDAU різноманітні стопери та бар’єри. Тоді ігри будуть без ризику!
Що ще вміє малеча у цьому віці?
- обійматися, проявляти прив’язаність;.
- емоційно взаємодіяти, реагувати на своє ім’я.
- пробувати брати маленькі шматочки їжі пальцями та самостійно підносити їх до рота.
Малюк вже може досліджувати кожен куточок вашої квартири самостійно, але ходити за ручки часто залишається улюбленим способом пересування ще на кілька місяців.
12-13 місяців: етап, коли діти починають говорити

Кожна дитина — унікальна, і темп розвитку мовлення у всіх різний. Хтось починає говорити раніше, хтось пізніше, але всі вони врешті-решт перетворюються на маленьких «чомучок», які засипають батьків нескінченними запитаннями.
Близько 7-9 місяців з’являються перші склади. Етап, коли діти починають говорити окремими словами, зазвичай настає приблизно в рік. Це кілька простих слів, які пов’язані з їх найближчим оточенням та діями: «мама», «тато», «дай», «на» тощо.
Говорити реченнями малюки пробують ближче до двох років. Спочатку це фрази з двох слів: «Мама дай», «Хочу пити». Потім слова починають об’єднуватися у складніші конструкції.

Що ще вміє малеча у цьому віці?
- шукати приховані предмети, пам’ятаючи, де вони були;
- виражати емоції, як-от радість, роздратування чи страх.
Щоб дитина почала говорити, важливо створити сприятливе середовище для розвитку мовлення. Частіше читай їй книжки. Показуй картинки, чітко вимовляй назви об’єктів, імітуй звуки тварин чи транспорту.
18-24 місяці: час, коли дитина починає ходити на горщик

Йой-йой, ось і настає момент, коли можна казати підгузку прощавай! Зазвичай між півтора та трьома роками малеча розуміє, що пора «робити свої справи» як дорослі.
Коли дитина починає ходити на горщик, важливо підтримувати її. Спочатку цей предмет може здаватися малюкові дивним та незрозумілим, тому батьки стають справжніми режисерами — вигадують ігри та навіть перетворюють цю річ на космічний корабель чи секретну базу супергероя!
Варто пам’ятати, що кожна дитина має свій темп: хтось може навчитися ходити на горщик швидко, а комусь знадобиться більше часу. Тому запасайся терпінням, позитивом і парочкою запасних штанців для свого малюка — ця пригода того варта!

Що ще вміє малеча у цьому віці?
- ходити впевнено, а також починає бігати;
- намагатися годувати себе ложкою або пити з чашки;
- копіювати дії дорослих (наприклад, «приготування їжі» або «прання»).
Розвиток дитини по місяцях — це унікальний процес, який приносить батькам багато радості та здивувань. Від перших кроків і самостійного вміння ходити на горщик, кожен етап цього шляху вражає своєю вагомістю. Нехай малюк досліджує, пробує, помиляється. Твоє завдання — бути поруч, підстраховувати та вірити у свого карапуза. Адже саме в атмосфері підтримки виростають найсильніші крила для майбутніх польотів!