Розповідаємо, які є мови кохання на думку Гері Чепмена, як визначити основну у себе та партнера, а також як проявляти почуття ясно й зрозуміло.
У цій статті:
Відчувала колись, що говорити «Я тебе кохаю» — недостатньо? Для когось слова — лише звук, якщо їх не підкріпити вчинками. А комусь не потрібні ані подарунки, ані слова — лише час удвох.
Цю закономірність помітив шлюбний консультант Гері Чепмен. Він припустив, що існує кілька мов любові, якими закохані «говорять» одне до одного. І в різних людей вони мають різне пріоритетне проявлення. Розуміння, яка у тебе мова кохання (а тим паче у твоєї половинки), може бути тим самим пазлом, якого бракувало для міцних і гармонійних стосунків.
Що таке любов?

Це одне з найглибших і найскладніших питань, які хвилюють людство. Мені подобається, що говорить бард Любисток у сазі «Відьмак» Сапковського:
«Любов як груша. Вона солодка й має певну форму. Але спробуйте дати визначення форми груші!»
Жодних сумнівів, ми виражаємо і відчуваємо кохання (чи любов — будемо називати й так) по-різному.
Гері Чепмен написав книгу про мови кохання після років консультування подружніх пар. Він помітив, що якщо партнери не розуміють одне одного (не буквально, а емоційні потреби), то зусилля висловити любов залишаються або непоміченими, або неправильно сприйнятими. Ти цілком могла відчувати це як “я стараюсь, а він не помічає”.

Отже, мова любові — це особливий спосіб, яким людина виражає і приймає почуття. Чепмен уявив, що в кожного є такий собі «емоційний резервуар». Коли його наповнюють любов’ю так, як нам це приємно, ми щасливі. Але коли він порожній, виникають проблеми та відчуження.
Ось це й наштовхнуло письменника на створення системи мов любові. Їх п’ять основних видів:
- слова підтримки;
- якісно проведений разом час;
- подарунки;
- фізичний контакт;
- вчинки (акти служіння).
Тест, яка в тебе мова кохання
Щоб дізнатися, яка у тебе мова кохання, можеш пройти тест або трохи порефлексувати:
- Чого мені бракує/чого я найбільше жадаю у стосунках?
- Що мене найбільше ображає? Наприклад, коли партнер не хоче проводити час разом або не обіймає.
- Як я відчуваю любов? Можливо, ти відчуваєш себе коханою, коли отримуєш подарунки чи коли тебе щовечора зустрічають з роботи.
- Яка моя мова кохання? Це гарна підказка, адже ми схильні дарувати його так, як хочемо отримувати.
Зважай, що у тебе чи партнера може бути не одна основна мова любові, а також вона здатна змінюватись з часом чи залежно від обставин.
Слова

Є пари, які говорять «Я кохаю тебе» дуже рідко. Чи це значить, що їхні почуття несправжні? Аж ніяк! Але є ті, кому життєво необхідно чути про думки та емоції партнера, навіть якщо він завалює подарунками та готовий діями показувати своє ставлення. Якщо ти часто говориш про свої почуття і хочеш того ж від коханої людини, то твоя мова — це слова любові та підтримки.
Ось кілька порад, як «говорити» нею:
- Роби компліменти (тільки від щирого серця!). Виділяй щось індивідуальне, а не загальне. Не просто «Ти сьогодні неперевершений (а)», а «Твої очі неймовірно блакитні».
- Акцентуй на вдячності. «Я ціную, що ти зустрів (ла) мене з супермаркету!», «Дякую, що вечеря на тобі!».
- Заохочуй і підтримуй. «Я вірю в тебе!», «Я буду поруч, коли ти потребуватимеш!».
- Будь на зв’язку. У сучасному світі навіть смішний мем — це нагадування, що ти подумала про людину.
- Слова ніжності. Побажання доброї ночі, гарного дня, привітання до Дня закоханих тощо.
Якісно проведений час

Закладаюся, що коли автор писав «5 мов любові» у 1992 році, він і приблизно не міг уявити, наскільки час разом буде цінним у 2025. Ще тоді письменник наголошував, що це не просто фізична присутність, а й нероздільна увага, щире спілкування та спільне дозвілля, які створюють глибокий зв’язок.
Часто ця проблема наздоганяє пари, що живуть разом. Фактично вони проводять багато часу поруч одне з одним, але поодинці — ось такий парадокс. Бо справа не просто в кількості годин, а у їх якості.

Як утілити в життя мову любові якісний час:
- Погуляти містом зовсім без гаджетів або діставати смартфони тільки щоб сфотографуватися.
- Подивитися фільм чи серіал без фонового скролінгу, а після все-все обговорити.
- Приготувати смачну і просту вечерю разом.
- Пограти в настільні ігри чи зайнятися хобі. Значно цікавіше, якщо воно нове для обох!
- Сходити на алфавітне побачення чи провести вікенд тільки вдвох, якщо вибираєтеся здебільшого з друзями.
- Поговорити відверто, яка моя мова любові або пограти у гру для пар.
Подарунки

Ця мова любові не про золоті прикраси чи відпочинок на Мальдівах. Письменник пояснює, що цінність подарунка не у вартості. Презент є зримим доказом, що про тебе думали, пам’ятали й доклали зусиль, щоб зробити приємно.
Ось кілька ідей, якщо основна мова кохання — це подарунки:
- Щось, що нагадує про спільні моменти, важливі дати, внутрішні жарти або місця, де ви були разом. Це може бути роздрукована фотографія з побачення та й навіть магніт на холодильник!
- Подарунки, що відповідають захопленням або пристрастям. Наприклад, книга, якої бракує для колекції, аксесуар для геймера або килимок для занять йогою.

- Символічні дрібнички без приводу: горнятко, листівка, улюблена шоколадка чи снек, польові квіти, кумедні шкарпетки — ідей безліч.
- Презенти, які асоціюються з партнером чи нагадують про нього. І неодмінно розкажи чому!
Ось як радіє сентиментальному подарунку героїня фільму «До зустрічі з тобою» — смугасті панчохи були її улюбленими в дитинстві. Впевнена, що ти знайдеш вдалий презент, від якого засяють очі, на MAUDAU!
@primevideouk to be loved is to be seen 🥹💘 #mebeforeyou available to watch now on #primevideo ✨ #mebeforeyoumovie #emiliaclarke #samclaflin #matthewlewis @samuelclaflin ♬ Romantic Classical Piano Solo – FREDERIC BOUCHAL
Обійми, дотики

Для людей, чия основна мова любові — фізичні дотики, саме контакт є найважливішим способом вираження почуттів. Маються на увазі будь-які прояви близькості, які передають тепло, турботу та прихильність.
Ти можеш заперечити: яка мова кохання, якщо дотики й обійми є у всіх стосунках? Є люди тактильні, яким важливо триматися за руки, обійматися, цілуватися, спати притулившись одне до одного. Для інших фізичний контакт має менше значення.
Якщо у твоєї половинки мова любові — доторки й обійми, ось що ти можеш зробити:
- Триматися за руки. Це дарує заспокоєння та відчуття довіри завдяки окситоцину — «гормону любові».
- Запропонувати масаж спини, плечей або ніг, також багатьом подобаються чухання й погладжування.
- Часто й міцно обійматися! Американська психотерапевтка Вірджинія Сатир каже про правило 4-8-12. Чотири рази — для «виживання», 8 — для підтримки, а 12 — для зростання й розвитку у стосунках.
- Бути поруч під час відпочинку: торкатися одне одного під час перегляду фільму, сидіти впритул, спати обійнявшись.
Вчинки та акти служіння

Не так давно вірусився апельсиновий тест: чи почистить твій партнер (ка) апельсин для тебе. І це дрібний, але яскравий приклад, як проявляється цей вид мови кохання.
Загалом це дії, які полегшують життя іншій людині або демонструють турботу. Головне, що відрізняє мову вчинків від розподілення обов’язків — це бажання піклуватися не за розкладом, примусом чи після нагадування.
Якщо це основна мова любові партнера, спробуй:
- Приготувати сніданок, обід чи вечерю, коли він (вона) дуже втомлені. Або ж піти ще далі й забити морозилку заготовками.
- Прибрати вдома, помити посуд, розкласти речі, навіть якщо це не твій «обов’язок».
- Скласти компанію під час візитів у державні установи, до лікарні чи під час тижневих закупів.
- Завершити справи, наприклад, заповнити документи, сплатити комунальні рахунки чи забрати посилку.
Надсилай цю статтю партнерові, щоб поділитися ідеями!
Яка мова кохання краща?

Так само як немає двох однакових людей, так і немає кращої мови любові. Всі вони особливі для кожного у свій спосіб.
Теорія Чепмена зазнала і критики. Стосунки дуже багатогранні, тому не є помилкою припустити, що таких «мов» значно більше! Також він пише, що більшість схиляється до однієї-двох, але це твердження теж може бути хибним. Тож коли ти не можеш сказати, яка мова кохання в тебе чи твого соулмейта однозначно, не переймайся.
Якщо щось і варто закарбувати з цієї статті, то це дві думки:
💙Потрібно доносити до партнера, яка у тебе мова кохання.
💛І проявляти свою любов у той спосіб, який цінує половинка.
Звісно, це неабияка праця — вчасно помічати, чого потребуєш ти та що потрібно зараз іншій людині. Але ж воно того варте!