Розповідаємо, що це таке і кому воно стане у пригоді.
У цій статті:
Щоб краще відчути всі аромати та смаки віскі, сомельє радять користуватися колесом смаків та ароматів. Воно допоможе відчути себе справжнім дегустатором та точно описати тонкі ноти напою. Експерти порівнюють його з компасом, який проведе тебе до місця, де ти відчуєш усе багатство ароматів. Розповідаємо, як користуватися колесом смаку віскі.
Що таке колесо аромату віскі
Це «шпаргалка», яка допомагає розібратися в смаках та ароматах цього напою. Воно потрібне, щоб вживати алкоголь усвідомлено, смакуючи.
Колесо смаку віскі, як його також інколи називають, має кілька варіацій, адже його декілька разів редагували. Уперше його розробили в Дослідницькому інституті шотландського віскі в 1970-х роках дослідники Джим Свон та Шейла Бертлз. Це була діаграма смаків та ароматів віскі, якою користувалися для промислового виробництва.
Англійською ця діаграма називається Whisky flavour wheel або Whiskey Tasting Wheel, тобто стосується і смаків, і ароматів.
Згодом алкогольний експерт Чарльз Маклейн оновив концепцію і створив колесо смаку, яким може скористатися кожен. У ньому з’явилися підкатегорії, за допомогою яких можна ще точніше описати смак та аромат напою. Саме його зараз використовують для знайомства із віскі любителі якісного алкоголю та дегустатори.
«Я вирішив спростити його і зробити більш доступним для споживачів. Але важливо пам’ятати, що дескриптори є лише орієнтиром: запах тісно пов’язаний із пам’яттю та особистим досвідом. Жоден ніс не реагує на запах абсолютно однаково. Я б заохочував поціновувачів віскі винаходити свої власні колеса смаків віскі!», — говорив Чарльз Маклін.
Колесо смаку віскі — це візуалізація найвідоміших ароматів віскі. Воно показує шлях, завдяки якому ти відкриваєш особливості напою. Для цього потрібно не тільки зробити кілька ковтків, а й відчути аромат, консистенцію, знайти влучні слова для опису відчуттів. З допомогою цієї діаграми кожен може описати віскі так, як би це зробив професійний сомельє. Хоча спочатку може бути складно.
Із чого складається колесо аромату віскі
Колесо смаків віскі має 8 секторів — ароматичних груп, та 3 рівні ароматів — основні запахи розгалужуються на вужчі напрямки. Розкажемо про групи ароматів.
Деревні аромати
Пов’язані із дубом, старінням деревини та її дозріванням. До цієї категорії також відносять аромати підсмажених продуктів, кавової гущі, підгорілих тостів, ванілі, заварного крему, ірисок, бісквіту, старої деревини, смоли, мускатного горіха, олівців, чорнила та погребу.
Винні аромати
Віскі може мати винні аромати, якщо його витримували в бочках, у яких раніше зберігали вино. До цієї категорії відносять аромати горіхів, шоколаду, какао та вершків, а також олійки для засмаги, свічкового воску, оливкової або лляної олії.
Злакові аромати
Пов’язані із ячменем або іншими видами зернових, нагадують варені каші та овочеві страви, хміль, солодові екстракти, дріжджі.
Фруктові аромати
Ці запахи солодкі та приємні. Серед них — цитрусові, свіжі фрукти, салати, сухофрукти. Також у цьому секторі — хімічний засіб для зняття лаку, хвойна есенція, аромат жувальної гумки, фарби та соди.
Квіткові аромати
Серед них — аромати квітів, свіжої трави, сіна, листя, парфумів, кондиціонерів для білизни, кокосу, лаванди, ялиці та кедрових горішків, скошеного та сухого сіна, зеленого листя, вересу, помідорів, герані та квіткового магазину.
Торф’яні аромати
У цій категорії — запахи лікарських препаратів, дизельного пального, морських водоростей, моху, рибальської сітки, диму, дьогтю, ладану, землі, торфу, копченого лосося та сушених молюсків.
Тонкі аромати
До цієї категорії відносять нотки конюшинового та вересового меду, медовухи та бджолиного воску, шкіряної оббивки, печива, сиру, старого спортивного взуття, сушеного чаю та тютюнового попелу.
Сірчані аромати
Аромати із цієї категорії можуть дивувати, здатися зайвими, «проблемними». Це запахи вугільного газу, гуми, крохмалю, сірки, болотного газу, гумки для олівців, нових шин.
Як відрізняються аромати віскі відповідно до їх виду
Віскі виготовляють у різних країнах. Найбільш популярними є шотландські, американські та ірландські. Оскільки різні країни мають різні традиції виробництва цього напою, їх смаки та аромати також відрізняються залежно від походження.
Читай також: «Великий гайд віскі»
Шотландське віскі
Найпопулярніші бренди — Johnnie Walker, Monkey Shoulder, Macallan, Dewar’s, Balveni, Chivas Regal, Laphroaig, Talisker, Glenfiddich, Ardbeg. Шотландський віскі виготовляють на пшениці та ячмені. Характерна особливість шотландського віскі — торф’яні нотки в ароматі. Класичні види шотландського скотчу витримують у дубових бочках не менше 3 років.
Американське віскі (бурбон)
Найпопулярніші бренди — Bulleit, Buffalo Trace, Woodford Reserve, Maker’s Mark, Michter’s, Jack Daniel’s, Wild Turkey, Elijah Craig, Four Roses, Rittenhouse, Jim Beam. Американське віскі ділиться на 10 видів. Його рецептура відрізняється від шотландської та ірландської. Його смак м’якший, ніж у шотландського віскі. Для витримки американського віскі використовуються тільки нові дубові бочки, обпалені всередині за спеціальною технологією. Знаменитий віскі — бурбон виготовляють на кукурудзі.
Ірландське віскі
Найпопулярніші бренди — Jameson, Teeling, Bushmills, Redbreast, Tullamore Dew, Green Spot, Connemara, Roe & Co, Slane, JJ Corry. Основний компонент ірландського віскі — ячмінь. Його не просушують над торфом, тому він відрізняється від шотландського м’якішим смаком. Ірландський віскі зберігають також у дубових бочках, серед його ароматів поширені — горіхові, медові, фруктові, деревні ноти.
Для чого потрібне колесу аромату віскі
- Щоб смакувати та насолоджуватися напоєм. Завдяки колесу смаку ти можеш вибрати саме той аромат та смак віскі, який тобі потрібен.
- Щоб швидше обрати віскі. Асортимент віскі досить великий, тож можна витратити чимало часу, перш ніж знайдеш смак, який тобі пасуватиме. Звісно, на допомогу може прийти досвідчений кавіст або сомельє, проте не завжди є можливість до них звернутися. Зекономити час та зробити правильний вибір допоможе колесо смаку віскі.
- Щоби практикувати усвідомлене споживання. Завдяки колесу смаку віскі ти познайомишся із професійною термінологією сомельє, дізнаєшся із чого, де та як роблять віскі, що впливає на його смак та як формується його аромат. Зможеш відвідувати дегустації або влаштовувати їх для своїх друзів та не просто пити смачний алкоголь, але й поєднувати це з едукейтментем (від слів «education» та «entertainment» — навчання та розваги), тобто дізнаватися нову цікаву інформацію та ділитися нею.
@maudau.ua Чув колись, що діжки з віскі закопують на пляжах? #fakealcohol #fakealcohol⚠️ #віскі #бармен #факти #цікавіфакти #міфи #експерт #експертнадумка #maudau #онлайншопінг #онлайнмагазин #елітнийалкоголь #елітнийнапій #елітнінапої #віскірекомендація #шотландськийвіскі #ірландськийвіскі
♬ Streets – adrian
Як користуватися колесом аромату
Для початку потрібно знати, як пити віскі. Є культура та традиції вживання цього напою. Отже, варто пити віскі, температура якого від 18 до 21С. За вищої температури напій матиме надто різкий запах спирту, а при охолодженні нижче 18 градусів у віскі «сховаються» основні аромати.
Для віскі обирай товстостінні низькі склянки типу рокс (тумблер), або келихи типу гленкерн. У склянку наливай не більше ніж третину від об’єму. Прихильники традицій стверджують, що віскі потрібно пити нерозбавленим, бо цей напій самодостатній. Проте популярна традиція додавати до віскі лід, колу чи пепсі.
Читай також: «Віскі кола: як приготувати коктейль вдома»
Експерти радять додати до склянки трохи води, щоби підсилити смак віскі під час дегустації. Це змусить ефірні олії підійматися вгору, тому у твоєму напої відкриється ще більше ароматів та смаків.
Далі розберімося, як дегустувати віскі за допомогою колеса смаків.
Основні аромати можуть знаходитися із зовнішніх країв колеса або ж у середині. Розгляньмо останній варіант.
1 етап. Стартуй від 8 основних ароматів віскі, які знаходяться в центрі. Допитай свій нюх, спробуй максимально точно вловити основний запах. Це може бути винний, сірчаний, тонкий, фруктовий, злаковий, торф’яний, деревний чи квітковий аромат. Чуєш його? Тепер відправляйся на інший рівень.
2 етап. Наче промені від основних ароматів розходяться детальніші характеристики. На цьому етапі ти зрозумієш, що, наприклад, у віскі з основним торф’яним запахом відчуваються також нотки диму, чогось спеченого чи навіть підгорілого, або ж запах медикаментів.
Тут важлива концентрація. Прислухайся до своїх відчуттів. Спробуй розділити основний запах на кілька допоміжних.
Отже, як дегустувати віскі:
- Налий напій правильної температури в спеціальну склянку для віскі — з товстим дном та прямими стінками.
- Повільно вдихай аромат, дозволь йому затриматися у своєму носі.
- Слідкуй, щоби працювали обидві ніздрі. Можеш вдихати поперемінно, то лівою, то правою — це допоможе зловити якісь нові нюанси смаку та аромату.
- Визнач основні ноти. З першого разу може не вдатися. Але пробуй, вмикай свою творчу фантазію. Перед дегустацією віскі може потренуватися розпізнавати аромати, які є на колесі смаку.
- Порівняй різні смаки та аромати віскі, які ти почув. Поділися своїми спостереженнями з друзями, обговоріть, які враження у вас збіглися, а які — ні.
@maudau.ua Чи вгадає сомельє віскі? 🤔 #fakealcohol #fakealcohol⚠️ #шопінг #онлайнмагазин #доставка #віскі #бурбон #сомельє
♬ Electro Swing Jazz – Retro, strange, mysterious(1137053) – Ponetto
В ароматах та смаках віскі варто розбиратися, адже це перетворює споживання алкоголю в справжнє інтелектуальне дослідження і спонукає до розвитку. Це не тільки спосіб розслабитися та насолодитися смаком, але й чудова розвага, яка може створити безліч нових тем для обговорення з друзями або ж знайти нових однодумців, які мають із тобою спільні інтереси.
Нагадаємо, раніше ми розповідали історію популярного віскі Bushmills та розібралися, чим воно особливе.