НатхненняКорисні порадиСаморозвиток

ТОП 5 книг про гроші та фінансову грамотність

6 Хв

Зібрали 5 лайтових, але корисних книжок із порадами щодо планування сімейного бюджету та формування нових фінансових звичок.

Спойлер: У підбірку не попали мотиваційні книги, бестселери з інвестування та запалющі історії про «вовків із Волл-стріт». Також тут ти не знайдеш універсальних порад «як стати мільйонером» або простих інструкцій із фінграмотності. Але автори дають дійсно робочі рекомендації, як розставляти шопінг-пріоритети та не витрачати гроші імпульсивно. 

Які книги рекомендуємо почитати:

Психологія грошей. Нетлінні уроки багатства, жадібності й щастя
Економіка вражень: битва за час, увагу та гроші клієнта
Любов та бюджет
Війна та бюджет
Долари й розум: як ми помиляємося щодо грошей і як витрачати розумніше

 

Психологія грошей. Нетлінні уроки багатства, жадібності й щастя 

Морґан Гаусел

Психологія грошейЧас читання: 22 години.
Дієвість порад від 10 до 100 грн: 50 грн.
Кількість сторінок: 288.
Видавництво: Yakaboo Publishing.
Рік: 2021.

Ця книга – руйнівник мітів про фінансову грамотність. Головна ідея, яку автор намагається донести читачам – накопичення та відкладання грошей не збільшить їхню кількість. Морґан ділиться історіями людей, яких звичка накопичувати навпаки призвела до фінансового краху. Також автор аналізує, що насправді потрібно робити, аби мати і гроші про запас, і можливість на спонтанні покупки. А ще в книзі є цінні поради, як уникнути боргів та не залазити в кредити. 

Навчитися правильно витрачати гроші важливіше, ніж накопичення якоїсь омріяної суми, переконаний автор. Він розповідає, на як формуються наші відносини з грошима, до чого це призводить і як її змінити. 

Цитата на пробу:

«Успіх у грошах не має нічого спільного з тим, наскільки ви розумні, зате дуже залежить від того, як ви поводитеся з ними. А поведінки складно навчитися навіть справді розумним людям. Геній, який втрачає контроль над емоціями, може стати фінансовою катастрофою. І навпаки – звичайні люди без фінансової освіти можуть стати заможними, якщо володіють певними поведінковими навичками, ніяк не пов’язаними із формальними показниками інтелектуальності».

 

Економіка вражень: битва за час, увагу та гроші клієнта 

Б. Джозеф Пайн ІІ, Джеймс 

Економіка враженьЧас читання: 34 години.
Дієвість порад від 10 до 100 грн: 60 грн. 
Кількість сторінок: 368.
Видавництво: Vivat.
Рік: 2021.

Автори книги пояснюють, як наш мозок потрапляє «на гачок» знижок та «ухвалює» рішення щодо імпульсивних покупок. Зазвичай, маркетологи проводять багато досліджень, щоб зрозуміти як люди купують. Але це не секретна інформація, тому ти можеш про все дізнатися і не керуватися виключно емоціями під час шопінгу. У книзі розповідають про майже всі-всі хитрощі реклами, на які ти реагуєш умовно «на автоматі». 

Цитата на пробу: 

«Говард Шульц, засновник мережі Starbucks , досягнув успіху, бо зрозумів, для чого люди приходять до кав’ярні: вони цінують можливість провести час за чашкою кави й порозмовляти з другом, попрацювати за ноутбуком чи насолодитися кавою просто так. Компанія перетворює простий товар – необсмажені кавові зерна, собівартістю два-три центи за чашку, – на цілий комплекс вражень, за який клієнт платить три, чотири, п’ять доларів (а то й десять і більше, якщо говорити про вишуканіший Starbucks Reserve)».

 

Любов та бюджет

Любомир Остапів 

Час читання: 12 годин.
Дієвість порад від 10 до 100 грн: 100 грн. 

Кількість сторінок: 216.
Видавництво: Yakaboo Publishing.
Рік: 2017.

Автор книги понад 6 років працював фінансовим директором в ІТ-компанії та паралельно допомагав з обліком провідним українським технологічним стартапам. Тож, як не витрачати гроші абикуди, він розуміється на 100%. 

Поради із цієї книги – це мастрід для пар, де один витрачає, а інший заробляє. Автор спирається на фінансові реалії України, розповідає, як почати відкладати гроші, та пояснює, навіщо фіксувати й аналізувати свої витрати. Також пише про те, як уникнути сімейних сварок через гроші, навчитися конструктивно обговорювати фінансові плани й витрати. 

Цитата на пробу:

 «І психологією, і практикою доведено, що коли люди починають записувати витрати, це допомагає боротися з емоційними покупками. Почали записувати витрати – 5-7% без зміни рівня життя можна зекономити. Потім починається так звана корекція поведінки, а коли є записи, то з ними можна працювати».

 

Війна та бюджет

Любомир Остапів

Війна та бюджетЧас читання: 10 годин.
Дієвість порад від 10 до 100 грн: 100 гривень із копійками.
Кількість сторінок: 216 сторінок.
Видавництво: Yakaboo Publishing.
Рік: 2022.

Умовно це продовження книги «Любов та бюджет». Проте в цій частині автор зібрав поради, що допоможуть зберегти фінансовий баланс у реаліях війни. Любомир пише про тут і зараз: як заощаджувати в режимі воєнного стану та планувати витрати, якщо маєш нестабільний заробіток. Усе, із чим ти стикаєшся щодня, починаючи з лютого 2022 року. І як вирулити з фінансової безвиході, оминувши перспективу життя в коробці. 

Суб’єктивна думка редакції – це найбільш ефективний фінансовий порадник у добірці. Адже він вчить економити, робити свідомі покупки, формувати фінансову подушку, спираючись на економічні умови воєнного стану. 

Цитата на пробу:

«У цій книзі я розповім вам про економічний фронт у двох його вимірах. Перший вимір – те, що сталося в персональних фінансах, економіці та банківській системі. Уроки сімейного бюджету з форс-мажору. Податкова реформа воєнного часу. Фінтехреволюція для українців. Другий вимір – сотні тисяч українців у численних робочих групах, які успішно реалізували ізоляцію економіки ворога. Також – про фінансове майбутнє України. Про глобальні тренди та наше місце в них. Про міжнародну допомогу та фонди відновлення України. Про гроші на відбудову. Про економічний патріотизм».

 

Долари й розум: як ми помиляємося щодо грошей і як витрачати розумніше 

Dollars and Sense: How We Misthink Money and How to Spend Smarter
Dan Ariely and Jeff Kreisler 

Dollars and senseЧас читання: 28 годин.
Дієвість порад від 10 до 100 грн: 75 грн.
Кількість сторінок: 288.
Видавництво: Harper.
Рік: 2017.

Ця книжка для тебе, якщо добре читаєш англійською. Написали її відомі журналісти з New York Times. Dollars and Sense рекомендують читати Publishers Weekly та Washington Post. Книга залетить, якщо тобі цікаво:

  • чому ми постійно купуємо щось, що насправді нам не потрібно;
  • чому ми переоцінюємо те, що маємо;
  • як наше оточення та психологічний стан впливають на готовність витрачати гроші. 

Це експрес-порадник із фінансовими лайфгаками на щодень: від філософського питання «купувати чи не купувати каву в кав’ярні» до глобального планування особистого бюджету на рік.

Цитата на пробу:

«How we spend money depends upon how we feel about money. Yes – another hidden factor that influences how we compartmentalize our money is how it makes us feel. Do we feel bad when we get it because it arrived under negative circumstances? Do we feel it is free money because we got it as a gift? Or do we feel good, like we worked hard for the money so we deserve it?»

Якщо коротко: витрати залежать від нашого ставлення до грошей і обставин, за яких вони в нас з’являються: подарували, важко працювали, щоб заробити, отримали у спадок тощо. Ми здатні виправдовувати витрати. Наприклад, якщо отримали гроші просто так, то можемо витрати їх на дурниці


Бонусом рекомендуємо переглянути фільм «Шопоголік» 2009 року
, бо це повноцінний кейс зі стабілізації скрутного фінансового становища: головня героїня геть не вміла контролювати свої витрати, але поступово навчилася і стала фінансовим консультантом. Й у тебе все вийде!

Сподіваємося, ці поради досвідчених експертів стануть тобі в пригоді, щоб навчитися витрачати гроші на важливе і вберегти гаманець від неконтрольованих витрат.

178 записи

Про автора
Привіт, я Наталка – екс-редакторка M Journal. Розбираюся в сучасних трендах, щоб купувати раціонально та жити свідомо. Разом з іншими авторами та авторками пишемо про це статті для журналу MAUDAU. Дякую, що читаєш!
статті
Схожі записи
Корисні порадиСвята

Найкращі різдвяні та новорічні фільми: добірка MJournal

10 Хв
Розповідаємо про кращі різдвяні фільми для затишних зимових вечорів.
Корисні порадиСаморозвиток

Як підвищити імунітет для профілактики застуди

6 Хв
Розповідаємо, як підвищити імунітет в домашніх умовах
СвятаКорисні поради

Що подарувати подрузі на день народження

11 Хв
Розповідаємо, що можна подарувати подрузі на день народження та даємо безліч ідей, серед яких точно знайдеться саме та
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *