ТвариниСвідомі тренди

Як домашні тварини роблять нас щасливішими

11 Хв

Розбираємося в суперсилах домашніх улюбленців: як вони впливають на ментальне і фізичне здоров’я своїх власників, який профіт дають та як змінюють життя.

Певно, немає людини, яка б не бачила фото Насті Тихої – дівчини, яка евакуювала понад 20 тварин з охопленого війною Ірпеня. Разом із чоловіком Артуром Лі вони вивезли собак з інвалідністю, котиків, черепаху, павука, хамелеона й хом’яка. Завдяки фотографу Christopher Occhicone світ дізнався, як виглядають самовідданість і безумовна любов – вони мають обличчя української зооволонтерки-кінологині.

Цей приклад круто ілюструє, що тема тварин на часі навіть у найтемніші періоди. Адже показує, як працюють здорові стосунки між людиною та вихованцями. Взаємообмін емоціями зо всіма класними плюшками, що дають пухнасті, йде поруч із турботою. Тваринка віддає максимум себе – натомість ти любиш її, як повноправного члена родини.

Навіть простий обмін поглядами вже зробить тебе щасливіше – це підвищує рівень окситоцину, що було доведено дослідженнями японських науковців. Для експерименту зібрали собак та власників – тих, у кого вже є усталений емоційний зв’язок. У власників узяли аналіз на рівень окситоцину до спілкування із собакою та після. Учасники протягом 30 хвилин бавилися зі своїми вихованцями, гладили та всіляко взаємодіяли. Група, якій була поставлена умова уникати погляду тварини, мала менший рівень окситоцину. На відміну від тих, хто проводив час без обмежень і дивився у вічі тваринам.

Неважко резюмувати: якщо ця проста дія має такий потужний вплив, то постійне спілкування з улюбленцями має незрівнянно більше користі.

Як улюбленці впливають на наш настрій

Скільки ж радості отримуєш, приходячи ввечері додому в «лимонному» стані, коли до тебе мчить волохатий хвіст. Здається, ніби й не було неприємної розмови із шефом чи виснажливого дзвінка від родичів, що згаяв твій час. Трохи контакту – і ти немов новенький.

Недарма людство так підсіло на відео з котиками й пандами. Навіть якщо ти не фан цих пухнастиків, погодься: викликати емоції вони все ж таки вміють. Авторка книги «Психологія Інтернету» Патрісія Уоллес це підтверджує, посилаючись на дослідження нейробіологів. За її словами, під час перегляду відосиків із тваринами мозок отримує потужний сплеск дофаміну – нейромедіатору, котрий відповідає за систему винагород. Побачив новий лайк, з’їв шоколадку, послухав улюблений трек – це все туди ж. До скарбнички швидких дофамінових стимулів. 

Чим ще корисні тваринки – розбираємося далі.

Знижують рівень стресу

Будь-який домашній улюбленець – це антистрес, що завжди поруч. Особливе місце посіли песики. Було помічено, що їхні власники в шокових ситуаціях мають нижчий рівень артеріального тиску, ніж ті, хто живе без тварин. А варто було гіпертонікам узяти собаку, як за 5 місяців їхні показники тиску значно знизилися.

Такі факти були наведені в «Американському журналі кардіології» разом із висновком, що ризик інфарктів та інсультів у власників домашніх тварин зменшується.

Покращують настрій

Домашні вихованці – твої захисники від депресії. Обирай тотемну тварину, адже кожна з них має персоналізовану силу.

Птахи своїми співами заспокоюють та активують гіпокамп, що дає відчуття радості та щастя від прослуховування – такий собі природний Spotify з улюбленими треками. Котяче муркотіння на частоті 25-150 Гц не тільки заспокоює нерви, а ще й має лікувальний вплив на суглоби, набряки, пошкодження м’язів. А те кольорове шоу, що показує хамелеон, за видовищністю може позмагатися з останніми фешн-показами.

Збільшують фізичну активність

Жваві собаки й коти змушують власників більше рухатися, проводити час на свіжому повітрі. У такий спосіб ігри з тваринами стають фізичними вправами та допомагають покращити фізичну форму. Спробуйте встигнути за хомкою, що шугає по власному біговому трекові – гарантований спосіб скинути зайві калорії.

Розвивають відповідальність.

Тварини – чудові помічники в створенні розпорядку дня. Батьки мають пояснити, що  брак турботи призводить до серйозних проблем зі здоров’ям вихованця. Підлітки й діти, що дбають про тварину, краще розуміють її залежність від власника. А такі дії, як спільний догляд за акваріумом чи мурашником, прищеплюють поняття внеску дитини в побут сім’ї. Так простіше пояснити, що кожен має свою зону відповідальності.

Це ефективно не тільки з дітьми. Дорослі, у яких не сформувалося правильне уявлення про дисципліну, можуть пропрацювати цю проблему через появу в родині тварини. Вона має власні потреби й живе за певним розкладом, що буде стимулювати тебе до якіснішого тайм-менеджменту. Несучи відповідальність за іншого, розумієш, наскільки важливо не підвести: будь то ранкове годування папужки чи підготовка презентації нового продукту.

Спілкування з тваринами в побуті дає значно більше, ніж прокачку скілів і самовдосконалення. Воно має науково доведений терапевтичний ефект, завдяки якому покращується стан людей із ментальними та фізичними проблемами. І цим активно користуються фахівці з психотерапії, реабілітації, педагогіки.

Як тварини лікують людей

Анімалотерапія (зоо- та пет-терапія) – практика, де головними «ліками» є тварина. А саме – спілкування з нею. Депресія, психоемоційні розлади, затримки розвитку чи реабілітація після важких хвороб – це лише кілька сценаріїв, де спілкування заміняє рецепт на пігулки, чи стає частиною комплексної терапії, яка допомагає пережити важкі часи.

Щоби стати зоотерапевтом, вихованець проходить відбір і підготовку. Фахівці надають перевагу психологічно стабільним і контактним тваринам, які добре піддаються вихованню. За темпераментом найліпше для цього підходять сангвініки  – врівноважені, активні, здатні швидко реагувати та вчасно зупинитися за командою.

Собаки стали лідерами серед тварин, яких долучили до терапевтичної практики. Та не песиками єдиними – у цій історії є і інші цікаві герої. Трохи про найпоширеніші різновиди пет-терапії далі.

Каністерапія

З латини «canis» – це собака, звідси й назва. Чотирилапі хвостики не просто так їдять свій хліб на посаді пет-терапевта: вони чудово розуміють людину (жести, мову, інтонації), мають передбачувану поведінку і велике бажання взаємодіяти з нами. А ще – спільний історичний бекграунд, що передається генетично й людям, і тваринам.

Перевагою собак є мобільність: великих чи малих, їх досить легко перевозити. Відправляючись до лежачих пацієнтів, беруть неважких тваринок: їх зручно посадити на руки, підняти на ліжко. Якщо мова про лікування дітей, доцільно залучити великого собаку: дитина може міцно обійняти тварину, не завдавши їй шкоди.

Визначеного списку порід для каністерапії нема. Та було помічено, що серед кавалер-кінг-чарльз-спаніелів та золотистих ретриверів більший відсоток слушних представників.

Фелінотерапія

Ця практика залучає до взаємодії котиків. Волелюбний характер тварини вносить свої особливості в дресування, тому «як із собакою» тут не вийде. Система покарань – не найкращий помічник у вихованні майбутнього зоотерапевта. А ось клікер і смаколики – те що треба. Коти кмітливі, треба лише знайти правильний підхід.

Терапевтичні взаємодії з ними зазвичай відбуваються як заохочення. Коли треба пропрацювати фізичні вправи чи психологічні кейси, а нагородою за це буде спілкування з тваринкою. Приємне муркотіння чудово знімає стрес і допомагає розслабитися.

Іпотерапія

Коні в контексті тваринотерапії мають дуже велику вагу. Вони піддаються дресуванню не гірше за собак. А ті, хто має дружній характер і врівноважений темперамент, стають успішними лікарями. Єдине, через що вони трохи менш поширені в цій сфері – умови утримання. Копитні потребують більше території та особливого догляду. 

Майданчики, де приймають лікарі з гривою, суперпопулярні. У Львові в терапевтичному просторі «Верхи в майбутнє» можна не тільки покататися, а й узяти участь у сеансі йоги на конях. За прикладом США українські конярі впроваджують програми реабілітації для військових, що втратили кінцівки. У Франції кінь навідує пацієнтів хоспісу. 

Відвідування зоотерапевтичних подій корисне тим, що тут вчишся спілкуватися: не тільки з тваринами, а й із людьми. Для тих, хто має проблеми зі встановленням контактів, це чудовий спосіб почати будувати зв’язки і стати більш відкритим.

Як хвостики допомагають знайти нових друзів

Домашні улюбленці – віконце свіжих можливостей. Дуже добре це видно на прикладі собаки. Тільки-но ти завів собі цуценятко – і не встиг помітити, як почав вітатися з кожним собаківником на районі.

Нетворкінг у зоосфері – дуже потужна штука. Ба більше, це корисно. Адже так волонтери знаходять домівки кинутим тваринкам, грумери – улюблених клієнтів, а твій пес – круту собачу компанію. Розглянемо кілька прикладів, як тварина збільшує і твою соціальну бульбашку. 

Виховання

Іноді норми правильної поведінки важко донести до тварини самотужки. Підхід до навчання песика і кролика буде суттєво різним, і не кожен власник тварини має до цього хист. Тут на допомогу приходять кінологи, дресувальники, зоопсихологи. Шукаючи класного вихователя для свого домашнього улюбленця, ти познайомишся зі справжніми профі, яких зможеш рекомендувати друзям.

Ще один формат – відвідування спеціалізованих майданчиків. Для власників собак у містах є закриті території зо всім необхідним для тренувань. Там можна не тільки виснажити свого малого, а й завести кілька корисних знайомств.

Прогулянки

Тут прекрасно все: фізична активність, свіже повітря, зміцнення емоційного зв’язку з тваринкою. А ще – велика кількість таких самих, як і ви. Господарі зі своїми вихованцями зазвичай гуляють одними й тими ж стежками – зручними для їхніх улюбленців. Тож періодично ти будеш зустрічати знайомі обличчя і мордочки. Якщо власники не завжди ініціюють знайомство першими, то пухнасті не знехтують можливістю встановити контакт. І це може стати початком нової дружби.

Грумінг

Багато хто асоціює грумера виключно із «собачим перукарем». Та майстер здатен влаштувати справжній салон краси та для норовистих котиків, і довгошерстих морських свинок, і навіть тхорів. Якщо з вичісуванням хутра впорається і сам власник, то зрізання кігтів, чистка вух і зубів, тримінг, модельні стрижки – це вже не так легко. Розширити своє коло такими профі не завадить. Знайти класного грумера можна за рекомендаціями знайомих чи відгуках у мережі.

Ком’юніті

Любити тварин – круто. Так ти знаходиш однодумців, спілкування з якими буде легким, адже багато речей уже зрозумілі й не потребують пояснень. Потужні ком’юніті часто формуються навколо волонтерських зоозахисних організацій і притулків.

Прикладом тому слугує гуманістичний рух UAnimals, що рятує тварин від війни. Щоб привернути увагу організація залучає до рекламних кампаній зірок світового масштабу. Одні з останніх – актори Том Фелтон, Ерні Гадсон, гурт «Bring Me the Horizon». Гідна компанія, аби почати свій шлях у волонтерстві і здобути друзів із правильними орієнтирами.

Виставки

У собаківників є поняття хендлингу – це розвиток вихованця, що включає повну підготовку до змагань, конкурсів, виставок. Коли плануєш зробити своє цуценя чемпіоном, треба довіритися профі. Він займається собакою, тренує її і проводить виступ. Простими словами – це продюсер твого пса.

Підготовка тварини до показу несумісна із жорсткою дресурою чи зневажливим ставленням до підопічного. Тож кваліфікований хендлер завжди є чудовим кінологом і зоопсихологом водночас. Якщо спілкування із цією людиною тобі відгукується, гарантовано отримуєш +1 до своєї мережі корисних контактів.

Лише одна нова умова у твоєму житті – домашня тварина. А ти вже знаєш усі pet-friendly заклади міста. Збільшив телефонну книгу до рівня довідника. Мчиш на марші за права тварин у перших лавах. Життя дійсно змінюється з появою улюбленця.

Як улюбленці змінюють наше життя

Як би не було класно проводити час із пухнастими, це своєрідний виклик. Врахуй кілька факторів, якщо плануєш завести улюбленця.

Алергія

Це, на жаль, є тим обмеженням, з яким практично неможливо працювати. Реакція виникає на білки, що містяться в шерсті, шкірі, сечі чи слині тварини. І кращою протидією є уникнення контакту з тим, що її викликає. Поради типу «Та закрий його в іншій кімнаті» чи «Побрий кішку» не працюють. А пігулки та прибирання лише ненадовго й несуттєво полегшують симптоми. Аби тваринка не була без вини винуватою, не намагайся поєднати непоєднуване – себе та алерген.

На You-Tube каналі «Цікава наука» є відео, присвячене темі алергії. Тому, як домашні вихованці захищають людей від хвороб ще до народження. Дослідження показали, що матері, які постійно контактували з тваринками, народили дітей, менш схильних до алергії та астми. Ще одна суперсила твого пухнастого, що може стати в пригоді.

Прибирання

Не виключено, що іноді ти будеш називати вихованця шкідником. Або ж – дизайнером інтер’єру. Роздерті шпалери, розкиданий наповнювач із лотка, сліди зубів на табуретах і шерсть навколо… Багато шерсті.

З останнім чудово впорається якісний пилосмок: з фільтром HEPA, потужним двигуном, турбощіткою і циклонним механізмом дії. З деякими речами доведеться змиритися, бо тварини хоч і одомашнені, та все ж мають інстинкти. Щоб виховати улюбленця, будь лагідним і терплячим, враховуй особливості поведінки й темпераменту свого улюбленця.

Захворювання тварини

Врахуй те, що певні тваринки більше за інших схильні до захворювань. Це може бути спадковість за породою. Як ті ж такси і французькі бульдоги: вони часто мають проблеми з хребтом. Як наслідок – протрузії та грижі, для усунення яких потрібне дороге лікування чи операція.

Дай собі чесні відповіді на питання:

    • Чи готовий я витрачати стільки коштів?
    • Чи маю я час на поїздки до ветлікарень?
    • Чи буду я займатися реабілітацією?
    • Чи важко мені витримати це емоційно?

Якщо хоча б щось викликає сумніви, краще відкласти покупку тварини. Чи обрати іншу породу, яка не має передумов до тяжких захворювань. Зазвичай, це ті тварини, яких селекція сильно не змінила.

Зміна звичок

Нічний тигидик не кожному до душі. Як і вранішні підйоми на прогулянку. Будь-яка тварина має свої особливості, на які важко вплинути. Тож прийдеться підлаштовуватися. Якщо маєш канарку, паті з потужними басами можна перенести до друзів. Акваріум із гучним фільтром перемістити в сусідню кімнату. І щотижня чистити килими, поки цуценя трохи підросте.

Майже все зі згаданого не буде проблемою, якщо ти дійсно любиш свою тварину. Трохи терпіння, часу й зусиль – і результат буде того вартий.    

Тварина закриває психологічні потреби власника, нічого не потребуючи натомість. Дає можливість змінити спосіб життя та завести нові знайомства. Навчає безумовній любові та емпатії. Стань для неї кращим другом, забезпечивши гідні побутові умови та приділяючи найцінніше – свій час. Досліди потреби тваринки та будь уважним до неї.

Фільм «Життя і мета собаки» (2017), знятий за книгою В. Брюса Кемерона, показує, як тварини можуть опинитися в небезпечних умовах, спричинених людиною. Нагадує, що вони теж мають емоції. Демонструє, як справжня дружба переростає в нерозривний зв’язок. Щире кіно, що в легкій формі пояснює важливі речі.

Спробуй трішки більше поринути у внутрішній світ свого улюбленця. Адже двобічний рух є основою здорових стосунків. І з домашніми вихованцями це працює так само як і з людьми. 

178 записи

Про автора
Привіт, я Наталка – редакторка M Journal. Розбираюся в сучасних трендах, щоб купувати раціонально та жити свідомо. Разом з іншими авторами та авторками пишемо про це статті для журналу MAUDAU. Напиши мені, якщо маєш ідею для публікації або будь-які питання щодо журналу. Дякую, що читаєш!
статті
Схожі записи
Свідомі тренди

Екозвичка: робити заготовки їжі

6 Хв
Розповідаємо, як заготовки допомагають заощаджувати час, гроші та сили
Свідомі тренди

Як підготуватися до появи цуценяти чи кошеняти

8 Хв
Розповідаємо, як підготуватися до появи маленьких хвостиків
Свідомі тренди

Як розв’язувати проблеми з допомогою гумової качки

5 Хв
Розповідаємо, як мемна іграшка може допомогти знайти вихід із глухого кута
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *