Корисні порадиЖиттєві лайфхаки

Як читання розслабляє

6 Хв

Розбираємося, як цікава книга або стаття можуть врятувати від стресу.

У повсякденному житті ми читаємо багато: оголошення, рекламні білборди, сповіщення та повідомлення в месенджерах, новини, дорожні знаки… Проте часто такий текст змушує мозок працювати швидше й активніше, тобто збуджує його.

Зовсім по-іншому працює мозок, коли ми читаємо книги про Гаррі Поттера, «Звіяні вітром» чи «Кафе на краю світу». У цей час ми фізично й ментально розслабляємося, через що починаємо почуватися краще.

Дослідження 2021 року запевняє, що читання допомагає полегшити симптоми депресії, тривоги та виснаження. Розберімося, як це працює.

Як читання зменшує стрес

Раніше у своїй колонці для M Journal про міфи в тайм-менеджменті коуч Юлія Домбровська дала важливу пораду: якщо потрібно розібратися у якійсь темі, починати варто із визначення.

Отже, стрес — це реакція організму на будь-який чинник, що негативно впливає на фізичний, емоційний або психологічний стан людини. Це спосіб, у який тіло намагається сказати: щось у житті пішло не так. І з цим потрібно терміново щось робити. У кожного з нас стрес може виникати через різні причини так фактори. Він буває гострий, епізодичний або хронічний.

Найкращий спосіб позбутися стресу — прибрати із життя його причини, але інколи неможливо вплинути на події, що змушують хвилюватися. Доводиться шукати інші рішення. Наприклад, перемкнути увагу на щось приємне, цікаве та позитивне, щось, що активно залучає мозок та змушує концентруватися на собі. Надійний варіант — читання.

@theresaelaineee

📖🧸🫶🏻🕯️ #calm #cozy #aesthetic #foryou #hygge #fordig #fördig #slowliving #pinterest #reading #readwithme #bookworm #relax #relaxing

♬ Boyhood – Birth Day

Читання розслабляє та заспокоює тіло

Найкраще читання допомагає боротися з наслідками хронічного стресу. Річ у тім, що під час гострого стресу наше серце починає битися швидше, долоні стають мокрими й підвищується тиск. Такий стан наступає різко і триває недовго. Хронічний стрес погіршує якість життя більш «м’яко», але в довготривалій перспективі: починаєш гірше спати, більше тривожитися, почуваєшся втомленими, втрачаєш концентрацію.

Читання змушує заглибитися в цікавий сюжет, проживати історію героїв, співпереживати їм та уявляти їх зовнішність, міміку, реакції, описи природи та локацій тощо. Коли фантазія активно працює, мозок перебуває в стані, що нагадує медитацію.

«Дослідження 2009 року в Університеті Сассекса показало, що читання може зменшити стрес на 68 %. Воно зменшує частоту скорочень серця і знімає напругу в м’язах», — йдеться в статті Національного альянсу психічного здоров’я Каліфорнії. Це на фізіологічному рівні допомагає тілу повернутися в стан спокою та розслабитися.

Відповідно до того ж дослідження, читання ефективніше, ніж прогулянка (42 %), випивання чашки чаю (54 %) та прослуховування музики (61 %).

Певною мірою читання — це дійсно форма керованої медитації. Ти сидиш нерухомо, дихаєш та залучаєш частини свого мозку, які потребують зосередження та утримання. Як і духовно-дихальні практики, це вимагає тренувань, перед тим як відчути результат.

Читання зміцнює нервову систему

Нервова система людини багатофункціональна і витривала, але хронічний стрес може її виснажувати. А оскільки в організмі всі системи (імунна, нервова, ендокринна тощо) тісно взаємопов’язані, коли одна з них працює зі збоями, страждати починають і інші. Це запускає нерозривне коло хвороб і ще більшого стресу.

Впоратися із цим теж допомагає читання. Є дослідження, які підтверджують, що цей процес допомагає боротися із занепадом розуму та хворобою Альцгеймера: люди, які регулярно читали протягом усього життя, у похилому віці демонструють на 48 % вищі розумові здібності ніж ті, хто читав рідко.

Це відбувається тому, що читання зміцнює нейронні зв’язки в мозку. Саме вони відповідають за нашу креативність, унікальність та продуктивність. Тісно переплетені нейронні зв’язки й нервові шляхи — основа інтелекту людини. Коли ти робиш щось нове, щось вивчаєш чи дізнаєшся, між нашими нейронами будуються нові з’єднання.

Такі хвороби як Альцгеймер порушують ці зв’язки: тоді певні ділянки мозку більше не можуть комунікувати між собою і людина втрачає здатність виконувати дії — як розумові, так і фізичні.

Тобто черговий ромком, нон-фікшин або пригодницький роман дарує не тільки емоції і цікаве дозвілля, але й заспокоює та укріплює нервову систему. І дає твоєму мозку можливість залишатися здоровим трохи довше.

@aliciajade.com

even though i’m a slow reader, my reading speed is slowly improving!! #booktok #books #reading #readwithme #relax #fyp #aesthetic #aestheticvideos

♬ son original – AUDIOS 🎼

Читання покращує сон

Якщо погано спиш, від стресу, напруги та виснаження не втекти. Саме цей процес допомагає тілу та мозку відновлюватися і набиратися сил для того.

@emaeria_

♬ vlog, chill out, calm daily life(1370843) – SUNNY HOOD STUDIO

Якщо тебе мучає безсоння або ти спиш неглибоко і тривожно, окрім звернення до лікаря, варто спробувати читати перед сном. Результати дослідження Reading Trial показали, що 42 % учасників експерименту відчули покращення якості сну після того, як почали регулярно читати перед сном..

Ще одна перевага читання перед сном — воно «відволікає» від смартфона або ноутбука. Гаджети випромінюють синє світло, що подразнює мозок і заважає заснути.

Більше читаєш — краще розумієш

Читання допомагає розвивати чуйність та емпатію, завдяки чому світ стає зрозумілішим. Коли ти проживаєш історію вигаданого або реального героя, це змушує тебе думати й відчувати по-новому, уявляти себе на місці іншої людини. Коли емоційно зближуєшся із вигаданими персонажами, це допомагає краще розуміти людей — як на сторінках книг, так і поза ними.

@zorina.kateryna

Це просто 🤌🏻🤯 #укрбукток #детеквтив #трилер

♬ Epic Music(863502) – Draganov89

Читання розширює словниковий запас, розвиває когнітивні навички, знайомить із новими ідеями та підкидає безліч неочікуваних цікавих фактів.

Також читання книг, які дають відповіді на питання, що тебе хвилюють, можуть знизити тривожність. Таким чином ти отримуєш нові знання, нові точки зору на певну ситуацію, а завдяки новим нейронним зв’язкам можеш виявити нове рішення для проблеми, що тебе турбує.

Отже

Читання — це здоровий спосіб втечі від повсякденної рутини та стресу, а ще — ефективний, доступний і корисний спосіб розслаблення та релаксу.

Читай також: «Як влаштувати СПА-день вдома»

Щоб знизити рівень стресу, радимо виділяти мінімум 30 хв на день на читання чогось, що підіймає тобі настрій. Навряд чи новини допоможуть заспокоїтися. Антистрес-текстами можуть бути казки, збірки рецептів, художня література, поезія, наукпоп — загалом, усе, що тобі подобається.

«Занурення в книгу — це найвище розслаблення. Це особливо гостра потреба в економічно нестабільні часи, коли всі ми прагнемо певного ескапізму (втечі від реальності — ред.). Насправді неважливо, яку книгу ти читаєш. Важливо, щоб це була захоплива історія, куди можна втекти від турбот і стресів повсякденного світу, що провести час, досліджуючи межі уяви автора», — каже доктор Льюїс, когнітивний нейропсихолог.

M Journal регулярно розповідає про добірки класних корисних книжок на різні тематики. Наприклад, нещодавно ми розповіли про п’ять романів, події яких розгортаються у великих містах України. Список книжок шукай у статті за посиланням.

177 записи

Про автора
Редакторка, авторка. Перекладаю зі складної на людську. Тестую на собі свідомі тренди, п'ю смачне вино, пізнаю нове та ділюся найцікавішим у статтях M Journal
статті
Схожі записи
Корисні порадиСвята

Найкращі різдвяні та новорічні фільми: добірка MJournal

10 Хв
Розповідаємо про кращі різдвяні фільми для затишних зимових вечорів.
Корисні порадиСаморозвиток

Як підвищити імунітет для профілактики застуди

6 Хв
Розповідаємо, як підвищити імунітет в домашніх умовах
СвятаКорисні поради

Що подарувати подрузі на день народження

11 Хв
Розповідаємо, що можна подарувати подрузі на день народження та даємо безліч ідей, серед яких точно знайдеться саме та
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *