Корисні порадиЖиттєві лайфхаки

За межами карантину: побічний ефект COVID-19

3 Хв

Розберімося, що це таке pandemic skip і як він вплинув на наші життя.

5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оголосила про закінчення пандемії коронавірусу. Люди почали повертатися до свого «доковідного» життя, але з новим для себе відчуттям — відчуттям пандемійного пропуску.

Що таке «пандемійний пропуск»

Пандемійний пропуск — це відчуття, ніби під час пандемії ти втратив час і життя наче зупинилося. Редакторка The Cut Кеті Шнайдер описує це так: «Пандемійний пропуск — дивне відчуття, ніби наші тіла знаходяться в легкому розсинхроні зі свідомістю».

Цей стан виник через те, що життя людей наче примусово «поставили на паузу» на три роки, тому тіло продовжило розвиватися, дорослішати і старіти, а мозок у цей час був у фрустрації, намагався впоратися зі стресом та прийняти нові обставини життя.

Багато людей втратили три роки, які планували витратити на навчання, кар’єру, пошук можливостей розвитку, стосунків, подорожі й так далі. Це вплинуло на психологічне здоров’я, що в результаті дало відсутність мотивації, невміння комунікувати з людьми, прокрастинацію та інші супутні неприємності.

І це стало причиною того, що після кінця пандемії люди намагаються «наздогнати» втрачені можливості.

Читай також: «Як встигати не все та радіти цьому»

Pandemic skip і TikTok

Під час пандемії настав золотий час для TikTok. Тільки в першому кварталі 2020 року додаток завантажили 315 мільйонів разів. Цей стрибок спровокували тривога та нудьга, що накопичувалися в людях. Платформа коротких відео стала притулком для тих, хто шукав спілкування, підтримки, намагався впоратися з нудьгою або просто хотів бути в контексті подій.

@pizzaslime

QUARANTINE DAY 12 #quarantine #helpme #boredinthehouse #reallifeathome #lifeathome

♬ BORED IN THE HOUSE – Curtis Roach

Зараз в TikTok шириться термін #pandemicskip, який має більш як 11 мільйонів переглядів. Молодь ділиться переживаннями через «стрибок у часі» і втрачені можливості. Більшість скаржиться, що їхні тіла не відповідають емоційному віку.

Newport Institute пише, що найбільше пандемійний пропуск вплинув на життя молоді в таких сферах:

  1. Освіта. Через закриття шкіл, коледжів та університетів і перебої в онлайн-заняттях, дистанційне навчання було неефективним.
  2. Кар’єра. У 2021 році звіт від NSF показав, що непрацевлаштованих випускників коледжів стало більше майже на 20 % — тобто роботу було знайти набагато важче.
  3. Соціальна взаємодія. Диджиталізація — це круто, але онлайн-спілкування не може повноцінно замінити живий контакт та можливість проживати спільний досвід. Тому якість стосунків між людьми погіршувалася.
  4. Ментальне здоров’я. Втрата зв’язку з однолітками через пандемію стала причиною, чому все більше молоді почало страждати від самотності та депресії.

Як надолужити пандемійний пропуск

Глобальна пандемія помістила світ в обставини, де кожна людина переживала власний день бабака. Коли це коло нарешті розімкнулося, перед молоддю постав виклик адаптуватися і синхронізувати час, тіло та розум.

Способи подолати симптоми «pandemic skip» та надолужити втрачені можливості існують. Ось кілька порад від Newsreport Institute:

Створи хронологію
Намалюй візуальну хронологію останніх трьох років та відзнач свої важливі події, досягнення з інтервалами в три або шість місяців. Це допоможе обробити їх, визнати свої досягнення, відстежити свій прогрес. Це дасть тобі більш реалістичне сприйняття часу.

@kyndalvcc

While you can’t get those years back, you CAN let go of age norms that prevent you from enjoying the present #pandemicskip #psychology #pandemic #relatable

♬ original sound – Kyndal

Проживи свої емоції
Коли тримаєшся за минуле, це гальмує тебе. Єдиний спосіб рухатися вперед — прийняти те, що сталося.

Визнай свої почуття. Спробуй записати їх у щоденник, поговори про них із близькими друзями, сходи до психотерапевта. Не обмежуйся лише письмом чи розмовами про те, що втратив під час пандемії, подивись також на те, що отримав. Це допоможе тобі рухатися вперед.

Прийми реальність
Якщо ти не там, де планував бути в цьому віці, не варто хвилюватися. Те, що ти не маєш чогось зараз, не означає, що ти не здобудеш цього в майбутньому. Люди розвиваються різними темпами та в різному віці. Прийми, що твоє життя може йти не за тим сценарієм, якого ти очікував — і це нормально.


Хоча пандемія та глобальна ізоляція завершилися, наслідки цього періоду людство буде відчувати ще довго. Важливо дати собі час та прийняти події, які відбулися. Сподіваємось практики, описані вище, стануть у пригоді, щоби підтримати себе і своїх близьких.

177 записи

Про автора
Редакторка, авторка. Перекладаю зі складної на людську. Тестую на собі свідомі тренди, п'ю смачне вино, пізнаю нове та ділюся найцікавішим у статтях M Journal
статті
Схожі записи
Корисні порадиСвята

Найкращі різдвяні та новорічні фільми: добірка MJournal

10 Хв
Розповідаємо про кращі різдвяні фільми для затишних зимових вечорів.
Корисні порадиСаморозвиток

Як підвищити імунітет для профілактики застуди

6 Хв
Розповідаємо, як підвищити імунітет в домашніх умовах
СвятаКорисні поради

Що подарувати подрузі на день народження

11 Хв
Розповідаємо, що можна подарувати подрузі на день народження та даємо безліч ідей, серед яких точно знайдеться саме та
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
Корисні порадиЖиттєві лайфхаки

Презентеїзм: головний ворог work-life balance