Корисні порадиСаморозвиток

Досліди себе як науковець

8 Хв

Розповідаємо, чому корисно інколи уявити себе антропологом і поспостерігати за собою, як науковець.

Переказуємо статтю Ness Labs про те, як дослідити свій лайфстайл та звички й чому це корисно.

Як зрозуміти себе

Інколи корисно спостерігати за своїм життям ніби то чужими очима. Стати об’єктом власного антропологічного дослідження, так сказати. Це може здаватися дивним, але саме такий експеримент може допомогти знайти безцінні інсайти про себе та своє життя. Це дозволить тобі виявити закономірності у твоїх повсякденних справах, зрозуміти, що краде твій час, що виснажує тебе, що додає ресурсу, а чого взагалі бракує. Тож це можливість зрозуміти себе краще та подумати про нові можливості.

Для таких досліджень антропологи ставлять фундаментальні питання:

  • що означає жити в нашому світі як людина;
  • як дослідження людства може відкрити нові способи бути людиною;
  • як це може допомогти нам уявити спільне майбутнє.

Це наче вправа на допитливість і терпіння, на смиренність і прийняття. І це безумовно корисна гра, у яку можна грати, щоб дізнатися більше про себе і про своє місце у світі. Тобі просто потрібно перетворитися на антрополога, де тема дослідження — твоє власне життя.

У пошуках відповідей антропологи проводять польові дослідження: спостерігають за звичайними умовами й роблять нотатки. Це можуть бути письмові звіти про спостереження, а можуть — візуальні мапи з накресленими взаємозв’язками та розкритими цікавими шляхами.

Так, як антропологи використовують польові нотатки, щоб краще зрозуміти людство, ти можеш використати цю практику, щоб краще зрозуміти хто ти і як покращити своє життя. Розберімося, як це працює.

Як робити польові нотатки

Важлива відмінність польових нотаток від звичайних у тому, що вони мають позначки часу. До слова, нотатки з позначкою часу повсюдно зустрічаються в професіях, де потрібно ухвалювати важливі рішення на основі інформації, що швидко змінюється:

  • лікарі пишуть карти пацієнтів,
  • пілоти ведуть бортовий журнал,
  • науковці відстежують свої дослідження в лабораторних зошитах,
  • системні інженери записують події в системний журнал,
  • журналісти мають стенограми інтерв’ю,
  • менеджери проєктів ведуть робочі журнали або дошки у Trello чи Jira.

Основна ідея в тому, щоби писати кілька рядків про свою діяльність і думки щоразу, коли ти робиш перерву, та відстежувати точний час, коли ти робиш ці нотатки. Виглядає це приблизно так:

  • 10:04 — Закінчив чернетку статті про творчість.
  • 10:46 — Знову провалився в діру Вікіпедії! Ти уявляєш, як багато науковців самостійно знищили свої винаходи?… Утім, час повертатися до роботи.
  • 11:45 — Добре просунувся в роботі над статтею. Час підготуватися до робочої онлайн-зустрічі.
  • 11:49 — Переглянув свою презентацію та нотатки. Почуваюсь дещо знервованим, але надіюсь, усе пройде добре
  • 13:05 — Все минуло добре! Мій стрес не мав підґрунтя. Можливо, мені варто пройти курси з публічних виступів. Зараз час одягнутися і йти на обід із подругою…

У цьому прикладі усе прописано досить чітко, але не страшно, якщо твої нотатки будуть менш структурованими, якщо в них будуть скорочення, абревіатури, позначки, зрозумілі лише тобі (головне, щоб вони були зрозумілі).

Особисті польові нотатки можна робити в будь-який час і в будь-якому місці — в офісі, вдома, по дорозі на роботу або навіть посеред розмови, коли тебе щось зацікавило.

Чим корисні нотатки

Польові нотатки ефективні з кількох причин.

По-перше, вони заохочують тебе фіксувати свої думки під час прослуховування подкастів, читання статей чи під час розмов. Завдяки цьому ти більш усвідомлено і сконцентровано спостерігаєш за власним життям.

По-друге, такі нотатки займають дуже мало часу: тобі потрібно витратити на запис кілька секунд щоразу, коли ти спостерігаєш щось цікаве. Оскільки вони мають позначку часу, то допомагають визначити, у яких умовах ти працюєш, навчаєшся і почуваєшся найкраще.

По-третє, ти не втрачаєш маленькі, але важливі думки. Особливо це стосується натхнення та ідей, які часто губляться в щоденній метушні.

Коли ти збираєш багато дрібних деталей про своє життя, то створюєш «слід із хлібних крихт», завдяки чому помічаєш загальні тенденції у своїй рутині, ніж якщо зосереджуєшся лише на найяскравіших враженнях.

Коли ти записуєш свої дії, думки та емоції, ці нотатки стають джерелом спостережень, які можна перетворити на інсайти. Вони, своєю чергою, допоможуть тобі будувати свій план росту — кар’єрного, особистісного тощо.

Як дослідити себе як антрополог

Практика самоантропології за допомогою польових нотаток складається лише з трьох кроків. Ця вправа з не вимагає особливих навичок — лише готовність не поспішати й робити нотатки протягом дня.

До цієї практики потрібно підійти з такою ж допитливістю, як в антрополога, що вивчає незнайому культуру. Потрібно трохи цікавості та терпіння.

3 кроки, як стати самоантропологом

Крок 1: Налаштуй польовий щоденник

По-перше, тобі потрібен простий і зручний спосіб робити нотатки. Обирай той спосіб, де ти робиш швидкі нотатки, коли поспішаєш. Це може бути телефон або блокнот — залежно від того, де тобі найзручніше. Це може бути будь-який додаток або програма. Ідеальний варіант, коли доступ до цих записів ти маєш водночас і з телефону, і з комп’ютера, тому можеш робити записи без зайвих відволікань. Наприклад, Google Docs.

Крок 2: Записуй нотатки

Тобі потрібно багато даних, щоби почати помічати закономірності. Тому намагайся робити польові нотатки щонайменше 24 години. Якщо маєш багато натхнення і цікавості або коли у твоєму житті дуже багато хаосу, варто спробувати провести цей експеримент протягом 3–5 днів.

Обери день, коли почнеш цю вправу. В ідеалі, це має бути звичайний день із поєднанням професійних та особистих справ. Не починай у день весілля найкращого друга або коли керівництво має оголосити про нову серію підвищень.

Тримай свій польовий щоденник постійно при собі. Записуй час і пару речень щоразу, коли робиш перерву, переключаєшся на інше завдання або помічаєш щось цікаве. Це «щось цікаве» може бути зовнішнім (подія, явище) або внутрішнім (наприклад, відчуття — можливо, занепокоєння або радості). Якщо щось змусило тебе зупинитися на секунду й замислитися, чи варто це записати, значить варто.

Не намагайся робити записи ідеальними. Пиши в стилі потоку свідомості, щоб фіксувати й пов’язувати свої спостереження, коли вони виникають. Взаємодії, емоції, моменти зацікавлення, нові інтереси… Хтось зробив тобі комплімент? Тебе стурбувало якесь оголошення? Зустрічаєшся з несподіваним викликом? Якась робота виявилася особливо виснажливою? Немає жодних обмежень щодо того, що можна включати у свої польові нотатки. Використовуй свою цікавість як компас, щоб вирішити, що саме записувати.

Ось кілька ідей, які можуть тебе надихнути та підказати, із чого почати:

  • Осяяння (інсайти): моменти цікавості, випадкові думки, нові ідеї та питання, які викликають у тебе інтерес.
  • Зустрічі: соціальна взаємодія або нові знайомства, а також будь-які думки чи почуття, що виникли в результаті спілкування.
  • Настрій: твої емоції під час або після подій, зустрічей, тренувань, прослуховування подкасту тощо.
  • Енергія: зміни рівня енергії протягом дня, а також що дає тобі енергію або забирає її.

Може здатися, що цьому доведеться присвятити дуже багато часу та зусиль, але пам’ятай — це лише на кілька днів, а то й на добу. Ти проводиш глибоке польове дослідження і хочеш переконатися, що нічого не пропустиш.

Крок 3: Аналізуй дані

Через 24 години (або трохи довше) ти матимеш скарбницю польових нотаток. Тож час їх переглянути. Якщо твої польові нотатки на папері, тобі може знадобитися кілька кольорових ручок. Якщо в цифровому форматі, працювати з ними буде простіше в документі.

Примітка: якщо ведеш ці записи в нотатках телефону або Google-документі, можеш потім попросити штучний інтелект, наприклад Chat GPT, структурувати їх у потрібну форму, проаналізувати, скласти з них діаграми. Як чітко давати задачі чат-боту ми розповідали в статті про те, як використовувати АІ в побуті.

Витрать час на читання своїх записів і роздуми про досвід, який ти задокументував. Шукай повторювані теми, цікаві деталі та загальні відчуття, які виникають неодноразово.

Як покращити життя завдяки спостереженням

Отримані дані можна розбивати на категорії. Наприклад, «речі, які приносять мені радість», «речі, які мене виснажують», «чого я хочу більше», «чого я хочу менше». Можна створити великі категорії для важливих аспектів життя, таких як навчання, стосунки і здоров’я.

Коли ти згрупуєш свої хлібні крихти в більші купки, то почнеш бачити певні закономірності. Визнач спостереження, які привертають твою увагу. Це може бути повторювана тема, постійний виклик або цікавий момент. Наприклад, ти можеш помітити, що в тебе «ранкова хандра» щодня, коли треба йти на роботу, що робота над певним типом завдань виснажує тебе особливо сильно, або що твій настрій, як правило, підійматися, коли ти працюєш над груповими проєктами.

Потім ти можеш перетворити своє спостереження на питання, яке можна застосувати до дії. Наприклад, якщо ти помітив, що під час обговорення певних тем відчуваєш заряд енергії, можеш запитати себе: «Як я можу включити більше цього у своє повсякденне життя?». Це може стати початком маленького життєвого експерименту — чогось нового, що ти хочеш спробувати. Так ти побачиш, чи покращить це твою творчість, продуктивність і стан добробуту.

Якщо ти отримав задоволення від кількох днів ведення польових нотаток, не зупиняйся! Це можна зробити постійною практикою.

Практика самоантропології допомагає знайти нові можливості. Робити польові нотатки — це те саме, що сіяти насіння інсайтів, які із часом виростуть у глибше самопізнання. Так тобі буде простіше переосмислити звички, стосунки та пріоритети. Тож створи нову нотатку, візьми нотатник і досліджуй незвідану територію власного життя з відкритим серцем, адже ніколи не знаєш, що можеш там знайти.

Бажаємо класних відкриттів, які допоможуть жити своє найкраще життя!

177 записи

Про автора
Редакторка, авторка. Перекладаю зі складної на людську. Тестую на собі свідомі тренди, п'ю смачне вино, пізнаю нове та ділюся найцікавішим у статтях M Journal
статті
Схожі записи
Корисні порадиСвята

Найкращі різдвяні та новорічні фільми: добірка MJournal

10 Хв
Розповідаємо про кращі різдвяні фільми для затишних зимових вечорів.
Корисні порадиСаморозвиток

Як підвищити імунітет для профілактики застуди

6 Хв
Розповідаємо, як підвищити імунітет в домашніх умовах
СвятаКорисні поради

Що подарувати подрузі на день народження

11 Хв
Розповідаємо, що можна подарувати подрузі на день народження та даємо безліч ідей, серед яких точно знайдеться саме та
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
Корисні порадиЖиттєві лайфхаки

Як встигати не все та радіти цьому