Онлайн-бар

Що таке бренді та чим відрізняється від коньяку

9 Хв

Розповідаємо істоію бренді та коньяку, чим ці напої відрізняються, які класифікації мають, як правильно пити та які бренди варто спробувати.

“Та годі вже. Давайте-но коньяк!
Еріха Марії Ремарк “Три товариші”

В англомовному перекладі роману Еріха Марії Ремарка “Три товариші” 43 рази зустрічається коньяк, але жодного разу бренді. Чи дійсно він пив тільки коньяк, чи так називав будь-яке бренді зараз невідомо. Але насправді чим відрізняється бренді від коньяку? Спробуємо все роз’яснити.

Також буде цікаво

Що таке бренді

    Бренді – це алкогольний напій, який отримують шляхом дистиляції вина. Його витримують у дубовій тарі не менш ніж один рік, якщо тара місткістю більш ніж 1000 літрів або мінімум 6 місяців у тарі меншого об’єму. Це зазначення з нового українського закону, якій майже сходиться з європейськими правилами. Також в Україні може використовуватись назва зерновий та родзинковий бренді. У Європейському Союзі ще існують сливовий, апельсиновий, абрикосовий та вишневий бренді, але для українських напоїв ці назви офіційно не будуть використовувати. Тому далі будемо розмовляти головним чином о бренді дистильованим з виноградного вина.

    Бренді має мінімальну міцність від 36% об’ємних часток алкоголю. Будь-яка ароматизація заборонена, але допускається підсолодження та додавання карамелі для коригування кольору.

    Чим відрізняється коньяк від бренді

      Коньяк є особливим видом бренді з власним ім’ям. Так само як арманьяк (Armagnac) з Франції або Brandy de Jerez з Іспанії. Окрім того, назва “Cognac” захищена європейським законодавством про “географічні зазначення”, згідно з яким лише виробники з певних регіонів можуть використовувати географічні назви для своїх продуктів. Україна також дотримується цього правила з моменту підписання Угоди про асоціацію з ЄС. Однак завдяки перехідному періоду до кінця 2025 року українські виробники все ще мають право використовувати назву “коньяк України” та норми старого закону.

      Основна різниця між бренді і коньяком полягає у місці виробництва та стандартах, яким повинен відповідати коньяк. Для того, щоб напій міг мати назву “Cognac”, він має бути виготовлений у регіоні Коньяк у Франції та відповідати суворим вимогам до сортів винограду, процесу дистиляції й витримки.

      Основні відмінності:

      • Регіон походження коньяку виключно французький Коньяк, тоді як бренді може бути виготовлене в будь-якій точці світу.
      • Сорти винограду для виробництва коньяку суворо окреслені, а для бренді ні.
      • Процес дистиляції для коньяку подвійний та відбувається у мідних аламбіках (тобто перегінних кубах), тоді як для бренді він не регулюється.
      • Витримка коньяку повинна тривати в дубових бочках не менше двох років, в той час, як для бренді мінімальний термін витримки може бути 6 місяців або рік залежно від розміру тари.

      Отже, бренді (brandy) це загальна назва цілого класу, а коньяк (Cognac) – це особливий вид бренді, яке виготовляється виключно у французькому регіоні Коньяк за строго визначеними методами та сортами винограду.

      Історія бренді та коньяку

        Історія бренді бере свій початок у французької Аквітанії 12-13 століття, найбільшим портом якої був Бордо. Назва походить від нідерландського “brandewijn”, що означає “палене вино”. У той період Сторічної війни та епідемій у Європі зріс попит на спиртні напої. Але у зв’язку з кліматичними змінами та початком похолодання виноград не визрівав й вино потрібно було везти з півдня, наприклад з Бордо.

        Бренді виник як результат спроб зберегти слабоалкогольне вино під час транспортування. Його виникнення приписують голландським торговцям, які використовували дистиляцію вина для того, щоб воно займало менше місця на кораблях та не зіпсувалось під час перевезення. Згодом цей дистильований напій почали споживати самостійно, і він став популярним в багатьох країнах. Це дало поштовх розповсюдженню технології дистиляції та появі інших варіантів міцних напоїв. У 1634 році слово “бренді” було зафіксовано в англійській літературі.

        Але саме бренді з Коньяку стало найвідомішим завдяки вдосконаленому процесу подвійної дистиляції, витримці у дубових бочках та унікальному поєднанню клімату з грунтами який сприяв культивуванню винограду для базового вина. Перший коньячній торговий дім у тому регіоні був заснований у 1634 році. Завдяки своїм особливим смаковим властивостям коньяк швидко здобув популярність у Європі та світі, і до сьогоднішнього дня залишається символом розкоші та вишуканого смаку.

        Технологія виробництва бренді та коньяку

          Виробництво виноградного бренді починається з ферментації соку з білого винограду. Отримане вино дистилюють один або два рази, щоб отримати спирт. Після дистиляції бренді повинне бути витримане в дубових бочках, від 6 місяців до року залежно від розміру бочки, що надає йому насиченого смаку та аромату. Однак для зернових та фруктових бренді витримка не є обов’язковою.

          Виробництво коньяку є більш суворим та стандартизованим процесом. Коньяк виготовляється виключно з певних сортів винограду, вирощених у регіоні Коньяк. Процес дистиляції проходить у два етапи за допомогою мідного перегінного куба, після чого напій витримується в дубових бочках не менше двох років. Витримка в бочках додає коньяку складності, глибини смаку та характерного бурштинового кольору. Потім майстер купажу змішує різні спирти, щоб отримати ідеальний та впізнаваний смак. Зазвичай купаж розчиняють водою до міцності 40%.

          Будь-яка ароматизація коньяку та бренді заборонена, але допускається підсолодження та додавання карамелі для коригування кольору.

          Який на смак бренді?

            Бренді це міцний напій з ледве солодкуватим смаком, що може варіюватися залежно від сировини та процесу витримки. Ароматичні та смакові ноти виноградного бренді надзвичайно різноманітні. Але їх можливо поділити на наступні категорії:

            • Квіткові, такі як акація, мигдаль, бузок, жасмин, ірис
            • Фруктові, які нагадують свіжі та сушені фрукти та цитрусові.
            • Пряні, які частково з’являються від витримки у дубі та схожі на ваніль, корицю, лакрицю, кокос, імбир, перець
            • Ноти витримки, які подібні до горіхів, тютюну, кави, шкіри.

            Як-от, дуже узагальнений смак та аромат коньяку складається з ванілі, карамелі, чорносливу, абрикосу та апельсину.

            Скільки градусів у бренді?

              Міцність виноградного бренді зазвичай становить від 36% до 60% алкоголю. Найбільш поширеним є міцність 40%, що робить його ідеальним для споживання у чистому вигляді або як інгредієнт у коктейлях. Важливо пам’ятати, що високий вміст алкоголю вимагає відповідального споживання.

              Класифікація коньяку та бренді

                Класифікація коньяку базується на тривалості витримки, якості та походженні. Найбільш пізнавана витримка, яка завжди вказується на етикетці:

                • VS (Very Special) – наймолодший, витримка якого не менше 2 років. Чарівно живий характер та яскравий смак.
                • VSOP (Very Superior Old Pale) – щонайменше 4 роки витримки. Він складніший з відчутними сухофруктами та прянощами від дубової бочки.
                • Napoléon – існує між 6 та 10 роками.
                • XO (Extra Old) – витримка від 10 років, яка надає округлий, багатошаровий смак у якому змішуються сухофрукти та прянощі з темним шоколадом.
                • XXO (extra extra old) – зарезервовано для коньяків, витримкою від 14 років або довше.
                • Hors d’age або «поза віком» – офіційно це синонім ХО, але зазвичай це виняткові коньяки з витримкою більше ніж ХО навіть до кількох десятиліть.

                Також важлива класифікація за стилем або якістю:

                • Single-Cru – виноград тільки з окремого виноградника.
                • Blended або купажований – суміш спиртів різного року, витримки та походження.
                • Вінтажний – тільки виноград зібраний протягом одного року.

                Також можна поділити відповідно зонам виробництва на Grande і Petite Champagne, Borderies, Fins Bois і Bons Bois en Bois Ordinaires.

                Класифікація бренді менш стандартизована, але в цілому враховуються такі фактори, як:

                • Регіон походження – певні види бренді мають географічне зазначення, наприклад, арманьяк.
                • Витримка – бренді може бути витриманим або не витриманим, що впливає на його смак та аромат. Окремі категорії бренді мають власну класифікацію, яка може майже збігатися з коньяком (наприклад арманьяк), або не зовсім (наприклад американський або фруктовий бренді).
                • Сировина – наприклад бренді у ЄС та світі може бути виготовлений не лише з винограду, але й з інших фруктів.

                Як правильно пити бренді

                  Як пити бренді правильно? Існує декілька основних рекомендацій:

                  • Температура подачі бренді 16-18°C, щоб аромат міг повністю розкритися.
                  • Використовуйте спеціальні келихи, які мають тюльпаноподібну форму, які дозволяють краще оцінити аромат. Класичні сніфтери для бренді з широкою чашею та маленькою ніжкою можуть обпалювати рецептори алкогольними парами.
                  • Протягом дегустації спочатку оцініть аромат, обережно вдихаючи, після чого зробити невеликий ковток і затримайте напій у роті на кілька секунд, щоб відчути всі смакові нотки.

                  З чим п’ють бренді? Класичне дигестивне поєднання відповідає правилу 4 С – Cognac (коньяк), Café (кава), Cigare (сигара) і Chocolat (шоколад). Але також цікаво спробувати з в’яленим м’ясом, витриманою гаудою або чеддером. Виноградний бренді також грає по цім правилам. Фруктовий бренді можна спробувати з м’яким сиром типу брі або камамбер. Звісно ніхто не може заборонити зробити з ним будь-який коктейль.

                  3 варіанти бренді, які потрібно скуштувати

                    Ось добірка з трьох варіантів бренді, які варто спробувати:

                    Torres 10 Gran Reserva

                    Неймовірний по співвідношенню ціна-якість Brandy de Jerez з Іспанії. Витримка відбувається у бочках з американського дуба за системою «солера». Має насичений смак з нотами ванілі, кориці, сушених фруктів та прянощів.

                    Бренді Арарат 5 зірок

                    Історичне виробництво, яке отримало новий подих під контролем французької компанії. Має делікатний аромат сливи, персика й сухофруктів обгорнутих чорним шоколадом. У смаку яскрава стигла чорної смородина.

                    Бренді Shabo Iukuridze Family Reserve XO, 20 років

                    Представник ексклюзивної авторської колекції суперпреміальних витриманих українських бренді. Особистий контроль власника та міжнародних експертів, виразний букет з квітковими відтінками та елегантними й складними тонами витримки у французькому дубі. Варто спробувати.

                    3-х варіанта коньяку, які варто спробувати

                    Ось добірка з трьох варіантів коньяку, які варто спробувати:

                      Courvoisier VS

                      Коньячний дім був заснований на початку 19 століття. Витримка до п’яти років – це значно більше, ніж потрібно для стандарту VS. Спирти з Фен Буа надають напою складні фруктові аромати, тоді як спирти з Пті Шампань забезпечують глибину та насиченість, що відрізняє цей коньяк від інших у категорії VS.

                      Hennessy VSOP 

                      Класичний коньяк з тонами ванілі, фруктів та з ніжними відтінками солодких спецій. Перший зразок категорії VSOP зроблений ще у 1817 році на замовлення майбутнього короля Великої Британії.

                      Jean Fillioux Tres Vieux XO

                      Представник від консервативного та традиційного дому з категорії Grande Champagne – одного з регіонів поблизу міста Коньяк. Отримав рекомендації від Cuisine et Vins de France у січні 2007 року. Буяння відтінків цукатів, ягід, садових фруктів, банана, ванілі, спецій, меду та мармеладу з краплею мадери.

                      Avatar photo
                      4 записи

                      Про автора
                      Сомельє виномаркету Провино
                      статті
                      Схожі записи
                      Онлайн-бар

                      Що таке кальвадос та як його правильно пити

                      2 Хв
                      Розповідаємо, що це за напій, як його пити та з чим він смакує найкраще
                      Онлайн-бар

                      Сам собі бармен: коктейлі з джином

                      6 Хв
                      Розповідаємо, з яким алкоголем найкраще поєднується джин та які коктейлі приготувати з нього
                      Онлайн-бар

                      Що таке просекко та як його пити: добірка від сомельє

                      7 Хв
                      Разом з досвідченним сомельє розповідаємо вам, що ж таке просекко, чим відрізняється від шампанського, та поділимося добіркою від MAUDAU
                      Розсилка з корисними лайфгаками
                      та важливими штуками

                      Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

                      Залишити відповідь

                      Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

                      ×
                      Онлайн-бар

                      Що таке просекко та як його пити: добірка від сомельє