Розповідаємо, чому бувають болючі місячні, в чому відмінність первинної дисменореї від вторинної та що робити, щоб покращити стан.
У цій статті:
Спазм внизу живота, нудота, сильний біль, непереборне бажання згорнутися калачиком — знайомі відчуття? На жаль, болюча менструація буває хоча б раз у житті, а ті, кому не пощастило, живуть з цим від місячних до місячних. І в останню групу потрапляє від 50 до 90% жінок. Часто больові відчуття викликані дисменореєю — поговоримо, що це за стан і як його можна полегшити.
Стаття має ознайомлювальний характер! Якщо тебе непокоїть сильний біль або інші тривожні симптоми, негайно звернися до свого гінеколога. Не займайся самолікуванням!
Що таке дисменорея та її причини

Дисменорея — це стан дуже вираженого болю під час менструацій. Варто зазначити, що мова йде не про легкий дискомфорт. Якщо тебе рятує одна-дві пігулки легкого знеболювального, то скоріше за все дисменореї в тебе немає.
Спастична дисменорея (первинна дисменорея)
Виникає у підлітків і жінок до 30 років. Власне, вона називається спастичною через спазм. Під час менструації матка позбувається шару ендометрію, який вистилає її стінки. Коли цикл підходить до завершення, зменшується рівень прогестерону, і до керма стають простагландини. Вони не погані хлопці, адже саме завдяки їм матка скорочується. Проте коли їх більше за потрібне, виникають сильні болісні спазми.

Первинна дисменорея в підлітків зазвичай пов’язана з гормональною перебудовою. В нормі сильний біль у перші дні менструацій проходить або стає значно слабшим, коли цикл стає регулярним.
А у молодих жінок, які ще не стали мамами, велика кількість рецепторів, що чутливі до простагландинів. Це викликає скорочення м’язів матки, які відчуваються як біль. З давніх-давен жінки шукали способи полегшити біль, за допомогою продуктів під рукою. Цікаво? Підготували для тебе статтю про куркуму, її користь і лікувальні властивості.

Також бувають й інші причини спастичної дисменореї, не пов’язані з віком:
- Генетичні фактори (спадковість).
- Дефіцит магнію, вітамінів групи B, E.
- Значний дефіцит вітаміну D призводить до нерегулярного циклу з сильними болями. Бо цей вітамін впливає на гормональний баланс, зокрема на рівень естрогену та прогестерону.
- Аномальний розвиток репродуктивних органів.
- Стрес.
- Шкідливі звички (тютюнокуріння у всіх видах, алкоголь).
Вторинна дисменорея

Цей стан виникає внаслідок якогось набутого захворювання, яке робить місячні болісними:
- ендометріоз (аномальне розростання ендометрію не тільки на стінках матки);
- запалення органів малого таза;
- кісти (доброякісні утворення);
- синдром полікістозних яєчників (СПКЯ);
- міома — доброякісна пухлина.
Тощо. Це «тощо» охоплює величезний перелік станів і захворювань — від тимчасового гормонального збою, хронічних патологій до наявності внутрішньоматкової спіралі. Простагландини тут майже завжди ні до чого, тому й лікування зовсім інше.

Вторинна дисменорея потребує багатосторонньої діагностики. Часто жінки вважають сильний біль за «нормальний», бо так було в мами й бабусі. Не покращує ситуацію ставлення гінекологів старої школи, які радять чудодійні пологи, після яких все проходить (спойлер — ні, ось дослідження, чи допомогла вагітність жінкам з ендометріозом).
Прислухайся до свого тіла. Якщо біль об’єктивно сильний, ти ковтаєш пігулки десятками, втрачаєш працездатність — шукай професійного лікаря чи лікарку, які поставляться до скарг серйозно.
Чому дуже болючі місячні — основні симптоми

Отже, розглянемо поширені ознаки цих двох станів — первинної та вторинної дисменореї.
Первинна дисменорея:
- через спазм виникає різкий, тягнучий, ниючий біль немов «хвилями»;
- болісні відчуття виникають напередодні першого дня та 2-48 годин після початку кровотечі, поступово спадають;
- можуть віддавати в поперек, стегно.
За цього стану немає жодних інших симптомів між місячними.
Вторинна дисменорея відзначається:
- приливами жару;
- сильним болем (від 8 до 10 за десятибальною шкалою);
- запамороченням;
- онімінням кінцівок;
- підвищеною температурою тіла (до 38 градусів);
- нудотою, сухістю у роті та підвищеним слиновиділенням;
- метеоризмом, діареєю та (або) закрепом;
- загальною слабкістю.
У жінок зі вторинною дисменореєю бувають кров’янисті виділення між менструаціями, біль під час статевого акту, занадто рясна або мізерна кровотеча. Біль набуває піку в перші добу-дві, але може тривати аж до 5 днів.

Відверто кажучи, матка має власний настрій. Деякі з симптомів дисменореї (до прикладу, діарея або злегка підвищена температура) можуть бути індивідуальною нормою. Тож, головне запитання — коли бігти до лікаря? Ось лише частина ознак:
- біль не зменшується навіть після прийому сильних знеболювальних;
- болісні відчуття настільки сильні, що ти можеш тільки лежати або втрачаєш свідомість;
- лихоманка;
- кров’янисті виділення між місячними.
Звісно, краще не чекати, поки назбираються всі. Якщо біль заважає тобі робити звичні побутові справи, працювати, краще йти до гінеколога не відкладаючи на потім.
Як полегшити болючі місячні

З власного досвіду та досвіду інших ти напевно знаєш, що чудодійного народного методу, пігулки чи лайфгаку немає. Крім цього, ми за доказову медицину, але й там рекомендації досить загальні.
Щоб виявити, чому спазм такий сильний, треба знайти причину. Для цього проводять низку досліджень, здають аналізи. Словом, що робити коли болючі місячні — це метод проб і помилок.
Підсумую власне дослідження, може, якась із цих порад допоможе тобі.
Первинна дисменорея (та, в якій винні простагландини)

💊Твоя швидка поміч — нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП).
Вони зв’язують фермент ЦОГ, який відповідає за вироблення простагландинів. Тому зменшується кількість спазмів, спадає набряк, знижується чутливість до болю. Але будь обачною: великі дози подразнюють шлунок. НПЗП не підходять при гастриті, виразці або проблемах з нирками. І не варто захоплюватись самолікування, консультація професіонала буде доречною.
Крім правильних пігулок, зважай на час, коли ти їх приймаєш. Краще робити це на старті кровотечі, коли біль ще не сильний. Деякі жінки з вираженим ПМС, коли в організмі накопичується велика кількість гормонів простагландинів, починають пити по 1-2 пігулці щодня за 1-2 дні до менструації.

Підіб’ю підсумки щодо таблеток:
- пий їх завчасно, щоб знешкодити вільні простагландини, які ще не встигли подіяти на рецептори;
- якщо маєш яскравий ПМС, випий пігулку-дві напередодні;
- купуй саме нестероїдні протизапальні препарати, адже тільки вони мають цю здатність нейтралізувати гормони, які викликають спазми;
- підбирай засіб з лікарем.
🥑Дієта та гідратація

Відмовся від кави, міцного чаю, енергетиків, жирної їжі. Пий теплий зелений чай, воду, харчуйся збалансовано, щоб організм мав досить енергії, вітамінів, макро- та мікроелементів.
Декому допомагають Омега-3 жирні кислоти, які зменшують рівень простагландинів. Вони є в жирній морській рибі, морепродуктах, яйцях, горіхах, льняній олії. Можна приймати у вигляді добавок.
Загорнися в плед (як маєш змогу) та відкрий улюблену чорну шоколадку. Смаколик від 70% какао містить більше магнію, заліза та антиоксидантів, а ще просто покращує настрій.
🏊Помірні фізичні вправи
Так, це взагалі останнє, що хочеться робити, коли матка лютує. Але легкі вправи на кшталт йоги, стретчингу, фітнесу з власною вагою, плавання, хоча б коротка прогулянка покращують кровообіг, зменшують спазм. Уникай вправ на прес і силових занять з додатковою вагою. Для вираженого ефекту займайся спортом регулярно, а не тільки під час місячних.
✅Здоровий спосіб життя

Науково доведено, що нікотин підвищує рівень простагландинів, а також звужує судини. Це призводить до посилення болю. Малорухомий спосіб життя, переїдання та навпаки виснажливі дієти, нестача сну, алкоголь — це все впливає на гормональний фон, а отже й на місячні. Тому турбота про тіло може покращити твій стан під час менструації, хоч і не гарантує цього.
❌Тепло на низ живота — погана ідея
Грілка зменшує спазм, проте збільшує кровотечу: ендометрій відшаровується активніше, судини втрачають більше крові, що може погіршити твоє самопочуття.
❌Алкоголь — теж варто уникати
По-перше, він тільки погіршить ситуацію, бо не бореться з причиною, чому місячні болючі. А по-друге — погана ідея змішувати його з будь-якими знеболювальними.
Вторинна дисменорея

Якщо ти маєш такий діагноз, то способи полегшення болю та найважливіше — лікування основного захворювання, тобі призначить спеціаліст. Я лише коротко означу можливі варіанти:
- 🧪Медикаменти для лікування інфекцій і запалень в органах малого тазу.
- 💊Гормональна терапія (протизаплідні пігулки). Вони беруть на себе функцію яєчників, надаючи тобі синтетичні гормони. Таким чином цикл стає регулярним, немає стрибків чи порушень. Як починаються місячні на КОК? Ніяк. Є кровотеча скасування, але звичних менструацій не буде, бо ендометрій не наростає та не відшаровується.
- 👩⚕️Хірургічне втручання. Це видалення новоутворень, кіст, спайок. Зазвичай після призначається короткий курс гормональної терапії.
❌Призначати антибіотики, протизапальні або КОК собі самостійно НЕ МОЖНА. Це серйозні медикаменти (хоч і продаються без рецепта). Ті ж гормональні контрацептиви мають величезний перелік побічних ефектів, не вживай їх без призначення.
FAQ про менструації

Скільки тривають місячні в нормі? Від 3 до 7 днів.
Скільки тривають місячні в підлітків? Так само 3-7 днів, проте від першої менструації (менархе) до регулярного циклу може пройти 1-2 роки. Тому невелика відмінність у тривалості — це норма в цей період.
Що робити, якщо місячні йдуть більше тижня? Краще звернутися до гінеколога, щоб виключити кровотечу.
Як зрозуміти — це ендометрій чи кровотеча? Менструальні виділення зазвичай мають темно-червоний або коричневий колір. Інколи є невеликі згустки. А кров яскраво-червона, рідка.

Скільки тривають місячні при вторинній дисменореї? Як зазвичай 3-7 днів, проте супроводжуються болем і низкою симптомів.
Дуже болючі місячні що робити зараз? Прийняти нестероїдні протизапальні знеболювальні, лягти у зручну позу. В середньому пігулки починають діяти протягом 10-30 хвилин. Якщо біль дуже сильний, ти втрачаєш свідомість, виділення рясні, виклич швидку.
Причин болючих місячних безліч, але найпопулярніші з них первинна та вторинна дисменорея. Ці стани потребують коригування, адже погіршують якість життя.
Неодмінно консультуйся з лікарем, відвідуй профілактичні огляди та спостерігай за змінами. Якщо менструації різко стали болючими, не шукай назви ліків у Гуглі, а звертайся за професійною допомогою. Ці поради звучать банально, проте краще перестрахуватися, бо це твоє здоров’я.