Гайд покупця

Як захиститися від комарів на природі та вдома

14 Хв

Чи правда, що комар вирахує тебе по групі крові, які загрози несуть маленькі «вампіри» та чи можна жити мирно з комахами – говоримо про захист від комах влітку.

Не встигли посміятися з мемів про бойових комарів, як із приходом тепла постає необхідність зустрітися з ними особисто. Поки самці спокійнесенько п’ють собі рослинний нектар, пані комарині вже жадають влаштувати бенкет на твоєму тілі. Із цими комахами нерозривно пов’язана більшість літніх спогадів, а сезон пригод іноді може бути зіпсований саме завдяки цим маленьким істотам.

Ймовірно нідерландського ентомолога Йооп ван Луна неабияк дістали нападки комашні, тож він вирішив дізнатися – чому й кого вони кусають. Після спостережень виявилося, що комарі, наче шукачі, йдуть по сліду CO₂. Коли ти видихаєш вуглекислий газ у повітря, він не одразу розсіюється в ньому, а певний час ще дає концентрований шлейф. Комарі відстежують його на відстані до 50 метрів, прямуючи за жертвою навіть проти вітру – ще ті сталкери.

Але це не все. Підлетівши до компанії людей, вони раптово вмикають гурмана й не кидаються на все, що попало. Тут уже включаються смакові уподобання, які грунтуються на біохімічному складі повітря навколо тебе. На нього впливає те, як бактерії обробляють потові виділення, та які сполуки після цього утворюються. Особливо комашні смакує молочна кислота й аміак.

Одне з досліджень виявило зв’язок між кількістю бактерій на шкірі чоловіків та укусами: у кого був більш різноманітний біом, отримав менше укусів. Окрім цього, якщо вірити вченим, особливо крилатих вабить до людей із підвищеним метаболізмом (як у тих, хто вийшов на пробіжку чи активно тренується), хто нещодавно випив алкоголю та вагітних.

Не так давно був спростований міф про те, що комарі частіше кусають людей з І групою крові. Ба більше, вони не гребують теплокровними тваринами, птахами й навіть рептиліями. Ентомолог Віталій Федоренко розбив ущент кілька цікавих тез, що часто вводять в оману. Тож чекай правильні відповіді:

  1. Комарі не поширюють ВІЛ/СНІД: аби це сталося, комасі треба було б випустити в нову жертву кров інфікованого. Але вони так не роблять. Замість цього хоботок випускає слину, аби не дати твоїй крові згорнутися, щоби «упир» як слід підкріпився. Тому неважливо ким він ласував напередодні.
  2. Стара добра «Зірочка» не працює: як маскувальний засіб вона може бути дієвою тільки якщо ти повністю обмастишся з голови до п’ят. Але є ризик, що так можна відбити бажання контактувати з тобою не тільки в комах. А от щодо обробки укусів – тут вона може стати в пригоді.
  3. Малярійні комарі в Україні є: і цілих 7 видів.
  4. Цигарки не лякають дзижчачих: хоч вони й тікають від диму, але це триває недовго. І лише через те, що не хочуть впасти в анабіоз, який настає за температури від 30°С (а, як ми знаємо, при затягуванні на кінчику цигарки жар сягає близько 600-900°С).
  5. Діти не смакують чимось особливим: просто в малечі ще немає повноцінної відповіді імунітету, тому наслідки укусів більш видимі й часто йдуть у комплекті з алергією. Також вони більш активні, частіше дихають і мають більш щільний слід вуглекислого газу.

Пояснити лютість маленьких комашок неважко: їхній життєвий цикл триває 7-100 днів, за який вони мають пройти шлях від яйця до дорослої особини. А сезон спарювання такий короткий (окрім тропіків – там він триває весь рік). Тож вони намагаються взяти від життя все, адже з кожного прийому їжі мають ресурс для дозрівання цілісінької партії яєць. На жаль, це не завжди є безпечним для оточуючих.

Укуси комарів несуть такі ризики як поширення хвороб (малярія, вірус Зіка, жовта лихоманка, гарячка денге тощо). Не малярійні види можуть переносити паразитів (мікрофілярій, що викликають дирофіляріоз). А алергічні реакції самі по собі вже є серйозною проблемою, та ще і провокують інфекцію, якщо розчухати шкіру. Тож варто заздалегідь убезпечити себе і близьких, аби не зіткнутися з неприємними наслідками життя поруч із такими цікавими хижаками.

Діємо наввипередки: що робити, аби не покусали

Не дарма предки сьогоднішніх комарів жили ще 170 млн років тому. Знайдені скамянілості Юрського періоду підтверджують: ці істоти добре вміють пристосовуватися. Та й людина не стоїть на місці — ми вже вигадали вдосталь штук, якими можна захиститися від двокрилих.

Захист від комарів на природі

Кілька важливих моментів, аби убезпечити себе та оточуючих:

  • Одяг. У США дослідники з Університету Брауна мали на меті створити одяг, що буде захищати від токсичних хімічних речовин. До тканини додали графенову плівку товщиною в 1 атом. При перевірці несподівано виявився додатковий ефект: комарі взагалі не сідають на людей, хто був одягнутий у костюми з графену. Ця речовина робить тебе «невидимкою» для комах, маскуючи сигнали, за якими вони орієнтуються (зокрема, запах тіла).

Поки в продажі ще не з’явилася така технологічна броня, втім ідею маскування запаху взяли на озброєння деякі виробники одягу. Наприклад, фінський бренд Reima випустив серію для дітей Anti-Bite. Компанія застосувала безпечне для людини просочення репелентом IR3535, що відлякує комах, не шкодячи їм. Захист не втрачає концентрації протягом 100 циклів прання, а додатково деякі речі ще й мають захист від сонця SPF 50+.

Відправляючись на вулицю, обирай штани та лонгсліви, які максимально закривають тіло. Не забувай про шкарпетки й головні убори, легкі вітровки. Є дослідження, які підтвердили, що комарі люблять чорний колір (в інших джерелах фігурує синій і жовтий), тож віддай перевагу світлому луку.

  • Москітні сітки. Візьми із собою якісне відпочинкове приладдя, що має опцію антимоскіток. У наметі є вбудовані віконця з мілкою перфорацією, багато моделей гамаків уже мають сітку в комплекті, а туристичне чи садове шатро здебільшого з неї і зроблено. За допомогою таких штук можна розділити територію на зони відпочинку, ігор та споживання їжі, де точно не буде комах.
  • Дабстеп. Не поспішай кенсилити цей жанр, мовляв, його час закінчився ще  у 2010-х. Експериментально довели, що композиція Скріллекса «Scary Monsters and Nice Sprites» відбиває тягу в самок пити кров і летіти на романтичні рандеву до самців. Наслухавшися такого рельєфного баса, вони рідше кусали людей і менше спарювалися – як під час звучання музики, так і після. Тож тепер маєш офіційне виправдання, чому у твоєму плейлисті раптово з’явився цей олдскульний трек. Ні, звісно, яка там ностальгія – це все комарі.
  • Засоби. На природі актуальний формат «намастив/пшикнув – і пішов». Тому запасайся гелями, спреями та кремами. Вони бувають на синтетичній основі та натуральній. Трохи нижче зібрали повний гайд про діючі речовинах, аби ти міг обрати щось індивідуально для себе. 

Готуємо тварин до прогулянки

Обробляти пухнастиків від кліщів та бліх – це святе. А ось про комарів багато хто й забуває, хоча кров тваринок не менш жаданий делікатес для двокрилих. При виборі засобів захисту уважно придивися, чи входять комарі до списку, проти якого працює спрей, пігулка, краплі на холку чи нашийник. У брендів Hartz, Advantix, Beaphar є достатньо перевірених товарів цієї категорії для собак і котів.

Окрім цього, додай препарати для попередження дирофіляріозу, яким улюбленця можуть «нагородити» комарі. Це можуть бути пігулки (NexGard Spectra, Virbac Milpro) чи краплі (Zoetis Stronghold, Bayer Advocate).

Засоби, призначені для людей, тваринам не підходять. Вони можуть викликати отруєння чи алергічні реакції. Тому обирай коректний варіант для свого улюбленця в зоосегменті та дотримуйся рекомендацій щодо ваги: так уникнеш ризиків із передозуванням речовин, або ж їхньою нестачею.

Як уберегтися вдома

Зроби зі своєї домівки фортецю, аби жоден дзижчачий не мав бажання навіть намагатися до неї проникнути.

  • Антимоскітні двері та сітки на вікна. Подбай про всі пройми, через які можуть залетіти комахи. Віконні сітки відповідають стандартним розмірам рам, тому ідеально сідають на своє місце. Антимоскітні двері — це сітчаста завіса на магнітах, яка легко розкривається і миттєво зчеплюється без допомоги рук. Жоден крилатий не прошмигне, а свіже повітря буде радувати всю ніч. 
  • Ультразвук. Комарі не дарма чудово співають нічні сонати – ці комахи мають чудовий слух, що особливо чутливий до ультразвукових хвиль. А ще ці шкідники бояться кажанів, тому звуки саме цих тварин імітує техніка, що використовує надвисокі частоти. Ультразвукові відлякувачі роблять у вигляді браслетів і брелків на батарейках, блоків із живленням від електромережі, нічників тощо. Безпечні для людей та більшості домашніх улюбленців, окрім гризунів.
  • Фумігатори. Мережевий пристрій у вигляді блоку має в конструкції флакон чи місце для картриджів. Це необхідно для того, щоби періодично міняти хімічну речовину, за допомогою якої обробляють комарів. Пристрій нагріває діючий склад, він випаровується та труїть комарів. Такий спосіб підходить не всім, адже випари мають сильний запах і можуть спричинити алергію.
  • Спіральки. Тут основною зброєю є дим. Спіралеподібна основа оброблена репелентом, і коли вона тліє, він підіймається в повітря. У комплекті поставляється тримач, у якому зручно закріпити виріб. Виробник завжди позначає, чи можна використовувати його продукт у кімнатах, наметах, чи він призначений виключно для відкритого простору.
  • Обробка подвір’я. Досвідчені садівники рідко обмежуються висадкою рослин-репелентів типу м’яти, пижмо, полину – це, звісно, екологічно, але не завжди дієво. Якщо хочеш довготривалої та якісної дії, варто застосувати інсектициди. Зазвичай вони діють не тільки проти комарів, а ще й дозволяють позбутися інших надокучливих комашок. Втім, не обов’язково робити це самому – наразі є компанії, що фахово займаються дезінсекцією. Спеціалісти не тільки обробляють територію земельних ділянок і водоймищ, але й виявляють місця розмноження комарів, знищують личинки.
  • Саморобні пастки. Знаючи, що комарів приваблює вуглекислий газ, можна зіграти на цьому і влаштувати двокрилим засідку. Візьми пластикову пляшку об’ємом 2 л та зріж її верхню частину, зробивши лійку. Приготуй суміш, яку наллєш у нижню частину: 200 мл води 40°С, 50 г цукру, чайна ложка сухих дріжджів. Ретельно перемішай усе, після чого встав зрізану частину в основу шийкою вниз – між нею та водою має бути відстань 1-2 см. Огорни пастку фольгою, папером чи темною тканиною. Тут можна глянути, як це виглядає.

Спокусливий CO₂ активно виділяється під час бродіння, тож комарі будуть пірнати в пастку й тонути в рідині. Діє така штука кілька днів, розмістити можна і вдома, і на подвір’ї.

Огляд діючих речовин і засобів

Розбираємося, у якому вигляді виробляють поширені засоби захисту від комарів, та із чого вони складаються.

Серед найпоширеніших синтетичних репелентів виділяють такі:

  • DEET (діетілтолуамід). Був розроблений в Америці для військових потреб у тропічному кліматі. Сполука дезорієнтує комарів, відлякуючи від потенційної жертви. В 1998 році (через 40 років після початку використання) Агентство з охорони навколишнього середовища США (EPA USA) підтвердило, що діетілтолуамід у правильній концентрації не несе загрози для людей і тварин. А Центр із контролю та профілактики захворювань у США стверджує, що для підтримки ефекту без шкоди здоров’ю вона не має перевищувати 51%. Чим більша концентрація – тим довший захист. 
  • IR3535 (этилбутилацетиламинопропионат). Сполуку з довгою назвою вже кілька десятиліть використовують у Європі для тих, чий організм не потоваришував з DEET – помірну токсичність останнього все ж ніхто не скасовував. IR3535 тестували ті ж організації, що надали експертну оцінку діетілтолуаміду, одностайно прийшовши до рішення про нетоксичність репеленту. Ба більше, ця речовина підходить і для тварин.
  • Пікардин. Ще один замінник DEET, проте не такої тривалої дії. Поширений як дитячий репелент у концентрації до 20%, адже його можна використовувати дітям із 2 місяців.

Усі перелічені вище речовини можна наносити безпосередньо на шкіру чи обробляти одяг (щодо DEET деякі фахівці радять обмежитися тільки одягом). Форм-фактор споживач обирає під власні потреби: аерозоль (обережно з очами), гель, крем, браслет. Останні зараз роблять у вигляді стильної біжутерії та схожими на фітнестрекери, тож підібрати класний образ буде неважко. Втім, ефективність таких точкових засобів порівняно з іншими вкрай мала.

Тримай добірку універсального, а головне дієвого, захисту для всієї родини:

Штуки проти комарів для малечі

Згідно рекомендацій Американської академії педіатрії (ААР), використовувати дитячі репеленти можна вже з 2 місяців. Це стосується речовини DEET в концентрації не більше 30%. При цьому бажано обирати препарат із найменшою концентрацією та застосовувати його не більше одного разу на добу. Репелент із діетілтолуамідом у складі 10% діє протягом 1-2 годин, у той час як 30% – близько 5 годин.

Засоби з пікардином використовують при непереносимості DEET. Він не пахне й менше подразнює шкіру. Допустима концентрація – не більше 20%. Діє 3-8 годин (в залежності від концентрації).

Безпечною і ефективною є речовина IR3535. Але в Україні користуватися нею можна тільки з 12 місяців у концентрації 4%. Хоча на сайті виробника зазначено, що IR3535 безпечний для немовлят і вагітних. Захист діє впродовж 4 годин.

Педіатри не рекомендують обирати для дітей браслети з хімічними речовинами, натомість пропонують віддати перевагу спреям (для нанесення на одяг) та гелям і лосьйонам (для прямого контакту зі шкірою). Набери речовину пальцями й поступово розподіли по тілу малюка, уникаючи потрапляння на слизові та пошкоджені ділянки.

Коли комар вкусив: уже свербить, але бій ще не програно

Тож ти став жертвою комарів і вже відчуваєш на власній шкірі, як воно – бути покусаним. Здається, найбільша насолода зараз узяти і вдосталь почухати всі ці бугорки. Але не поспішай із цим, дослідники із ЦКЗ розповідають чому.

Коли комариня загнала свій хоботок у тебе, вона виділила трохи власної слини. Організм у відповідь на чужі білки піднімає всю свою гістамінну армію – треба виганяти заразу. Саме тому хвилин через 20 з’являється набряк, почервоніння і свербіж – значить усе працює, як треба. У більшості випадків досить лише перечекати певний час, не давати рукам волю, і все стабілізується. Якщо ж ти почнеш це чіпати, є ймовірність рознести слину далі та збільшити уражену зону. На додачу до цього можна розчухати шкіру до ранок і отримати інфекцію. Тоді вже сверблячка буде не єдиною проблемою.

Варто пам’ятати про те, що є особлива група алергіків із вираженою реакцією на комарині укуси, аж до анафілактичного шоку. Ознаками його є ускладнене дихання; набряк обличчя, кропив’янка. Якщо людина знає про свою особливість, варто мати при собі ін’єкцію адреналіну, яку ставлять за допомогою інжектора. В інших випадках не зволікай та скоріше викликай швидку допомогу.

Такий сценарій вкрай рідкісний, тож у більшості випадків проти укусів комарів першою допомогою стане стандартна терапія. Лікар-дерматовенеролог Тарас Боднар радить такі методи:

  1. Сода. Зроби щільну кашку з води та соди в ложці. З неї викатай кульку, яку треба прикласти до укусу та примотати вологою тканиною. Змінювати компрес кожні 3 години.
  1. Нашатир. Забудь про те, що він має специфічний аромат – наразі ця штука може суттєво зменшити набряк, прибрати почервоніння і вгамувати свербіж. Для цього прикладай до укусу ватний диск, змащений розчином нашатирного спирту з водою в пропорції 1:3.
  1. Сіль. Дрібна харчова сіль чудово бореться з пухирями. Обережно, аби не пошкодити шкіру, втирай кришталики солі в укуси. Без фанатизму – розідрана шкіра краще точно не зробить.

Серед аптечного асортименту можна взяти препарати, які призначені для точкового нанесення. Більшість із них має зручний формат туби чи стіка:

  • креми (Доктор Біокон Укус-OFF, Georg BioSystems Express укус, Біотон ОЙ!КОМАРИКИ FAMILY);
  • бальзами (Gardex Family, Зірочка, Stop Mosquito);
  • гелі (OFF After Bite, Цетрилев, Natura House Бай Бай Байт).

А ізолювати місце укусу допоможуть спеціальні пластирі: серія Gardex Baby пропонує такі, аби захистити малечу від розчісування та швидше зняти свербіж. 

Про що варто забути

Є речовини, які не тільки не зроблять краще, а ще й можуть нашкодити й без того запаленій шкірі. Аби не стати жертвою невдалого самолікування, варто дослухатися до порад лікарів, які не рекомендують мастити укуси комарів:

  • зубною пастою;
  • цитрусами;
  • оцтом;
  • медом;
  • часником;
  • алое;
  • вівсянкою.

Ефективність таких методів науково не доведена, ба більше – агресивні сполуки можуть посилити запалення, а недостатня дезінфекція зробить укус ідеальним осередком для появи мікробів у рані.

Трохи про органічні методи

Синтетичні репеленти наразі вирішують більшість проблем із комарами, та не варто забувати і про органічні засоби. Деякі рослини є потужними відлякувачами комах, що можна використати на користь собі. Враховуючи те, наскільки комарі покладаються на ольфакторне сприйняття, не дивно, що аромати деяких рослин їх, м’яко кажучи, бентежать. Серед них часник, базилік, м’ята, полин, пижмо, чебрець. Непоганий лайфгак, аби організувати грядку на підвіконні й заразом позбутися крилатих хижаків.

Ароматні ефірні олії, що містяться в подібних рослинах, дезорієнтують комаху – у кращому для неї випадку. У гіршому ж вони діють як інсектициди, знищуючи шкідників. Топові олійки, які ненавидять комарі:

  • гвоздика;
  • герань;
  • евкаліпт;
  • лаванда;
  • лемонграс;
  • чайне дерево;
  • ветивер;
  • ваніль;
  • хвойні варіанти.

Спільнота органічної косметики BEURRE Cosmetic Kitchen поділилися класним рецептом органічного репеленту на базі ефірних олій та емолентів – безпечних доглядових засобів для пом’якшення шкіри. Така речовина потрібна, аби ти зміг нанести склад на тіло, адже в чистому вигляді ефірні олії дуже концентровані та не призначені для такого контакту.

Інгредієнти:

  • 40 мл кунжутної олії;
  • 8 мл олії жожоба;
  • 50 мл емоленту Gosulin IL;
  • 2 мл суміші ефірних олій.

Секрети приготування:

Ефірні олії обирай на свій смак зі списку вище. Олія кунжутного насіння є основою, тож її можна замінити на будь-яку іншу базову – ту, у якій розчиняться ефірні сполуки. При виборі такої основи потрібно звернути увагу на те, щоб вона була рафінована, легка за текстурою і з переважаючим вмістом насичених жирних кислот. Летючий емолент Gosulin IL можна замінити на Cetiol RLF, леткий силікон Циклометікон. Стабілізувати суміш можна без використання консервантів: за допомогою 0,5-1% СО2 екстракту шавлії, розмарину чи 1-2% вітаміну Е.

Такий засіб не подразнює шкіру та швидко поглинається нею, не лишаючи жирної плівки. Не призначений для обробки одягу, адже може забруднити тканину. І не забувай, що рослинні засоби можуть спричинити алергічну реакцію, тож «органічний» не дорівнює «гіпоалергенний».

Не дивлячись на розміри, комарики здатні завдати немалої шкоди – ці маленькі ніндзі знають, як завдати удару непомітно. Важливо зробити все можливе, аби перебування на вулиці не стало пеклом: правильно вдягнутися, узяти захисні штуки для тіла та одягу, подбати про наявність сіток. Підбери правильні репеленти для себе, дітей і тварин, тримай поруч засоби від укусів – і будеш на 100% готовий до будь-яких сценаріїв. І нехай нічого не завадить тобі якісно проводити час, спілкуватися з найближчими та отримувати задоволення від кожного теплого дня.  

33 записи

Про автора
Пройшла трансформацію з копі => в райтера: виявляється, якщо писати про цікаве – робота приносить задоволення. Вірю, що хороші тексти можуть змінювати. З MAUDAU заглиблююся в теми людських взаємин, смачної їжі, усвідомленого лайфстайлу. Маю корисливі мотиви, коли пишу про складне: трохи економлю на психологові. Кажуть, вмію жартувати, та це неточно.
статті
Схожі записи
Гайд покупця

Як правильно підібрати тональний крем для обличчя: покрокова інструкція

6 Хв
Розповідаємо, як обрати тональний крем під твій тон шкіри
Гайд покупця

Як правильно мити голову: помилки та поради щодо догляду

6 Хв
Розповідаємо, як мити голову кожен день, скільки разів на день, які існують правила та який обрати шампунь
Гайд покупця

Що приготувати дитині в школу? 6 ідей, що покласти в ланч-бокс

2 Хв
Розповідаємо, який смачний та корисний перекус у школу можна приготувати для дитини
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
Свідомі тренди

Ігри на природі: ідеї для активного пікніка