Гайд покупця

Як відрізнити оригінальний алкоголь від підробки

6 Хв

Розбиралися, чому важливо купувати якісний та оригінальний алкоголь і як його відрізнити від підробки.

Купувати оригінальний алкоголь насамперед потрібно, щоб вберегти свій організм від отруєння небезпечними та шкідливими речовинами. А ще — щоб відчути справжній смак, який так старанно та турботливо створюють для нас відповідальні виробники.

Підробки дійсно маскують дуже добре — з першого погляду буває важко помітити різницю. Тому важливо знати, куди дивитися і що перевіряти, коли купуєш міцні штуки для себе, для друзів чи рідних.

Як саме перевірити, чи алкоголь в улюбленому магазині оригінальний та як знайти надійних продавців — читай у нашій статті.

Основні характеристики оригінального алкоголю

Коли купуєш оригінальний алкоголь, то можеш бути впевненим у його якості. Виробники дбають про свою репутацію, бо для них важлива довіра споживачів, що підкреслює їхню відповідальність. До того ж оригінальна продукція проходить контроль і випробування на відповідність стандартам, які закладають професійні технологи. Таким чином ти підтримуєш виробника, дбаєш про своє здоров’я і насолоджуєшся дійсно смачним напоєм. 

Пакування та маркування

Перше, що падає в око — зовнішній вигляд пляшки чи пакування, етикетка та наліпка зі зворотного боку. На цьому етапі потрібно уважно роздивитися тару: вона не повинна мати жодних сколів, подряпин чи інших пошкоджень.

Більшість виробників алкоголю створюють свій унікальний силует пляшок, який важко повторити в аматорських умовах. Придивись і відчуй на дотик, чи має тара нехарактерно згладжені, чи, навпаки, різкі краї, чи є на ній особливе тиснення, наприклад.

Придивися до етикетки. Якісний алкоголь розливається в заводських умовах, тому етикетки на ньому завжди поклеєні рівномірно та однаково для кожної пляшки бренду. Ознаками підробки може бути нерівна поклейка або залишки клею, неякісний папір, пухирці чи згини лейблу, погана якість друку, тьмяний колір етикетки або помилки в назві бренду.

Зверни увагу на інформацію, вказану на товарі. На етикетці обов’язково має бути вказане походження напою:

  • виробник,
  • країна походження,
  • адреса виробництва,
  • інформація про імпортера,
  • строк придатності,
  • дата розливу.

Також має бути номер ліцензії на виробництво та спеціальний код суб’єкта господарювання. Відсутність цієї інформації — червоний прапорець, на який варто звернути увагу та відмовитися від покупки.

Брендові елементи

Виробники якісного алкоголю намагаються показати престиж бренду ще до того, як споживач відкоркує пляшку, тому приділяють багато уваги дизайну. Для цього вони можуть додати на етикетку позолоту, блискучі чи голографічні елементи. А це ускладнює вироблення підробок та надає пляшці додаткового вау-ефекту.

Також бренди часто використовують рельєфні написи так, щоб їх було складно повторити за межами виробництва. До прикладу, віскі Ballantine’s та Jameson мають тиснення на нижній частині пляшок. Відсутність або невідповідність цих елементів вказує на те, що у твоїх руках підробка.

Щоби перевірити пляшку на оригінальність, знайди на офіційному сайті виробника характеристики зовнішнього вигляду товару та чекни товар на відповідність.

Легальність та сертифікація

Важливо, щоб на пляшці була акцизна марка. Вона завжди прикріплюється над корком пляшок алкоголю з міцністю понад 8,5 % таким чином, аби при відкритті вона розірвалася. Зверни увагу — не ігристі вина міцністю до 15 % без додавання етилового спирту не маркуються акцизом.

Придивись до її кольору: 

  • марка для лікеро-горілчаної продукції вітчизняного виробництва має зелений колір;
  • для вітчизняних виробів виноробної продукції — червоний;
  • лікеро-горілчана продукція імпортного виробництва має фіолетову;
  • імпортна виноробна продукція — оранжеву акцизну марку.

До того ж кожна марка для алкогольних напоїв повинна містити двомірний та лінійний штрих-код.

У Державній податковій службі України зробили чудовий інструмент для перевірки легальності алкоголю. Скористатися ним дуже просто: наведи камеру свого смартфона на QR-код, розташований на акцизній марці напою — і вуаля! У браузері відкриється сайт ДПСУ, де буде вказана назва суб’єкта господарювання та його код ЄДРПОУ, тобто всі важливі дані про виробника товару.

Якщо ж із певної причини QR-коду немає, або він не сканується — можна перевірити код самостійно на сайті ДПСУ.

Перейди за посиланням, вкажи вид марки («Нового зразка», якщо вона має QR-код), її серію — чотири великі літери, та шестизначний номер. Якщо після введення цієї інформації ти не отримав результату, то краще втриматися від покупки й пошукати надійнішого продавця.

Зверни увагу, що на пляшці обов’язково має бути етикетка зі зворотного боку — контретикетка. Деякі категорії алкоголю також маркуються спеціальними наліпками. Докладно ознайомитися з видами таких позначок на пляшках можна в тексті відповідного закону України.

Як правильно читати етикетку вина — вже розбирали в окремій статті.

Фізичні характеристики напою

Варто придивитися і до фізичних якостей самого напою.

По-перше, оціни рівень наповнення пляшки та порівняй її з іншими напоями тієї ж лінійки. У заводських умовах алкоголь розливається автоматично, тому рівень наповнення буде однаковим у всіх пляшках одного товару.

Зверни увагу на органолептичні, себто, ті, які можна оцінити органами чуття, якості напою: якісний алкоголь не повинний бути мутним, мати незвичайний колір чи в’язкість.

Деякі напої, наприклад, віскі, можуть мати кристалічний осад, який зазвичай розчиняється при збовтуванні. Вино може мати порошкоподібний осад — винний камінь. Це абсолютно нормальне явище, на яке не варто звертати увагу. Якщо ж ти бачиш пластівці чи згустки на дні пляшки, які не розчиняються при струшуванні — можливо, це бактеріологічний осад чи часточки речовин, які не повинні були потрапити до пляшки — цей напій краще залишити на полиці.

Якщо маєш змогу оцінити смак та аромат напою — чудово. Вина, віскі та коньяки мають свої багаті палітри ароматів та смаків. Якщо ти відчуваєш лише надмірно різкий смак чи запах спирту — ймовірно, це контрафактний напій, і його вживання може бути шкідливим для твого здоров’я.

Деякі онлайн-маркети, як-от MAUDAU, мають детальний опис смакових характеристик напою на своєму сайті, щоби полегшити тобі життя та показати, чого саме очікувати від тієї чи іншої пляшки.

Як перевірити продавця

Найлегший спосіб упевнитися, що алкоголь, який ти купуєш, справжній — знайти надійного продавця. Як дізнатися, що крамниці чи онлайн-магазину можна довіряти?

Поцікався в продавців або адміністрації, чи є в них ліцензія на продаж алкоголю та інформація про сертифікацію товарів та документи про її якість та безпеку. Продаж алкоголю суворо регулюється законом, тому якщо тобі не можуть показати ці документи — оминай таких продавців десятою дорогою.

Ми надаємо всі необхідні сертифікати гостям маркету під запит. Його можна залишити в спеціальному віконечку на сторінці товару, або зателефонувати до Служби Турботи та попросити менеджера надіслати документи тобі на електронну пошту.

У будь-якому магазині має бути куточок споживача, де знаходиться інформація про ім’я власника торговельного об’єкта, а також місцезнаходження і номери телефонів органів, що забезпечують захист прав споживачів та копія ліцензії на продаж алкогольних напоїв.

А, либонь, найпростіше, що ти можеш зробити — почитай відгуки про продавця! Якщо замовляєш онлайн — пошукай вкладку «Відгуки», або погугли назву магазину разом із цим словом і подивися, що кажуть люди. Погодься, вчитися на чужих помилках набагато приємніше й безпечніше, ніж на своїх.

Як купувати оригінальний алкоголь

Перш за все, надай перевагу надійним та перевіреним магазинам. Більшість великих супермаркетів чи мережевих магазинів не можуть дозволити собі заплямувати свою репутацію, а тому докладуть зусиль, аби їх продукція була якісною та легальною.

Втім, не нехтуй обережністю та придивись до товару: чи є на ньому акцизна марка (у випадках, якщо вона має там бути), чи на упаковці є необхідне маркування та ліцензійна інформація, чи присутні всі елементи бренду.

Не соромся запитувати в продавців чи в онлайн-чатах магазину про походження товару та джерело його постачання.

Якщо вже купив напій, то проведи дегустацію та спробуй його на смак — чи не має він неприємного, різкого чи неприродного присмаку. Якщо щось не так — краще не вживати такий алкоголь.

Якщо ж тобі продали фальсифікат чи алкоголь неналежної якості, ти маєш право вимагати в магазину повернення коштів, заміни напою на аналогічний, але належної якості чи відшкодування збитків.

Тепер ти знаєш, як відрізнити оригінал від підробки та не зіпсувати собі вечірку чи романтичний вечір. Втім, не забувай: алкоголь — додаткова складова для гарного настрою, й аж ніяк не самоціль. Вживай у міру та з відповідальністю!

178 записи

Про автора
Привіт, я Наталка – редакторка M Journal. Розбираюся в сучасних трендах, щоб купувати раціонально та жити свідомо. Разом з іншими авторами та авторками пишемо про це статті для журналу MAUDAU. Напиши мені, якщо маєш ідею для публікації або будь-які питання щодо журналу. Дякую, що читаєш!
статті
Схожі записи
Гайд покупця

Камамбер може зникнути 

3 Хв
Розповідаємо, що сталося та як насолодитися сиром, поки ще є така можливість
Гайд покупця

Що купити до Великодня

5 Хв
Розповідаємо, про що важливо не забути під час підготовки до свята
Гайд покупця

Що таке бади

6 Хв
Розповідаємо, що потрібно знати про біологічно активні добавки
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

2 коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
Сам собі барменГайд покупця

Як читати етикетку вина