Розібралися, що таке магнітні бурі та як їх пережити.
У цій статті:
Хтось сприймає магнітні бурі як ретроградний меркурій і не вірить у їхній вплив на наш організм та навколишнє середовище, проте це цілком науково обґрунтоване явище. У статті ми розповідаємо про магнітні бурі та їхній вплив на наш організм та навколишнє середовище.
@aitsanchik Тримаймося, любі, я з вами💪🏽😄💪🏽 #метеочутливість #магнітнібурі #19березня
♬ оригинальный звук – Kiari
Що таке магнітні бурі
Магнітна буря — це період, коли на магнітне поле землі активно впливають зовнішні чинники.
Якщо простіше, як виникають магнітні бурі:
- на Сонці постійно щось відбувається — утворюються корональні діри, спалахи, від цього в космос потрапляє велика кількість заряджених частинок;
- сонячний вітер розносить їх в усі напрямки, зокрема й у бік Землі;
- магнітне поле нашої планети захищає нас від цього, проте під час контакту із цими часточками воно активно рухається та змінюється — це і є магнітні бурі.
Магнітні бурі — це явище, яке може проявлятися не тільки у вигляді погіршеного стану в людей, а й у впливі на супутникові сигнали та електромережі. Так під час бурів можуть не працювати мобільний звʼязок та навігація, помилково вмикатися та вимикатися електрика.
Які бувають магнітні бурі
Учені використовують індекс G, який позначає окремий рівень небезпеки геомагнітної бурі та ступінь її впливу на електрику, зв’язок, людей та тварин:
- G1 — незначні, які не мають особливого впливу на електромережі та роботу електронних приладів. Можуть не відчуватись людьми.
- G2 — помірні. Іноді викликають перепади напруги та пошкодження трансформаторів у північних широтах. Впливають на рух космічних апаратів та на полярні сяйва: вони виникають далі від полюсів.
- G3 — сильні. Безпосередньо впливають на енергосистеми та викликають перебої в супутниковій навігації та радіозв’язку. У цьому випадку полярні сяйва виникають ближче до екватора. Саме така магнітна буря трапилася на Землі 5 листопада 2023 року, саме тоді в Україні та багатьох країнах Північної півкулі Землі, спостерігалося яскраве полярне сяйво.
- G4 — важкі. Спостерігаються проблеми із контролем напруги, помилкові спрацьовування захисних пристроїв. Створюються електричні струми в трубопроводах, погіршуються супутникова навігація та радіозв’язок.
- G5 — екстремально сильні. Масштабні проблеми з електромережею, що викликають повне відключення та серйозні неполадки в роботі супутників, радіозв’язку. Полярні сяйва можуть виникнути в субтропіках.
Як магнітні бурі впливають на людину
Метеозалежність — це чутливість організму до змін погодних умов: різкого похолодання чи потепління, перепадів атмосферного тиску, магнітних бурів чи навіть спалахів на сонці. У США провели дослідження та з’ясували, що кожна третя людина має метеозалежність. Вона може проявлятися головним болем, слабкістю, втратою апетиту, порушеннями серцевого ритму та іншими симптомами. Найчастіше цей стан триває 2–3 дні.
Проте колишня очільниця МОЗ Уляна Супрун каже, що багато людей жаліються на мігрені та сильний головний біль саме в цей період, але підтверджень, що саме активність Сонця викликає ці симптоми — недостатньо: «Електромагнітна активність там відбувається постійно, унаслідок цього процесу відбувається викид коронарної маси. І якщо вона досягає Землі, то починає взаємодіяти з магнітним полюсом нашої планети, що викликає полярне сяйво, а не мігрень».
@_healthtalk_ Нейрохірург про магнітні бурі. Подкаст Подкаст на Youtube «здорова розмова» або «health talk». #здороварозмова #healthtalk #нейрохірург #нейрохірург #нейрохірургукраїна #операція #головниймозок #сколіоз #дцп #нейрон #інсульт #пухлина #паркінсона #альцгеймер #масаж #лімбічнасистема #психосоматика #епілепсія #хребет #кома #нокаут #протрузія #енцифалит #менінгіт #струсмозку #память #трепанаціячерепа #спинниймозок #грижа
♬ оригинальный звук – Health Talk
У пошуках підтверджень впливу магнітних бурів на самопочуття людей учені проаналізували 63 мільйони твітів, що містили слова «мігрень» або «головний біль». Кількість згадок цих ключових слів порівняли із календарем магнітних бурів, і їхні піки не збігалися між собою.
Проте магнітні бурі хоч і не впливають на нас напряму, проте спричиняють сильні зміни погоди: підвищення атмосферного тиску, сильний вітер, зниження температури, збільшення вологості. Саме ці чинники можуть впливати на наше здоровʼя та самопочуття.
Є багато інформації про те, що магнітні бурі сильніше впливають на дітей та тварин, проте це теж не доведено остаточно. Тож ми радимо під час магнітних бурів просто бути більш уважними до свого самопочуття та стану тих, хто поруч.
Календар магнітних бур
Прогнозування магнітних бурів — складний процес, який включає спостереження за сонячною активністю та моніторинг змін у магнітному полі Землі. Коли на Сонці відбуваються спалахи, викиди та інші події, космічні апарати відстежують ці процеси та попереджають про можливі магнітні бурі.
Слідкувати за календарем магнітних бурів можна на сайті meteoagent.com, тут публікують прогноз на 27 днів із графіком сонячної активності. Хороша новина: до кінця березня вчені магнітних бурів не прогнозують.
@kartofel.ka а як на вам впливають магнітні бурі?😁
♬ оригинальный звук – Бавовна.ua
Читай також: «Готуємось до весни: як зміна сезонів впливає на організм»
Що робити під час магнітних бур
Як ми вже писали вище, магнітні бурі самі по собі не впливають на наш організм, проте ми відчуваємо їхні наслідки у вигляді змін погоди. Щоб зменшити цей вплив на організм, у дні магнітних бурів варто активніше слідкувати за своїм здоров’ям та самопочуттям.
Гарною ідеєю буде зайнятися спортом, прогулятися на свіжому повітрі, утриматися від алкоголю. Власне, зробити все, щоб «оздоровити» та підтримати свій організм. Доведено, що один із чинників погіршення самопочуття — поганий настрій, а спорт та активність здатні його значно покращити.
Попри те, що магнітні бурі самі по собі не мають доведеного впливу на організм, вони здатні впливати на нас через зміни погоди. У дні підвищеної геомагнітної активності слідкуй за своїм самопочуттям та роби корисні для здоровʼя речі, такі як фізична активність чи відмова від алкоголю.
Навіщо ж слідкувати за календарем сонячних бурів? Щоб не пропустити наступний спалах магнітної активності та подивитися на сонячне сяйво в Україні наживо.