ВиноАлкогольні напої

Червоне сухе вино: ТОП-10 пляшок від сомельє

9 Хв

Ділимось добіркою якісних червоних сухих вин різного цінового діапазону та експертним поглядом сомельє розглядаємо, від чого залежить вартість. 

Вино – один з тих видів алкоголю, в яких найважче при виборі орієнтуватися на ціну. Дорожче — не завжди гарантує, що краще смакуватиме. Тож у цій статті спеціально для  MJournal сомельє Марина Ревкова поділиться добіркою 10 цікавих червоних сухих вин від 200 до 10 000 гривень, розповість, чим вони відрізняються окрім ціни та які фактори впливають на її формування.

Від чого залежить ціна вина? 

Спочатку поговоримо про фактори, які впливають на ціну за пляшку. Максимально стисло, зрозуміло та лаконічно.

Виноградник та вино

Виноградник

Вино завжди починається з виноградника, вартує воно 100 гривень чи 100 000 гривень. Виноград може бути свій або покупний. Якщо виноробня має власний виноградник і робить з нього вино — готуйте гаманці. 

Вибір місця

Садженці винограду

Встановити виноградник — діло недешеве і дуже непросте. Аналіз ґрунту та його підготовка до посадки, вибір правильного місця з достатньою кількістю сонця (бо фотосинтез та цукор у ягодах), продувом (бо грибкові захворювання та пліснява), води (бо ніц без неї не росте, в іншому випадку — дорогезна система зрошування) і ще багато чого. 

Робота виноградарів
Додайте гроші за виноградарів, які із розумом зроблять правильну розмітку, густину посадки тощо. А їх послуги ніколи не бувають дешевими.

Саджанці
Ціна за саджанці та їх доставку — ще одна стаття витрат. Один приблизно коштує від 2 євро, якщо це європейські розсадники. Окрім того, потрібні шпалери та обладнання для їх встановлення. І врахуйте, що перший, ще такий собі, виноград отримаєте в кращому випадку тільки на третій рік після посадки, і то багато саджанців не приживеться і загине. 

Кваліфіковані працівники

Працівник на винограднику

Не обійтись і без кваліфікованої робочої сили, яка буде принаймні раз на тиждень виходити на виноградні роботи: підрізати, зрошувати, оприскувати, полоти, робити грін харвест, збір врожаю та інше. 

Але не думайте, що всі вина із власних виноградників дуже дорогі. У столітті, в якому ми живемо, багато чого вже механізовано і люди майже не страждають від польових робіт. Проте ручна праця більш якісна. Вона дозволяє відібрати хворі та неякісні ягоди на етапі збору та збирати виноград у декілька етапів в міру його зрілості. Тому правила деяких виноробних регіонів не дозволяють машинний збір. 

Усі перелічені фактори не вийде контролювати у випадку, якщо виноград купується.

Витрати на виноробство

Жінка біля бочок з вином

Далі перейдемо до витрат, повʼязаних із виноробством. Тобто з поля до чанів, дріжджів та бочок. Як би ми не хотіли, щоб хороше вино коштувало дешево, виноробство — це бізнес, і кожен тут хоче заробити грошей. У першу чергу той, хто це вино з якоюсь метою виробляє. 

Схема та сама: у вас або своя виноробня, або ви орендуєте обладнання десь у сусіда. Що теж недешево, бо сезон раз на рік, і те обладнання конче потрібно усім разом в один період часу. 

Бочки для вина

Візьмемо приклад, коли винороб заробив грошей деінде (будемо чесними, майже завжди так і є) та вирішив будувати своє: 

  1. Приміщення та обладнання. Хоч воно і довговічне, але один який-не-який прес вам обійдеться у ціну невеличкої квартири-студії десь на Борщагівці. Це звісно, якщо ви не збираєтесь чавити виноград ногами. А для якісного вина вам треба дуже багато таких “девайсів”, як-от, наприклад: гребневідділювач, вібростіл для сортування ягід тощо. 
  2. Ємності з контролем температури. Бо якщо контролю нема – то і багато усіляких “мешканців” виноматеріалу окрім культурних дріжджів псуватимуть вам очікування від напою. 
  3. Ще сюди докиньте вартість усіляких добавок (зараз не лякаємось, вони необхідні вину): різні дріжджі, ферменти, оклеюючі агенти, кислоти, і т.д. 
  4. Вода. Божечки милий, аби ви знали, скільки води йде на миття буквально ВСЬОГО на виноробні. 
  5. Бочки. Нова приблизно на 225 л коштує від 1000 євро. Юзана – набагато дешевше, але і вихлопу з неї менше. Хоч зараз нові бочки й не дуже в моді, але якщо ви думаєте, що глиняна амфора чи бетонне яйце (що в моді) коштують дешевше, в мене для вас невтішні новини.
  6. Час. Найцінніше, що є в усіх нас. На певний період винороб фактично заморожує свої гроші у бочці, погребі, ємності, пляшці. І завжди ризикує їх ніколи не повернути, якщо ви те вино не купите. 
Ящик пляшок червоного вина

Якщо вино недороге і воно по акції якогось 2019 року чи раніше — воно вже віджило своє. Його не встигли продати, поки воно було добре, і хтось тут має за це заплатити. Ви, якщо таке вино купите, або магазин, чи винороб, чи імпортер, якщо не купите. Тут я не пишу вже про вартість самої скляної пляшки, пробки, етикетки та її дизайну, транспортування, маркетинг, коливання курсу валют та інше.

ТОП-10 пляшок червоного сухого вина різних цінових сегментів

Пляшка вина на фоні виноградника

Зараз на прикладі десяти пляшок червоного сухого ми розберемо, чому вони стільки вартують. Візьмемо виключно європейські вина, щоб було чесно. Ціни у статті вказані орієнтовні, і можуть коливатися. Щоб дізнатись актуальні, переходьте за посиланнями нижче на MAUDAU.

Piccini Chianti DOCG 

Орієнтовна ціна: близько 5 євро
Міцність: 12,5%
Країна: Італія
Сухе червоне вино Piccini Chianti DOCG експортується більше, ніж у 72 країни. Це італійське вино чисте, зрозуміле, просте, не претендує на стобальники. Така ціна, бо обʼєми великі. Сімʼя, яка володіє цим (і далеко не тільки цим) брендом, точно не доїдає останній шмат хліба. А ви запамʼятайте: чим більші обʼєми — тим менша собівартість за пляшку. За таких масштабів вам не будуть розказувати про сімейний виноградничок та фамільні цінності. Заплатили 5 євро — і смакуйте.

Два келихи червоного вина

Domaine De La Baume Syrah IGP Pays d’Oc

Орієнтовна ціна: близько 10 євро.
Міцність: 14,5%
Країна: Франція
Рухаємося далі добіркою червоних сухих, розглянемо пляшку від Domaine De La Baume. Це вино з півдня Франції не має свого визначеного місця для виноградників. Пеї дʼОк (Pays d’Oc) — це приблизна територія Лангедоку та має жаркий Середземноморський клімат. Вина майже завжди виходять з високим алкоголем, насичені, терпкі. Стримана французька етикетка, знайомий сорт винограду, знову непогані обʼєми виробництва та професійний маркетинг роблять своє діло.

Poliziano Chianti Colli Senesi

Орієнтовна ціна: близько 15 євро.
Міцність: 14%
Країна: Італія
Начебто те саме Кʼянті, що й на початку добірки, але чому Chianti від Poliziano втричі дорожче? Бачите напис на пляшці Коллі Сенезі (Colli Senesi)? От переважно за нього ви віддасте більше грошей. Це окрема субзона зони Кʼянті, тобто виноград зібрали виключно там. Не думаю, що ви прям дуже відчуєте Сієнські теруари у цій пляшці, але скажу вам точно, що це прекрасне червоне сухе вино і воно точно вартує своїх грошей. 

Fidora Valpolicella Ripasso

Орієнтовна ціна: близько 20 євро.
Міцність: 14%
Країна: Італія
Ми йдемо у середню лігу у ціннику за червоне сухе вино, що перевищує 20 євро. Мало того, що Fidora Valpolicella Ripasso зі, скоріш за все, відомої вам Вальполічелли, у категорії Ріпассо додали трохи підвʼяленого винограду. Не зовсім прям-от з лози підвʼяленого, а того, що залишився після виробництва іншого вина, але факт є фактом. Такий виноград дає таку собі солодинку, і це червоне сухе вино загалом здається добре збалансованим. 

Le Haut-Medoc de Lagrange 2015

Орієнтовна ціна: майже 25 євро.
Міцність: 13%
Країна: Франція
Поріг тисячі гривень за пляшку червоного сухого вина пройдено. Шато Лагранж — дуже вельмишановне шато в регіоні Бордо. Хоч в них є і перше велике вино, і друге трішки простіше, ця пляшка Le Haut-Medoc de Lagrange також гордо носить слово Лагранж на етикетці. У простого пересічного громадянина не вистачить грошей на Перше вино, але якщо хочеться доторкнутися до французької величі — ось вам така можливість. 

Пляшки червоного сухого вина

Delas Crozes-Hermitage Les Launes Rouge

Орієнтовна ціна: близько 30 євро.
Міцність: Франція
Країна: 14%
Ручний збір винограду, ферментація у нейтральній ємності та зовсім трошки дубу. Виноградників багато, 150000 пляшок на рік та 100% сорт винограду Сіра. Ціна за цю пляшку червоного сухого Delas Crozes-Hermitage Les Launes Rouge повністю обґрунтована. 

Gian Piero Marrone Barolo DOCG

Орієнтовна ціна: близько 50 євро
Міцність: Італія
Країна: 14,5%
Бароло — вино королів. Маленьке село на півночі Італії в регіоні Пʼємонт. Тут працюють всі винні закони, обовʼязкова витримка в бочках, благородний сорт винограду Небіоло, потенціал витримки в пляшці. Про Бароло пишуть книжки та ціна може сягати значно більше за кілька тисяч євро. Тож спробувати пляшку червоного сухого вина Gian Piero Marrone Barolo точно варто!

Nicolas Rossignol Volnay 2015 AOC

Орієнтовна ціна: близько 70-75 євро
Міцність: 13%
Країна: Франція
Вольне — маленьке село в Бургундії, Франція. Виноград збирають тільки там. І лише Піно Нуар, який капризний та чутливий буквально до всього. Тонкошкірий, вишуканий, з цього сорту роблять найдорожчі вина у світі. Зверніть увагу,  на пляшці Nicolas Rossignol Volnay вам навіть Піно Нуар на етикетці не напишуть. Бо французи вважають, що якщо ви не знаєте Бургундських назв, ви не варті того, щоб пити навіть комунальні їх вина. А всі, хто знає — не питає про сорт. Всі, хто пʼє такі червоні сухі вина і так знають, з якого винограду вони зроблені.

Castello di Bolgheri Bolgheri Superiore DOC

Орієнтовна ціна: близько 120-135 євро.
Міцність: 15%
Країна: Італія
Ви вже знаєте, як то працює: чим дорожче вино, тим більше вкладено у виноробство, шановні. Проста математика, про яку говорили на початку статті. Також за кожним дорогим вином стоїть історія, бо молоді зелені виноробні (не бренди) не мають зазвичай таких цін. Болгері — дуже відомий регіон Апенінського півострову феноменом “супер тосканських” вин. Тож ціна за червоне сухе вино Castello di Bolgheri Bolgheri Superiore DOC цілком логічна. Супертоскана ніколи не вартує дешево, про цей феномен пишуть цілі книги.

Келих червоного вина

Chateau Cos d’Estournel Saint-Estephe AOC 2017

Орієнтовна ціна: близько 300-350 євро.
Міцність: 13%
Країна: Франція
Пляшка червоного сухого вина від Chateau Cos d’Estournel є найдорожчою у цій добірці. За що ж така ціна? За супердруге вино, яке мало б усі шанси увійти до тієї самої класифікації Медоку та Граву 1855 року, але щось не склалося. Роберт Паркер (The Critic) це вино дуже любив. Давав йому гарні оцінки й увесь винний світ разом з винними підручниками, атласами, і т.д. Всі знають Кос дʼЕстурнель. Його не купують на вечерю чи під стейк. Його (за хороших вінтажів) вибирають мільйонери та витримують у своїх приватних погребах задля того, щоб приурочити до якоїсь події, продати на аукціоні або випити за нагоди з іншими багатіями та втерти їм носа.

Як бачите, при виборі хорошого червоного сухого вина можна орієнтуватися на різні фактори: загальне розкриття смаку, особливості вибору винограду та процесу виробництва, статусність бренду тощо. Не менш важливо й те, з якою їжею поєднуватимете вино. Але це вже тема для окремої статті. 

Сомельє Марина Ревкова, експертка та авторка M Journal
11 записи

Про автора
Привіт, мене звати Марина Ревкова, я сомельє. У світі вина вже майже 7 років, але за цей час вже встигла стати Кращим сомельє України та представляти нашу країну на всесвітніх конкурсах сомельє. Я працювала в найбільшому винному ресторані України, отримала диплом міжнародної асоціації сомельє та третій рівень міжнародної школи WSET. Зараз навчаюсь на фінальному курсі і невдовзі сподіваюсь стати пʼятою українкою, яка має цю кваліфікацію. Буду знайомити вас із світом вина, а також робити огляди і підбірки найкращих пляшок.
статті
Схожі записи
Алкогольні напоїЦікаві добірки

Як правильно пити саке: ще більше способів смакувати японський алкоголь

7 Хв
Ділимось цікавими способами, як пити саке та міксувати з ним оригінальні коктейлі в домашніх умовах.
Алкогольні напоїПиво

Що таке пиво IPA та в чому його особливості?

7 Хв
Розповідаємо про світ індійського елю, популярні сорти та чому цей стиль підкорив серця пивоманів.
ВіскіАлкогольні напої

Американське віскі: добірка цікавого крафту зі США

7 Хв
Розповідаємо, в чому особливості американського віскі та які цікаві пляшки варто придбати для домашнього бару.  Американське віскі – це не просто напій,…
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

×
Алкогольні напоїЦікаві добірки

Як правильно пити саке: ще більше способів смакувати японський алкоголь