Розповідаємо, в чому особливість сукулентів та які види кімнатних, вуличних та ампельних рослин можуть прикрасити твою домівку.
У цій статті:
Елегантність, витонченість, скульптурність, лаконічність, досконалість, аскетизм. До яких представників рослинного світу можна застосувати усі ці характеристики? Тільки до сукулентів. Різноманіття, невибагливість та витривалість зробили їх найулюбленішими елементами професійних фітодизайнерів, а фото сукулентів обов’язково прикрашають портфоліо найкрутіших майстрів.
Для людини, яка не має часу та натхнення на складний догляд, але хоче прикрасити квартиру, робоче місце або інший простір чимось зеленим, це ідеальний варіант співіснування. Сукуленти в акваріумі — дуже модний елемент стилю. Розглянемо далі, що це взагалі таке і які є рослини цієї групи.
Що таке сукуленти

Сукуленти — це рослини, які вміють накопичувати воду у своїх органах. Назва походить від латинського слова succulentus, що означає «насичений вологою». Залежно від того, де саме зберігається основний запас рідини, ці представники флори розподіляються на стеблові, листяні та каудексоформні. Перші зазвичай виглядають як колони або кулі з колючками, і так, кактуси — це саме такі рослини сукуленти. Листяні, мабуть, не потребують пояснення, ти точно знайома з грошовим деревом, як часто називають товстянку. Каудекси — це потовщені частини стебла або коріння, іноді деревоподібні. Види сукулентів з такою будовою можуть виглядати, як мініатюрні деревця, приклад — адоніуми, плектрантуси.
Всі вони походять з засушливих регіонів планети, тому були вимушені пристосуватися до життя в суворих умовах. Там, де сукуленти почуваються вдома, інші представники рослинного світу просто не виживають, адже треба пройти довгий еволюційний шлях, щоб навчитися зберігати ресурси до існування серед каміння та сухого піску. А найцікавіше, що всі вони відносяться до геть різних родин, тобто це не ботанічна, а фізіологічна група, яка має такі основні ознаки:
- товсті листки, стебла або їх частини;
- потовщений захисний шар на поверхнях (кутикула), часто вкритий восковим нальотом;
- геть відсутнє або невеличке за площею чи модифіковане в колючки листя.

Ще одна цікава ознака деяких сукулентів — це нічний тип дихання або САМ-фотосинтез, завдяки якому вдень волога не витрачається. Щоправда, таким способом економити ресурси користуються не всі представники цієї групи, деякі мають стандартний тип фотосинтезу C3, тобто дихають вдень та витрачають рідину, або C4, схожий на попередній, але більш економний щодо витрат води. Це залежить від регіону походження, еволюційних та генетичних особливостей.
А найцікавіше, що деякі сукуленти можуть перемикатися з С3 на САМ залежно від умов навколишнього середовища. Тобто, якщо навколо достатньо вологи, вони дихають вдень та не соромляться витрачати рідину, а коли наступає посуха, перемикаються на нічне дихання та економію. Наприклад, так вміє портулак, який часто можна зустріти на українських городах як непроханий бур’ян.
Рослини сукуленти для дому: види, назви, фото
Рослини сукуленти мають безперечний плюс — їхні поціновувачі можуть оточити себе ними буквально будь-де: у житловому приміщенні, офісі, на балконі, на дачі, а дехто розміщує сукуленти у ванні, де вони беруть вологу просто з повітря. Щоправда, у такому випадку слід забезпечити достатньо світла, аби уникнути їхнього загнивання.
Кімнатні сукуленти

Серед рослин цієї групи легко знайти «домашнього улюбленця», адже вони чудово почуваються навіть поряд з увімкненими батареями опалення, які висушують повітря. Фото сукулентів прикрасять твій Instagram, а самі рослини підвіконня, якщо обереш такі популярні види:
- Красула (або товстянка, або грошове дерево). Це той випадок, коли ти без надмірних зусиль сформуєш справжній бонсай, адже цей сукулент зазвичай швидко росте, легко відрощує бічні пагони, не потребує ніяких спеціальних засобів для кронування.
- Сансев’єрія. З самими цими красунями можна створити ефектний дизайн приміщення, адже бувають вони усіх відтінків зеленого плюс варієгатні (плямисті). Різні сорти мають різну довжину та ширину пагонів, існують циліндричні різновиди. А якщо умови будуть ідеальними, вона ще й зацвіте та наповніть приміщення легким ненав’язливим ароматом ванілі.
- Алое вера. Цей вид сукулентів має ефектне мечоподібне м’ясисте та соковите листя, яке наділене лікувальними якостями. Настільки невибагливий, що його можна залишити на час тривалого відрядження та геть не хвилюватися, а з поверненням виявити, що рослина стала ще красивішою.
- Літопси. Якщо у тебе в кімнаті дуже сухо і є сонячне підвіконня, це незвичайне «живе каміння» тішитиме твоє око круглий рік. Але зауваж, що це поки що доволі рідкісні сукуленти у наших краях, шукай їх у колекціонерів.
Щоб перелічити всі кімнатні сукуленти треба скласти список з декількох сотень пунктів. Зібравши колекцію з різних видів цієї групи, ти створиш в приміщенні справжній сад, який майже не потребуватиме твого часу на догляд.
Вуличні сукуленти

Невибагливість до поливу та любов до сонця роблять сукуленти в саду ідеальними елементами для ландшафтного дизайну. Ніяка альпійська гірка не обійдеться без цих мініатюрних фітоскульптур. А відкрита сонячна галявина, на якій нічого іншого не виживає, шикарно виглядатиме, коли на ній пишно розростуться ґрунтопокривні вуличні сукуленти.
Популярні сукуленти в саду — молодило (кам’яна троянда), агава, юка. Ефектно виглядають різновиди, що квітнуть, наприклад делосперма, яка розростається на 45–50 см, вкриваючи землю щільним килимком, на якому розквітають напрочуд декоративні жовті бутони з тонкими пелюстками.
Такий вид сукулентів, як очиток або седум має сотні сортів, серед яких морозостійкі, повзучі, квітучі. Тільки уяви простір, на якому зібрані композиції цих рослин — це справжній коштовний килим вишуканих кольорів та фактур.
Справжнє диво в саду, у відкритому ґрунті — красивий сукулент опунція. Великий кактус, з круглими сегментами, діаметр яких може досягати 30 см, випускає жовті, рожеві червоні квіти. А потім визрівають їстівні плоди — «колючі груші», повні вітамінів, антиоксидантів та клітковини. Мало, що цей сукулент майже не потребує твого часу на догляд, він ще й витримує морози до мінус 25 °C.
Цікаві штуки на MAUDAU
Ампельні сукуленти

Обов’язково зверни увагу на висячі, а правильно сказати — ампельні сукуленти, ці природні гірлянди, які вражають формами та кольором. Один з найефектніших варіантів — оттона рубінове намисто. Це рослина з тонкими довгими стеблами, що звисають, на яких міститься м’ясисте листя у формі намистин у пурпурних та фіолетових тонах. Чим більше світла й менше вологи, тим густіше воно розташоване на коротших стеблах, кольори яскравіші, а форма кругліша. А якщо поставити оттону в тінь, то відстань між листям стане більша, вони стануть подовженими.
Дуже декоративно виглядає хрестовник Роулі, яки має круглі листочки на довгих пагонах. Розростаючись, він утворює справжній водоспад перлин ніжного зеленого кольору.
Колізія має багато сортів з листям однакової форми, але різного розміру та кольору. Це сукуленти, композиції з яких легко замінять інші елементи декору приміщень. Балкони, лоджії, галереї, які прикрашають ампельні сукуленти, виглядають дуже красиво.
Як розмножувати сукуленти

Одна з найцінніших якостей сукулентів — їх дуже легко розмножувати. Вони так само невибагливі у цьому питанні, як і у всьому своєму житті, але насіння в домашніх умовах — вкрай складний та довгий шлях. Два основні способи, доступні всім — листячком та живцями. Що вибрати, залежить від будови рослини, яку ти збираєшся розмножувати. Ось тобі невеличкі підказки по обох цих варіантах.
Розмноження листками:
- Відірви здорове листя від материнського екземпляра. Краще, якщо воно буде не старе, але і не зовсім молоде.
- Наберися терпіння на 1–3 дні, за які місце відриву заживе (по-науковому — утвориться калюс).
- Підготуй невеличкий посуд з сухим ґрунтом й злегка встроми у нього листячко.
- Додай у прямому сенсі 2–3 краплини води поруч і чекай появи корінців, наступний полив тільки після цього.
Новий пагін з’явиться через декілька тижнів, тоді зроби пересадку у невеличкий горщик.

Живцювання:
- Зріж гілочку сукулента, можна верхівку.
- Цього разу терпіння тобі має вистачити на 3–5 днів, щоб ретельно підсушити зріз.
- Підготуй пухкий ґрунт для сукулентів або кактусів у невеличкій ємності та встроми туди гілочку.
- На перші 5 днів забудь про існування цього живця, не давай води, не рухай.
- Після цього поливай обережно й буквально по декілька крапель раз на тиждень. Найменший медичний шприц не дасть тобі залити нову рослинку.
Коріння з’явиться через декілька тижнів, і ти помітиш, що почався новий ріст. Важливе зауваження: ніколи не став живці сукулентів для вкорінення у воду, вони там просто згниють.
Як доглядати за сукулентами: ТОП-10 питань

Хоча рослини сукуленти потребують від тебе мінімум уваги, все ж деякі правила ти маєш знати, щоб ваше співіснування було приємним та красивим. Зібрали найімовірніші питання, які можуть виникнути у тебе щодо догляду за ними.
Як часто поливати сукуленти?
З квітня до кінця жовтня один раз на 10–14 днів. Решту часу ще рідше або й зовсім припинити полив. Спостерігай за вазоном, й ти побачиш, що йому не вистачає вологи.
Чи можна тримати сукуленти в тіні?
Деякі можна, а деякі ні. Наприклад, кактусам потрібно багато світла, без нього вони як мінімум не квітнуть, а можуть і загинути. Точно буде чудово почуватися там, де погане освітлення такий вид сукулентів, як хавортія, ще ріпсаліс.
Який ґрунт потрібен сукулентам?
Сукулентам потрібен пухкий ґрунт, добре дренований, з великим вмістом піску або перліту. Якщо ти початківець, радимо ліпше придбати готову суміш, ніж робити самостійно.

Яка температура комфортна?
Комфортна температура для сукулентів — 18–26 °C вдень і не нижче ніж 10 вночі. Лічені вуличні сукуленти витримують нижчі показники, не кажучи вже про морози. Деякі кімнатні представники групи мають період спокою взимку, їм треба забезпечити багато світла та температуру не вище 15 °C. Для прикладу, кактуси, шлюмбергера, епіфіллум без таких умов не квітнутимуть.
Як зрозуміти, що я перелила/перелив сукулент?
У випадку переливу рослина починає хворіти: листя стає м’яке та водянисте, з’являються темні плями, біля коріння утворюється гниль. Якщо симптоми вчасно помічені, є сенс поборотися з недугою. Обережно прибери частини, які повністю згнили, пересади хворого у сухий ґрунт та відчутно зменш полив.
Чому сукулент витягується?
Це називається етіоляція через брак світла. Вирішення — переставити кімнатні сукуленти ближче до вікна або штучно досвітлювати лампою з маркуванням не менше 4000 К.

Чи потрібно підживлювати сукуленти?
Так, підживлювати сукуленти потрібно, але значно рідше, ніж будь-які інші вазони, лише 1–2 рази з квітня до жовтня. Для цього є спеціальні добрива, годиться й універсальне, але його роби у 2–3 рази слабше, ніж вказано в інструкції.
Чи можна вирощувати сукуленти в закритих флораріумах?
Це ненайкраща ідея, адже у закритому просторі так чи інакше накопичується волога. Її кількість може досягти рівня, який некорисний для сукулентів. Тому краще взяти відкритий флораріум або звичайне кашпо з хорошим дренажем.
Як пересадити сукулент?

Зауваж, що робити це треба вкрай рідко, коли корені вже повністю «з’їли» ґрунт. Коли це сталося, дочекайся весни, а краще літа, вийми квітку з вазона, уважно оглянь ком. Якщо немає гнилі або багато сухого коріння, просто перенеси у новий горщик на 1–2 см ширший, та додай свіжого субстрату. Якщо побачиш якісь негаразди, обережно видали все пошкоджене аж до живих корінців, пересади у свіжу суміш та не поливай 5–7 днів. Сукуленти в саду обережно підкопай та намагайся пересаджувати у подібні умови.
Чому листя опадає або зморщується?
Пам’ятаєш, вище писали, що ти обов’язково побачиш, коли рослині не вистачає вологи. От це воно. Просто полий. Ще опадати може нижнє листя, і це природний процес відмирання. Якщо воно та стовбур не м’які, не хвилюйся.
Тепер ти знаєш, що таке сукуленти та як їх правильно поливати. Сподіваємось, ми зробили з тебе фанатку, і незабаром фото сукулентів, які прикрашають твій дім, сад, робочий простір з’являться на твоїх сторінках у соцмережах.