Поради та добіркиПродукти

Куркума: користь та лікувальні властивості

8 Хв

Розповідаємо, чим корисна куркума для здоровʼя та найцікавіші штуки про неї.

Ця яскраво-жовта екзотична спеція — справжній мастхев для тих, хто хоче здорово харчуватися. Поговоримо про користь і шкоду куркуми та про те, чому її називають природним антибіотиком.

Також буде цікаво

Що таке куркума?

Що таке куркума?

Куркума — це гіркувата на смак спеція, яку роблять з кореня та стебла куркуми довгої. Ця рослина належить до родини імбирних, тому її корінь виглядає дуже схожим на корінь імбиру. Зовні він світло-коричневого кольору, а всередині — яскраво жовтого. Саме через це порошок куркуми має таке яскраве забарвлення. 

Ця рослина багата на вітаміни В2, В3, В6, К, С та мікроелементи, серед яких йод, залізо, кальцій, фосфор, калій і магній. Також в ній є куркумін — активна речовина, яка дуже корисна для здоров’я.

Головним експортером куркуми вважається Індія, але загалом вона росте в тропічній Азії, Північній Австралії, Вест-Індії та в Африці. Її широко використовують в кулінарії не лише на батьківщині, але й по всьому світу. Куркуму нерідко додають у страву для того, щоб надати їй апетитного золотистого забарвлення та зробити її смак більш пікантним. 

Лікувальні властивості куркуми

Завдяки компонентам, які в ній містяться, куркума для здоров’я має багато корисних властивостей:

  • Чинить протизапальну дію. Куркумін блокує дію молекул в організмі, що відповідальні за запалення. Він здатний допомогти навіть при хронічних болях чи травмах.
  • Діє як антиоксидант. Куркумін бореться з вільними радикалами, які можуть спричиняти різноманітні хвороби в організмі. Також він знижує рівень оксидного стресу, завдяки чому знижується ризик розвитку хронічних захворювань та сповільнюється процес старіння.
  • Зміцнює імунну систему. Куркумін має антибактеріальні та противірусні властивості, завдяки чому допомагає підтримувати імунітет чи лікуватися від застуди.
  • Покращує психологічний стан при депресії. Куркумін добре впливає на мозок, зокрема на рівень вироблення серотоніну та дофаміну. Через це покращується настрій та памʼять, а депресивний стан полегшується.
  • Знижує ризики серцево-судинних захворювань. Куркумін знижує рівень холестерину та тригліцеридів у крові. Завдяки цьому знижується ризик інфаркту, інсульту, атеросклерозу тощо.

Куркума: користь і шкода

Куркума: користь і шкода

Має куркума користь не лише в раціоні харчування, але й у догляді за шкірою. В Індії популярні маски для обличчя з куркуми, які добре очищають шкіру, покращують її тон та допомагають боротися з висипаннями. Також спеція запускає регенерацію клітин епідермісу та пригнічує фермент, який руйнує еластин. Завдяки цьому шкіра стає пружною та еластичною.

Також куркумін широко використовується в лікарських цілях завдяки своїм протизапальним, антиоксидантним і протимікробним властивостям. Зокрема в формі біоактивної харчової добавки. Він допомагає при болях у суглобах, проблемах травної системи, зміцненні імунітету та зниженні рівня холестерину. Проте під час прийому важливо бути обережним, оскільки передозування куркуми може завдати шкоди твоєму здоровʼю.

Що лікує куркума?

Що лікує куркума?

Детально розберемося, які хвороби допомагає лікувати куркума. Але пам’ятай, що перш ніж вдаватися до самодопомоги, варто отримати консультацію спеціаліста.

Ракові захворювання

Куркумін, який є в куркумі, допомагає в профілактиці та лікуванні раку. Навіть у невеликих кількостях він здатен уповільнювати ріст ракових клітин. В поєднанні з хіміопрепаратами він підсилює їхню дію, чим пришвидшує та полегшує лікування. 

Річ у тім, що куркумін природним шляхом сприяє руйнуванню ракових клітин. Під його дією відбувається апоптоз — процес, коли клітини руйнуються зсередини. Внаслідок цього вони настільки змінюють свою форму та структуру, що вже не можуть поширюватися й розпадаються.

Хвороби печінки

Куркумін допомагає боротися з пошкодженнями печінки, які спричинені токсинами. Він відновлює її клітини, завдяки чому захищає та лікує печінку від гострих і хронічних захворювань.

Хвороби серця

Куркумін не лише допомагає клітинам серця не руйнуватися, але й підтримує їхній нормальний стан. Він сприяє їхньому живленню, знижуючи згортання крові. Окрім того, він зменшує рівень холестерину в організмі. Завдяки цьому куркума покращує стан самопочуття при хронічній серцевій недостатності.

Артрити

Куркумін допомагає при остеоартриті та ревматоїдному артриті, оскільки здатен зменшувати запалення у суглобах. 

Цукровий діабет

Куркума допомагає організму бути більш чутливим до інсуліну. Завдяки цьому вона може використовуватися для профілактики та лікування цукрового діабету. Куркумін знижує розвиток діабету та різноманітних його ускладнень, наприклад, проблем з зором.

Чи допомагає куркума схуднути?

Так, куркума дійсно може допомогти схуднути, й ось як саме:

  • Покращує травлення. Куркума стимулює вироблення жовчі, яка допомагає перетравлювати їжу та засвоювати корисні речовини. 
  • Прискорює обмін речовин. Куркумін прискорює метаболізм та стимулює вироблення тепла в організмі. Завдяки цьому процесу спалюється багато калорій навіть тоді, коли ми відпочиваємо. 
  • Зменшує запалення. Різноманітні порушення метаболізму нерідко викликають хронічне запалення. Куркумін допомагає знизити рівень цього запалення, завдяки чому покращується метаболізм, а вага легше втрачається.
  • Контролює рівень цукру в крові. Оскільки куркумін допомагає в процесі засвоєння інсуліну, він стабілізує рівень цукру в крові. Це знижує ризик різких стрибків цукру, що викликають сильний голод і переїдання.
  • Зменшує жирову тканину. Куркумін здатний пригнічувати ріст жирової тканини, запобігати виникненню нових кровоносних судин у ній.

Але памʼятай про те, що запорукою схуднення є здорове збалансоване харчування. Куркума є лише допоміжним засобом.

Рецепт куркуми з медом

Рецепт куркуми з медом

Цікавий спосіб, як приймати куркуму — зробити її солодкою. Як бонус ти отримаєш подвійну дозу корисних речовин. 

Інгредієнти:

  • 1 ст. л. куркуми;
  • 100 г меду.

Як приготувати:

Крок 1

Насип у скляну миску куркуму та додай мед.

Крок 2

Розмішай їх до однорідної консистенції. 

Рекомендуємо вживати куркуму з медом при застуді та грипі протягом трьох днів. Спочатку приймай по 1 столовій ложці щогодини, а потім кожного дня збільшуй інтервали прийому на 1 годину. Зверни увагу, що такий рецепт протипоказаний людям з діабетом.

Чим куркума корисна для жінок? 

Чим куркума корисна для жінок?

Завдяки своїм протизапальним та знеболювальним властивостям, куркума зменшує прояви передменструального синдрому. Також вона зменшує болісні відчуття під час менструації. 

Це відбувається тому, що куркумін знижує вироблення простагландинів, які викликають спазми в матці. Молоко з куркумою перед сном може бути корисним для жінок під час критичних днів. 

Чи можна приймати куркуму під час вагітності?

Куркумін у капсулах не можна вживати в період вагітності та лактації. Але куркума як спеція потенційно може бути корисною в цей період. Ось кілька причин чому:

  • компенсує шкоду від хімічних речовин;
  • запобігає порушенням розвитку плода;
  • знижує ризики передчасних пологів;
  • зменшує ризики виникнення прееклампсії — ускладнення вагітності;
  • допомагає уникнути або зменшити прояви гестаційного діабету;
  • може зменшити ризики появи та розвитку депресії.
  • полегшує болі в спині й суглобах;
  • покращує травлення;
  • зменшує набряки та запалення;
  • зміцнює імунітет.

Втім, користь чи шкода вживання куркуми в період вагітності не доведена, тому обовʼязково проконсультуйся з лікарем перед тим, як вживати. Він точно скаже, чи рекомендована вона у твоєму випадку та призначить потрібне дозування.

Чи можна приймати куркуму для чищення судин?

Високий рівень холестерину нерідко призводить до утворення атеросклеротичних бляшок. В таких випадках необхідне спеціальне лікування, призначити яке може лише спеціаліст. Втім, якщо бляшки ще не утворилися, але є невеликі відкладення холестерину в судинах, куркума може допомогти їх очистити.

Кому не можна вживати куркуму?

Основні випадки, коли не можна вживати куркуму:

  • Алергія на цю приправу.
  • Планування операції.
  • Прийом ліків, які розріджують кров чи знижують її згортання.
  • Виразка, гастрит, ерозії шлунково-кишкового тракту та геморой.
  • Низький артеріальний тиск. 
  • Цукровий діабет 1-го типу.
  • Камені в жовчному міхурі.
  • Планування вагітності.
  • Проходження курсу хіміотерапії.
  • Планування вагітності, вагітність та годування груддю.
  • Гепатит та холестаз.
  • Гормонально чутливі стани, наприклад, ендометріоз, міома, рак молочних залоз, яєчників і матки. 

Як правильно вживати куркуму

Як правильно вживати куркуму

Загалом куркумін вважається безпечним для більшості людей. Втім, оскільки він має доволі широкий список протипоказань, перед його вживанням рекомендуємо проконсультуватися з лікарем, як правильно пити. Лише він зможе точно сказати, чим шкідлива куркума саме для твого стану організму.

За даними ВООЗ, безпечною денною дозою куркуми є 3 мг/1 кг ваги тіла. Її можна додавати в перші та другі страви, а також у чай, воду та інші напої. Найкраще куркумін засвоюється з чорним перцем. 

Безпечніше отримувати корисні речовини з їжі, оскільки харчові добавки зазвичай мають високу концентрацію. Проте, якщо тобі не до вподоби смак куркуми, можна вибрати капсули з куркуміном, щоб скористатися його цілющими властивостями. У такому разі обов’язково дотримуйся інструкції щодо застосування.

Якісну куркуму можна придбати на MAUDAU.

Куркума Банка спецій

Натуральна куркума українського виробництва, яка підійде для випічки, плову, мʼяса, риби, салатів, соусів та для будь-чого іншого. Вона великого формату, тому її вистачить надовго.

Куркума Cannamela мелена

Універсальна куркума від італійської фірми, яка підійде для будь-якої страви. Вона у форматі симпатичної  невеличкої баночки, тому гарно впишеться в інтерʼєр кухні, не займаючи багато місця.

Куркума Pripravka Стерилізовані парою прянощі

Куркума в маленькому пакетику просто створена для того, щоб спробувати цю приправу вперше. А ще вона повністю стерильна, адже бренд Pripravka про це подбав.


Отже, куркума — це не просто приправа, а справжнє джерело користі для нашого організму, якщо нею правильно користуватися. Вирушай назустріч новим кулінарним звершенням разом із цією тропічною спецією.

Авторка M Journal Вероніка Понуляк
48 записи

Про автора
Філософиня, танцівниця, музикантка, викладачка і амбасадорка пізнання. Обожнюю дізнаватися про щось нове для себе і розбиратися у цікавих темах, у тому числі — історіях смачних коктейлів.
статті
Схожі записи
ЗакускиПродукти

Салат з тунцем: 7 швидких рецептів

6 Хв
Розповідаємо, як приготувати найсмачніший салат з тунцем
Поради та добіркиПродукти

Пісні страви на вечерю: ТОП-11 рецептів

10 Хв
Розповідаємо, що приготувати пісного на вечерю, щоб було цікаво й смачно
Поради та добіркиПродукти

Рецепти корисних сніданків: 12 ідей

9 Хв
Розповідаємо, як готувати корисні та смачні сніданки вдома та які продукти для цього підходять
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
НапоїПродукти

Чим відрізняється мінеральна вода від питної?