Корисні порадиЖиттєві лайфхаки

Як встигати не все та радіти цьому

2 Хв

Розповідаємо про те, як перестати шкодувати через втрачені можливості.

Примітка: під час роботи над матеріалом, я згадала свій власний приклад JOMO. Кілька років тому я з подругами поїхала в Португалію. У перший вечір ми гуляли допізна, а зранку збиралися зустрічати світанок. Друзі прокинулися та поїхали до океану, а я лишилась вдома, виспалась, пішла в кавʼярню посмакувати кавою з місцевим тістечком.

З одного боку, мене мучило те, що я не зустріла світанок біля океану, а з іншого — я абсолютно не хотіла прокидатися о пʼятій та тремтіти кілька годин від вітру на пляжі. Тож коли мої сонні друзі повернулися з гарними фото, я не відчувала жодного смутку. Бо я робила те, що хотіла й насолоджувалася цим.

Так буває, і це нормально: ми не можемо бути всюди одночасно і скористатися всіма можливостями. Завдяки соцмережам ми постійно отримуємо новини із чужих життів. Тож замість того, аби насолоджуватися тим, що робимо самі, ми шкодуємо про те, чого з нами не сталося.

Що таке FOMO та JOMO

FOMO (fear of missing out) — це страх або синдром втрачених можливостей. Щоби підтримати своє ментальне здоровʼя та покращити якість життя, дослідники радять трансформувати ці почуття у JOMO (joy of missing out) — радість від втрачених можливостей.

​​«JOMO нагадує нам, що ми можемо не лише не боятися, якщо пропускаємо щось важливе, але й радіти цьому», — каже Талі Газіт, доцентка інформаційних наук у Бар-Іланському університеті Ізраїлю.

«JOMO — це насправді здатність бути в моменті, — додала Газіт. — Мати змогу насолоджуватися тим, що ти робиш зараз, не озиратися по сторонах, не заздрити та не шкодувати».

Як соцмережі впливають на самопочуття

Соцмережі дуже впливають на наш рівень задоволеності власним життям. «FOMO існував до створення Instagram, але він просто не був такою значною частиною нашого досвіду», — каже Кріс Баррі, професор психології у Вашингтонському університеті.

Тепер ми щодня можемо безлімітно спостерігати за подіями в чужих життях: подорожі, стосунки, карʼєра та особисті досягнення різних людей прориваються до нас з екранів смартфонів. Проблема полягає в тому, що як би ми не старалися, усе одно підсвідомо ми порівнюємо свої досягнення з успіхами інших. 

@jomowithciara

ashley from your hometown doesn’t need to know that you died your hair and that you’re on vacation 🫶🏾 #instagram #jomo #digitalwellness #digitalwellbeing #socialmedia

♬ original sound – liv<3 - liv<3 | taking time off

Найгірше те, що ми протиставимо себе одразу багатьом людям та беремо за взірець найбільші досягнення кожного. У результаті ми не отримуємо нічого окрім розчарування та пригніченості.

Як соцмережі впливають на самопочуття

4 жовтня 2021 року Facebook, Instagram, Messenger і WhatsApp на кілька годин припинили роботу, порушивши життя мільярдів людей. Це дало можливість дослідити, як люди відреагують на відсутність соціальних мереж.

Протягом двох днів після збою, Талі Газіт та її аспірант Тал Ейтан опитали 571 людину, щоб оцінити їхні почуття щодо цього досвіду.

Спочатку дослідники очікували виявити ознаки стресу та FOMO, але несподівано багато людей повідомили про полегшення і радість, які вони відчули, поки не мали доступу до соціальних мереж.

«Велика кількість людей справді насолоджувалася цим моментом, і вони проявляли себе в розмовах зі своїми партнерами, спілкуванні із друзями, робили різні речі: гуляли, готували, займалися спортом», — повідомила Газіт.

Читай також: «Як піклуватися про себе у 2024 році»

Як привнести JOMO у своє життя

«Спілкування корисне та необхідне людині. Соцмережі, попри їхні недоліки, дають нам можливість комунікувати одне з одним. Щоб відчувати JOMO не потрібно повністю відмовлятися від гаджетів», — каже Кріс Баррі. Замість цього виділяйте певний час, щоб відновитися та побути насамоті без постійного інформаційного шуму.

Обирай офлайн. Збій у роботі соцмереж був неочікуваним, і все одно сприяв JOMO у деяких людей. Далі у своїх дослідженнях Талі Газіт виявила, що люди, які свідомо контролюють час без соцмереж, мають вищий рівень психологічного здоровʼя ніж ті, хто робить це вимушено. Наприклад, коли потрібно прибрати телефон під час зустрічі.

Налаштуй гаджети. Щоб менше відволікатися на соцмережі, спробуй налаштувати відповідний функціонал у своєму смартфоні. Наприклад, вимкни сповіщення, встанови ліміт часу на конкретні додатки, вмикай тихий режим під час сну та під час роботи.

Фільтруй контент. Твоє самопочуття залежить не лише від часу, який ти проводиш у соцмережах, а й від контенту, який там споживаєш. Проаналізуй, які емоції в тебе викликає твоя стрічка новин. Проведи ревізію та відпишись від того, що лише забирає час та сили, і не приносить жодної користі.

Живи своїм життям. Саме розповіді про чужі досягнення та успіхи найбільше підживлюють наше FOMO. Замість того, аби перечитувати публікації всіх друзів, знайомих та родичів, зроби щось для себе: вийди на прогулянку, приготуй щось смачне, а щоб дізнатися новини — поспілкуйся з людиною наживо.

Нагадай собі, що кожен щось упускає. Світ занадто великий, щоб одна людина могла спробувати протягом життя все, навіть якщо буде дуже старатися нічого не пропустити. Обирай те, що приносить радість саме тобі та роби це!

Нагадаємо, раніше ми розповідали, як наздогнати щастя на «гедоністичній біговій доріжці».

24 записи

Про автора
Мої три улюблені справи: писати, читати та смачно їсти. Адептка смарт-велнес: вважаю, що всі тренди треба адаптувати під себе, а не слідувати порадам наосліп. Вірю, що в житті завжди є місце новим досвідам, шукаю їх та ділюся ними.
статті
Схожі записи
Корисні порадиСвята

Найкращі різдвяні та новорічні фільми: добірка MJournal

10 Хв
Розповідаємо про кращі різдвяні фільми для затишних зимових вечорів.
Корисні порадиСаморозвиток

Як підвищити імунітет для профілактики застуди

6 Хв
Розповідаємо, як підвищити імунітет в домашніх умовах
СвятаКорисні поради

Що подарувати подрузі на день народження

11 Хв
Розповідаємо, що можна подарувати подрузі на день народження та даємо безліч ідей, серед яких точно знайдеться саме та
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

1 Коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
Корисні порадиСаморозвиток

Встигнути все: міфи про тайм-менеджмент