Розбираємося із забобонами: що означають популярніші прикмети, знайомі нам із дитинства й чи варто в них вірити.
Якщо поспостерігати за людьми, то майже в кожного знайдуться ритуали, які вони роблять, самі не розуміючи чому. Наприклад, усміхаються своєму відображенню в дзеркалі, коли повертаються додому, щось забувши, або не виносять сміття після заходу сонця. Варіантів забобонів безліч і деякі з них настільки глибоко вкорінилися в нашу культуру і звички, що ми робимо це автоматично, навіть не замислюючись про причини.
Вірування, прикмети й забобони формувалися на основі спостережень людей за довкіллям, стосунками і природою. Наші предки намагалися відстежувати певні збіги та на їх основі створювали правила, які допомагали їм регулювати життя.
До п’ятниці 13-го ми спробували розібратися, звідки йдуть корені популярних прикмет та забобонів, які супроводжують багатьох із нас у повсякденному житті, та чому люди схильні в них вірити.
@taniaveor А ти у що віриш?😅😎
♬ оригинальный звук – ❤️VEOR❤️
У чому містичність п’ятниці 13-го
Це не питомо український забобон — до нас він прийшов із західної культури, завдяки кіно та літературі. Версій, чому цей день має таку злісну репутацію, декілька:
- у скандинавській мітології вірять, що одного разу в раю влаштували вечерю для 12 богів, але коли туди завітав 13-ий бог Локі, почалися проблеми: він намовив бога темряви вбити бога щастя та радості. Коли останній помер, весь світ занурився в тугу та бентегу;
- інша версія — із християнства. Відомо, що саме в п’ятницю (страсну) розіп’яли Ісуса Христа. Дослідники вважають, що це був 13-ий день місяця. Також на таємній вечері, після якої Юда зрадив Ісуса, було 13 осіб, а саму зраду Іскаріота описано саме в 13-й главі Євангелія від Іоанна.
Цікаво, що в багатьох інших містичних віруваннях є збіги числа 13 зі смертю. Наприклад, у картах таро 13-ий аркан називається «Смерть», а в Кабалі (духовно містично-філософському вченні юдаїзму) число 13 і слово «Смерть» позначаються однією літерою — тринадцятою літерою староєврейської абетки.
Із цією датою пов’язано безліч заборон:
- не стригти нігті, щоб не вкоротити собі віку;
- не садити рослини, бо вони не зможуть рости;
- не можна вирушати в подорож, бо дорога буде небезпечною;
- не можна починати нові справи, бо чекатиме невдача;
- іти додому потрібно не озираючись;
- у цей день — особливо остерігатися чорних котів.
@astromuse.mari ♬ оригінальний звук – Astro Muse Mari
Окрім прикмет, що працюють у містичні дні, є і безліч таких, що увійшли в нашу повсякденну рутину. Ми зібрали кілька найпопулярніших забобонів, про які ти точно чув, але не факт, що знаєш, звідки вони взялися. Перевір свою інтуїцію!
Для чого пити каву з корицею в четвер?
- щоб у життя прийшло кохання;
- щоб стало більше грошей;
- щоб захиститися від злих людей.
Дізнатися відповідь
Щоб стало більше грошей.
@cybulskaya А ти пʼєш каву з корицею у четвер? #кавазкорицею #забобони #прикмети #кавазкорицеючетвер
♬ Викликай поліцію – Olía Cybulska
Езотерики вважають корицю потужною приправою та використовують її в ритуалах на багатство, кохання, достаток, удачу та здійснення бажань. На думку містиків, ця пряність може допомогти налагодити особисте життя, пробудити пристрасть, приваблює гроші, процвітання і добробут.
Каву з корицею пʼють, щоб відкрити фінансовий потік. Робити це потрібно примовляючи щось накшталт: «Як кориця смак каві додає, так і грошики до мене приростають. Хай буде так!». Мегапопулярною ця «грошова кава» стала завдяки Tiktok.
Читайте також: «Як готувати смачну каву вдома»
Каву з корицею п’ють саме в четвер, тому що планета-покровитель цього дня — Юпітер. Він відповідає за розширення, збільшення, удачу, успіх, гроші. Хоча якщо керуватися цією логікою, то планета-покровителька фінансів і грошей — це Венера, а її день тижня — це п’ятниця. Можливо, варто спробувати пити в різні дні й перевірити, у який день грошові потоки відкриваються краще.
Наскільки ефективний цей обряд підтвердити не можемо, але знаємо точно, що кориця добре підкреслює смак кави. Тож якщо тобі до вподоби прянощі, цей рецепт точно стане тобі в пригоді, коли захочеться урізноманітнити ранкову каву.
Ось тут дівчина розповідає про ще кілька цікавих прикмет, які можуть допомогти привабити гроші у своє життя.
@dailymystery.ua ПРИКМЕТИ ПЕРЕВІРЕНІ РОКАМИ❤️😎 #езотерика #гроші #прикмети
♬ Holy Ghost (Legion Remix) – LEGION
Чому не можна передавати що-небудь через поріг?
- щоб не розізлити померлих;
- щоб не загубити річ, яку передаєш;
- щоб не зурочити людину, якій даєш річ.
Дізнатися відповідь
Щоб не розізлити померлих духів.
Наші предки вважали поріг не тільки межею кімнат або дому та вулиці, але й між реальним світом та потойбічним. У Давній Месопотамії люди під порогами ховали талісмани, а в багатьох культурах є звичай, коли наречений переносить свою новоспечену дружину через поріг. У язичників раніше існувала традиція хоронити померлих членів сім’ї під порогом дому, адже давні українці вірили, що предки, які переходять у потойбіччя, стають покровителями роду.
Тому виникло повір’я, що поріг потрібно тільки переступати, а не затримуватися на ньому, щоб не «зависати» між світами та не турбувати духів. І, відповідно, передавати їжу, гроші та інші речі також не можна. Кажуть, якщо цим нехтувати, то віддаєш людині своє здоров’я, а забираєш її проблеми. Також не можна говорити через поріг — потрібно зі співрозмовником знаходитися по один бік, інакше бути сварці. Зараз це трансформувалося в знак ввічливості.
Чому люди дивляться в дзеркало, коли щось забули вдома й повертаються за цим?
- Щоб залишити своє відображення стерегти дім;
- щоби по дорозі не загубити річ, за якою повертався;
- щоб не запізнюватися.
Дізнатися відповідь
Згідно із забобоном, якщо повертаєшся додому за забутою річчю, треба подивитися в дзеркало, щоб вберегти свій дім від чогось лихого, що може трапитися за відсутності господаря. Ця прикмета має кілька варіантів: хто каже, що потрібно лише подивитися, хтось — що усміхнутися, хтось — що покривлятися і показати язика.
«Якщо людина дивиться в дзеркало, то наче скасовує дію, що вона вийшла ще раз», — розповіла дослідниця українських традицій Дар’я Анцибор. Дослідниця народних вірувань та етнологиня Анна Ніколаєва додає, що таким чином людина ніби «залишає» вдома свого двійника, який слідкує за порядком.
Люди, які вірять у містику та магію, вважають, що дзеркало — це портал між світом людей та духів. Із дзеркалом пов’язано безліч ритуалів та забобонів:
- не можна дивитися в розбите дзеркало, бо невдачі будуть переслідувати сім років — також його не можна тримати його вдома, бо зламане дзеркало може викривити реальність;
- не можна дивитися в дзеркало вночі;
- не можна спати навпроти дзеркала, бо прихильники езотерики вірять, що під час сну душа покидає тіло, а через дзеркало вона може заблукати й не повернутися;
- дзеркала завішують на 9 днів, коли в домі помирає людина, щоб в оселю не проникли інші духи, а душа людини, що відійшла, могла спокійно відправитися в інший світ;
- на дзеркалах проводять ворожіння на кохання та спіритичні сеанси.
Навіщо стукати по дереву?
- щоб гучний звук відлякав злих духів;
- щоб викликати добро на допомогу;
- щоб вібрації зміцнили ауру та біополе людини і вона могла себе захистити.
Дізнатися відповідь
Кажуть, що щоб щось погане, про що ти говорив або подумав не сталося, потрібно тричі постукати по дереву та промовити: «тьху-тьху, щоб не наврочити».
@hetmor Традиція плювати через плече та стукати по дереву, щоб усе було ок Звідки пішло та чому саме так 🐈⬛🖤 #езотерика #укрвічток #українськийтікток #вічток #ритуал #практик #таро #таророзклади #традиції
♬ оригінальний звук – hetmor
В епоху язичництва вважалось, що в лісі живуть і злі, і добрі духи, а за допомогою дерев можна було «достукатися» до останніх та попросити їх про допомогу. Потім, коли Русь хрестили, давні традиції не зникли, а трансформувалися. Перші хрести виготовляли з дерева, у тому числі натільні. Коли хрестика не виявлялося поруч, люди шукали дерево, щоб «викликати» добро на поміч. У цілому, раніше багато поверхонь у помешканнях людей були дерев’яними, тому проблем із цим не виникало.
Анна Ніколаєва також пояснює: «Дерево має захисний ефект, бо дерев’яна поверхня — це як щось стабільне. І коли ми стукаємо по ній, то ніби звертаємося до наших предків, щоб вони нас захистили».
Чому не можна сидіти на кутку столу?
- Бо кар’єра зайде в глухий кут;
- бо сім років не вийдеш заміж;
- бо вдома буде брудно по кутках.
Відповідь
Правильна відповідь — невдачі в заміжжі.
Цей забобон передається із покоління в покоління. Вважається, що кут може «виштовхати» людину із сім’ї. Цікаво, що в китайській та японській культурах також вірять у те, що сидіння на куті стола приносить нещастя: через це людина може залишитися неодруженою або не мати дітей.
З іншого боку, у певних регіонах України вірять, що сидіння на кутку навпаки, стимулює заміжжя. Навіть існує приказка: «Сідай на косяк, щоб любив усяк».
Вважають, що гострі кути вбирають у себе негативну енергетику, а ще можуть «забирати» сили в людини, яка сидітиме там. Також наші предки вірили, що на кутах предметів сидять злі духи, тож коли туди сідає людина, вона виганяє нечисть і вона починає блукати домом.
Прикмети, про які ми розповіли — лише крапля в морі, адже їх існують сотні, залежно від культур, звичаїв та історичного підґрунтя. У різних народів значення одних і тих же прикмет може відрізнятися. Наприклад, у Франції, якщо зустрічаєш чорну кішку, потрібно принести її на перехрестя п’яти доріг і випустити. Де вона ляже — там захований скарб.
@english.prime Наші носії, Франциско і Майкл, про забобони у своїх країнах 🇺🇸🇬🇧 #англійськамова #англ #інгліш #англійська
♬ original sound – English Prime
Ще один цікавий німецький забобон, дієвість якого не хотілося б перевіряти на собі, полягає в тому, що якщо під час застілля цокнутися келихами й не зберігати зоровий контакт — найближчі 7 років не матимеш гарного сексу. Подібна традиція є і в Чехії, але там вважається, що якщо ти не дивишся в очі людині, з якою «чокаєшся» — це знак неповаги.
Вірити чи не вірити
Досить важко знайти людину, яка взагалі не має жодних забобонів. Це не обов’язково про віру в духів, чаклунів та відьом, астрологію і так далі. Інколи навіть найбільш раціональний скептик має білизну, яку одягає у важливі для себе дні, або особливу чашку, з якої щоранку п’є каву.
Часто особливо забобонними виявляються актори та спортсмени — представники професій, для яких важливі удача, фортуна та везіння. Часто, якщо з ними трапляється погана прикмета напередодні важливої події, вони дійсно можуть показати гірший результат — через підсвідому тривогу.
@zankovetska.theatre І таке то..😁 #zankovetskatheatre #театр #забобони #актори #театральне #гумор
♬ Sex And The City – Main Theme – Geek Music
Про це цікаве спостереження розповів нейробіолог і керівник компанії Beehiveor Сергій Данилов журналісту Юрію Марченко, коли той вирішив провести цікавий експеримент і перевірити на собі вплив поганих прикмет.
«На початковому рівні прикмети навіть можна назвати хоч трохи корисними, тому що вони дають нам заспокоєння. Якщо ти йдеш на екзамен і в метро завжди проходиш через певні двері, то нехай, ніяких особливих незручностей від цього немає, — пояснив науковець. — Наш мозок постійно будує прогнози: якщо станеться одне, то чи призведе це до іншого? Що більше в нас досвіду, то вища якість цих прогнозів. Але оскільки подій дуже багато, а в мізків немає часу збирати аналітику за всіма ними, то ми дуже чутливі до різноманітних повторів. Забобони починаються з того, що ми просто прагнемо повторити те, що нібито принесло успіх. А якщо не повторюємо, то в нас зростає тривожність».
Проте інколи забобонність може перерости мало не в обсесивно-компульсивний синдром, коли людина дуже тривожиться і панікує в спробах не забути виконати всі потрібні ритуали. У такому випадку знадобиться допомога психотерапевта, навчитися самостійно рефлексувати, аналізувати й розривати асоціативний зв’язок між подіями, які насправді не пов’язані.
У забобонах немає нічого деструктивного, якщо вони не впливають на життя людини негативно. У них є і позитивна сторона: це заспокоює та дарує людині відчуття певного контролю над своїм життям. Якщо вона постукала по дереву або плюнула через плече, то її мозок сприймає це так: вона щось зробила для того, аби убезпечити себе й застерегти від потенційної невдачі.
Тож поки забобони не заважають жити людині нормальне життя та не впливають на нього негативно — нічого поганого в них немає. Добре все, що в міру й що допомагає тобі жити твоє краще життя.
А які забобони переслідують тебе найчастіше? Розкажи в коментарях!