Корисні порадиСаморозвиток

Долько-хаки: як планувати свій бюджет та економити гроші

8 Хв

Розповідаємо, як навчитись оптимізовувати сімейний бюджет та економити гроші за допомогою розстрочки Оплата Дольками від MAUDAU та Банк Власний Рахунок.

Фінансова грамотність починається не з “менше витрачати” чи “більше заробляти”, а з чіткого розуміння співвідношення своїх доходів та витрат. Саме воно стане основою для планування сімейного бюджету й подальшого пошуку способів його оптимізувати. Дрібні, але регулярні витрати можуть легко виявитися джерелом постійного порушення фінансового балансу. Водночас маленькі, але безперервні накопичення поступово складають суму, яка дозволить впевненіше почуватися у скрутні часи. 

У травні на MAUDAU з’явилась Оплата Дольками, яку пропонує Банк Власний Рахунок. Це можливість розбити розрахунок за замовлення на три частини. Тож у цій статті розгляну, в яких випадках такий спосіб оплати може стати найкращим рішенням для оптимізації бюджету і підтримки звичок, що ведуть до фінансової грамотності. 

Також буде цікаво

Навіщо та як планувати сімейний бюджет?

Як планувати сімейний бюджет

Поки ти не усвідомлюєш, як рухаються твої гроші, ти їх не відчуваєш. Тут 50 гривень, там сотня — ніби й не витрачаєш багато, але дрібні суми поступово збираються у відчутну (особливо, якщо загальний заробіток невисокий). Але гарна новина: це працює як з витратами, так і з накопиченнями. 

Що таке фінансова грамотність? Це вміння управляти своїми фінансами, якими б вони не були. А для цього потрібні знання, навички та певна дисципліна. 

Ось кілька простих кроків, як планувати сімейний бюджет:

  1. Перший крок до фінансової грамотності сядь та розпиши всі свої витрати, а також зафіксуй доходи. 
  2. Уважно проаналізуй витрати. Зафіксуй постійні (комуналка, продукти, косметика тощо), періодичні (оновлення техніки, сезонні покупки) та ситуативні. Розглянь їх у розрізі кількох місяців, щоб зрозуміти, який “необхідний мінімум” у кожній з категорій. 
  3. Розподіли відсотково від доходу свій бюджет на кожну статтю витрат. Це буде твій орієнтир, перевищення якого підкаже, що час уважніше пошукати лайфхаки, як економити гроші або більше заробляти. До речі, можна для наочності за різними статтями витрат закріпити певні картки, щоб швидше відстежувати витрати. Наприклад, Банку Власний Рахунок можеш використовувати для подарунків, косметики та регулярних закупівель бакалії, напоїв чи алкоголю на MAUDAU.
  4. Виділи витрати, які можна оптимізувати. Зокрема, ситуативні перевищення ліміту через те, що вчасно не спланувала регулярне замовлення й змушена була купувати дорожче. Уникнення подібних ситуацій — один з найпростіших кроків, як економити гроші. Хоча й потребує уваги та дисципліни. 
  5. Витискай більше зі своїх постійних витрат. Сформована структура допоможе вдало вибирати категорії кешбеку, які пропонують банки. Ніби дрібниця, але якщо ти все одно витрачаєш ці кошти, чому б не повернути частину назад. 
  6. Привчись робити ревізію запасів. Тоді бачитимеш, що дійсно треба докупити, а на чому можна зекономити гроші. І не опинишся в ситуації, коли доводиться переплачувати, бо терміново щось необхідно. 
  7. Системно відкладай частину грошей. Хай це буде не 10, а 5%, чи навіть 1-3% від доходу. Головне — регулярно. Так, можливо за період ти накопичиш лише 1000 гривень. Але у складній ситуації це все одно краще, ніж нуль. Далі детальніше розкажу, як Оплату Дольками можна використати для підтримки звички регулярно накопичувати фінансову подушку.
  8. Відстеж, куди “витікають гроші”. Прострочені кредити, на відсотках за які втрачаєш гроші. Покупки, які були не обов’язковими. Кожна зекономлена гривня знизить не лише фінансовий, а й емоційний тиск на тебе.
Як планувати сімейний бюджет

Як правильно розподілити сімейний бюджет — часом дуже складне питання. Особливо, коли доходи значно відстають від зростання цін. Як на мене, для цього важливо навчитись оцінювати реальну вартість витрат. Бо є номінальна, а є фінальна споживча. Наприклад, сьогодні ти не робиш регулярну покупку бакалії/косметики/побутових товарів по вигідній акції на MAUDAU, бо ще чекаєш зарплату, а через тиждень переплачуєш на тому ж замовленні, бо ціни змінились, а товари тобі досі треба. Або ж розумієш, що можеш купити зараз з кредитки, але тоді є ризик вилетіти з пільгового періоду. Та й взагалі, є чимало ситуацій, в яких хочеться отримати товар зараз, а гроші віддати пізніше. 

Як незаплановані витрати впливають на сімейний бюджет?

Як незаплановані витрати впливають

Чітко продуманий бюджет — це база, яка допомагає контролювати свої гроші. Але часом план стикається з реальністю та виникає проблема: як вкластися в наявні кошти та не переплатити за кредит. 

Проблема не лише в тому, що раптові витрати порушать баланс. Багато людей сприймають їх як підтвердження, що планування не працює, а значить і не треба намагатись розібратись, як правильно розподілити сімейний бюджет. Спрацьовує ефект снігової кулі: то прострочу платіж, бо термінова покупка, а до зарплати далеко; то переплачу відсотки, бо вже ніяк уникати сплати боргів; то на невизначений термін припиню відкладати фінансову подушку, бо мало заробляю. 

У подібних ситуаціях вписатися у запланований сімейний бюджет може допомогти Оплата Дольками з картою Банк Власний Рахунок. В яких ситуаціях вона стане твоїм корисним помічником, розповім нижче, але спочатку коротко поясню, в чому відмінність розстрочки на витрати від кредиту. 

Що таке розстрочка на витрати?

Що таке розстрочка на витрати

Розстрочка на витрати (покупка на виплат) — це спосіб відтерміновано розрахуватись за товар, при якому основна сума розбивається на рівні частини, і перша сплачується одразу, а решта — в наступні місяці. Платіж автоматично знімається щомісячно в дату, що відповідає числу дня покупки. 

Важливо, що розстрочка та кредит — не тотожні поняття. Коли ти оплачуєш замовлення в кредит, наприклад, кредитною картою, то період нарахування відсотків починається з першого дня одразу на всю суму. Звісно, зараз у більшості банків є пільговий період, тож плата за користування грошима банку настає неодразу. 

Розстрочка ж — це зазвичай безвідсоткова історія, якщо дотримуєшся графіка платежів, особливо коли користуєшся власними грошима з дебетових карт. Але у деяких банках можуть бути додаткові комісії за проведення транзакцій або за їх оплату за кредитні кошти. Це важливо враховувати при плануванні бюджету.

Вигода Оплати Дольками — Банк Власний Рахунок не бере додаткові відсотки за внесення першого платежу з кредитних коштів. Відповідно, товар отримуєш одразу, а фінансове навантаження — поступово. 

Коли найчастіше треба оптимізувати сімейний бюджет?

Коли найчастіше треба оптимізувати бюджет

ТОП випадків, коли можна скористатись Оплатою Дольками від MAUDAU та Банк Власний Рахунок для оптимізації бюджету:

1. Поповнити запаси за класними знижкам. Є товари, які у твоєму кошику опиняються з певною регулярністю. І часом на них діють прям дуже приємні знижки. Але не завжди це трапляється у зручний для тебе період. Виникає дилема: зараз можна купити більше товарів, але тоді вийдеш за межі запланованих витрат. Пізніше за ту ж суму отримаєш менше товарів. Оплата Дольками — спосіб зараз купити більше, не переплатити й не вийти за межі кредитного ліміту. 

2. Купити великий об’єм. Деякі товари, наприклад, порошки, підгузки, корм для домашніх улюбленців, в більшості випадків дешевше брати великими об’ємами. І знову: у перерахунку на штуку виходить вигідніше, але не завжди є можливість викласти всю суму. Тож безвідсоткова розстрочка знову стає актуальною. 

Великі сімейні покупки

3. Свята — ще один період, коли витрати різко зростають. Накрити святковий стіл, підготувати смаколики до школи/на роботу/до садка, подбати про тематичний декор. З одного боку, можна відмовитися. І часом це дійсно буває раціональним рішенням. Але частіше нам й самим хочеться свята. Тож знову актуально розділити загальну суму на три платежі та зменшити на себе точкове фінансове навантаження. З Оплатою Дольками ти можеш придбати напої, алкоголь та інші штуки для святкування під час дії вигідної акції. До речі, варто промоніторити їх ДО свята. Тоді під час його настання ти вже закриєш всі витрати.

4. Очікування малюка та збори у пологовий. Знову багато ситуативних одночасних витрат. І скористатися Оплатою Дольками можна не лише тому, що хочеш вигідніше придбати товари на MAUDAU, а й щоб залишити вільними кошти для непередбачуваних ситуацій. 

Покупки в пологовий

5. Збори з друзями чи родиною вдома/на пікнік. Застілля — то зазвичай досить витратна історія, бо одночасно потрібно багато всього, а гроші нерідко збираються певний час. Бо хтось чекає зарплати, комусь треба час дійти поповнити картку. Постійно тримати в голові список покупок напружує. А так купила необхідне одним замовленням, залишилась в кредитному пільговому періоді, а коли повертатимуть гроші — закриватимеш частину необхідного платежу. 

6. Треба купити одразу багато подарунків. Мій улюблений пункт, як людини, у якої багато похресників та друзів. Під Новий рік та у місяці, коли дні народження йдуть один за одним, так і хочеться сказати “Горщик, не вари”. Адже бюджет на подарунки зростає надто відчутно. Так, зазвичай я закладаю заздалегідь певну суму на цю графу. Але часом гарна акція є зараз, а вільні гроші очікуються пізніше. Тож знову Оплата Дольками стає актуальною. 

Більшість цих ситуацій часто стає джерелом стресу. Бо бажання скористатися вигідною пропозицією бореться з раціональним фокусом на тому, щоб не переплачувати банку за відсотки та залишатись у кредитному ліміті. І поки зарплата у дорозі, використовуй Дольки. 

Як скористатися Оплатою Дольками на MAUDAU?

Як скористатися Оплатою Дольками

Оплата Дольками — це розстрочка з картою Банк Власний Рахунок, якою можна скористатися для покупок на MAUDAU. Вона діє на замовлення від 3000 гривень і дозволяє розбити суму на три платежі: перший сплачуєш одразу, решту — рівними частинами наступні два місяці. 

Щоб скористатися розстрочкою Оплата Дольками, потрібно у застосунку Банк Власний Рахунок відкрити карту та мати кредитний ліміт на ній. Поповнювати її можна переказами з інших банків, готівкою на касі “Сільпо” або через термінали там же. Важливо, що під час Оплаті Дольками не береться додаткова комісія за списання першого платежу з кредитних коштів. Подивитись графік платежів, щоб вчасно робити внески, можна у застосунку Банк Власний Рахунок.

ТОП переваг Оплати Дольками:

  • купуй зі знижками, великими об’ємами, а плати частинами;
  • не дозволяй святам різко вибити тебе з бюджету;
  • не переплачуй зайвого лише тому, що чекаєш зарплату. 

Фінансово грамотна людина вміє рахувати. Вона не прагне замінити справжні потреби ситуативним задоволенням від покупки. Але у випадках, коли щось треба “тут і зараз”, вигідно мати можливість розстрочки. Щоб залишатися у кредитному ліміті, але водночас купити більше товарів та мати змогу не переплатити зайвого. Передбачувані витрати — це важливий крок, як навчитися економити гроші. 

Проскура Світлана
3 записи

Про автора
Редакторка M Journal. Розбираю інформацію на деталі, як для себе, щоб допомогти тобі знайти відповіді на свої питання.
статті
Схожі записи
Корисні порадиЦікаві ідеї

Красиві побажання спокійної ночі та солодких снів

7 Хв
Пропонуємо цікаві способи сказати “добраніч”, від коротких текстів до зворушливих зображень.
Корисні порадиЦікаві ідеї

ТОП-14 комедій на вечір, що варто подивитись

10 Хв
Ділимося добіркою кіно на вечір для сімейного перегляду.
Корисні порадиЦікаві ідеї

Ідеї подарунків для фанатів Star Wars

5 Хв
Розповідаємо, що подарувати фанату Зоряних війн.
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
ДітиІграшки і розвиток

ТОП-15 настільних ігор для всієї сім’ї