НатхненняЖиттєві лайфхакиКорисні поради

Незабутні подарунки, або як проводити час разом

10 Хв

Зібрали декілька порад, як якісно проводити час разом, коли кожна хвилина поруч приносить задоволення і конструктив.

Час – дійсно найкращий подарунок, який ти можеш запропонувати близьким. Круто, коли він конвертується в позитивні емоції та яскраві спогади, а не взаємні докори. Не будемо порівнювати стосунки з тяжкою працею, бо ця аналогія ніби вбиває всю романтику. Проте, щоб мати міцні взаємини з коханою людиною й через десяток років, потрібно докласти зусиль вже зараз.

Проживання під одним дахом ще не значить, що ви проводите разом вдосталь часу. Окрім фізичної присутності, варто емоційно також налаштуватися одне на одного: зацінити жарт, проявити емпатію, іноді просто дати можливість висловитися. Все це – про здорові стосунки.

Be Calm пишуть, що є шість найважливіших ознак здорових стосунків:

Залишатися собою

Бути одним цілим – не означає, що окремо ви втрачаєте силу. Адже саме у розвинутій індивідуальності кожного полягає фундамент багатогранних стосунків, знаходитися в яких цікаво.

Ставити запитання

Банальні, на перший погляд, питання типу “Як ти?”, “Чим обідав?” несуть більш вагомий меседж. Вони транслюють турботу, дають людині відчути свою важливість у твоєму житті. Щира цікавість – краща антидія появі емоційної ізоляції.

Мати іншу думку.

Коли дві особистості сходяться у спільному просторі (емоційному також), суперечливим питанням у будь-якому разі бути. Та не розбіжності вбивають кохання, а неспроможність прийняти факт їх існування.

Бути відкритим про попередній досвід

Травмуючі ситуації важливо обговорювати в контексті того позитивного, що ти з них отримав. Згідно досліджень, доречні розмови про колишні стосунки демонструють, що ти знаєш, як це – втратити кохання. І увійти в нове ще сильнішим.

Поважати особисті межі

Кордони мають значення. Не завжди на інтуїтивному рівні партнери розуміють, де вони пролягають, тож краще проговорити важливі моменти. Доречність «рибок-котиків» за межами дому, недоторканість улюблених речей, відкритість доступу до сторінок соцмереж – узгодження суперечливих моментів вирішує низку проблем наперед.

В першу чергу партнер, потім діти

Робота над стосунками двох і сімейний час – речі різні. Коли більша частина тебе присвячена дітям, на партнера ресурсу може вже не вистачити. Важливо знаходити штуки, які зможуть підживити ваш зв’язок. Від цього емоційний мікроклімат у родині тільки покращиться.

Рух у напрямку здорових стосунків іноді потребує імпульсу, який дають нові (або просто призабуті) дії. Класною традицією можуть стати спільні сніданки, романтичні вечері, сюрпризи-дрібнички впродовж дня, прогулянки, розмови та навіть спільне планування побуту. Поговоримо про це детальніше.

 

Їмо, гуляємо, кохаємо: про сніданки та прогулянки


«Все щастя залежить від неквапливого сніданку», ‒ казав Джон Гюнтер. І вочевидь не помилявся. Ранок – це той час, коли рутина ще не встигла забрати вас у свій полон. Тож треба користуватися дорогоцінним ресурсом.

Науковці у своїх роботах неодноразово наголошували на користі сімейних сніданків. Дослідження у Journal of the American Dietetic Association вивчали питання дитячого харчування і важливості ранкового прийому їжі. При регулярних сніданках всією родиною був помічений «побічний ефект» – зміцнення емоційних зв’язків.

Американська ресторанна критикиня Рут Рейчел у своїй книзі «Чому їжа має значення» пояснює це явище так: «Існує просте підкріплення у вживанні хорошої їжі. Існує особливого типу насиченість, яка з’являється від спілкування за столом, обміну ідеями та зміцненню дружби. І в цьому є поезія почуттів». Якщо спроєктувати це на стосунки двох дорослих людей, маємо лайфхак, що спрацює і в романтичному контексті.

Сніданок як ритуал

В інтерв’ю CNN Володимир Зеленський сказав, наче не отримує від дружини Олени сніданків. Що маємо: пронизливий погляд першої леді, купу мемів із судочками, вихід питання сімейних сніданків на новий, публічний рівень. Якщо в тебе наразі нема завдань державної ваги, спробуй приділити ранковий час своєму партнерові – він це оцінить.

Кілька порад, щоб зробити сніданки звичкою:

  1. Обумовте таймінг. Варто бути в курсі денних планів одне одного. Так ви якісно проведете виділений час і не потрапите в халепу через спізнення на роботу.
  2. Хто буде готувати. Визначте це звечора, щоби «кухар» був готовий та зміг продумати меню. Якщо часу вдосталь, можна взагалі приготувати сніданок разом: це весело й романтично.
  3. Чим поснідати. Дієтологи радять вівсянку, яйця, горіхи, грецький йогурт, сир, банани. Не згоден із ними – зроби класичний англійський сніданок, авокадо-тост чи вівсяномлинець із начинкою. Додай чай або каву. Це швидко, смачно і поживно. А ось кілька ідей сніданків від шефа Клопотенко.
  4. Не відмовляйся. Головне у цій події – не прийом їжі. Відмова від спільного проведення часу може бути болісною для партнера. Тому, якщо ти з тих, кому до обідньої перерви нічого до рота не лізе, порадуй кохану людину хоча б своєю компанією.

Поїли, час подихати

На важливості прогулянок постійно наголошують педагоги, що з дитинства прищеплюють нам розуміння – фізична активність нерозривно пов’язана з гарним самопочуттям. Ми дорослішаємо, стаємо крутими й самостійними. І… забуваємо про це. Коли стрес фоном пронизує кожен день, саме час згадати, що прогулянки на свіжому повітрі – це найдоступніший антидепресант. А за інформацією видання Guardian – ще й подовжують життя. Ось вам і мотивація набити пару зайвих тисяч кроків разом.

Багатьом ранкові прогулянки недоступні, тож варто звірити графіки й обрати спільний час. Якщо є можливість, проведіть разом обідню перерву: в обмеженому таймінгу теж є свої переваги. І чекайте вечора – улюбленого часу для побачень.

Аби не занудьгувати й не асоціювати кохану людину виключно із домівкою, варто іноді змінювати локації. Так ви поглянете одне на одного по-новому. І прогулянки дають змогу робити це органічно і доступно. Франківський портал Куфер докладно пояснює, чому урбаністичний простір може бути крутим майданчиком для закоханих – естетичним та безпечним. Символічні для вас двох вулиці, той самий парк з симпатичними качками, місце першого побачення – все це підживлює спогади та дає привід ще раз сказати «Кохаю!» тому, хто поруч.

 

Побут: коли ворог стосунків стає союзником


Проблемні побутові стосунки можуть звести романтичні пориви на нуль, особливо в коктейлі з іншими невирішеними питаннями. Один з випусків подкасту «
Стереотип» починається зі статистики: приблизно 70% пар розходяться через побутові негаразди. Ведучі разом із гостею рефлексують на тему побуту, порівнюють власний досвід та розбирають проблематику питання. Корисні думки та інсайти дають привід замислитися, чому ж саме випробування спільною територією стає таким тяжким.

Демонізуючи побут, ми оцінюємо його тільки з одного боку – руйнівного. І забуваємо про те, що ця медаль має й іншу сторону. Розглянемо кілька дій, в яких щоденні справи працюють на вас, даючи ще один привід зблизитися.

Розподіліть обов’язки

З приходом пандемії та війни багато людей перейшло на віддалений формат роботи, що сприяло осмисленню питання побутових справ. Перед нами все більше історій про здоровий розподіл обов’язків без гендерних кліше.

Якщо ж це питання досі є каменем суперечок у вашій парі, варто чітко визначити зону відповідальності кожного. В цьому допоможе аудит хатніх справ. Складіть список і розподіліть їх на 4 категорії:

  • це можу робити тільки я;
  • це робить тільки партнер;
  • з цим впораємося обидва;
  • це не зробить ніхто з нас.

Перший та другий пункт зазвичай займають справи, яким нас навчають з дитинства чи ті, що потребують фізичної сили, посидючості, професійних навичок (зашити дірку, забити гвіздок, поміняти кран). Третій – рутинний побут (посуд, прання, прибирання). В останній групі добірка того, з чим ви або не хочете мати справу, або ж не маєте потрібної компетенції. Таку роботу можна лишити спеціалістам за плату (клінінг, ремонт, готування).

Якщо відкинути нав’язані стереотипи й чесно зізнатися, чому певні дії даються важко, можна краще зрозуміти одне одного. Дізнатися бекграунд партнера до стосунків. Це допоможе знайти компромісні рішення, в яких обов’язки будуть посильними та рівномірними. Не цурайтеся допомоги: можливо, вчасно куплена посудомийна машина чи наймана помічниця-покоївка – саме те, чого не вистачало для гармонії.

Робіть закупи разом

Спільні походи в магазин – це весело та зручно. Якщо ваш шопінг перейшов у формат онлайн, то прогулянку до супермаркету можна замінити часом, який буде приділений виключно вибору необхідних покупок.

  1. Створіть приємну атмосферу. Нехай це не асоціюється з чимось рутинним чи побутовим. В першу чергу це ваша спільна активність, спілкування. Затишний інтер’єр, улюблені смаколики, гарний настрій – і скоро партнер вже буде чекати наступних закупівель, немов побачення.
  2. Підготуйте список. Це може зробити заздалегідь хтось один, а потім узгодити. Або ж разом перевірте залишки по схронах, влаштувавши шопінг-brainstorm. Так можна розвіяти міф, що сміттєві пакети самовідновлюються: виявляється їх просто завжди купував твій партнер.
  3. Побалуйте кохану людину. Коли будете визначатися з необхідним, не забудьте про приємні дрібнички. Іноді раптово знайдені у пакунку желейні ведмедики чи давно бажаний інструмент здатні, як то кажуть, «зробити цей день».
  4. Творіть комфорт вдома.

Про ремонт ходять байки: якщо він не посварить, то точно зміцнить стосунки. Не обов’язково вдаватися до таких кардинальних дій, та все ж подбати про затишок спільного простору варто. Не дарма психологи кажуть, що за стінами затишної домівки криється дещо більше, ніж банальний комфорт. Це – твоє місце сили. Фортеця, де можна сховатися від негативу та відновитися. Нехай воно буде таким для обох у парі.

Поговоріть про те, чого кожному не вистачає для виконання щоденних задач, роботи вдома, відпочинку. Щось треба буде купити, іншим предметам ви разом зможете дати нове життя, відреставрувавши власноруч. Якщо є хист, творчий порив та інструменти – цей процес може спрацювати на зближення не гірше сеансу сімейного психолога.

 

Мовчання – не завжди золото: чому важливо говорити.


Іспанський сором, що іноді охоплює при перегляді діалогових сцен кіно, приходить не просто так. Висмоктані з пальця репліки звучать картонно та доводять, що перед тобою лише імітація стосунків. Без реальних почуттів і того, що справді болить. Бо говорити – це важко. І потребує від обох неабиякого рівня саморефлексії. Оцінки не когось іншого, а самого себе. Донести конструктив та отримати фідбек, корисний для обох – найкраще, що може подарувати відверта розмова.

Здорова комунікація, в якій є відкритість і щирість, вирішує велику частину проблем ще на старті. Але для цього треба прибрати упередженість. Виключити внутрішню вангу, що звикла закінчувати речення за інших: «Я знаю, що він/вона зараз скаже». Не наділяти репліки тим сенсом, який вони не несуть. І не замовчувати проблему в надії, що все очевидно.

Так зване «покарання мовчанням» для однієї сторони конфлікту може бути грою в тишу, в той час для іншої – справжнім катуванням. Ігнор більш руйнівний, ніж здається на перший погляд. Зниження градусу почуттів, хронічна недовіра, емоційний ступор та повний крах того, у що вкладалися роками. Це time bomb, яка обов’язково спрацює. І тут постає питання: чи не краще приділити цей час не маніпуляціям, а розв’язанню проблеми? Якщо ці взаємини важливі для обох – варто почати говорити.

Коуч зі стосунків, психологиня Тетяна Хміль виділяє 5 кроків для тих, кому розмови даються важко. Конструктив без образ.

Пауза на «перевести подих»

Зрілий підхід дає право кожному зупинитися на початковій стадії конфлікту, аби емоції не взяли голову над розумом. Просто попроси його/її: «Давай зробимо паузу і повернемося до цього, коли будемо готові», «Мені треба трохи часу, щоб продовжити цю розмову». Пильнуй момент, коли розв’язання питання перетворюється на сварку. Цей тайм-аут дозволить перейти до наступного кроку.

Самоаналіз: зрозумій себе

Щоб донести іншому свої потреби, треба самому в них розібратися. Якщо вже йти стежкою конфлікту до порозуміння, це має бути ефективно. Ключові питання, що треба поставити собі:

  1. Чому мене це тригерить?
  2. Які потреби не закриті зараз?
  3. Як можна схарактеризувати наші взаємини зараз?
  4. Якими, на мою думку, вони б мали бути?
  5. Які варіанти рішень я маю зараз?

Саморефлексія – ключ до пізнання себе. А ще – допомагає правильно побудувати розмову.

Баланс між Я і ТИ

Зверни увагу на побудову речень. У звинуваченнях ми часто використовуємо «ТИ», відхрещуючись від відповідальності чи надаючи людині владу над собою. У той час як «Я» дає змогу розповісти про власні почуття.

Порівняй: «Ти робиш мені погано» та «Я почуваюся погано». Перше формулювання одразу ставить тебе у слабку позицію і викликає негатив. Протилежна сторона легко оскаржує аргумент, бо ти говориш про неї. Натомість друге речення має той самий сенс, але без присмаку звинувачень. І спростувати почуття іншої людини вже не так просто.

Почути, вислухати, зрозуміти

Це не про те, що дочекатися своєї черги, аби виговоритися. Варто докласти всіх зусиль, аби зрозуміти, що весь час втікало від уваги. І транслювати співрозмовникові свою готовність слухати: від дібраних фраз до невербаліки (відкрита поза, щирий погляд). Оцінюй сказане з погляду партнера, спробуй вжитися в його роль, уявляй себе ним. Не перебивай, став питання для уточнення. І не забудь подякувати за відвертість: щирість потрібно цінувати.

Закріпити домовленістю

Заключною стадією стає проговорення висновків, встановлення нових правил, остаточне закриття питання у проєкції майбутнього. Того, що сталося, не змінити. Та уникнути помилок можна. Усний договір підрезюмує здобутки конфлікту. Нагадає, що ви не дарма пройшли через цей досвід. Невимушене «Давай надалі ми… Гаразд?» дозволить зробити це без тиску.

Взаємини між двома не виміряти в кількості проведеного разом часу – на перший план виходить якість. Інвестуючи в людину свій найцінніший ресурс, ми показуємо, наскільки вона важлива. І той, хто здатен це оцінити, однозначно вартий того, щоби бути в твоєму завтра. Спільний вектор руху зближує якнайкраще. Мрійте, плануйте, втілюйте: адже суперсила стосунків саме у тому, щоб робити це разом.

178 записи

Про автора
Привіт, я Наталка – екс-редакторка M Journal. Розбираюся в сучасних трендах, щоб купувати раціонально та жити свідомо. Разом з іншими авторами та авторками пишемо про це статті для журналу MAUDAU. Дякую, що читаєш!
статті
Схожі записи
Корисні порадиСвята

Найкращі різдвяні та новорічні фільми: добірка MJournal

10 Хв
Розповідаємо про кращі різдвяні фільми для затишних зимових вечорів.
Корисні порадиСаморозвиток

Як підвищити імунітет для профілактики застуди

6 Хв
Розповідаємо, як підвищити імунітет в домашніх умовах
СвятаКорисні поради

Що подарувати подрузі на день народження

11 Хв
Розповідаємо, що можна подарувати подрузі на день народження та даємо безліч ідей, серед яких точно знайдеться саме та
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *