Розповідаємо про особливості різних сортів хурми та ділимось смачними ідеями салатів з нею.
У цій статті:
Що таке хурма? Виявляється, це — геть загадковий плід. Адже невідомо, коли саме людина почала вирощувати це дерево: 2000 чи 4000 років назад. Почалося це десь в Азії або Південній Америці. Не є певним і визначення: фруктом чи ягодою є хурма, користь якої не викликає сумнівів. Далі ще цікавіше. Дехто вважає, що ця рослина живе максимум 75 років та є доволі примхливою, а інші джерела твердять, що вона дуже міцна, може існувати понад 500 років, а в давнині з неї робили меблі.
Але чи так це важливо, коли настає сезон й треба встигнути насолодитися не тільки ні на що не схожим смаком, яскравим кольором та приємною текстурою, а й всім тим, чим корисна хурма.
Що таке хурма
Вважається, що слово «хурма» походить з перської мови й означає «фінікова слива», звучить як «хормалю». Японською це буде «какі» з наголосом на останньому складі, а іспанською так само, але з наголосом на «а», китайською — «шіци» (наголос на «і»). А як тобі англійський варіант — «персімем»? Чудово, як не наголоси, згодна?
Хурма — це дерево, яке може бути як невеличкого розміру, так й досягати 10 метрів заввишки. Цю донедавна екзотичну рослину сьогодні вирощують і в Україні. Мабуть, це найпізніший за часом дозрівання фрукт, принаймні у наших широтах. Неймовірно прекрасно виглядають яскраві плоди усіх відтінків жовтого та помаранчевого кольорів на фоні похмурого неба пізньої осені та сірих гілок дерев, які вже втратили останнє листя.
Забарвлення хурми залежить від сорту, яких нараховується… Втім, це теж достеменно невідомо, скільки саме сортів цієї рослини існує у світі. Деякі джерела кажуть, що близько 500. Може й так, але скоріш за все ти бачила у продажу та куштувала не більше 3–4 найпопулярніших. Певно, тобі знайомі хурма «корольок», «шарон», «рохо», «піраміда». Якщо ні, то ось тобі невеличкий гайд, як розрізнити та вибрати найсмачнішу. І звісно, проговоримо, чим корисна хурма.
«Корольок»
Вважається, що цей сорт виведено в Японії. Вага круглих, трохи сплющених плодів, в середньому, 100–150 грамів. Шкурка тоненька, блискуча, гладка, має яскраво жовтий, помаранчевий колір, іноді й відтінок коричневого. «Корольок» вирізняється серед інших сортів тим, що у зрілому стані його м’якоть має приємний шоколадний відтінок, щільну, але ніжну текстуру, солодкий смак майже без терпкості.
«Шарон»
«Шарон» — це світова комерційна назва ізраїльського сорту «тріумф», який був виведений з метою максимального зниження терпкості. Плоди великі — мінімум 180–200, а бувають й до 500 грамів. За формою ця хурма схожа на томати — ніби приплюснута зверху. Шкурку має тонку, ніжну, яскравого жовтого кольору. Смак солодкий, з медовим відтінком. Особлива риса сорту — відсутність у плодах насіння. Ніжна та щільна м’якоть «шарону» — це справжнє задоволення.
«Рохо»
Сорт «Rojo Brillante» культивується в Іспанії, переважно в регіоні Валенсія, який є лідером у вирощувані хурми в Європі. Популярність «рохо» завоював по всьому світові: його полюбляють в Північній Америці, азійських країнах, є він і в супермаркетах України. Великі плоди в середньому важать 200–250 грамів, мають солодкий смак з відтінком ванілі й мінімальною терпкістю. Колір «діаманта рохо» — найяскравіший червоний, текстура м’якоті гладка та приємна.
«Піраміда»
Форма плодів сорту «піраміда» пояснює його назву: вони трошки видовжені й загострені. Ще одна особливість — груба товста шкірка. Плоди важать 150–200 грамів, мають приємний помірно солодкий смак з нотками терпкості. Після повного дозрівання «піраміда» стає дуже м’якою та соковитою.
Чому хурма терпка
Мабуть, перше, що спадає на думку при згадуванні хурми — терпкість. Навряд зустрінеться багато шанувальників цього відчуття тою мірою, якою його може доставити цей плід. То чому хурма терпка?
Винуватцями «сухості» у роті під час вживання хурми є таніни — природні дубильні речовини. Якщо зовсім просто, таніни — це маленькі магнітики, які притягують молекули білка з твоєї слини. Ці з’єднання діють подібно губці, яка всотує рідину й висушує ротову порожнину. Тож, чим більший вміст танінів у хурмі, тим сильніше вона в’яже. Це властиво недостиглим плодам абсолютно усіх сортів, а от дозрілі майже не дають такого ефекту.
Але ж неможливо зняти з дерева повністю стиглі фрукти, транспортувати їх по всьому світові, і щоб вони не зіпсувалися. Спеціалісти вигадали, що робити з терпкою хурмою. Недозрілі плоди обробляють різноманітними газами — селеном, діоксидом вуглецю, азотом, завдяки яким хурма стає солодкою й смачною, але не в’яже. Це також дозволяє фруктам довше зберігати свою свіжість та привабливий зовнішній вигляд. Не хвилюйся, це не шкодить здоров’ю, однак впливає на собівартість продукції. Певно, ти звертала увагу, що хурма, яка не в’яже, дорожча за будь-яку іншу. Тепер ти знаєш, чому.
Так, а що робити з терпкою хурмою вдома? Можна її заморозити, а під час розморожування таніни розпадуться самі по собі. Інший спосіб — покласти фрукт у пакет з яблуками, які виділяють той самий газ — селен.
Хурма: користь і протипоказання
Хурма — це дуже корисна їжа, адже вона містить багато А, В, С та Е-вітамінів, фолієву кислоту, кальцій, магній, залізо, калій, фосфор, а також велику кількість клітковини. Що лікує хурма? Вона балансує поганий настрій й одночасно знижує ризик серцево-судинних та онкологічних захворювань, позитивно впливає на зір, сприяє кращій роботі шлунково-кишкового тракту.
Хурма: користь для жінок
Великий вміст вітамінів А і С сприятливий для жіночої шкіри, допомагає у догляді за волоссям та нігтями. Фолієва кислота бере участь у репродуктивній функції. Увесь комплекс вітамінів та мінералів, які містяться в цьому чудовому фрукті, позитивно впливає на гормональний фон, настрій, підтримує імунітет.
Хурма: користь для чоловіків
Хурма містить антиоксиданти, зокрема, це таніни, дуже корисні для здоров’я чоловічої простати. Магній, якого у 100 г фрукта аж 9 г, запобігає м’язовим спазмам. Вітаміни підсилюють потенцію.
Протипоказання
Але враховуй, що хурма — це не лише користь, а й протипоказання. Людям, які хворіють на цукровий діабет, мають розлади ШКТ, тим, хто переніс хірургічні операції на цих органах, треба вживати фрукт обережно. А загальна рекомендація така — з’їдати не більше 2–3 плодів на добу, щоб отримувати тільки користь і ніякої шкоди.
Салат з хурмою: три рецепти
Хурма містить лише 60–70 кКал, тому це прекрасний перекус та ласощі. А ще це унікальний фрукт, який вдало поєднується з будь-якими продуктами, що дозволяє увімкнути фантазію та готувати смачні, корисні та оригінальні страви, наприклад салат з хурмою. Пропонуємо спробувати три цікавих рецепти.
Салат з хурмою і хамоном
✔️Енергетична цінність страви: 157 кКал/100 г.
🍽️Кількість порцій: 2.
⌛Час приготування: 20 хвилин.
Швидко та легко приготуй вишуканий салат з хурмою. Рецепт такий:
- хамон або шинка — 40 г;
- хурма «корольок» — 100 г;
- мікс салату — 30 г;
- огірок — 50 г;
- помідор чері — 50 г;
- сирний крем Tartufi Jimmy з білим трюфелем — 70 г.
Для заправки:
- сік половинки апельсина;
- діжонська гірчиця — 1 ст. л;
- оливкова олія — 1 ст. л;
- соєвий соус — 1 ст. л;
- часник сушений — 1 ч. л.
Як готувати:
- З’єднай складники для заправки, ретельно розмішай, нехай трошки настояться.
- Помиті помідори наріж на половинки, хурму та огірки половинками кружечків.
- Шинку розбери на невеличкі шматочки, з яких зроби умовні трояндочки.
- Салатний мікс промий, просуши, відклади декілька листочків, решту разом з огірками залий заправкою та перемішай.
- На блюдо як подушку виклади суміш з попереднього пункту.
- Зверху розклади скибочки хурми та помідорів, а між ними скручені шматочки хамону.
- Чайною ложкою набирай сирний крем, та розкладай поміж інших інгредієнтів за допомогою другої ложки.
- Прикрась страву листочками салату, що залишилися, й покропи залишками соусу.
Салат з хурмою і куркою
✔️Енергетична цінність: 233 кКал/100 г.
🍽️Кількість порцій: 4.
⌛Час приготування: 40 хвилин.
Щоб приготувати смачний та оригінальний салат з куркою і хурмою, підготуй такі інгредієнти:
- куряче філе — 1 шт.;
- хурма «рохо» — 2 шт.;
- соєвий соус — 3 ст. л;
- червона цибулина — 1 невеличка;
- сир твердий — 50 г;
- волоські горіхи — 40 г;
- суміш салату з руколою — 70 г;
- сіль — на твій смак;
- цукор — 1 ч. л;
- яблучний оцет — 1 ст. л;
- вода — пів склянки.
Для заправки:
- соєвий соус — 1 ст. л;
- яблучний оцет — 1 ч. л;
- оливкова олія — 3 ст. л;
- мед — 1 ч. л;
- сіль — на твій смак.
Етапи приготування:
- Куряче філе наріж невеличкими скибочками, додай соєвий соус, перемішай, залиш на 30 хвилин, потім обсмаж з обох боків до золотистого кольору.
- Цибулину наріж напівкільцями, додай сіль, цукор, оцет та воду, перемішай, нехай промаринується приблизно 30 хвилин.
- Хурму наріж тоненькими скибочками.
- Волоські горіхи подрібни та підсуши на пательні.
- З’єднай суміш салату та руколи з курячим філе, цибулею, хурмою та горіхами.
- Інгредієнти для заправки змішай до однорідності, додай до отриманої раніше маси.
Салат з хурмою і сиром фетою
✔️Енергетична цінність страви: 177 кКал/100 г.
🍽️Кількість порцій: 2.
⌛Час приготування: 15 хвилин.
Салат з хурмою і сиром фетою дуже смачний і одночасно дуже простий. Тобі знадобиться:
- сир фета — 200 г;
- велика хурма «шарон» — 1 шт.;
- гарбузове насіння — 75 г;
- салатний мікс — 100 г;
- лимонний сік — 1 ст. л.;
- мед — 1 ч. л.;
- оливкова олія — 1 ст. л.;
- сіль на твій смак.
Готуй за таким планом:
- Хурму та фету наріж кубикам.
- Гарбузове насіння підсмаж на пательні.
- Зелень подрібни.
- Змішай лимонний сік, олію, сіль та мед до однорідності.
- З’єднай всі інгредієнти та додай заправку.
Тепер ми впевнені, що ти точно не пропустиш сезон й отримаєш максимум насолоди для себе та своєї родини, адже знаєш, що таке хурма та яка користь від неї. При покупці можеш орієнтуватися на сорти, які менш в’яжуть. Або ж використовуй лайфгаки, що зробити, щоб хурма не була терпка. Ну і звісно, завжди можеш насолодитися продуктом соло. Але впевнені, що буде цікаво приготувати хоча б один салат з хурмою.