Розповідаємо, як зробити вишневе вино в домашніх умовах, що для цього потрібно та даємо класичний рецепт.
У цій статті:
Домашнє вино з вишні – це один із найпростіших способів зберегти смак літа у пляшці, навіть коли за вікном буде осінь чи зима. І що найприємніше – для його приготування не обов’язково мати власний сад чи спеціальне обладнання. Достатньо кількох кілограмів вишні – свіжої в сезон або замороженої з морозилки – трохи цукру, терпіння та бажання спробувати щось нове. Таке вино легко зробити вдома, і саме в цьому процесі криється особливий кайф: усе просто, але результат – ароматний, насичений напій, який здивує навіть тих, хто зазвичай скептично ставиться до домашнього алкоголю.
Особливості підготовки ягід для вина з вишень

Правильна підготовка ягід – це перший крок до смачного, ароматного та збалансованого вишневого вина. Саме на цьому етапі закладається якість майбутнього напою. Розберемось, які сорти ягід найкраще підходять та як їх підготувати.
Не всі вишні однаково класні для вина. Ідеальні сорти мають насичений смак, виражений вміст цукру та помірну кислотність. Розповідаємо, які вибрати, щоб зробити смачне вино з вишні в домашніх умовах. Зверни увагу на наступні сорти:
- Шпанка – соковита, з виразним солодко-кислим смаком, чудово зброджується.
- Любська – один із найпопулярніших сортів для виноробства, містить багато соку й має глибокий аромат.
- Володимирська – ароматна, помірно кисла, підходить для купажування.
- Морело (кислі вишні) – містять багато кислоти, добре підходять для сухих і напівсухих вин.
Вибираючи сорт вишень пам’ятай, що з солодких – вийде більш спиртуозне вино через високу кількість природних цукрів, а з кислих – вино вийде з приємною кислинкою та легкою структурою.

Наступне одвічне питання домашнього виноробства: мити чи не мити вишню. Річ у тім, що на поверхні немитих ягід є природні дикі дріжджі, які запускають процес бродіння. Якщо плануєш натуральну ферментацію достатньо буде перебрати плоди, видалити листя, плодоніжки та зіпсовані ягоди.
Для більшого контролю над процесом деякі винороби використовують спеціальні винні дріжджі. В такому разі вишні краще помити, бо це допоможе уникнути небажаних бактерій та неконтрольованого бродіння.
Ще важливим є питання кісточок і тут все залежить від того, яке хочеш отримати вино.
З кісточками напій матиме більш виражену терпкість і легкий мигдалевий відтінок. Але при довгому настоюванні може дати гіркоту через виділення синильної кислоти з кісточок.

З ягід без кісточок – вино вийде м’якшим, ніжнішим і солодшим на смак, без характерної терпкості. А якщо залишити 20-30% вишень з кісточкою, а решту обробити – смак буде збалансованим.
Для ефективного бродіння ягоди потрібно подрібнити, щоб краще виділився сік. І краще це зробити дерев’яним товкачем або руками. Блендером чи іншим механічним подрібнювачем краще не користуватися, бо металеві ножі можуть окиснити сік.
Солодке чи сухе вино з вишні: як регулювати?

Вишневе вино може вийти різним – від легкого сухого до насиченого десертного. І головна “магія” тут – у контролі кількості цукру. Те, наскільки вино буде солодким чи сухим, залежить не лише від сорту вишні, а й від процесу ферментації.
Що впливає на солодкість вина з вишень:
- Вміст природного цукру у ягоді. Солодкі сорти самі по собі дають більше спирту, якщо цукор повністю збродить.
- Додавання цукру. Чим його більше – тим вище потенційний рівень алкоголю та залишкової солодкості.
- Тривалість бродіння. Якщо зупинити процес раніше, частина цукру залишиться у вині й воно буде солодшим.
- Дріжджі. Є такі, що “з’їдають” майже весь цукор (для сухих вин), і є ті, що залишають його частину (для напівсолодких або десертних вин).
Щоб зробити сухе вино з вишні використовуй дріжджі з високою активністю, які здатні переробити весь цукор. Не додавай його надмірно багато на старті. Дай вину повністю перебродити, поки не припиниться виділення газу.

Для солодкого і напівсолодкого вина з вишень треба зупинити бродіння завчасно – охолоди або додай спирту, як у кріплених видах. Коли всі процеси зупинені, додай цукровий сироп або мед. Але при цьому важливо стабілізувати вино (наприклад, сульфітом), щоб уникнути повторного бродіння в пляшках. Але головне правило для солодкого алкоголю – використовуй відповідні сорти вишні й менше витримуй.
Порада: Завжди роби контрольні дегустації на різних етапах. Смак вина може змінюватись у процесі ферментації, і краще втрутитись вчасно, ніж “виправляти” результат згодом.
Вино з вишні в домашніх умовах: рецепт

Домашнє виноробство, рецепти якого передаються з покоління в покоління – це справжнє мистецтво. Воно дозволяє створювати унікальні напої, експериментувати зі смаками. Тож далі розглянемо рецепт вина з вишень, інструкція до якого проста й покрокова.
Інгредієнти (на ~10 л вина):
- вишня свіжа або заморожена – 6-7 кг;
- цукор – 2,5-3 кг (кількість залежить від бажаної солодкості);
- вода питна – 4-5 л;
- родзинки немиті або винні дріжджі – 100 г (опціонально, для кращого бродіння).
Додаткові штуки:
- скляний бутель або пластиковий ферментер на 10-15 літрів;
- гідрозамикач або медична рукавичка з діркою;
- марля, ложка, друшляк, пляшки для розливу.

Етапи, як зробити вино з вишні:
1. Підготовка ягід. Вишні перебери, видали гнилі й пошкоджені. Не мий, щоб зберегти природні дріжджі або злегка промий, якщо будеш додавати винні дріжджі. Видали кісточки, якщо хочеш уникнути гіркуватості або залиши частково для насиченого смаку.
2. Помни ягоди руками або дерев’яним товкачем до стану неоднорідного пюре.
3. Бродіння первинне. Переклади вишневу суміш у велику ємність. Додай третину цукру та воду. Перемішай, накрий марлею й залиш в теплому місці при 20–25°C на 3-5 днів. Щодня перемішуй. Після появи піни й характерного кислуватого запаху – проціди сік через марлю.

4. Бродіння основне. Відтиснений сік перелий у бутель. Додай ще 1/3 цукру, добре розмішай. Установи гідрозамикач або рукавичку. Через 5-7 днів додай останню порцію цукру (попередньо розчини у частині вина). Це бродіння триває 25-45 днів. Коли зупиниться – гідрозамикач “затихне”, а рукавичка опаде.
5. Освітлення й дозрівання. Акуратно злий молоде вино з вишень, уникай осаду (сифоном або через трубку). Перелий в чисту ємність, щільно закрий. Залиши на дозрівання в прохолодному місці при 10-15°C на 2-3 місяці. Періодично перемішуй, щоб не утворювався осад.
6. Розлив. Коли вино стане прозорим – розлий в пляшки, щільно закоркуй. Зберігай в прохолодному темному місці. Через 3-6 місяців вино розкриє повноту смаку.
Поради: Для солодшого вина з вишень додай більше цукру й раніше зупини бродіння. Для сухого – дай цукру збродити повністю. Якщо використовуєш винні дріжджі, то чітко слідкуй за інструкцією на упаковці.
Як зберігати вишневе вино

Зберігай домашнє вишневе вино в темному, прохолодному місці з постійною температурою приблизно 10-14 °C. Пряме сонячне світло та різкі перепади температури можуть зіпсувати смак і колір напою, тому варто вибрати льох, підвал або темну шафу.
Пляшки з натуральним корком тримай горизонтально, щоб він не пересихав, а з пластиковими чи гвинтовими кришками – вертикально. Головне – забезпеч герметичність: після завершення бродіння кисень стає основним ворогом вина, бо сприяє його окисненню.
Якщо все зроблено правильно, домашнє вино з вишень може зберігатися від шести місяців до кількох років, поступово набирати глибини смаку.
Тепер можеш спробувати себе у ролі домашнього винороба. Скоро свіжу вишню можна буде знайти не за всі гроші світу, решту ж часу в доступі заморожена. Спробуй приготувати вишневе вино, експериментуй зі смаком та процесами, дотримуйся технології, бери до уваги всі деталі, трохи терпіння – і в результаті отримаєш напій, яке з часом стане тільки кращим. А найголовніше – у кожній пляшці буде не просто домашній алкоголь, а частинка настрою, енергії та душі.