Розповідаємо, як грати в Уно та ділимось 4 варіантами видозміни класичних правил гри.
У цій статті:
На посиденьках, пікніку, в потязі чи на пляжі — гра Уно завжди доречна. Це швидка й захоплива розвага для дорослих і дітей. За понад 50 років існування вона отримала стільки версій, що очі розбігаються: від колод з героями мультфільмів до видань з бонусними картами. Ще не знаєш, які правила гри Уно? Пояснюю класичні та домашні, які можуть здивувати навіть досвідчених гравців.
Настільна гра Уно (UNO): ціль та особливості

Уно — це карткова гра, назва якої перекладається як «один» з іспанської та італійської. Її місце народження США, а винахідник — Мерл Роббінс, перукар зі штату Огайо. Він створив гру, щоб спростити правила іншої, під назвою «Шалені вісімки».
Мета в Уно: першим позбутися всіх карт на руках. Існують й офіційні правила, й народні, щоб зробити гру простішою або складнішою.
Кому сподобається UNO: всім, хто любить карткові настолки! Уно передбачає побудову стратегії, уважність, швидкість реакції та елемент удачі. Можна грати з дітьми, що вміють рахувати до 10, якщо трохи спростити правила.

Скільки карт в Уно: 108 у класичній колоді, до 112 з порожніми для створення власних.
Підхід до дизайну теж цікавий. До прикладу, настільна гра на тему Майнкрафт — картки з зображенням улюблених персонажів комп’ютерної гри. Чи вічна класика з героями саги про Гаррі Поттера. Для дітей підійде яскрава гра з цікавими фактами, як-от про жителів морів та океанів.
Атмосфера стає спекотною, коли правила гри Уно змінюються, проте спочатку дізнаємося офіційні.
Класичні правила Уно: як грати

Не лякайся, що розділ видається великим: описати складніше, ніж грати! Для початку рекомендую тестовий раунд, щоб познайомитися з механікою.
Значення та вартість карт
Тож, у колоді є:
- Кольорові карти з цифрами від 0 до 9 (червоний, жовтий, зелений, синій).
- Спеціальні карти дії:
- «Візьми дві» (+2): наступний гравець бере 2 карти та пропускає хід.
- «Пропусти хід» (Ø): пропуск ходу.
- «Зміна напрямку» (подвійна стрілка): змінює напрямок ходу за годинниковою стрілкою на проти годинникової або навпаки.
- «Замов колір» (чорна з різноколірним овалом) — можна викладати на будь-яку іншу. Гравець, який зіграв карту, може замовити будь-який колір, і наступний повинен класти саме його.
- «Замов колір і візьми чотири» (чорна з різноколірним овалом і написом 4+). Наступний у грі бере 4 карти та пропускає хід. За офіційними правилами, її можна розігрувати лише тоді, коли немає жодної карти, яка збігається з кольором верхньої на столі. Однак у дружніх матчах це правило ігнорують, щоб додати напруги.
Вартість карт:
- Цифрові (0-9) відповідають своєму номіналу.
- «Візьми дві» (+2), «Пропусти хід», «Зміни напрямок» по 20 балів кожна.
- «Замов колір», «Замов колір 4+» коштують по 50 балів.
Як грати в Уно

Колоду перемішують і роздають кожному по 7 карт. Одну випадкову перевертають і кладуть у центр, починаючи відбій. Основна колода (добір) лежить сорочкою догори.
Напрямок гри за домовленістю — за чи проти годинникової стрілки. Хто ходить першим в UNO розігрують жеребкуванням.
Ходи в UNO покроково
Хід гри:
- Кожен учасник розігрує одну карту за хід.
- Гравець повинен скидати на відбій карту, яка збігається з верхньою за кольором або цифрою/символом.
- Якщо відповідної немає, він повинен взяти одну карту з основної колоди. Вона підходить — викладай одразу. Якщо ні — хід переходить до наступного гравця.
- Спеціальні карти змінюють напрямок гри або завдають шкоди суперникам.
- Гра триває, поки в одного гравця на руках залишається одна карта. Він обов’язково вигукує «Уно!». Якщо учасник забув це зробити, а інший це помітив до ходу наступного, то потенційний переможець бере 2 штрафні карти.
Кілька популярних питань щодо ігрового процесу

❓Скільки потрібно гравців?
Від 2 до 10 залежно від розміру колоди. Що більше людей, то швидше розігруються карти!
❓Чи можна грати в UNO вдвох?
Так! Тоді «Пропуск ходу» та «Зміна напрямку» стають ідентичними.
❓З якого віку можна грати в Уно?
Хоча офіційно гра з 6-7 років, вік необмежений! Можна вийняти з колоди картки з великим номіналом і складні для розуміння, щоб правила стали зрозумілими для малечі.
❓Скільки карт в Уно треба брати, якщо випадає +2 та +4 від кількох гравців?
За офіційними правилами, вони не накопичуються (не плюсуються). Дія поширюється лише на наступного гравця, який бере карти та пропускає хід. Однак найпопулярнішою «домашньою» версією гри є саме «накопичення», коли гравці по колу можуть підкидати такі ж карти, і останній у ланцюжку забирає всю суму.
❓Що робити, якщо закінчилася колода?
Треба добре перетасувати відбій і змішати з добором.
Як визначити переможця?

Раунд завершується, коли один гравець скидає всі свої карти. Бали підраховують так:
- Опція 1: якщо грають до 500, то лічать бали залишкових карт на руках у гравців. Бали отримує переможець. Коли хтось назбирав 500, то виграв.
- Опція 2: кожен лічить свої бали, і перемагає той, у кого найменше (якщо грають до певної кількості балів/раундів/за часом).
Варіантів як грати в Уно безліч — у наступному розділі розкажу про кілька способів і унікальні колоди.
Варіанти видозміни правил UNO

Правила Уно гнучкі, тому залежно від бажання та досвіду їх просто адаптувати.
Експрес Уно правила гри
Цей варіант дуже популярний серед моїх друзів. Правила ті самі, крім:
- Гравець, який не має потрібної карти, бере з колоди, доки вона йому не трапиться. Не пощастило? Набрав аж 6-8!
- Дії картки до наступного гравця. Без цього правила накопичуються +2 та +4, якщо такі ж підкидають гравці по колу. Тобто, якщо троє попереду скинули по +2, то наступний бере всі 6.
- Підрахунку балів. Перемагає той, хто скинув усі карти, без лічби.
Також для швидкої гри ідеальна колода Уно Експрес з 56 картками. Гру починають учотирьох з 5 карток кожному та грають до 250 балів замість 500.
Карти Уно «навпаки»

Мова йде про Уно Фліп. В ній є «світла», «темна» сторони та спеціальна карта Flip. Гра починається зі світлої, але коли хтось із гравців скидає фліп, то:
- перевертають добір і відбій (верхньою картою стає темна сторона тієї, що була знизу);
- відповідно повертають карти в руках;
- розігрується тільки «темна» сторона.
Гра продовжується за новими правилами. В темній колоді є спеціальні «Візьми п’ять» (+5) та «Пропуск усім»: інші гравці пропускають хід, а той, хто зіграв карту, ходить ще раз.
Скільки карт в Уно навпаки — 112, проте з урахуванням темної сторони фактично 224!
Як грати в гру Уно No Mercy

Це найбільш екстремальна версія з безліччю драми та навіть сварок (жарт!). Величезна колода в 168 штук і суворі правила змушують грати без жодного жалю:
- Карти дії «Пропуск для всіх», «Візьми 6» і «Візьми 10», щоб вибити когось з гри. «Викинути всі» дозволяє скинути з руки карти, які збігаються за кольором.
- На відміну від класичної Uno, в No Mercy діє накопичення (+2, +4, +6, +10 сумуються). Тож, якщо фортуна повернулася до тебе іншим боком, доведеться брати багацько карт!
- 7 та 0 змушують мінятися з суперниками. Так, сімка дозволяє вибрати суперника й помінятися картами з ним. Розіграний нуль — учасники передають карти за напрямком гри.
- Гравець, який набирає 25+ карт у руку (після виконання всіх штрафів), вибуває негайно.
Настільна гра Уно Без вибачень підійде досвідченим фанатам, яким бракує інтенсивності в інших версіях.
Дика гра Уно

Це незвичайна колода, в якій кожна карта спеціальна. Гра стає швидшою, адже виходить розігрувати будь-яку з руки.
Як грати в Уно:
- Використовуй пропуск ходу для одного та двох (!) гравців, дику цільову карту «Візьми дві» для конкретного учасника.
А також «Примусовий обмін» — вибираєш суперника й обмінюєшся з ним усіма картами. Навіть якщо в нього одна!
В Уно Всі дикі велику роль відіграє удача та швидкість. Це чудова колода, якщо компанія не любить складні правила та довгі настолки.
Власні карти для Uno: ідеї для колоди

Використовуй порожні картки, які входять у розширені набори. Обіцяю, гра відкриється для тебе з нового боку! Ось кілька ідей:
🔄 Обмін однією
Гравець обирає суперника та обмінюється з ним найменшою, найбільшою чи будь-якою картою. Це може допомогти позбутися небажаної або отримати потрібну.
⛔ Анти-Уно
Вирішуй долю лідера: той, хто має одну, повинен взяти дві штрафні з колоди.
🔄Дзеркало
«Відбиває» дію спеціальної карти, яку зіграли проти тебе. Наприклад, треба взяти +4, але ти відбиваєш це на суперника.
🌈 Кольоровий виклик
Гравець, що зіграв карту, називає колір. Хто не має відповідного, бере по одній з колоди. Це створює тиск на суперників, які щось приховують. А ще корисно для стратегії — ти побачиш, кому бракує названого кольору.

♻️ Регенерація колоди
Ніяк не йде потрібна карта до руки? Змінюй гру: колода відбою (крім верхньої карти) перемішується з основною. Також це допоможе, коли добір майже вичерпаний.
👀 Карта умови
Додаткова умова до ігрового процесу: мовчати протягом кола, щось вигукувати після свого ходу. За порушення бери дві карти!
Хоч є офіційні рекомендації, як правильно грати в Уно, дотримуватися їх не обов’язково. Краще починати з оригінальної колоди, а потім поповнювати колекцію цікавими виданнями. Грати в настолку вийде по-різному, коли в компанії є діти, новачки чи досвідчені унолюби, щоби всім було весело!