Краса і здоров'яОсобиста гігієна

Як правильно чистити зуби? 

9 Хв

Розповідаємо, як правильно чистити зуби протягом дня, щоб ротова порожнина була здорова, а посмішка красива.

Чищення зубів — це невідʼємна частина щоденної рутини догляду за ротовою порожниною для кожної людини. Нерідко ця процедура здається настільки звичною та простою, що ми рідко замислюємося над тим, чи дійсно виконуємо її правильно. Здається, що зробити щось не так неможливо. Однак, якщо не знати, як правильно чистити зуби та в чому відмінність електричної щітки від механічної, можна завдати шкоди своєму здоровʼю. 

Чищення зубів

Наприклад, неправильна техніка чищення може призвести до накопичення бактерій у прикореневій зоні зубів та, як результат, до запалення ясен. Неправильно вибрана щітка, своєю чергою, може механічно травмувати ротову порожнину.

В цій статті ти знайдеш детальні відповіді на найпоширеніші запитання з цієї теми. Окрім того, ми детально розберемося, як чистити зуби з брекетами, немовлятам, дитині в 1 рік і старше.

Також буде цікаво

Головні правила, як чистити зуби 

Багатьох проблем зі здоровʼям ротової порожнини можна уникнути, якщо знати кілька простих правил. Тому ми підготували для тебе поради, які допоможуть зробити процедуру безпечною та ефективною. 

Час процедури

Час процедури

Весь процес чистки зубів має тривати не менше, ніж три хвилини, але не більше пʼяти. Цього часу достатньо, щоб ретельно і якісно видалити весь наліт з ротової порожнини. Для відліку рекомендуємо користуватися секундоміром, який є в кожному смартфоні, або ж придбати спеціально для цього симпатичний пісочний годинник. 

Зубна щітка

Зубна щітка

Для того, щоб процедура чищення зубів була максимально ефективною, необхідно обрати правильний інструмент для цього. 

Ось що треба знати під час вибору щітки:

  • Матеріал. Варто надавати перевагу штучним синтетичним матеріалам, адже натуральні можуть накопичувати бактерії й сприяти їхньому розмноженню.
  • Жорсткість. Якщо у тебе не проблемна ротова порожнина, рекомендуємо вибрати щітку середньої жорсткості, наприклад, Biomed Silver Medium. Подібні засоби добре видаляють наліт, не шкодять емалі та яснам. Втім, якщо в тебе чутливі зуби чи ясна, варто все-таки вибирати мʼякі щітки. В такому випадку рекомендуємо Curaprox Soft 1560. Жорстких щіток все-таки варто уникати. Хоч вони й результативні для видалення рясного нальоту, використання їх на постійній основі може бути травматичним для більшості людей. 
  • Форма. Є щітки однорівневі, їхні щетинки розташовані всі на одній висоті. Вони чудово підходять для стандартної процедури чищення. Наприклад, зубна щітка Marvis Toothbrush Medium. Втім, є й різнорівневі, які вважаються лікувально-профілактичними. Вони дозволяють краще досягати важкодоступних місць ротової порожнини під час процедури та нерідко мають резинові вставки. Якщо вони розташовані всередині пучків з щетиною, додатково відбілюватимуть зуби. Якщо ж вони знаходяться зовні — це для масажу ясен. З іншого боку такої щітки зазвичай є ребриста поверхня для видалення нальоту з язика. Серед товарів цього формату рекомендуємо розглянути Oral-B Pro-Expert (в наборі 2 штуки) або Parodontax Комплексний захист
  • Розмір. Для дорослої людини оптимальна довжина головки зубної щітки — 3 сантиметри й більше, а ширина — не менше 1. Для дитини найкраще підійде щітка довжиною 2,5 сантиметри та менше.

Зубна паста

Зубна паста

Вибирати зубну пасту потрібно залежно від своїх індивідуальних потреб. Сьогодні на ринку представлено безліч варіантів, кожен з яких має свої функції. Ось кілька рекомендацій, які допоможуть тобі вибрати свою зубну пасту:

  1. Якщо твої зуби схильні до карієсу, зверни увагу на пасти з високим вмістом фтору, адже саме цей інгредієнт спрямований на його профілактику. Наприклад, Curaprox Enzycal ферментна з підвищеним вмістом фтору. Також для боротьби з карієсом підходить Зубна паста Splat Professional Біокальцій, адже кальцій також зміцнює тверді тканини зубів. 
  2. Для чутливих зубів та ясен рекомендуємо Sensodyne Чутливість зубів та захист ясен з фторидом олова, яка зміцнює емаль та чинить антибактеріальну дію.
  3. Якщо ж ти прагнеш самостійно зробити зуби білішими вдома чи зберегти результат процедури відбілювання, зробленої в стоматологічному кабінеті, якомога довше — Splat Professional Відбілювання плюс саме для тебе. Саме ця паста, завдяки своєму сучасному революційному складу, підходить для щоденного використання. Проте будь уважна, адже деякими відбілювальними засобами можна користуватися лише 3 рази на тиждень.
  4. При серйозних хворобах ясен та післяопераційних станах за призначенням лікаря використовуються лікувальні зубні пасти. Зазвичай вони призначені для боротьби з сильною кровоточивістю та набряками ясен. 
Зубна паста

Щоб не помилитися з вибором, орієнтуйся на ключові слова на упаковках та на склад продуктів. За потреби, проконсультуйся зі своїм лікарем-стоматологом, адже він точно підкаже найкращий варіант для тебе.

Головне памʼятай, що процес чищення зубів має бути максимально приємним для тебе. Саме тому, якщо якісь складники пасти, її текстура або смак викликають дискомфорт, варто подумати про заміну.

Після того, як ти підготуєшся до процедури, підбереш потрібні тобі щітку й пасту, саме час розібратися, як чистити зуби, щоб це було якомога ефективніше й не завдало шкоди ротовій порожнині. 

Техніка, як правильно чистити зуби

Техніка, як правильно чистити зуби

Крок 1
Нанеси на мокру щітку невелику горошину пасти. Не варто гнатися за кількістю, як в рекламі. Це маркетингова хитрість, спрямована на збільшення частоти покупки. 

Крок 2
Нахили щітку під кутом 45 градусів від зубів та вертикальними рухами змітай наліт від ясен назовні. Почни з задніх зубів, прямуючи до передніх. Жувальний бік зубів варто чистити горизонтальними рухами.

Крок 3
Очисть поверхню язика від нальоту за допомогою щітки або її спеціальної рельєфної сторони.

Крок 4
Щоб максимально ефективно позбутися нальоту в ротовій порожнині, варто закупитися такими штуками:

Зубна нитка
  1. Зубна нитка. Допомагає видаляти залишки їжі в важкодоступних для щітки місцях. До того ж вона компактна, тому її зручно носити з собою і підтримувати гігієну зубів протягом дня. Наприклад, Oral-B Essential Floss. Як користуватися: Обережно проштовхни її між зубами та рухайся нею від низу й догори вздовж кожного зуба. 
  2. Іригатор. Краще за зубну нитку очищає міжзубні проміжки, але цей варіант менш портативний. Саме тому рекомендуємо користуватися і тим, і тим. Достатньо буде застосувати його один раз на день зранку або ввечері для ретельного очищення. Рекомендуємо придивитися до портативної моделі від Prooral. Як користуватися: набери в нього води, розташуй головку насадки з кутом 45 градусів від ясен, увімкни та рухайся вздовж міжзубних проміжків.
  3. Ополіскувач. Наприклад, Listerine Total Care додатково чинить дезінфікуючу та заспокійливу дію. Як користуватися: протягом 30 секунд полощи ним ротову порожнину та сплюнь.

Як правильно чистити зуби: до їжі чи після

До чи після

Фахівці досі сперечаються щодо того, як чистити зуби зранку: до їжі чи після. Кожен з варіантів має свої переваги й недоліки:

  1. Вважається, що чистити зуби щіткою краще після сніданку, щоб одночасно з нальотом прибрати й залишки їжі. Цей варіант доволі практичний і економний як у часі, так і в матеріалах. 
  2. Якщо ж чистити зуби до їжі зранку, вдасться лише прибрати наліт на зубах, який накопичився за ніч. Тоді шкідливі бактерії з ротової порожнини точно не потраплять до шлунку разом зі сніданком. Проте, для того, щоб не було нальоту й після їжі, варто скористатися іншими засобами гігієни. Наприклад, розчином для ополіскування та зубною ниткою. 

Як правильно чистити зуби електричною щіткою

Електрична зубна щітка

Головна фішка електричної щітки — це її автоматичні рухи, які забезпечують більш ретельне очищення зубів у порівнянні з механічною. Тому в цьому випадку є деякі відмінності в способі використання і техніці.  Ділимося порадами, як правильно чистити зуби електричною щіткою:

  • використовуй приблизно вдвічі менше пасти, аніж зазвичай;
  • повільно рухай щіткою вздовж поверхні зуба від ясен назовні;
  • зовсім не натискай на щітку під час процедури.

До речі, чищення зубів цим девайсом ще й займає менше часу — всього лише 2 хвилини. Пропонуємо поглянути на електричну зубну щітку Oral-B Vitality Pro Protect X Clean D103. Ця електрощітка має 6 різних насадок, 3 режими очищення та навіть вбудований таймер.

Як чистити зуби з брекетами 

зуби з брекетами

Якщо в тебе є брекети, для якісної гігієни тобі точно знадобиться електрична зубна щітка та спеціальна V-подібна насадка. До речі, вона є в комплекті насадок щітки, яку ми тобі порекомендували в попередньому розділі. За допомогою неї потрібно очистити всі поверхні зубів: внутрішню, зовнішню, а потім жувальну. Після цього обовʼязково видали наліт з язика.

Також, перед тим, як чистити зуби з брекетами, варто запастися одноразовими міжзубними щітками, такими як змінні Paro Swiss slider. За допомогою них потрібно чистити брекети, зокрема й простір під дугами. 

Далі, після використання зубної нитки, потрібно ще раз пройтися по всій конструкції брекетів, щілинам між зубами та біля ясен за допомогою монопучкової зубної щітки. Наприклад, Curaprox CS 708 Implant Ortho зі згинаючою голівкою

Як чистити зуби дитині 

Чистити зуби дитині

Ще одне запитання, яке завжди виникає у молодих батьків. Ось основні важливі поради, як чистити зуби немовлятам, дітям біля року та старше:

  • Малечі від 0 до 2-х років потрібно чистити зуби дуже мʼякою дитячою щіткою без зубної пасти. Для цього ідеально підійде дитяча зубна щітка Jordan Step By Step Extra Soft. Для зручності батьків, її ручка виконана у формі кільця. Не варто ігнорувати чищення у цьому віці, адже навіть найперші зубки можуть бути вразливі до тривалої дії бактерій.
  • Від 2 до 4-х років підійде вже звичайна мʼяка дитяча щітка на кшталт Betadent Baby. На неї варто наносити дуже тонкий шар спеціальної зубної пасти, наприклад, Biorepair Веселе мишеня. Хоч дитячі засоби й мають досить приємний смак, він все одно може не сподобатись твоєму малюку. Тож обов’язково дозволяй вчасно спльовувати, щоб в цілому процедура залишала хороші враження.
  • З 4-х років кількість пасти має бути така ж, як і для дорослих. До речі, вже з цього віку можна користуватися електричною зубною щіткою Oral-B Pro Kids

Отже, тепер ти точно знаєш, як правильно чистити зуби електричною щіткою та механічною. Наостанок важливо зазначити, що в будь-якому випадку змінювати зубну щітку чи насадку для неї потрібно кожні 3 або 4 місяці. Це повʼязано з тим, що з часом щетина зношується та гірше виконує свої функції. Окрім того, щітка може почати накопичувати шкідливі бактерії. 

Памʼятай, що регулярний догляд, правильна техніка та засоби гарантують здорові зуби та свіжий подих на довгі роки. 

Бажаємо здоровʼя!

Авторка M Journal Вероніка Понуляк
57 записи

Про автора
Філософиня, танцівниця, музикантка, викладачка і амбасадорка пізнання. Обожнюю дізнаватися про щось нове для себе і розбиратися у цікавих темах, у тому числі — історіях смачних коктейлів.
статті
Схожі записи
Краса і здоров'яМанікюр/педикюр

Манікюр на День закоханих 2025: ідеї дизайну до Святого Валентина

8 Хв
Підібрали для тебе кілька крутих варіантів, які зроблять твої нігті магнетичним акцентом у святковому образі.
МакіяжКраса і здоров'я

Що таке хайлайтер, як його вибрати та куди наносити

8 Хв
Розповідаємо, які види хайлайтерів бувають, як правильно підібрати, куди та яким способом наносити для ідеального макіяжу.  Ти завжди мріяла сяяти: натурально, як…
Догляд за тіломКраса і здоров'я

Як правильно приймати контрастний душ?

6 Хв
Розповіли все, що варто знати про контрастний душ, аби ти була в курсі всіх корисних особливостей цього методу загартовування.
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
Краса і здоров'яМакіяж

Як визначити свій кольоротип: ТОП-3 прості способи