Зібрали 10 цікавих книжок на тему свідомого споживання, щоб розібратися як воно змінює світ, шопінг та кожного з нас.
Книги допоможуть розібратися з власними купівельними звичками, не купувати емоційно, звільнити дім від мотлоху та не накопичувати новий. Ти зрозумієш, як розділяти всі свої «хочу» і «треба» та як піклуватися про екологію. Цілком ймовірно, що після прочитання книг із підбірки zero waste стане твоєю релігією.
Які книги рекомендуємо почитати:
- Викинь мотлох із життя! Мистецтво прибирання, яке змінить вас назавжди.
- Спіймай дзен життя. Японські практики.
- За межами піраміди потреб. Новий погляд на самореалізацію.
- Не купуй нічого, май усе. Радість витрачати менше, ділитися і робити це все усвідомлено.
- Коли менше – насправді більше.
- Твій щасливий одяг. Як психологія моди допоможе покращити стиль та життя.
- Людей – любити, речі – використовувати. Іншої ради нема.
- Кінець епохи потре*лядства.
- 101 спосіб як стати zero waste.
- Upcycle.
Викинь мотлох із життя! Мистецтво прибирання, яке змінить вас назавжди
Марі Кондо
Час читання: 14 годин.
Дієвість порад: 40% зі 100%.
Кількість сторінок: 208.
Видавництво: Клуб Сімейного Дозвілля.
Рік: 2016.
Ця книга, у першу чергу, про мінімалізм у просторі. А по-друге – про філософію простоти. Після прочитання ти позбавишся не тільки зайвих речей, а й непотрібних думок, які й спонукають тебе колекціонувати купу всього. Щонайменше, ти забудеш про колекціонування пакетів із пакетами та ніколи більше не захочеш перетворювати власну оселю на склад із купою непотрібних речей.
Розділи книги:
- «Чому мені не вдається підтримувати порядок у домі»,
- «Спочатку позбудьтеся непотребу»,
- «Як прибирати за категоріями»,
- «Нехай зберігання речей зробить ваше життя чудовим»,
- «Магія прибирання кардинально змінить ваше життя».
Найпрактичніший розділ, на наш погляд, – «Спочатку позбудьтеся непотребу»: тебе вразить, як авторка радить прибирати зайве, бо вона не дає банальних рекомендацій. Пані Кондо розповідає про такі цікаві речі, як прибирання на самоті, щоб члени родини не підглядали та не коментували типу – «ой, а це не викидай». Дуже цікаво пояснюється прибирання – як діалог із собою.
Марі Кондо – часта гостя японського телебачення, за версією журналу Time у 2015 році увійшла в список найвпливовіших людей у світі. Крім «Викинь мотлох із життя» має ще низку книг присвячених усвідомленому споживанню та мінімалізму. Свої книги пише спираючись на психологію та філософію японського мистецтва мінімалізму.
Що пишуть про книгу The London Times:
Марі Кондо творить магію: впорядковує думки та простір. Вона наголошує, що безлад та надмірне накопичення речей не робить нас щасливими, а навпаки пригнічує. Очищення простору та мінімалізм можуть стати своєрідною психотерапією для дому, а також для людей у ньому. Бо щастя насправді в простоті.
Спіймай дзен життя. Японські практики
Шинмуо Масуно
Час читання: 16 годин.
Дієвість порад: 50% зі 100%.
Кількість сторінок: 224.
Видавництво: Клуб Сімейного Дозвілля.
Рік: 2020.
Ця книга – одна з найповніших добірок древніх японських порад щодо організації життя та побуту. Цілком ймовірно, що цими інсайтами користувалися ще самураї. Крім цього, автор книги турботливо допомагає читачам навчитися відпускати не лише речі, а й людей, токсичні спогади тощо. Адже для нових свідомих звичок потрібен ресурс та простір.
Вона поділена на 4 частини й у кожній автор розповідає про 20-30 звичок, які радить впровадити у своє життя:
- «30 способів підживити себе нинішнього»,
- «30 способів наповнити життя впевненістю та мужністю»,
- «20 способів подолати непорозуміння й тривоги»,
- «20 способів перетворити будь-який день на найкращий».
У першій частині автор радить свідомо споживати їжу (переважно рослинну), вдумливо підбирати речі та меблі для свого будинку, контролювати свої бажання скупити все. І ще він пояснює, як саме ці звички змінять твоє життя на краще та подарують відчуття щоденної вдячності собі та природі.
Книга базована на японських дзен-практиках та мудрих порадах японських монахів, які знають ціну мінімалізму та усвідомленості у споживання будь-чого: від речей до інформації. Тільки в Японії продано 500 000 примірників книги, що пропагує тренд «менше насправді більше».
Що пишуть про книгу Publishers Weekly:
Шинмуо Масуно – дзенський монах, просвітлений шукач істинного сенсу життя. Він на власному досвіді пізнав мудрість дзену й ділиться ним із читачами в бестселері «Мистецтво простого життя». Масуно впорядковує думки, як Марі Кондо – речі.
За межами піраміди потреб. Новий погляд на самореалізацію
Скотт Кауфман
Час читання: 40 годин.
Дієвість порад: 50% зі 100%.
Кількість сторінок: 428.
Видавництво: Лабораторія.
Рік: 2021.
Автор книги пише про те, що твої потреби не завжди твої. Вони нерідко нав’язані оточенням, а піраміда Маслоу більшою мірою вигадка. А міфи засмічують простір так само як непотрібні речі. Ця книжка – твоя дорожня карта на шляху до істинних, усвідомлених потреб. І, як результат, – виваженого, свідомого споживання. Відтепер жодного непотребу у твоєму наплічнику, шафі та квартирі, а лише потрібні речі!
У книзі три частини:
- «Захищеність»,
- «Зростання»,
- «Здорова трансцендентність»,
- та два додаткових розділи: «Сім принципів становлення цілісної особи» та «Виклики зростання».
В останньому розділі автор розкриває тему неконтрольованого колекціонування непотрібних речей та як із цим можна впоратися. Чому накопичення речей насправді руйнує тебе та заважає особистісному зростанню? Відповідь на питання шукай у книзі. Спойлер: вона тебе одночасно шокує, але й дасть потрібний профіт.
Автор книги — психолог, ведучий подкасту The Psychology Podcast, автор колонки Beautiful Minds для видання Scientific American. Його книга є водночас і психологічним дослідження, і біографією і дорожньою картою. Написана як переосмислення спадщини Абрагама Маслоу в гуманістичній психології та розширена власними думками та соціопсихологічними дослідженнями Кауфмана в галузі самореалізації.
Що пишуть про книгу рецензенти:
Сьюзен Кейн, авторка бестселера «Сила інтровертів»
Ця книжка, на яку ми всі чекали, – не що інакше як нова захоплива психологія людського буття. Кауфман покаже, як жити на повну та, разом із тим, робити щось на благо планети.
Не купуй нічого, май усе. Радість витрачати менше, ділитися і робити це все усвідомлено
Лісл Кларк та Ребекка Рокефеллер
Час читання: 27 годин
Дієвість порад: 60% зі 100%.
Кількість сторінок: 304.
Видавництво: Yakaboo Publishing.
Рік: 2021.
Купувати лише важливі штуки й нічого зайвого, відмовитися від нового на користь старого, мистецтво ділитися і позичати – так, тут автори розповідають про це й ще про дещо. Вони міркують про твою залежність від постійних обновок і пропонують план дій, що допоможе позбутися непотрібних речей і змінити підхід до шопінгу. Про екологічну катастрофу чули всі, а от про раціональне споживання та відмову від покупок – це щось нове та цікаве!
Класичних розділів тут немає, бо авторки послуговуються кроками:
- «Віддавайте»,
- «Просіть»,
- «Відмовтеся від нового на користь старого»,
- «Міркуйте»,
- «Виготовляйте і ремонтуйте»,
- «Діліться і позичайте»,
- «Будьте вдячні».
Кожен «крок» книга вартий уваги, тому складно виділити найкрутіший. Адже це чітка дорожня карта до усвідомленого споживання. Читаючи цю книгу, ти відчуєш, як вже проходиш певний відрізок шляху. Дійсно, крок за кроком, наближаєшся до мети.
Лісл Кларк і Ребекка Рокефеллер перед написанням своєї книги надихалися споконвічними практиками економіки обміну та шукали небанальні, лайтові, максимально практичні способи подбати про нашу планету.
Що пишуть про книгу на Amazon:
Протягом останніх двох десятиліть Лісл знімала для National Geographic та NOVA. Використовуючи свої розповіді та фотографії, вона написала книгу The Buy Nothing, яка перетворилася на соціальний рух, спрямований змінити свідомість людей, щоб зберегти навколишнє середовище.
Коли менше – насправді більше
Джошуа Беккер
Час читання: 13 годин.
Дієвість порад: 70% зі 100%.
Кількість сторінок: 190.
Видавництво: Рідна мова.
Рік: 2019.
Ти навчишся легко та із задоволенням купувати тільки важливі штуки, зможеш отримувати більше задоволення від спілкування з родиною та друзями. Автор книги – засновник сайту «Шлях до мінімалізму», впливовий учасник руху мінімалістів. Він покаже тобі шлях до усвідомленого щасливого життя без зайвих речей. У книзі автор розповідає власну історію на шляху до мінімалізму, який буквально змінив його життя.
На тебе чекають 13 коротеньких, але насичених розділів:
- «Шлях до мінімалізму»,
- «Щасливе визволення»,
- «Мінімалізм на ваш смак»,
- «Туман споживацтва»,
- «Внутрішнє хочу»,
- «Не гарячкуйте»,
- «Подолання труднощів»,
- «Експериментуйте»,
- «Програма підтримки»,
- «Сім’я мінімалістів»,
- «Швидкий перехід до значущого»,
- «Усвідомлене життя»,
- «Не погоджуйтеся на щось менше».
Кожен розділ потішить тебе не просто порадами: вони приправлені історіями з особистого життя автора. Його власний великий інсайт про життя поза межами піраміди споживацтва дійсно мотивує. Про це він докладно розповідає у розділі «Сім’я мінімалістів». Ти дізнаєшся не лише про те, як «навернутися» у цю вірю, а і як пояснити своїм родичам та близьким, чому усвідомлене споживання є новим майбутнім. Зможеш наставити їх на «істинний шлях», щоб вони більше не дивилися на тебе підозріло, наче ти з іншої планети.
Цікаво, що свою книгу автор написав базуючись виключно на власному досвіді та помилках, які він детально аналізує у своїх текстах. І його щасливе життя в оточенні лише дійсно необхідних людей та речей є найбільшою гарантією дієвості цих порад.
Що пишуть про книгу The New York Times Book Review:
Автор блискуче довів, що можна жити без великої кількості предметів побуту. Але це не означає, що обов’язково треба викидати все й жити в чотирьох голих стінах. Книга – хороша мотивація розпочати наводити лад. У речах і в житті.
Твій щасливий одяг. Як психологія моди допоможе покращити стиль та життя
Донн Керен
Час читання: 28 годин.
Дієвість порад: 80% зі 100%.
Кількість сторінок: 312.
Видавництво: Yakaboo Publishing.
Рік: 2021.
Навіть якщо ти ну ду-у-уже любиш планету й не хочеш її засмічувати, твоя шафа може демонструвати протилежне… Купа непотрібних речей, які ти колись купила, але жодного разу не вдягнула? Пфф, знаємо. Донн Керен наведе лад у твоїй голові та гардеробі. Допоможе розібратися, як знаходити «свої речі», перевіряти їх на zero waste, формувати екогардероб так, щоб він повністю відповідав твоєму стилю та світосприйняттю. Твоя шафа стане «зеленою», квартира – просторішою, а шопінг – усвідомленим.
10 розділів книги, наче за помахом чарівної палички, готові допомогти тобі розкласти по поличках твій одяг та прищепити культуру свідомого шопінгу:
- «Основи психології моди»,
- «Історія твого стилю»,
- «Наука про шопінг»,
- «Як вдягатися інакше»,
- «Настрій не має значення»,
- «Кольори в контексті»,
- «Аксесуари влади»,
- «Для кого ти вдягаєшся»,
- «Нація селфі»,
- «Свідомий гардероб».
Назви розділів говорять самі за себе: ми знаємо, як носити гарні речі, але не забивати ними шафу. Найбільше радимо звернути увагу на розділи «Свідомий гардероб» та «Наука про шопінг». Авторка дає покроковий алгоритм поведінки у магазинах, пояснює, чому тебе так заманюють знижки та акції. Вона знає, як часто треба міняти гардероб і чому ти іноді відчуваєш непоборне бажання купити ще одну футболку, коли маєш вже 10 схожих.
У книзі Донн Керен використала історії своїх колег по модному цеху, власні інсайти про свідомі покупки, статистику необдуманих покупок, якою з нею поділилися друзі, а ще – факти з психології споживання.
Що пишуть про книгу на Amazon:
Донн Керен є лідеркою в галузі психології моди, і вона витратила роки на вивчення зв’язку між одягом і свідомим споживанням ресурсів планети. В The New York Times назвали Карен «доктором з одягу», про неї писали Wall Street Journal, NBC News, Cosmopolitan, Glamour Italia, Good Morning America, Inside Edition та багато інших.
Людей – любити, речі – використовувати. Іншої ради нема
Джошуа Філдс Міллберн, Раян Нікодемус
Час читання: 30 годин.
Дієвість порад: 90% зі 100%.
Кількість сторінок: 336.
Видавництво: Vivat.
Рік: 2022.
Ця книга навчить балансувати: жити в достатку, але без надлишку. Автори пишуть по те, як розставляти моральні пріоритети й контролювати жагу до накопичування речей та емоцій. Вони зібрали купу порад, які допоможуть зробити переоцінку цінностей, позбавитись набутих страхів, душевних митарств і незакритих гештальтів. Час побороти безконтрольне емоційне та матеріальне споживацтво, каже книга. Одним словом – це гарантія твоїх усвідомлених походів магазинами та екологічного шопінгу в онлайні.
Книжка розділена на тематичні блоки, що характеризують наші стосунки з речами:
- «Речі»,
- «Істина»,
- «Ви самі»,
- «Цінності»,
- «Гроші»,
- «Творчість»,
- «Люди».
А ще є класний «Вступ до життя із меншою кількістю всього». Виділити якийсь окремий розділ складно, бо цікаво дізнатися про все наші «стосунки з речами». Адже саме так можна побачити цілісну картину залежностей, маній, жаги накопичувати речі та страху втратити накопичене. Авторка говорить також про залежності від «накопичення» зайвих людей. Власне, це розширює тему усвідомленого споживання до теми здорових, контрольованих стосунків з людьми. І, запевняємо тебе, ці поняття не функціонують одне без одного. Про ці поради також схвально відгукувалися рецензенти для BBC та Forbes.
Що пишуть про книгу на Amazon:
Джошуа Філдс Міллберн та Раян Нікодемус через свій тематичний вебсайт, книжки, подкасти та фільми на Netflix допомогли понад 20 мільйонам людей перезапустити життя, віднайти розважливість і припинити колекціонувати непотрібні речі та почуття. Ідеї Міллберна й Нікодемуса були представлені в The New York Times, The Wall Street Journal, The Boston Globe, Forbes, TIME, FOX, BBC і NPR.
Кінець епохи потре*лядства
Яна Лаврик, Андрій Довжанин та Віктор Андрусів
Час читання: 10 годин.
Дієвість порад: 100% зі 100%.
Кількість сторінок: 170.
Видавництво: Український інститут майбутнього.
Рік: 2020.
Це, на нашу суб’єктивну думку, одна з найкрутіших книжок із добірку. Після її прочитання може стати трішки соромно. Тому що, виявляється, нам іноді простіше говорити про усвідомлене споживанням, аніж щось у цьому напрямку робити. Автори розказують, як робити щось дійсно значуще для планети, вчать кайфувати від сортування сміття, відмовлятися від пластику, купувати менше та підтримувати рух за впровадження зеленої енергетики.
Книга поділена на такі розділи:
- «Вегетаріанство: здоровий спосіб життя чи модний тренд»,
- «Органіка – головний тренд XXI століття»,
- «Фрігани – харчуватися на смітниках модно»,
- «Нульові відходи – майбутнє відповідального споживання»,
- «Електронні сигарети як альтернатива традиційному курінню»,
- «Енергоефективність та відновлювальні джерела»,
- «Зелена економіка»,
- «Мінімалізм як розумний спосіб життя»,
- «Покоління Z та економіка спільного споживання».
Яна Лаврик, Андрій Довжанин, Віктор Андрусів для написання книги дослідили 242 джерела та взяли понад 25 інтерв’ю у спеціалістів із різних куточків планети. Вони зібрали для тебе понад 200 кейсів відповідального споживання з усього світу, порівняння та аналіз трендів відповідального споживання у Європі, Азії, Північній та Південній Америці, Африці, Австралії та Океанії. А також накинули свою візію України 2030-х. З цікавого: книгу радять прочитати співачка Руслана Лижичко, інтернет-підприємиця та благодійниця Тетяна Гріньова, СЕО Інституту когнітивного моделювання Світлана Павелецька, ведуча Тетяна Гончарова, гід-менеджер Києва Юлія Бевзенко, засновниця «Україна без сміття» Євгенія Аратовська.
До речі, у книги є екофішка: її остання сторінка – листівка, яку можна посадити в землю і з неї виросте квітка.
Що пишуть про книгу на Weekend Today:
Відповідальне споживання – це не лише про одяг, хоча він спадає на думку першим. Автори заглибилися в інші прояви споживання: їжа, енергетика, шерінгова економіка та алкоголь. Вони описують максимум аспектів, від доволі зрозумілих до досить радикальних на кшталт «фріганства». Але здається, це лише доводить, що способів доєднатися до відповідального споживання цілком достатньо.
101 спосіб як стати zero waste
Кетрін Келлог
Час читання: 18 годин.
Дієвість порад: 70% зі 100%.
Кількість сторінок: 256.
Видавництво: Countryman Press.
Рік: 2019.
У своєму гайді авторка пише про все: як сказати «ні» соломинкам і продуктовим пакетам і «так» багаторазовій пляшці з водою та компостним мийкам для посуду. Бонусном є фішки з відповідального споживання, рекомендації щодо вибору товарів для дому та офісу та секрети, як обійтися без сміття в аеропорту. Це практичний, дружній план реалістичних змін способу життя для кожного, хто прагне зменшити кількість відходів.
Опанувати філософію Zero Waste ти зможеш після прочитання 10 розділів книги:
- «Починаємо зміни»,
- «Кухня та готування»,
- «Засоби для ванни та особистої гігієни»,
- «Прибирання»,
- «На шляху до усвідомленого споживання»,
- «Робота та школа»,
- «Подорожі та переїзди»,
- «Святкування»,
- «Філософія Zero Waste»,
- «Велика картина споживання».
Особливо зверни увагу на розділ «На шляху до усвідомленого споживання», адже назва розділу говорить сама за себе. Кетрін Келлог дослідила популярний рух Zero Waste та на власному прикладі пояснює, чому це потрібно не лише планеті, а й тобі.
Що пишуть про книгу в Marie Claire:
Кетрін Келлог керує популярним вебсайт, присвяченим такому способу життя – Going Zero Waste, який допомагає людям вести здоровіший і стійкіший спосіб життя. Кетрін узагальнює свої знання у своїй книзі та ділиться із читачами найкращими порадами та рецептами, як жити з мінімальними відходами.
Upcycle
Вільям Макдоно та Майкл Браунгарт
Час читання: 15 годин.
Дієвість порад: 80% зі 100%.
Кількість сторінок: 227.
Видавництво: North Point Press.
Рік: 2013.
Upcycle – це найвизначніший екологічний маніфест нашого часу. Вільям Макдоно та Майкл Браунгарт пропагують класну концепцію: замість того, щоб захищати планету від впливу людини, варто змінити нашу діяльність, щоби покращити навколишнє середовище. Тому у своїй книзі зібрали еко-топ: від eco-friendly дизайну для будинків до етичної косметики. Дуже цікавий, сповнений гумору та історій із життя гайд Upcycle-філософією.
Книга містить 5 легеньких розділів, без запаморочливих термінів та перевантаження інформацією:
- «Що таке Upcycle»,
- «Людина та природа»,
- «Токсичне споживання»,
- «Як розірвати коли токсичного споживання»,
- «Upcycle як тренд».
Кожен розділ вартий твоєї уваги, адже дає повне розуміння того, що таке Upcycle. Під час написання книги, автори вивчали принципи взаємодії людини та природи без токсичного споживацтва і проаналізували користь тренду та його «підводні камені». Місія upcycle, яку описують у книзі Вільям та Майкл, дуже супергеройська і дуже переконлива, щоб долучитися до неї.
Що пише про книгу критик Брюс Баркотт:
Макдоно і Браунгарт є майстрами свідомого та комплексного підходу до захисту навколишнього середовища. Вони змогли поєднати глобальні ідеї зі здоровим глуздом і практичністю.
Усвідомлене споживання ще 10 років тому було не дуже популярним явищем. Про нього мало розповідали та все більше висміювали. Але дослідники та провідні вчені всього світу били та продовжують бити на сполох: адже ресурси планети обмежені. Наше безконтрольне споживання завдає шкоди довкіллю: океани виснажуються та забиваються пластиком, страждає повітря, а ґрунт переповнений купою сміття, яке розкладатиметься роками.
Лідери думок, філософи, науковці почали досліджувати тему та видавати книги, щоб привернути уваги до проблеми. За останні 15 років з’явилося справді багато цікавих та простих для сприйняття робіт. Ми включили їх до нашої добірки та маємо надію, що поради з книг стануть тобі в пригоді, а усвідомлене споживання перетвориться на вірного супутника твого життя.